Švajčiarsko a práca bez znalosti jazyka

15. sep 2024

Ahojte,
mal by som zopar otázok ohľadom práce v Švajčiarsku. Moja sestra neovláda ziadny jazyk a rada by tam išla pracovať, kludne aj na farmu. Hlavne aby to bolo seriozne. Ona je šikovná, pracovita, zastane každú pracu. Už žiaľ nema ideálny vek a nedávno prepustili hromadne. Zial aj ju, firmu budú za krátku dobu zatvárať. Ma ešte 3 roky do dôchodku a nechce sediet doma na zadku, ona je taka akčná, proste neusedi a doma by nevydržala. Zial, aj ked ma vyborne hodnotenie od zamestnávateľa, koli veku si nevie nájsť prácu.
Preto sa rozhodla pre Švajčiarsko. Do teraz bola celý život zvyknutá na vysoký zárobok na SK pomery a bez VŠ. Celkom rada by si to tak zachovala aj do toho dôchodku.
Ako brat mam však obavy o ňu. Nikdy v zahranici nepracovala, len sem tam bola na dovolenkách.
Nerád by som aby ju podviedli, nebodaj niečo horšie.
Veľmi rád by som poprosil ľudí, ktorí majú dobré čerstvé skusenosti s prácou v tejto krajine, i bez znalosti jazyka.
Rad si prečítam aj pohľad ľudí, ktorí v Švajčiarsku žijú a ich názor a skúsenosti.
Veľmi pekne vám ďakujem za názor aj odpovede 🙂.

danica2711
15. sep 2024

nežijem vo Švajčiarsku, ale hádam by bolo treba trošku uplatniť zdravý rozum. V jej veku bohužiaľ nie je veľmi atraktívna pre zamestnávateľov ani na Slovensku, nie to vo Švajčiarsku - a hlavne bez znalosti jazyka! To znamená, že nič špeciálne potenciálnemu zamestnávateľovi ponúknuť nemôže. A farmári sa tiež netrhajú zamestnať 60-ročnú ženu... Prepáč, ale mne to pripadá ako dosť chorý nápad. Je pekné, že je akčná, ale treba triezvo zvážiť svoje možnosti

autor
15. sep 2024

@danica2711
pozri, preto som sa pytala na názor a skúsenosti ľudí, ktorí niečo podobné zazili a boli úspešní. Ja sám jazyk ovládam aj žijem v inej krajine. Tu však ja nikomu pracu nezoženiem bez jazyka. Ja sám by som toto neriešil a môj pohľad je triezvy, až drsný.
A preto potrebujem skusenosti v takychto prípadoch od ludi, ktorí to skúsili a zazili.
Ja svoj názor na to mám. A povedať hneď- riadna blbosť, je jednoduchšie ako zistiť info od kompetentných. Preto som túto tému založil.

zuzika87
15. sep 2024

Ja som tam študovala, žila a pracovala, ale mala som víza, a potom pracovné povolenie, jazyk som tam aj študovala tak nebol problém, kolegyňa vedela ako tak nemecký a na začiatkoch mala veľké problémy, dohovoriť sa, aj v rámci toho ze hoci hochdeutsch by sa dohovorila v rámci kantonov a ich nárečí to už bolo tahsie aj ja som potrebovala čas naučiť sa ich retroromanisch aby som fungovala plnohodnotne ale človek ak chce dokáže všetko, ale to sme boli mladé baby, neviem ci je práve Svajc vhodný pre ňu keďže aj vek aj neznalosť jazyka sú veľké nevýhody, možno by som skôr skúsila Rakúsko alebo Nemecko ako konkrétne Švajčiarsko, ja ale stále tvrdím ze pre život je pre mňa toto najkrajšie miesto na zemi, a to som už žila vo viacerých krajinách

autor
15. sep 2024

@zuzika87
no áno. Oni majú pre mňa takú "pokazenu nemcinu" 😂 Tiez som az po tyzdni ako tak porozumel a to po nemecky hovorím veľmi dobre.
Ja osobne to vidím netealne ale možno mi tu niekto napíše pozitívne skúsenosti, potešilo by ma to.

