Ľúbite svoje deti rovnocenne?

andreatytler
23. júl 2020

Mamicky, tie ktore mate viac ako 1 dieta mohli by ste mi povedat ci lubite svoje deti rovnocenne alebo robite rozdiely?
Uz dlho ma to zaujima. Ja mam pocit ze moja mama nerobila medzi nami ziadne rozdiely a myslim z tak je to spravne ale mam znamu ktora zjavne inklinuje k synovi. Je to take ocividne. Jej dcera na brata ziarli. Pytala som sa jej ci je to naozaj tak alebo sa mi to len zda a ona povedala ze jasne ze ma syna radsej lebo ma s nim iny vztah. Ze je to normalne, ako ked mas niektorych ludi radsej a inych nemusis, tak aj tvoje deti maju rozne povahy a teba to viac taha k jednemu z nich. Ono to dava zmysel ale vzdy som myslela ze mama sa musi snazit aby to nedavala najavo a aby vsetky deti boli lubene rovnocenne. Ona je skvela mama a dobry clovek ale takato odpoved ma zarazila. Je mi jej dcery luto.

asia83
23. júl 2020

@andreatytler Áno, rovnocenne. Dávam si na to špeciálne bacha, lebo pri nás mama robila rozdiely, a viem ako mi to padlo. Vaša známa nemá pravdu. Rovnako beriem syna aj dcéru.

moonlight1210
23. júl 2020

@andreatytler normalne to je, ze si viac rozumie s jednym a s druhym tolko nie, lebo si s nim nie je tak povahovo blizka.
Ale kedze ide o specialny vztah, matka-dieta, nie o bezny vztah medzi znamymi, tak by si mala davat pozor na tieto rozdiely.
Lebo tym sice robi dobre svojej povahe, ze sa “neznasilnuje” a uziva si svoju prirodzenost, ale moze tym zalozit aj buduce komplikovane vztahy v rodine, ktore sa jej v dospelosti deti (a na jej stare kolena) vratia ako bumerang.
Lebo cele to vlastne bude zalezat od vrodenej eq deti, ako sa touto situaciou popasuju, nie od vplyvu a vychovy matky. Mozu ju zvladnut dobre, moze to skoncit chladom, moze to skoncit rodinnou zakopovovou vojnou.

Moze sa jej stat X veci.
Milovany syn vyleti z hniezda, uz ju nepotrebuje a dcera ju rovnako odmietne, lebo bude mat k nej chladny vztah.
Surodenci si budu navzajom ublizovat.
Dcera bude mat tendenciu sa kazdemu zavdacit, aby si “zasluzila”, “kupila” pozornost. A bude mat tendenciu si hladat preto zlych partnerov do zivota (potazmo sa problem prejavi na vnucatach).
Syn sa nauci, ze mama sa da lahko “pouzivat”, lebo si na neho potrpi.
...

Alebo budu mat deti dostatocne vysoku vrodenu eq a hoci matka vychovu nebude robit spravne, oni sa s tym popasuju aj sami. Len v dospelosti budu na nu pozerat ako na mamu a zaroven niekoho, kto je svojsky, nevnima to a treba ho chapat.

lia_nka
23. júl 2020

No asi moc normálna není keď toto dokáže povedať nehnevaj sa načo si robila dcéru keď sa teraz k nej správa menej cenne deti sa na svet nepýtaju čo by iné ženy dali zato aby mali 2 zdravé deti a ona zadre že je to normálne ❓ ne není a potom nech sa nečuduje keď ju v dospelosti dcéra nebude chcieť vidieť

zooeynka
23. júl 2020

@lia_nka a to mala dotycna dopredu vediet ze ked porodi dceru ze jej nebude povahovo blizka a proste budu tak rozdielne ze si nebudu rozumiet??? Neobhajujem matku, myslim ze ma davat lasku najavo rovnako obom detom, ale aspon uprimne povedala ako to je...a kludne yo moze byt tak, ze v dospelosti si budu ovela blizsie, mozno je dcera naozaj tazka povaha a syn je zlaticko....ovela lahsie sa lubi to "dobre"dieta ktore ti je povahou blizke.

lia_nka
23. júl 2020

@zooeynka áno mala to vedieť a nebudem sa k tomu vyjadrovať viac 😉

zooeynka
23. júl 2020

@lia_nka ano, voci druhym sme vzdy najmudrejsi co BY mali a nemali robit, vediet,...

