Materská vo Švajčiarsku

malvina2013
1. júl 2021

Ahojte, chcem sa Vás veľmi pekne spýtať, resp. poradiť. Muž pracuje vo Švajčiarsku a koncom decembra sa nám narodí bábätko. Chceme žiť všetci spolu vo Švajci. Vie mi prosím niektorá z Vás poradiť, ako to je, pokiaľ by som chcela isť žiť za ním na tri roky (materská a rodičovská dov.), či si musím platiť zdravotné poisťovne aj vo Švajčiarsku? Ako to je s materskou dávkou a rodičákom, pokiaľ sa budem zdržiavať tam? Pokiaľ dostanem vo Švajci povolenie na pobyt ako jeho manželka, stratím všetky výhody na SVK (zdravot. poistenie, atď?) Nebudem sa môcť po 3 rokoch vrátiť do svojej pôvodnej práce? Prosím kto má podobnú skúsenosť poraďte.
Ďakujem 🙂

sense
1. júl 2021

@malvina2013 neodpovie to na všetko ale ak dostanea povolenie vo Švajčiarsku budeš si musieť platiť tu zdravotné poistenie a rovnako aj dieťaťu. Ako to bude s dávkami na svk neviem keďže stred tvojich záujmov bude vo Švajčiarsku, možno je nejaká výnimka ak ti pracovný pomer trvá

mey8
1. júl 2021

@malvina2013 😂🤦‍♀️ materska vo Švajci funguje nasledovne: pracujes tu, a zamestnavatel ti vyplati posledny mesiac tehotenstva a prve dva na materskej a koniec.... Nic viac, adiooos😂 ziadne 3 roky, nic... Takze ak nepracujes momentalne vo Švajciarsku tak pekny sen... Ale len sen... Po dalsie, akosi si neviem predstavit ako by si chcela zit vo svajci a nebyt tu poistena + dieta (cca. 300chf mesacne) s tym ze vsetko do 2500chf si platis z vlastneho....opat opakujem, pokial niesi zamestnana vo svajciarsku(co ako predpokladam nie si) tak by si mala vediet zezdravotku ti nikto platit nebude (leda ak tvoj muz) a v dvoch krajinach byt poistena nemozes... A takisto nemozrs zit s dietatom vo Svajci nepoistena... To ho budes liecit naMK, ci cez,, liecitelov,,? 😂😂😂

malvina2013
autor
1. júl 2021

@sense Ďakujem za radu🙂

mey8
1. júl 2021

@malvina2013 a ano spravne tomu rozumies, pokial dostanes povolenie (ak ma muz B tak to nebude problem, riesi sa to cez tzv. Spajanie rodiny, a ty dostanes B aj bez prac. Pomeru) ALE!! pokial si tu registrovana, tak si musis platit zdravotku ako som spominala robi to aj s babom cca. 300chf x 12 mesiacov(sice ri frencize 2500 to moze byt 250-zavysi to od tvojho veku) a ked bude babo, alebo ty chora, vsetko do 2500 si platis sama!!! Zdravotka ukony do 2500 nepreplaca... Takze zvaz ci sa ti to oplati... A k pridavkom, tie moze poberat muz cini to cca 200 chf. Na mesiac aj v pripade ze ty zostavas na sk.

malvina2013
autor
1. júl 2021

@mey8 Môj pracovný pomer trvá na Slovensku a rada by som sa po 3 rokoch vrátila na svoju pozíciu na SVK, preto zisťujem, že ak budem žiť tri roky tam a platiť si poistenie vo Švajci, či automaticky stratím poistenie na SVK, resp. či mi zamestnávateľ prestane držať miesto. Viem, že zdravotné poistenie vo Švajčiarsku si tam hradí každý sám, nie zamestnávateľ a viem aj to, že pokiaľ by som bola ako "žena v domácnosti", tiež si musím platiť zdravotné poistenie. Mne ide len o to, ako to funguje potom na Slovensku. Niekde som tu na MK čítala, že nejakým formulárom cez UPSVaR mi vedia materskú dávku a rodičák vyplácať aj vo Švajci. Mám v tom chaos, tak sa snažím zistiť čo najviac. Ďakujem veľmi pekne za info🙂

danieladeley
1. júl 2021

je az neuveritelne kolko ludi ma skreslene nazory o zivote v zahranicia a myslia, ze je tam raj. Uz len logicky rozmyslaj, preco by ti mali svajciari nieco platit, ked si tam v zivote nepracovala a nic tam neodvadzala?

sense
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eva112014
1. júl 2021

@malvina2013 Nemôžeš zdravotné poistenie platiť tu vo Švajci a mať zároveň zdravotné poistenie na Slovensku.

malvina2013
autor
1. júl 2021

@danieladeley Neviem prečo na mňa hneď útočíš, ja som nikde nenapísala, žeby mi malo Švajčiarsko platiť zdravotné poistenie. Opýtala som sa, či si musím platiť...nie či mi budú Švajčiari platiť. A v príspevku vyššie som uviedla, že viem o tom, že si ho musím platiť sama, len treba čítať.

malvina2013
autor
1. júl 2021

@eva112014 Ďakujem, presne také info potrebujem 🙂

danieladeley
1. júl 2021

@malvina2013 neutocim na teba, v mojom prispevku som ziadne zdravotne nespominala. Z prveho prispevku som pochopila, ze sa zaujimas o matersku a rodicak plateny Svajciarskom. A evidentne som nebola sama a pritom citat viem :D

malvina2013
autor
1. júl 2021

@danieladeley Viem, že si vieš preniesť vyplácanie dávok do inej krajiny v rámci EÚ/EHP, samozrejme potrebuješ k tomu formuláre od úradov, atď. Preto zisťujem, či tu nemá niektorá z Vás skúsenosti.