Príchod súrodenca

tinka8301
25. okt 2022

Ahojte, rada by som sa poradila s mamičkami, ktoré majú skúsenosť a už sú viac ostrielané. Momentálne máme 1 dcéru, ktorá má rok. Je stále dojčená na uspávanie, spinká skoro celú noc s nami v posteli, celkom naviazaná na mňa keďže je to prvé dieťa. Do toho som tehotná, vekový rozdiel bude cca 20mesiacov.
Ako ste pripravovali takéto maličké deti na zmenu s príchodom ďalšieho dieťaťa? Pomohli aspoň trocha knihy? Vysvetlovanie v tomto veku sa mi zdá zatiaľ zbytočné, aj keď rozprávať o tom a ukazovať brucho jej budem.
Rada by som sa aj poradila ako ste riešili uspávanie detí, či ste ostali všetci v jednej izbe alebo ste staršie dieťa naučili na svoju izbu? Akým spôsobom ste deti uspávali, keď ste ukončili
dojčenie? Zatiaľ mi víria hlavou rôzne otázky ale nejako si na ne "neviem" odpovedať. Ďakujem za odpovede a ak Vás napadne nejaký trik, ktorý sa Vám osvedčil a rady sa s ním podelíte, pokojne môžete.

makakova
25. okt 2022

@tinka8301 toto aj mňa zaujíma.

birika
25. okt 2022

mame rozdiel 18 mesiacov - starsia proste dostala "zivu babiku". ked som kojila mladsiu, starsia lezala s nami a aj spolu zaspavali...naozaj vyrastali ako dvojicky

pragmaticka
25. okt 2022

Vôbec by som to neriešila.. Všetko hrozne reisite. Spýtaj sa tvojej mamky ako teba pripravila na súrodenca, co ti povie 😂😂Moja by sa ma spýta ci mi šibe, aké pripravovanie!! Bola rada keď pri 4 deťoch, bez práčky, bez pampersiek, bez umývačky riadu a bez nonstop zapnútych rozprávok a tabelotov ci modrého koníka, mala čas aspoň chvíľku na seba.. 😜

anjelicek26
25. okt 2022

Pre tak male dieta je to abstraktny pojem a proste si to nevie predstavit - rovnako po dvoch-troch tyzdnoch od prichodu surodenca zabudne, ze to niekedy predtym bolo inak a ten surodenec tam nebol... nechaj to tak, dietatko uc na postielku, aj keby prirazenu k vasej, ale uc na postielku, lebo spolocne spanie rodicia, novorodenec a prevalujuce sa skoro dvoj rocne dieta je pre toho novorodenca proste nebezpecne. Vsetko ostatne prijde postupne, male bude stale pri tebe, aj pri pribalovani, aj pri kojeni, vsetko prijde prirodzene, skutocne si s tym nelam hlavu. Lubit budes obe rovnako, starat sa budes o obe...

makakova
25. okt 2022

@pragmaticka musim súhlasiť, dnes sa všetko rieši..

7lenka11
25. okt 2022

@pragmaticka istým spôsobom súhlasím, ale zároveň si myslím, že trošku porovnávaš dve neporovnateľné veci... medzi mnou a bratom je rozdiel 14 mesiacov a áno, mama nikoho nepripravovala na môj príchod.. proste to bol fakt a vybavené.. lenže žijeme v inej dobe.. matky majú milión vymožeností, mnohé sa venujú svojmu jedináčikovi 95% dňa, vznikajú separačné úzkosti, deti sú viac rozmaznané, majú rôzne poruchy pozornosti atď.. v 80.-90.rokoch sa matky obracali okolo veľkých domov a domácnosti, nemali čas, deti boli vedené k samostatnosti, nikto neriešil príchod ďalšieho súrodenca.. ale spôsob života bol iný.. teraz sa niektoré mamičky až chorobne upínajú na svoje deti, denne ich berú do krúžkov, medzi deti, do detských centier, sú obklopené možnosťami od výmyslu sveta a potom bum - príde súrodenec a dieťa už nemá toľko pozornosti, prejavuje sa žiarlivosť a pod.. myslím si, že na výchovu veľmi vplýva aj doba, v akej žijeme
autorka - takému malému dieťaťu to asi nevysvetlíš.. moja známa to riešila bábikou.. kúpila dcérke bábiku, ktorej spoločne akože budovali režim, dcérka sa o ňu starala a mama jej vysvetľovala, že takto sa budú spolu starať aj o súrodenca.. prišlo síce žiarlivostné obdobie, ale po mesiaci to prešlo a súrodenci fungujú úplne bez problémov.. neviem, či to pomohlo, ale možno to za pokus stojí