asia83
23. júl 2020

@zooeynka A čo? To teraz to chúďa dieťa, ktoré nie je matke po vôli, lebo si s ním "nerozumie", bude mamou menej ľúbené? To je čo za blbosť? Jasné, že jedno dieťa sa viac matke podobá, druhé menej, a to ho podľa toho akože ľúbi? Čo si má čo rozumieť s dieťaťom, to čo je za blbosť? Som raz matka, mám dve deti, ľúbim ich a basta. Rozumiem im a rozumiem si s nimi tak, ako to JA chcem a ako si to JA zariadim.

lia_nka
23. júl 2020

@zooeynka vy zjavne tiež inak by ste na mňa nereagovali

thoughtfulweirdo
23. júl 2020

Ja si myslím, že je prirodzené to tak trochu cítiť, ak je medzi deťmi veľký povahovy rozdiel. Nemyslím malé deti, skôr už predpubertakov a pubertakov. Aj pri malých deťoch, pokiaľ je to s jedným výrazne jednoduchšie ako s druhým, toho jedného je ľahšie bezvýhradne ľúbiť. Ale takisto si myslím, že rodičia by to v žiadnom prípade nemali dávať najavo a mali by robiť maximum pre to, aby sa ani jedno dieťa necítilo odstrcene. Dávať im to pocítiť je možno "úprimné", ale rozhodne brutálne sebecké a je to ukážka zlyhania rodiča.

zooeynka
23. júl 2020

@asia83 to si ty. Ina zena-matka to citi inak. Ci mame byt vsetky rovnake? Je lahke to presadzovat ked lasku k obom detom citis automaticky rovnako. Nie kazdy to tak ma.

zooeynka
23. júl 2020

@lia_nka je to diskusia. Keby nikto na nikoho nereagoval tak to tu zakape.

luthine
23. júl 2020

Vsetky tri mi na striedacku rovnako lezu na nervy a vsetky tri rovnako lubim.

pribinak
23. júl 2020

@zooeynka ťažká povaha či zlatíčko, mama by sa mala správať tak aby nikto nepostrehol že jedno dieťa je jej bližšie a uprednostňuje ho.
Dcéra na brata žiarli, cite to vidí a cíti že mama ho uprednostňuje a toto bude základ problémov v budúcnosti

Nás má moja mama 6. Nikdy sme nepostrehli žiadne rozdiely medzi nami a to som najmladšia. Vždy spravodlivo všetkých aj odmenila a aj potrestala aj lubila aj všetko.

beronsche
23. júl 2020

@andreatytler Ano, rodic moze inklinovat viac k jednemu z deti, ale nikdy by to nemalo byt takto zjavne.. Dieta to nema pocitovat! To uz je matkine zlyhanie! Vie ta zena, ze jej dcera tym trpi? Ze vraj je to normalne, ze niekoho mas rada a ineho ine.. Ano, ale tymto sa obhajovat vo vztahu k detom je totalne cez ciaru.. Povedz jej, nech sa na to pozrie optikou svojej dcery, nech sa skusi zamysliet, ako sa ona asi citi - ak je toho ta zena vobec schopna.. preboha, ved tu ide o jej dieta , ktore bude tymto jej pristupom poznacene cely zivot.. A tiez to moze hlboko poznacit aj vztah surodencov..

gelifil
23. júl 2020

Nechcela by som takú mamu, chúďa dcéra :(

moonlight1210
23. júl 2020

@andreatytler este jedna vec.
Matka si moze predstavit hranicnu situaciu, ked by deti boli ohrozene. Ci by chcela chranit vsetky rovnako, alebo by si vedela vybrat, koho obetuje.

Matka si moze rozumiet s niektorymi detmi viac a s inymi menej, dokonca s nimi “bojovat”.
Ale pri predstave nebezpecenstva obvykle citi, ze neexistuje sposob, ako by si vybrala medzi nimi, ktore ano a ktore nie. Vsetky su jej rovnocenne.
Dokonca uz predstava, ze by sa inak nedalo a musela by sa rozhodnut, je pre nu stresujuca natolko, ze obvykle povie, ze na to ani nechce pomysliet. Vie, ze by sa s tym nevedela zmierit.

