Môže ísť 16-ročný syn pracovať s matkou do Švajčiarska?

cristina7171
13. dec 2022

Ahojte chcem sa len informovať že keby mi syn (16r) išiel pracovať so mnou do švajčiarska tak by ho zobrali normálne cez agentúru? Či sa musí evidovať na úrad práce? (Syn už nechodí do školy)

patricia512
13. dec 2022

@cristina7171 v 16 rokoch nechodí do školy? A to je ako možné

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cristina7171
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cristina7171
autor
13. dec 2022

@jabadabadu dobre ďakujem za info😇❤️

patricia512
13. dec 2022

@cristina7171 a ďalej vzdelanie nepotrebuje? Či čo ako?

asocial
13. dec 2022

@cristina7171 fuha. Zvlastna to matka, ktora nepodporuje syna v studiu a dopraje mu len zakladne vzdelanie... k teme - na urade prace by sa evidoval naco? Ci kvoli podpore a robil v CH?

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vilma7
13. dec 2022

Neviem či ho vezmú ako 16 ročného cez agentúru, veď keď tu budete, skúste pobehať. Na RAV sa podľa mňa nemá prečo evidovať. Keďže nikde nepracoval.

sissy27
13. dec 2022

@cristina7171 ja tak rozmýšľam, akú prácu by mohol 16r bez vzdelania vykonávať na full time, čo by mu asi kto zveril a slušne za to zaplatil…
No ale k veci - treba sa spýtať v agentúre, či im vyhovuje.

melanta
14. dec 2022

Je skvelé, že si včera založila 3 diskusie o tom, že chceš ísť bez znalosti jazyka pracovať do Švajčiarska. Lepšie by bolo energiu venovať tomu, aby si bola aspoň trocha dobrá matka a svoje dieťa podporila v tom, aby išlo do školy a nie v 16 ostať len so základnou školou a ísť pracovať do zahraničia. To čo za mater urobí toto svojmu dieťaťu?

vevesh
14. dec 2022

@cristina7171 ak nie je podmienka od 18r., tak ano, vezmu ho normalne. Ale urcite by som setrila na vodicak mlademu (ked uz nema skolu)- ma lepsie vyhliadky na job v svajci (tam je vodicak dost potrebny).

vevesh
14. dec 2022

@sissy27 normalne by mohol robit pomocne prace (tak ako mrte imigrantov v svajci)- cize triedenie balikov, pomocne prace v kuchyni, upratovanie hotelov. Nic extra, ale na zivobytie staci. A mozno si to mlady neskor rozmysli a skoli dorobi...

larazivago
14. dec 2022

@cristina7171 chcem veriť, že NAOZAJ nemáte inú možnosť....

akvi
14. dec 2022

@cristina7171 to si zisti v agentúre. Zamestnávanie neplnoletých je celkovo trochu problém ale vo Švajčiarsku k tomu možno pristupujú inak, ako tu na SK. Ideálne opýtať sa niekoho, kto tam žije. ( V Británii je úplne bežné, že pracujú 16 roční). Môj je tiež neplnoletý a pracuje normálne na zmluvu, nie brigádu, ani dohodu a viem, že vo firme veľmi špekulovali, že ako to spraviť, lebo fakt to nie je častý prípad.

svetlonos
14. dec 2022

Ahoj,
neviem ako je to vo Svajciarsku ohladom mladych bez maturity alebo aspom ucnaku. Pokial by si nasla nieco v AT, maju tu zopar programov na urade prace, ktore podporuju a umoznuju dovzdelat sa. Najskor by sa naucil jazyk a mohol by si urobit ucnak. Skus si to vyzistit. To by si aj synovi pomohla. Napriklad taky stolar ako ucen tu zarobi 1000 - 1300 eur uz ako ucen. Chodi priamo do prace ako ucen a par tyzdnov v roku ma skolu. Skus si to nechat prejst hlavou, ci by to nebolo lepsie pre vas.

lubina
14. dec 2022

@cristina7171 len ci vo Svajciarsku uz 16 rocny moze pracovat? Urcite nemoze vykonavat vsetky prace....to treba pozriet. Ale 16r. by mal skor byt v skole, lebo so zakladnym vzdelanim bude pracovat iba za minimalnu mzdu...

akvi
14. dec 2022

@lubina vôbec to nemusí tak byť. SK je týmto stereotypom priam posadnuté. A paradoxne, naše SŠ sú fakt 100 rokov za opicami a študovať na nich je ako za trest.