salamistka
25. okt 2022

Podľa mňa je pekné, že sa autorka pripravuje na túto fázu, aj keď ja osobne by som nechcela deti tak skoro po sebe práve kvôli vyššie spomenutým veciam okolo dojčenia, uspávania atď...a práveže, my sme so staršou sestrou vyrastali v 80-tych rokoch a moja sestra na mňa žiarlila teda dosť a mama to musela intenzívne riešiť, aj keď bol iná doba a mala kopec iných starostí...a dovolím si tvrdiť, že naša generácia má celkom dosť problémov vyplývajúcich z prísnej výchovy, ale zas každá doba má svoje úskalia

tinka8301
autor
25. okt 2022

@pragmaticka mňa nijako, bola som posledné dieťa 😀 ale chápem, čo si chcela povedať

tinka8301
autor
25. okt 2022

@anjelicek26 ďakujem. Spánok novorodenca plánujem určite v postieľke z bezpečnostných dôvodov. Len sa zamýšľam napr nadtým dojčením. Viem, že medzitým uplynie dosť času a dcera sa môže zmeniť, ale tej stačí keď ma zahliadne ako sa prezliekam a už si pýta mlieko, musím ju rýchlo zabaviť, samozrejme celá tá situácia je sprevádzaná plačom.. Tak mi momentalne predstava dojčenia mladšieho súrodenca a prítomnosť dcéry navodzuje celkom obavy

beronsche
25. okt 2022

@tinka8301 dojcenie som neukoncila, starsiemu dietatu som vravela, ze v brusku ma surodenca, ale nijako extra som nepripravovala.
Po narodeni surodenca sme nadalej spali spolu (v poradi: prazdna postielka bez bocnice - mladsie dieta - ja - starsie dieta, manzel na posteli prisunutej k manzelskej posteli 🙂), dojcila som potom este nejaky cas tandemovo. Ale ano, chvilku trvalo, kym starsie dieta pochopilo, ze ako prve sa dojci to mladsie. Potom to uz fungovalo, nejaku ziarlivost som Ani nezazmamenala. 🙂

mamickalisticka
25. okt 2022

Zvládneš to.. aj staršie dieťa.. aj mladšie.. buď rada za malý vekový rozdiel, budu to parťáci, a o pár rokov nebudeš ani vedieť že ich máš (na túto fázu ešte len čakám) 😂 my sme mali sice väčší vekovy rozdiel ale prišli rovno dvojičky.. nejak bolo nejak bude, dieťa to ešte nerieši.. bude ti pomáhať s babom lebo ta bude vidieť robiť okolo neho, plus keď pôjdeš do porodnice, deti to maju tak že zide z očí zíde z mysle .. takto malému bábätku to nijako nevysvetlis

amelia89
25. okt 2022

Cauko tak ja to mam cerstvo - rozdiel cca ako ty. Nepripravovala som nijako- nechapal by to. Ano vravela som mu ze v brusko je babo a on babo jupi a bager vedla tiez jupi- proste toto je abstraktny pojem.
Ked som zistila ze som tehotna kojila som ale do mesiaca som prestala uz to bolo bolestive a neprijemne. Zacali sme uspavat hladkanim v postielke vedla neho. Potom sme ho naucili na velku postel asi 3 mesiace pred porodom. A dobre lebo obaja maju lahky spanok a zobudia sa krikom aj vo vedlajsej izbe 🤣