A toto by si mala uvedomit, ze aspon toto detom treba dat najavo. Ano, smejem sa so synom viac, mame spolocny zmysel pre rovnaky humor, atd. Ale keby sa nieco stalo, vsetky ste pre mna dolezite rovnako. Lubim vas rovnako. Zachranovala by som vas rovnako, nedala by som si vas rovnako.

(Plus, vztahy sa menia. O par rokov si moze rozumiet viac s dcerou, ako so synom.)

Ale ak uz aj pri predstave nebezpecenstva by si vedela vybrat, ktore deti by zachranovala prednostne, a ktore by vedela nechat napospas a brala by to ako nevyhnutny osud, tak to uz naozaj nie je dobre.

beronsche
23. júl 2020

@zooeynka ci sa matke dieta lubi lahko, ci tazko, ono to nema, co vediet. Ano, pokojne si to moze pomenovat pravymi slovami, ale ma urobit VSETKO preto, aby to deti nepocitovali. Pretoze inak zaraba svojmu dietatu na celkom vazny pruser do buducna.. Bezpodmienecna laska rodicov nam totiz nastavuje, akym smerom sa budu uberat nase vztahy v dospelosti.. To, ako sa hlboko vo svojom vnutri citime byt hodni lasky a dokonca aj to, ako vnimame nasu sebahodnotu..

mataa52
23. júl 2020

U nás nerobila rozdiely mamina ale ocino. Mal nás obe rád aj keď nám to malokedy dal najavo myslim tak že by nám povedal mám ťa rád alebo by nás objal ale vedeli sme že nás má rád. Ja som bola jeho zlatulik malý. Keď som bola väčšia kúpil nám rádio, alebo bazen za vysvedčenie nepovedal že kúpil som Vám bazén ale povedal kupil som ti Maťka (teda mne) bazen za vysvedčenie. Mňa to mrzelo za sestru lebo ona vždy mala výborne známky a ja som sa učila priemerne. Možno to bolo aj tým spôsobene že máme v niečom podobnú povahu a aj tým že som prekonala DMO a keď som bola dieťa tak naši museli somnou stále chodiť po doktoroch. So sestrou mám dobrý vztah navštevujeme sa, pomáhame si. A s maminou vychadzame výborne je naša mamka aj kamarátka.

lauriema
23. júl 2020

@andreatytler Ahoj ja mam 3 deti. Najstarší syn má 8 rokov mala som ho ako 18 ročná. Bolo to skoro asi na mňa, pretože ho skôr vychovával dedko s babkou. Mam sním normálny vzťah ako mama a syn ale cítim ze je to iné 🙁Tie dve baby ktoré mam sa stále len mojkaju, on nechce. Stále chce byť s dedkom. Domov príde len povie ze chce ísť ku kadernicke co mu treba kúpiť zavolá deda a už je zas fuč. Keby nebola škola asi je s dedkom 24/7.Dedo veľa cestuje a všade brava aj nášho syna. Nenudí sa všetko čo chce ma, len ja ako mama nemám sním ten vzťah taky pevny

maminuska
23. júl 2020

@lauriema neprišlo k naviazaniu v prvom roku života, ktorý je najdôležitejší a nestihla s to zrejme ani do toho 3 roka korigovať.

Ja som kedysi čítala knihu Sofiina voľba a bolo to strašné čo len čítať, tá kniha vo mne tak utkvela , tam si matka tiež musela vybrať. Často som nad tým rozmýšľala , ktoré z detí by som obetovala ak by som bola na jej mieste a dnes viem že by som obetovala to najslabšie , čo by nemalo šancu prežiť - ide o moju najstaršiu dcéru a paradoxne k nej pociťujem najhlbšiu náklonnosť lebo je najslabšia.

pininka1
23. júl 2020

Uz tu bola takato tema a ja som s hrozou citala kolko zien sa priznalo ze maju radsej jedno dieta oproti druhemu. Ja mam tri a neviem si to ani predstavit. Co si ale viem predstavit je ten pocit toho dietata,ktore vie ze vzdy bude pre matku az to druhe dieta, ze top je dieta prve. Zial aj moja mama vzdy uprednosnovala moju starsiu sestru, roky som tym trpela, ale dnes som aj rada, do sestry sa v kuse stara, aj do jej vychovy, ja mam pokoj.

verkaveverka
23. júl 2020

Matky preferujú synov, aj keď väčšina to nikdy neprizná. Je to z niekoľkých dôvodov.
1. Patriarchálny model rodiny. Slovo muža ma vždy väčšiu váhu.
2. Ma pocit, že on ako muž sa o ňu v starobe postará, lebo bude mať viac financií.
3. Matka starne, dcéra je v rozkvete. Žiarlivosť na mladosť a krásu dcéry, rivalita. Deje sa to a darmo budete tvrdiť, ze nie.

