Majú mať súrodenci spoločnú izbu alebo každý zvlášť?

kate10
27. jan 2012

Ahojte mamičky,
chcela by som poznať váš názor na to, či je podľa vás lepšie, keď majú súrodenci spoločnú izbičku alebo každý tú svoju?
Mám 6 ročného synčeka, ktorý si užíva svoju vlastnú izbu. Máme však už aj 9 mesačnú slečnu, ktorá bude čoskoro potrebovať tiež svoje miesto. Preto začínam zvažovať, či im spraviť spoločnú izbu, alebo dcérke zriadime jej vlastnú. Manžel sa však ťažko vzdáva pocitu, že môže stratiť svoju pracovňu. 😀
Aké máte skúsenosti?

janka9898
27. jan 2012

@kate10 ahoj skusenost este nemam ale myslim si ze ak je prvy chlapec a druhe je dievcatko mali by byt kazdy zvlast ak je na to priestor predsa len ten 6rocny uz mozno chodi do skoly potrebuje svoj vlastny priestor a dievcatko je zas ine ine hracky zaujmy a pod
ja mam 2rocneho synceka a teraz cakam babo tiez chlapceka takze izbu budu mat spolocnu ale keby bolo dievcatko tiez by mali kazdy zvlast🙂)
keby bol mensi vekovy rozdiel je to ine stacila by jedna zatial neskor uz nie tot moj nazor.-)

ikke
27. jan 2012

pri takomto velkom vekovom rozdieli a zlozeni chlapec-dievca, rozhodne oddelene izby.

kate10
autor
27. jan 2012

Ďakujem ti Janka, za odpoveď. Celkom sa s ňou stotožňujem a moja prvá reakcia, keď sa nám malá narodila, bola presne taká - jednoznačne každý svoju. Teraz ale váham. Jednak kvôli priestoru - mať pracovňu je veľmi praktické a tiež si myslím, že deti sa učia väčšej ohľaduplnosti, keď musia brať ohľad na toho druhého. Pýtala som sa na to aj synčeka a ten bol celý nadšený, že by dcérka bola s ním, že by spolu zaspávali... ale to by fungovalo asi len istý čas. Čím by bol synček väčší, tým by bolo asi problémov viac...ako si písala.

sekirka
27. jan 2012

@kate10 urcite kazdy zvlast ak,mas tuto moznost

janinah
27. jan 2012

ja by som ich dala spolu do jednej izby a to kľudne kým nezačnú dospievať,naučia sa deliť s druhým o priestor a spolunažívať a zachrániš pracovňu pre manžela 😉

ejuska79
27. jan 2012

moja sestra ma 8 rocny rozdiel medzi detmi, sice su to chlapci a maju izbicku spolu asi pol roka, co zacal chodit mladsi do skolky....starsi ma 12 rokov, mladsi 3...a su spokojni, aj starsi bol nadsedný, ked tam pribudol Adamko, lebo ho zboznuje....ale ako dlho to tak bude netusim.... ja to budem riesit tak, rozdiel 18 mesiacov-dievca-chlapec, ze najskor budu spolu a potom neskor, asi ked pojde ninka do skoly zvlast...ale to je este daleko, uvidime ako to bude....

bets
27. jan 2012

moje deti prisli do veku, kedy uz nevyhnutne potrebuju kazdy svoj priestor. nie je medzi nimi velky vekovy rozdiel, ale obaja su skolaci, potrebuju si cas rozdelit podla svojich potrieb a ten druhy je v izbe len rusivy element, z toho vyplyvaju aj neustale hadky medzi nimi.
takze uz sa im zariaduju samostatne detske izby a cela rodina sa na to velmi tesime, ze snad zavladne v rodine vacsi pokoj 🙂
na spolocne chvile mame velky priestor, kde ako rodina travime spolu vela casu, ale zaroven kazdy sa potrebuje aj utiahnut do svojej nerusenej intimnej zony

luba142
27. jan 2012

Podla mna to zalezi na kazdej rodine, ake ma moznosti, my napriklad nemame moznost decka oddelit , maju jednu izbu spolu.....ak ma niekto viac izieb, alebo dom kde si moze dovolit urobit 2 decke izby tak to urcite na skodu neni 🙂

ciusinka
27. jan 2012

@kate10 Ja mam o 9 rokov mladsieho brata, mali sme spolocnu izbu tusim 5 rokov, potom sa zrusila pracovna a ja som sa od neho odstahovala tam..Ak je moznost, urcite by som volila zvlast izbu pre kazdeho..Este mozno, keby boli dvaja bratia alebo dve sestry, by som uvazovala ich nechat spolu, ale takto nie..