enmery
15. sep 2024

Pozitívne v akom zmysle?Ak tam chce ísť pracovať, tak ako?Keď nevie jazyk, asi ani anglický. Ako by si hľadala prácu? Pozná serióznu agentúru?Ktorá jej všetko od A po Z vybaví?Tie majú na výber mladých a aspoň s angličtinou. Pre zamestnávateľa je starší človek "drahší". Švajčiarsko je skvelá krajina, s úžasnými možnosťami, ale musíš vedieť aj niečo ponúknuť. A to nehovorím o tom, keď na Teba začnú hovoriť švajčiarskou nemčinou a chcieť od Teba kopec vecí. Ten pocit, že si sám, v cudzej krajine, nerozumieš ničomu a čo je ešte horšie, nevieš vyjadriť svoje myšlienky bez nejakého jazyka, je dosť drsné.

autor
15. sep 2024

@enmery
áno a áno. Ja som po tyzdni ako tak rozumel ale je to masaker. Pre mna je to úprimne nonsens, celý ten nápad.
No čakám uprimne, ci mi tu niekto napíše- áno, viem prd makový z jazyka ale aj tak som v tejto krajine získal dobre platenú pracu. Makám fyzicky ale za tie peniaze to stoji.
Ja som hrozny realista, blízke zahraničie mam pobehane, pracovné skúsenosti vseliake, viem čo to odnáša - a to s veľmi dobrými znalosťami jazyka!
Takže ja som nie objektívny, skôr negatívny vzhľadom na skusenosti.
Ale viem, že sú aj ojedinele prípady, keď "Monika vystrelí"...

autor
15. sep 2024

motyka nie Monika 😁

enmery
15. sep 2024

Veď preto sa pýtam-ako si chce hľadať prácu?Sama?Ako im teda napíše Lebenslauf a Motivačný list?Ak cez agentúru, tam jej vedia najlepšie povedať, aké šance pred 60tkou a bez jazykov má. Pretože práca na fatme atď, si asi každý skôr vyberie fyzicky zdatnejšieho človeka a to je pre väčšinu ten mladší.

enmery
15. sep 2024

Možno aj Monika😁

enmery
15. sep 2024

A reálne, ešte aj chyžná musí vedieť aspoň anglicky a dobre platená práca to teda nie je.

autor
15. sep 2024

@enmery
áno predpokladám, že cez agentúru. A presne, ja žijem dlllhe roky mimo SK a NIKOMU pri všetkej láske, by som nezhanala robotu bez znalosti jazyka. Tiez nemám VS, pracoval som par rokov gastre, pri starých ľuďoch, v obchode... Proste, pokial človeka nevie jazyk, jedna sa s nim cadto ako s handrou. Aj takých kolegýň som mal dosť, hlavne upratovačky a pomocné v kuchyni.
Ale ani za svet jej nejde vysvetliť, že to takto nefunguje. Keby som ešte napisal zelany plat, uz mi tu ani nik nenapise a oznaci ma za trola...

sense
15. sep 2024

Určite sú na Slovensku agentúry čo ponúkajú prácu na farme vo Švajčiarsku. Viem že veľa ľudí tak začínalo ale je to veľmi veľa roboty za v podstate veľmi málo peňazí . Plus teda neviem či berú aj 60+
S mňa by teda ten plat zaujímal, aký by chcela
Žijem vo Švajčiarsku 20r a teda bude to mať veľmi veľmi tazke

enmery
15. sep 2024

A fakt, v tej agentúre jej budú vedieť odpoveď najlepšie. Ale u nej je už vek /na farme je makačka/a fakt smiešny plat. Neviem, čo si ona myslí, že za nič dostane aký skvelý plat?