diamondsspaces
14. dec 2022

Choďte preč odtiaľto , chlapec nech sa naučí nemecký a školu si dorobí tam. Poznám xy ľudí čo majú maturitu a nevedia sa zamestnať . Tu tie školy sú fakt 100 za opicami a ak sú niekde z východu, tak ako to sa môže aj doma učiť , čítať si stredoškolske učebnice . V Švajčiarsku si vybavte kurzy nemčiny . Tu na Slovensku to nemá zmysel , za 10-15 rokov si tam chlapec zarobi na krásny dom a auto . Môže sa vrátiť na Slovensko a pracovať už aj za minimálnu ,keď nebude musieť platiť 30 ročny dlh . Bude mať 27-30 rokov a poďakuje vám. Tu v 30 rokoch ľudia stále bývajú u rodičov s deťmi .... HRÔZA A DES ... Otázka je či ho vezmú do práce . Zrejme prvé dva roky do 18 len ako brigádnik ale aspoň má možnosť sa za dva roky naučiť nemecký ...

lucpro1
14. dec 2022

tak ak splna poziadavky agentury, tak moze.teda samozrejme, ak ma ukoncenu povinnu skolsku dochadzku. potom by v tom ziadny problem byt nemal

lubina
14. dec 2022

@akvi ja netrvdim, ze to tak je, ale zijem v Holandsku a tu teda 16 rocni nemozu vykonavat vsetky prace, nemozu pracovat ani vecer a v noci a pod. Preto som napisala, ze to si treba pozriet. A ku mzde, no so zakladnym vzdelanim a asi aj bez jazyka urcite nemoze ocakavat vela penazi.

martul
14. dec 2022

Otázka bola jasná, väčšina z vás má problém čítať s porozumením?!

sense
14. dec 2022

Už v inej téme som ti napísala ze 16 ročný pracovať môže ale sú tam obmedzenia. Takze nie agentúra ho do fabriky nezamestnaný pretože nemôže pracovať večer, nemôže pracovať skoro ráno nemôže pracovať klasický pracovný týždeň ani fyzicky náročnú prácu. Určite výnimky co sa týka fyzicky náročnej práce majú 16 ročný kt si vybrali také povolanie v rámci Lehre (Ausbildung a pracujú popri skole) nedostávajú normálny plat ale lehrelohn. Takisto v gastronómii nemôže pracovať s alkoholom kt nie je pre tu vekovú kategóriu legálny.
Takže ak chces brat syna do švajčiarska tak nech sa učí jazyk a hľadá si Lehrstelle. Vyuci sa remeslu a vrámci právnych predpisov bude môcť pracovať a niečo si zarobí. Ta suma ale nestačí aby žil samostatné. Pretože bude musieť z toho platiť dane, zdravotné poistenie atď.
Čiže 16 r bez akéhokoľvek jazyka a neskoncenj 11r povinnej školskej dochádzky keďže vo swiss je Pflicht 11r sú jeho šance na normálny job ešte menšie ako pre dospelého cudzinca bez jazyka.
A na čierno ci to nejaká farma al baustelle riskne je otázne
A tiež nemôže pracovať bez povolenia na pobyt. A na získanie potrebuje adresu a pracovnú zmluvu na určitú sumu, každý Kanton ma iné minimum. A možnosť je familiennachzug ale aj to posudzuje každy Kanton inak keďže dieťa už má 16 a nepokračuje v srudiu

vevesh
14. dec 2022

@sense
este je moznost brigadne, ak by sa zapisal na sk na strednu skolu s individualnym vyucovacim planom. Dane by tym padom neplatil a netusim, ako to je so zdravotkou pre ss. A jednoduchsie by sa mu zhanali brigady.
@cristina7171

sense
14. dec 2022

@vevesh zdravotné by mu museli platiť rodičia. Ale autorke som už písala v inej téme kde to zisťovala, ze všetky podmienky nájde na internete. Ale je to v nemcine
Brigadneby mohol ale to by mal tak vreckové a samozrejme by musel rodič požiadať familiennachzug. Čiže by musela matka pracovať a mat dostatočný zárobok aby dieťa uživila a nebola odkázaná hneď na sociálne dávky. Ľahšie by to mala ak by mala v tejto dobe Ukrajinsky pas

gelory
14. dec 2022

Z právneho hľadiska áno, ale teda asi len brigádne. Ťažko povedať, aké na to majú v samotnom švajčiarsku zákony. No ja osobne teda neviem, či by som len tak prekusla, že by mi dieťa malo skončiť len základnú školu

vevesh
14. dec 2022

@gelory 16rocny ma inu hlavu. Nikto sa z toho neraduje, samozrejme, ze kazdy rodic chce ukoncene a co najlepsie vzdelanie. Ale ked raz dieta prasti skolou v takomto veku, ani parom volov ho tam nedotiahnes. Jedine dokopat do prace, ak nechce do skoly...