ichbinich
27. jan 2012

Podla moznosti oddelene.
Ja mam o 7 rokov mladsieho brata, a mozem povedat, ze sme si rozumeli lepsie az vtedy, ked sme mali oddelne izby. A to sme mali 17 a 10 rokov. Dovtedy to bol boj: on chcel spat-ja som sa musela ucit. On svstal aj cez vikend o 6 a hral sa s legom,-ja som chcela spat.
Ak mate tu moznost, hlavne, kedze je uz skolak: oddelene. Maju rozne potreby a zaujmy. A pracovna-miesto pre pocitac sa da integrovat aj niekde v obyvacke, vacsinou.

irriss
27. jan 2012

ja jsem za spolecne traveni a vymenu nazoru v jednom prostoru...nikde neni psano, ze cim vetsi dum, tim stastnejsi manzelstvi ci rodoina..
naopak u malych bytu je dokazano, ze maly prostor lidi zblizuje...

p.s. Hadky? ty jsou v malem i velkem..ale soudrznost a zvyk se vyrovnat s problemy druhych je optimalni v mensim prostoru, kdy nikdo nema kam "utect" a problem se vyresi a tim padem dojde i ke smireni a vzajemnemu pochopeni...
Mluvime o prostredi zdravem..nemluvim o "nasilnem prostredi" 😉

elephant
27. jan 2012

Kým sú malí a chcú byť spolu, tak prečo nie, nech sú spolu. Keď budú väčší a budú vyžadovať každý svoje súkromie, tak buď rozdeliť, či nejako predeliť stávajúcu izbu, ak sa dá, alebo oddeliť úplne. Pracovňu si zatiaľ môže užívať manžel 😀

janka9898
27. jan 2012

@kate10 ako pokial maly chce byt s malou v spolocnej izbe nech su uvidis a ked budu starsi urcite budud chciet byt kazdy sam ale zatial by mohli byt spolu pokial maly suhlasi🙂

zuzana_m
27. jan 2012

Medzi mnou a mojim bratom je 8 ročný vekový rozdiel. Mali sme spoločnú izbu. Nikdy to mne ani jemu neprekážalo. Ale zase ja mám pomaly 5 ročneho synčeka a dcerka ma 15 mes. a tiež rozmýšľame, či budu spolu alebo zvlášť. Malý si tiež užíva svoju vlastnú izbu,ale je v období,že malej nechce vobec dovoliť tam ist,ani hračky chytať. A stále mu hovorim že je to aj jej izba. No rozmýšľam že asi bude lepšie ked z pracovne zriadim malej samostatnú izbu,ajked dosť malú. Tiež sa neviem rozhodnúť 😖

vulka
27. jan 2012

podľa mňa je to vyslovene otázka zvyku. Susedia maju 2 chlapcov a 1 dievča vo veku od 13 do 19 rokov a sú spolu v jednej izbe a úplne v pohode.

andrejka1974
27. jan 2012

nas je vela v jednej je najstarsi 18 rokov chlapec , v dalsej izbe budem ja s babatkom , v dalsej izbe su 2 chlapci a najmladsia dcerka chlapci 14 a 11 a dcerka 3 roky a my s manzelom sme v obyvacke neskor budu obe dcerky spolu v jednej izbe 🙂 🙂 🙂

katka1981
27. jan 2012

@kate10, mame len jedno dieta, ale ak by sme mali dve a odlisne pohlavie, tak manzelova pracovna sa rusi, boli to povodne 2 detske izby a pracovnou ostane len ak mala bude jedinacik. Avsak ak by sme mali 2 dievcata, a chceli by mat izbicku spolocnu, tak pracovna ostane 🙂 Ale podla mna je lepsie aby mali kazdy svoju, lebo je tam velky vekovy rozdiel, a podla mna asi ani nezaspia vecer v rovnakom case, nech sa nerusia. Tiez to mensie sa moze v noci budit a rusit starsieho.