enmery
15. sep 2024

Ja som tu 10 rokov, ale teda žiadne agentúry ani farma. Ale stretla som takých ľudí. Niektorí prišli aj bez jazyka, ale boli mladí, silní a keď zistili, koľko zarobia a keď sa im všetko odráta🫤

autor
15. sep 2024

@sense
@enmery
tak minimálne 2-3000 e v cistom 🫣. Ze jludne aj upratovačku v hoteli ci pomoc do kuchyne by išla robiť. Ake nie za menej ako túto sumu. Som mimo Ak +/- tiez 20 rokov, VŠ nemám a 2000 som nemal ani v gastre s nadcasmi. Keď som počul tu sú sumu, nechapal som. To nemá kusok reality. Podomyskala a nepochopila určite info o plate v jednej sfére. Keď som jej z vlastných skúseností vysvetlil, ako to reálne s tou mzdou za konkrétnu pracu je, bol som za debila lebo ona ma pravdu! Ja som však tu oracu realne robil a viem aké sú tam platy aj dnes.
Smutné ci skôr bepochopitelne pre mňa je, že nepatrí zrovna k tým jednoduchším ľuďom. To prosím naozaj nechcem nikoho urazit. Ved nie kazdy musí byť super inteligentný. Ona však robila aj náročnú prácu v kanceláriách aj fyzickú, všade bola fakt dobrá. Preto mi proste hlava neberie, ze urcite veci so predstavuje ako Hzrvinek válku.

luccija
15. sep 2024

V CH bude mať dobrý plat, ale podnájmy sú mega drahé a tak isto aj strava, xy dani atď... Má odvahu, ale bez jazyka to nevidím ružovo ani na tej farme.Ako si nájde ubytovanie, kdekoľvek sa dorozumie u lekára atď...vôbec by som do takého šialeného nápadu nešla a chápem tvoje obavy

autor
15. sep 2024

@luccija
ale kdeže, očakáva ubytovanie od zamestnávateľa... Lekara ani neriešim, škoda reči. Ja len dúfam, že vytriezvenie zo svj8ch ružových predstav a prijme svoj vek. Nehovorím o negatívnom mysleni len o prebudení do reality. Bolo by to veľmi prospešné.

enmery
15. sep 2024

Ubytovanie jej niektorí poskytnúť môžu. Ale za to sa platí tiež.😄Plus tu musí mať každý zaplatené zdravotné poistenie a to si platí každý sám. To by ju vyšlo ako povinné základné poistenie okolo 260 minimálne. Niektorí zamestnávatelia ponúkajú aj stravu, ale aj za tu platíš. Takže ak by mala v hrubom 3500, platila takých 700 u zamestnávateľa za bývanie dajme tomu, poistenie a ešte všetky dane by jej strhli podľa kantónu, len veľmi ťažko sa dostaneme k sume 2000 v čistom a už vôbec nie 3000 v čistom. A to ešte nejedla.

enmery
15. sep 2024

Tú sumu som napísala, lebo bez jazyka a za to, že je to "len" upratovanie či pomoc v kuchyni, by jej nikto nedal viac. Ale ako hovorím, ak má agentúru, ktorá jej vie nájsť prácu a berú aj 60 ročnú, nech do toho ide. Sama uvidí, koľko jej reálne ostane na účte. 😆Ešte keď sa jej nedajbože niečo stane a pôjde k lekárovi, s tým minimálnym poistením. Ceny potravín v obchodoch, keby si pozrela, hlavne mäsa😊 A ešte dodám, že Švajčiari sú makači. Pracuje sa dosť.

sense
15. sep 2024

Tak 2tis možno , 3tis ak jej zamestnávateľ poskytne ubytovanie s stravu ťažko.plus teda ešte si musí odrátať zdravotné poistenie. V jej veku to bude okolo 300 základné s franchisom 2500. Ale veď ju nechaj ak si nájde agentúru ktorá jej prácu vybaví, nech ide. Ale myslím že ak tam bude obmedzenie vekom nakoľko od určitej sumy (tuším od cca 2800 brutto)je povinný druhý pilier a ten je čím je človek starší tým vyšší. Aj z tohto titulu sú starší ľudí pre zamestnávateľa výrazne drahší. A je dosť mladších nezamestnaných bez jazyka. V každom prípade veľa stastia