darinkal
14. dec 2022

@melanta viete čo. Väčšinou ti čo odišli do zahraničia aj bez vzdelania majú omnoho lepší život a viac peňazí ako ti čo tu na Slovensku študovali ako blázni a skončili v mckdonalde. Nehovoriac o tom že znalosť jazyka je prvoradá a dostačujúca na to aby si mohol vyskakovať vo svete ako keď sa tu bude učiť nepotrebné veci ako fyzika chémia a literatúra atd. …. Takže áno nech ho matka zoberie a ide si za lepším životom . Lebo neviem čo toho chlapca tu môže lepšie čakať. 😊

danica2711
14. dec 2022

sorry, ale toto je jednoduchý pohľad jednoduchého človeka... podľa mňa je vzdelanie to najdôležitejšie, čo (okrem lásky) môžu rodičia dieťaťu dať. Ja som neštudovala ako blázon, ale ako normálny človek, nepracujem v McDonald´s, ale vo vlastnej firme, s nadštandardným príjmom. A tie podľa teba nepotrebné veci, čo som sa naučila, síce nevyužívam pri zarábaní peňazí, ale prispeli mi k všeobecnému rozhľadu a kultivovanosti. Takže urobiť zo svojho 16-ročného syna podradného Gastarbeitera kdekoľvek nepovažujem za cestu za šťastím a lepším životom

akvi
14. dec 2022

@danica2711 mas taky isty zjednoduseny pohlad, ako ten jednoduchy clovek. Mozem ti uviest XY prikladov ludi, ktori nestudovali a maju sa lepsie, ako ti, co maju dve VS. Alebo takych, ako ja, co studovali, maju VS, ale zivi a aj naplna ich nieco uplne ine a tu VS a v podstate ani SS nepotrebuju. Vseobecny rozhlad je fraza a v suvislosti so skolou aj uplne prazdna.. Prave skola dava velmi obmedzeny rozhlad na dnesnu dobu. Toto platilo tak pred 100 rokmi, ked ludia nemali iny zdroj informacii, len miestneho ucitela.. A skoly na SK su viac na skodu, ako na uzitok, obzvlast tie stredne. Pretoze produkuju ovce bez zaujmu, bez motivacie, bez chuti cokolvek zmenit, bez zdraveho sebavedomia. Clovek, ktory ma odvahu ist vonku a skusit si tam zit, je pre mna niekto, kto musi mat silnu motivaciu, tah za lepsim zivotom, niekto, kto nie je rezignovany. Urcite lepsie, ako nechat decko 4 roky chodit do skoly, ktora ho nebavi, nenaplna, ktora mu vezme vnutornu motivaciu, ktora mu bude cely cas hovorit, aky je blby, ked sa neuci "dobre".. A nakoniec skonci vo fabrike za minimalku a bude cely zivot nenavidiet svoju pracu a moze si tak akurat zaramovat maturitne vysvedcenie a pozerat sa nan, ze aky paradny zivot mu prinieslo.. Sa pozri dalej, ako po Nitru, kopa VS, resp. kopa SS s maturitou a su radi, ak vobec maju nejaku pracu..

vilma7
14. dec 2022

A ty si teda vo Švajčiarsku už bola, žila?

Školský systém je tu iný ako na Slovensku. 15 r.si musia nájsť miesto, kde robia ročnú prax a následne idú študovať spôsobom, dva dni škola a zvyšok pracujú už v obore ktorý študujú. Takže sú tu aj 15.r.na stavbách ale nie ako zamestnanci.

Či ti syna agentúra vezme, pochybujem. Je ich milión, nájdi si na internete a napíš priamo im, aby ste sa vedeli podľa toho zariadiť.

A povolenie bude mať? Jazykovú znalosť aspoň základy?