gretkab
27. jan 2012

Ak maly chce sestricku v izbicke, ja by som volila spolocnu - ved ked sa rozhodne, ze uz chce mat sam, tak malej mozete izbicku spravit kedykolvek. Fakt je ale ten, ze vzhladom na vekovy rozdiel budu mat vyrazne ine zaujmy, ine hracky, ine potreby... Ja mam deti s 2-rocnym rozdielom a mali izbicku cca 2 roky spolu (ja si stale myslim, ze im je v jednej izbicke veselsie). Predpokladala som, ze to tak bude aspon kym Marek pojde do skoly, ale tento rok (ako 5-rocny) sa rozhodol, ze on chce izbu sam, ze ho "Ela rusi" 😉. Takze kedze sme mali priestor, tak ma teraz izbu kazdy sam. Takze silno individualne 🙂.

kate10
autor
27. jan 2012

Milé maminy, ďakujem vám za vaše rady a postrehy. Každá ste mi povedali pre aj proti, s ktorými súhlasím a aj tak nie som rozhodnutá 😀 Viaceré ste sa zhodli na samostatnej izbe. Ak aj spravíme izbičku spoločnú, znamená to u nás kompletnú prestavbu izieb. Spoločnú izbu by mali totiž z našej súčasnej spálne, lebo je po obývačke najväčšia, no a my by sme sa presťahovali do synčekovej detskej. To znamená - strhávanie tapiet, kompletné líčenie, presun políc a skríň - možno aj celkom nový nabýtok na mieru do ich novej izby. Z tohto pohľadu sa zriadenie novej izby zdá byť oveľa jednoduchšie. Takže žeby som sa predsa len rozhodla?!? 😀

bleelka
28. jan 2012

do puberty mozu byt spolu, ak mu sestricka nebude prekazat v klude pri uceni. ked uz bude mat syncek 10-12 rokov, potom oddelit. ak mate tu moznost, tak jednoznacne kazdy zvlast. je tam vacsi vekovy rozdiel a rozdiel pohlavi, potrebuju svoju intimitu hlavne v obdobi dospievania. ak by mu sestricka prekazala pri plneni skolskych povinnosti,z e by ho vyrusovala hrou ked potrebuje klud, tak oddelit skor. my sme boli s bratom spolu do mojich 12 rokov (on mal 10) a potom kazdy dostal svoju. uplne idealne, v obdobi detstva sme sa spolu hrali, vyrastali a v dobe dospievania uz mal kazdy svoje kralovstvo 😉 drzim palce pre spravne rozhodnutie, ale ak sa syncek na malu tesi, par rokov im este mozte dopriat spolocne byvanie a manzel za par rokov predycha, ze sa bude musiet vzdat pracovne 😉

jaduska
31. jan 2012

Úplne súhlasím s @irriss
Môj manžel má dvoch súrodencov, bývali v dvojizbovom byte - rodinné vzťahy úžasné, ja mám jednu sestru - mali sme 4 izbový byt, vzťahy v rodine akože fajn, ale nedá sa to porovnávať so vzťahmi v manželovej rodine. Takže niečo na tej teórii bude 🙂
(Jasné, že netvrdím, že to platí na 100%, aby ma niekto nechytal za slovíčka.)

cmulinko
31. jan 2012

napriek tomu,ze sme mali poschodovy rodinny dom a miesta bolo dost,tak som s bratom zdielala izbu az do svojich 10 rokov...potom nastal zlom...prva menstruacia a prve divne pocity zo svojej zacinajucej sa zenskosti.brat to samozrejme nevnimal..ale zacala som sa pri nom citit divne a vtedy som sa rozhodla,ze sa prestahujem do vedlajsej izby.prvotny pocit bol strasne dobry.brat vnimal moje ''odstahovanie sa'' troska ako urazku,ze ho uz nemam rada,ale netrvalo to tak dlho a ten ''zlom'' nastal aj v nom.samozrejme,ze som vedela o co ide 😀 Napriek tymto ''nevyhnutnym'' zivotnym skusenostiam mam s bratom velmi dobry vztah a par krat sme sa uz na tuto temu aj bavili 😀 vzdy pri tom bola sranda.ja mam chlapcov a dcerku...nakolko 3 deti v 1 izbe je az priliz...a pokial mi na to priestorove podmienky budu stacit,tak dcerka bude urcite mat vlastnu izbu...a chalani budu spolu.