Pracovať po pôrode vo Švajčiarsku

themajka
30. nov 2023

Ahojte, žijeme s priateľom vo Švajčiarsku, a tak prišiel čas že zvažujeme rodinu. Ako to je po pôrode? Ked bude mať maličké tri mesiace rozmýšľame že jasle od pondelka do štvrtku, že by som robila na 80%, a zarobila cirka 3000chf, nepôjde celý môj plat na jasle? Vyplatí sa to vôbec alebo čo by ste odporúčali? Priateľ má tak 4.5 tisíc mesačne, dokážeme odložiť z toho nejakú dobrú čiastku bokom keby ja robím na 80% -náklady na život máme priemerné. Aké máte skúsenosti?
Ďakujem 🙂

cicimon
30. nov 2023

tak z toho prijimu ak chcete platit jasle prakticky nic neusetrite.....este vam treba byvat, jest, platit zdravotku a pod....

sense
30. nov 2023

Ak das dieťa do jaslí ktoré sú subvencionovane tak bude výška poplatku podľa príjmu. Ak súkromné rátaj 120chf na den. Plus teda záleží co je podla teba priemerne náklady a ušetriť dobrú ciatku. A tých 7,5 tis je netto alebo brutto? Záleží aký máte nájom, poistné, ci financujete auto, dochádzanie do prace atď.
Ušetriť sa dá, záleží od nákladov a narokov

f333
30. nov 2023

Tvoj prIAtel ma plat na hranici ziv.minima... tvoj by bol pod hranicou.... cize s dietatom by ste este viac zivorili ako doteraz... .

Ako to,ze tam zijes a nevies,ake naklady by ste mali po narodeni dietata? Ako to,ze nevies si zistit , kolko by ste platili za jasle,ci jasle dostanes a pod?

themajka
autor
30. nov 2023

@sense je to v cistom 🙂 ďakujem za komentár

themajka
autor
30. nov 2023

@f333 na čo je dobrá táto agresia? Samozrejme že si to viem zistiť ale zaujímajú ma reálne skúsenosti mamičiek aj to je forma info! Prajem pekný deň, a zistite si niečo o životnom minime a potom píšte somariny my sa máme viac než dobre a máme veľmi ďaleko od živorenia

f333
30. nov 2023

@themajka To nie je agresia ale konstatovanie vasej situacie....poznam pomery v ch a preto som to napisala.... Keby ste sa mali dobre,tak na mk sa nepytate, ci dokazete zaplatit jasle..
takze nie,nedokazete z to prijmu co mate sukr.jasle zaplatit a verejne su velmi obmedzene.... zalezi na kantone samozrejme.. zeny z vasimi prjmami su v zvycajne doma a muzi maju ulavu na dani .. dobr epoznam pomery v ch..moja dcera tam studovala na sukr. dievcenskej skole a z de sme satam prestahovali na isty cas..... takze viem ,ake su naklad yna zivot tam.......
A to ste vy mali dobre vediet uz teraz a epytat sa na mk .ale prepocitat si to spriatelom doma Aky ziv.styl si mozete dovolit s dietatom....

tundra
30. nov 2023

Nase deti su uz velke,ale od kolegov viem,ze je to narocne.Zalezi aj od kantonu,kde zijete.Drzim palce v dalsej etape zivota.

lunademonica
30. nov 2023

@themajka z vlastnej skusenosti ti poviem len, ze 3 mesacne babatko je este hrozne male, krehke a potrebuje mamu...

themajka
autor
30. nov 2023

@f333 Ale my sme si zistili informácie, aj na gemaide,ale chcela som vedieť reálne skúsenosti, a zo zvyškom nesúhlasím a ďalej sa s Vami o tom baviť nebudem, prajem pekný večer

stellarstar
30. nov 2023

Gemaide?

sense
30. nov 2023

@themajka tak ak by to bolo v čistom a jasle by boli subvencionovane tak využijete ale nerátajú s tým ze ešte aj slušnú sumu ušetríte ak hovoríme o sume mesačne 1000chf a viac. Jedine žeby ste mali lacné ubytovanie a živili len jedno auto nie dve. Ak ste manželia budete zdaňovani vyššou tarifu ako doppelverdiener ale náklady na opatrovanie dieťaťa si môžete odpratať z príjmu na daň, resp požiadať o vrátenie dane resp upravenie dane keďže ste doppelverdiener mit Kinderbetreuung.