Návrat do Švajčiarska

jablkova13
9. feb 2023

Ahojte, uz sme par rokov prec so Svajciarska. Uz sme viac krat uvazovali o navrate a vzdy to niekde padlo.Momentalne mame dcerku tak sa mi to zda komplikovanejsie ako predtým.Co sa tyka vydavkov, najmu a cien prehlad mám, zaujimalo by ma ako je to so skolkou? Dcerka mala 4 roky vo februari, skolka je platena? Co sa tyka poistneho plati sa poistka ako za dospeleho cloveka
?
Da sa tu fungovat aj keby sme obaja robili v gastronomii? Dakujem

ivka67
16. feb 2023

@jablkova13 ahoj, my sme toto riešili pred 4rokmi, ja som tu kedysi pracovala, priateľ chcel odísť z Sk aby sme ušetrili na vlastne bývanie a vrátili sa. Sme tu od 2019, narodila sa nám dcéra. Teraz bude mať 3 roky. Do škôlky ide v 2024, čiže vaša už pôjde, záleží od toho kde budete bývať. Zvyčajne posiela gemeinde papier , v ktorom je napísané kam bude malá zaradená do škôlky. Skolka je zadarmo. Jediný “problém” , ktorý začínam riešiť už aj ja je čas - skolka bežne funguje ca od 8.00 do 11.45. Potom idu deti domov najest sa alebo do rôznych Spielgruppe , poprípade Tagesmutter. Buď si zeny zaplatia baby, co chodia deti vyzdvihnúť a zaviesť kam treba, poprípade stari rodičia/rodina, co asi nebude váš prípad. Ja napr. Pracujem na dve smeny a začínam skoro ráno, čiže vôbec si neviem predstaviť ako to budeme riešiť keď pôjde do škôlky. Ak mám poobednu je to ok, ráno skolka, vyzdvihnem ju zanesiem ku Tagesmutter a idem do prace, priateľ vecer keď skončí vyberie malú a idu domov. Ak by si pracovala v gastre - ja som makala tiež od 10, poprípade 11.30 do 14.00 a potom od 18.00 do konca. To som zaniesla malú ku Tagesmutter , vybrala kolem 14.30 a išli sme domov, priateľ s ňou bol vecer. Poviem ti narovinu- práca v gastre a dieta je otras aspoň pre mna. Človek nemá čas na nič. A to som pracovala na 80%. Ak ste obaja v gastre a teoreticky jeden by robieval ráno- obed a druhý poobede- vecer že by ste sa dokázali striedať je to reálne co sa týka škôlky a hlavne by ste ušetrili na opatrovani, co je tu vo svajci dosť nákladné. Držím vám palce. Popravde nám keď sa narodila dcéra a zistili sme co to tu všetko s dieťaťom obnasa, hlavne keď tu nemáme nikoho, chdeme sa co najskôr vrátiť domov a dúfam, že sa nám to kým nenastúpi do školy podarí… ja som tu bola inak od 2012-2015 a poviem ti, že tu tiež išli ceny vsetkeho hore je to rozdiel, samozrejme záleží aj od kantonu kde budete žiť.

Čo sa týka poistenia - naša mala sa tu narodila, franchise má 0. Ja platím za nu(ma so mnou spoločný Versicherung) okolo 90 frankov. Vaša mala má 4 roky. To znamená že nebude môcť mat pripoistené zuby- to sa robí do 3 rokov. Takze ak bude mat čosi so zubami, strojček , kazy atd. Tak sa nedoplatite. Tetaz sme to riešili, ale keďže ja chcem s ňou ist za rok- dva na sk tak sme nedávali poistiť a keď čosi išli by sme na SK. Držím palce ak máš nejaké otázky kľudne napis 🙂