Preto nazývame istých mužov "mamičkári", preto svokry nemusia svoje nevesty. Radím prečítať aj toto, najmä opičím matkám chorobne naviazanych na svojich synčekov: https://dennikn.sk/blog/930919/zeny-nevychovava...

beronsche
23. júl 2020

@verkaveverka toto velmi zalezi od toho z akeho zazemia pochadza sama matka, aky ma partnersky vztah, ako vyrovnana je ona sama.. Nic nie je ciernobiele a nic neplati celoplosne... Dolezite je si uvedomit ako mame toto nastavene v rodine a potom sa da vedome pracovat na tom, aby to bolo inak..
Co ja povazujem za hrozne je, ak niekto nie len, ze obhajuje to, ze robi medzi detmi rozdiely ale to najma ani neplanuje menit, pracovat na tom.. Ano, city je jedna vec, niekto to tak naozaj moze citit, zato by nemal mat vycitky. ale nie sme zvierata, aby sme sa spravali len pudovo, najma ak je jasne, ze taketo spravanie ma aj nasledky a to vo forme ublizenej detskej dusicky..

gelifil
23. júl 2020

@verkaveverka a co v pripade, ze ma zena viac synov?

lauriema
23. júl 2020

@maminuska Aši máš pravdu. Velmi ho však ľúbim. Chcem to zmeniť len ako keby sa to nedalo, nejde to neviem to vysvetliť

verkaveverka
23. júl 2020

@gelifil bude ich mať rovnako rada, alebo bude preferovať toho, ktorý sa viac správa podľa jej predstav, ktorý je krajší alebo úspešnejší (ma viac €). Krutá realita. To platí všeobecne na rodičov, že preferujú krajšie a úspešnejsie deti. Len je tabu o tom hovoriť, rodicia si to nikdy nepriznaju.

No ale späť. Ak má okrem syna (ov) aj dcéru, tak ta dcera bude vždy druhorada. Sama som v takej rodine vyrastala. Moja matka svojho syna hyckala a mňa nemusela, jeho dospelého normálne obsluhovala. On ju nemal za nič, aj policajtov musela hocikedy volať, čo nám tak robil zle, ale vždy si ho nakoniec zastala. Žiaľ, slabá osobnosť, prebera všetky bratove názory a ma ich za sväté, naopak moje názory neznamenajú nič. Okrem kosenia nemusel nikdy nič robiť, ženské roboty sú predsa pre ženy. Potom sa čudujú ženy, prečo im chlapi v domácnosti nepomáhajú. Nuž preto, že mamičky ich tak naučili, že domácnosť je len pre ženy. Našťastie brat sa neplánuje ženiť a mať deti, čo je super, lebo dobre viem, že by ich týral a môže za to presne táto výchova.

zooeynka
23. júl 2020

@verkaveverka slovo muza nema vzdy vacsiu vahu, maloktory syn financne prispieva matke na starobu(najma ak ma vlastnu rodinu, zopar deti a hypoteku)a ziarlit na dceru za to ze je mlada a krajsia???To ktora milujuca matka tak citi??? Ved dcera je jej krv a laska, ziarlit na nu? Rivalita voci dcere?? To je chore, ved decku doprajes vsetko, chces aby bola krasna, mlada, stastna....to len zakomplexovane chudinky ktore sa zufalo boja starnutia mozu ziarlit na vlastnu dceru.

verkaveverka
23. júl 2020

@zooeynka prosím prečítaj si niečo o narcistickych matkách a celkovo rodičoch. To, že si sa s tým nestretla vôbec neznamená, že to neexistuje.

zooeynka
23. júl 2020

@verkaveverka beriem podla seba. Mam dceru a je 100x krajsia ako ja, vzdy bude mladsia a ja som na nu hrda a stastna ze to tak je.

zooeynka
23. júl 2020

@verkaveverka a ty poznas syna, ktory financne podporuje matku? Ja nie. Vacsina muzov ma co robit aby uzivili vlastnu rodinu a hypo a nie este rodicom davat.