macica1706
25. okt 2022

@tinka8301 u nás je rozdiel 22mes.prvému synovi som rozprávala o tom ako prinesiem domov bábätko bračeka a mala som pocit že tomu rozumel,stále mi ležal na bruchu a mojkal sa somnou.bolo to náročné ale nádherné obdobie.prišli sme domov z pôrodnice a starší syn doslova miloval bábätko 💕teraz má mladší 2r.a starší budem mat 4r. a je to masaker 🤣😂stále sa hádajú,dotahujú ale sú dni kedy sa aj veľmi ľúbia 🥰my maminy to občas prežívame viac ako naše deti💕držím vám palce aby bolo aj u vás všetko tak ako má.uspavanie bolo u nás také,že sme mali cca pol roka 2postielky v spálni, aby starší nemal pocit že je odstrčený a potom išiel sám pekne do svojej izby bez namietok😊

tinka8301
autor
25. okt 2022

@amelia89 zvykol si celkom rýchlo na veľkú posteľ? Máme aj tú v zálohe (ešte sme ju nestihli poskladať) ale keď vidím ako sa dcéra v noci gúľa, tak mám aj strach o ňu 😀 už som rozmýšľala, že obe detičky budú musieť mať klasickú postieľku nejaký čas

amelia89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivanavin
25. okt 2022

Ahoj, ak má manžel/otec možnosť, veľmi odporúčam aby isiel na matersku so staršou kym ty budes s bábätkom. My sme tak boli spolu sice len dva mesiace, ale aj to ohromne dobre pomohlo prekonať to najťažšie obdobie. Staršia dcérka mala niekoho, kto tu bol skoro výhradne pre ňu a ja som sa mohla bez problemov venovať mladšej. Staršia si medzitým zvykla, že doma je ďalšia osôbka a ked isiel manzel uz do práce, v pohode a bez žiarlivosti sme to zvládli samé.

diavant
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamusa123456789
25. okt 2022

Nerieš, nejako bolo nejako bude, každé dieťa je iné, každé si na nové babo zvyká ináč, sama uvidíš ako to bude všetko vyhovovať vám, ale v tej príprave na babo tak maličkého dieťatka veľmi zmysel nevidím, my máme medzi mladšími rozdiel 19 mesiacov a keď sme mu to pol roka vtlkali do hlavičky, tak nás mal aj tak totálne na salame, ale tvoje dieťa to bude mať možno inac

tinka8301
autor
26. okt 2022

@amelia89 môžem sa ešte spýtať ako ste syna postupne učili na iný spôsob uspávania? Či už v klasickej poatieľke alebo neskôr vo väčšej?

tinka8301
autor
26. okt 2022

@macica1706 ďakujem za podelenie sa so skúsenosťou 🙂 nech sa aj Vám darí a chlapci sú aj naďalej parťáci 🙂

tinka8301
autor
26. okt 2022

@diavant to dojčenie potrebujem vyriešiť určite do pôrodu, na tandem sa necítim.. Ale dcéra je celkom závisláčik, ťažko sa jej vzdávalo mlieka cez deň. Stále to nie je úplne bez problémov. Takže budem mať asi čo robiť, aby som ju odučila od mlieka aj spoločného spania v manželskej. Čo s atýka pomoci od manžela (pri zaspávaní) tak nám to zle vychádza kvôli jeho zamestnaniu. Mohol by ju uspávať jeden týždeň v mesiaci a víkendy.. Zbytok budem musieť zvládnuť sama, bez neho

amelia89
26. okt 2022

@tinka8301 zacali sme v malej postielke s uspavanim bez kojenia. najprv v noci- cize ked sa zobudil napr po 1-2 hodin ze nebol este hladny len jednoducho nespojil spankovy cyklus tak sme zacali hladkat, spievat,atd. Takto sme to predlzovali na viac hodin do dalsieho kojenia. Potom sme to zacali robit aj cez den tak

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoeeoz
29. okt 2022

@tinka8301 ahoj, mame rozdiel 21m.. malu sme cca 3,5 mesiaca pred prichodom surodenca zacali ucit na svoju izbicku..najprv tam spala len cez den a potom aj v noci s nami, potom sme ju tam uspali a odisli a aj v noci to tak bolo..ked sme videli ze ma horsiu noc boli sme s nou aby nemala negativny vztah k tej izbe..vzala to super..o babatku sme jej zacali hovorit tak mesiac pred prichodom, nejak to podla mna neriesila iba hovorila ze ma mama babo v brusku, knizku som nemala 🙂