Živobytie vo Švajčiarsku

9. sep 2023

Ahojte. Poprosím Vás o názor. Dostala som prac. ponuku vo Švajčiarsku - Zurich. Plat sa mi vidí veľmi slušný. Mám za sebou len 3 roky skúseností, takže ešte by som postupom času mala kariérne postúpiť vyššie.
Byty čo pozerám tak zvyčajne 2-3tisíc mesačne. Ale zatiaľ to boli všetko anglické stránky. Popravde, nerobila som si nejaký mega prieskum... Chcela by som vedieť váš názor, koľko by mal minimálne zarábať človek (gross) ak žije sám, prenajíma si byt (nemá auto-zatiaľ)... aby len nežil z výplaty do výplaty, ale vedel si aj niečo odložiť?
Som dosť výberavá čo sa týka jedla, takže zvyčajne varím než by som sa mala stravovať vonku...
Inak nie som nejak náročná, len si žijem spokojný život v Londýne, niečo si odložím, niečo na dovolenku, sem-tam s kamošmi na kávu, večeru príp nejaký event, kúpim si čo chcem príp čo potrebujem (nič luxusné)... proste taký normálny život.
Chcela by som sa však vrátiť do Európy. Hľadám si preto prácu vo Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku a Rakúsku. Ponuka prišla veľmi rýchlo čo ma strašne potešilo, no zároveň sa nechcem sponáhliť.
Ďakujem

mirka414
9. sep 2023

Podľa mna aspoň 6000€ minimálne v čistom..Nežijem priamo v Zürichu ale trochu ďalej takze aj byty sú o niečo lacnejšie

regina22
9. sep 2023

Cca 8000 keď chceš aj niečo ušetriť

lalenka33
9. sep 2023

7-8000 až chceš bývať sama, stravovať sa na úrovni, niečo ušetriť.

sunshine_007
9. sep 2023

Tiez sa priklanam k 8k, tu mas link na svajciarske forum po angl, najdes tam mnohe odpovede na podobne otazky: https://www.englishforum.ch/forum.php

autor
10. sep 2023

Ďakujem veľmi pekne všetkým!

ivka67
24. okt 2023

To fakt 8000 v cistom keď žije sama ? Žijem vo svajci od r. 2012 , tetaz už s rodinou v 3,5 izbovom byte, platíme najom, hypo na sk, stravu, tagesmutter, benzín, krankenkasse , internet, energie, telefon a každé 2-3 mesiace chodíme na sk kde sa minie v priemere od 1500-2500eur za celu cestu, nákupy, benzín, nejaké spoločenské vyžitie…. A stačí nám TROM ľuďom s dieťaťom 8000 s prehľadom. Ked som žila sama a platila si najom - mesacenku na trám v Zürichu tak mi v pohode stačilo 4000 a to som si varila sama a chodila každý týždeň na nákupy na Bahnhofstrasse a dvakrát do roka na dovolenku :D

Neviem teda , ale podľa mňa ak by si platila najom v zuri nie v úplne starom zaplašenom byte tak cca 1500(dajme tomu 1-2izbak), krankenkasse cca 400 (ja platím s dieťaťom 450 aj s zusatzversicherungom), pausal, internet 100 (my mame Cela rodina za 250 net aj telefóny a volania, SMS a internet v celej eu zadarmo), strava - trikrát do mesiaca veľký nákup cca 800, vrátane kozmetiky. Záleží aj kde nakupuješ. My v lidli, ale zbehneme aj do coopu keď chceme nejaké dobrotky. Plus mesačne platíme benzín - čo možno ty nebudeš , mesačne na trám v zuri tá to vyjde možno okolo 100vky aspoň čo si ja pamätám , plus platíme mesačne tagesmutter pre malú, keďže obaja pracuje a to je od 600-cca 1000 frankov mesačne. Platíme aj hypo a staviame dom na sk , plus poistky a stačí nám na toto 8-9000 mesačne. Keby som sama a mám v cistom 8000 tak dám minimálne 3000 mesačne bokom. Možno 2 keby chodím kozmeticke každý mesiac 😁