Hádky medzi súrodencami

ivaana789
3. júl 2017

Ahojte maminy, mám 9 ročného syna a 6 ročnú dcéru. V poslednom období sú medzi nimi neustále zvady, hádky, bitky, provokojú jeden druhého a závidia si aj spoločný vzduch čo dýchajú. Neustále chcú, aby som medzi nimi robila policajta...Vysvetľujem, rozprávam, dohováram...po dobrom aj po zlom ale nič nefunguje. Minule som im vymyslela hru na dobré skutky...kto ich nazbiera za týždeň viac dostane 10 € ( zúfalé, ze deti sa majú k sebe slušne správať za peniaze ) ale už som totálne zúfalá...som z toho už vyčerpaná a prázdniny pred nami...mám z nich strach ako to s nimi vydržím...snažím sa byť pokojná ale v nedeľu mi už praskli nervy a oboch som ich vytrieskala...a potom som sa rozrevala aj ja lebo na tú konkrétnu situáciu to bola moja neadekvátna reakcia....ono sa to zbiera a zbiera...verím, že v tom nie som sama...ale neviem čo mám robiť s deťmi...je to len isté obdobie alebo čo by zabralo, aby sa k sebe začali chovať slušne ?...nemáte nejaké overené rady, typy...čokoľvek....

zuzkapatrik
3. júl 2017

Máme to podobné, nie si v tomto sama 😔 preto sa pridávam a čakám na rady 🤗🤗🤗

majka01_74
3. júl 2017

Asi nepotesim, preslo to az v 15-16-tich rokoch. Dovtedy malokedy okolo seba presli bez toho aby sa zacali hadat, nadavat si a bit sa. Spojili sa jedine vtedy ked ma chceli "precurat" 😂😂😂

usla35
3. júl 2017

Vieš čo podľa toho čo vídam u mojich kamarátok tak nie si sama čo má doma druhé zamestnanie (policajt). Ja som to tak nikdy so surodencami nemala ale zase medzi nami boli bud velmi male alebo velmi velke vekove rozdiely takze bud sme si rozumeli lebo sme boli skoro rovnako stary alebo uz ti velky vedeli ako na nas bez toho aby sa s nami museli hadat alebo bit. Ale viem, ze ako mamu ta to musi velmi trapit, ze sa stale takto hasteria. Teraz s tym ale asi nic moc neurobis, jednoducho musia prist do veku kedy si uvedomia, ze surodenec je dar a ze sa navzajom potrebuju

misicka0809
3. júl 2017

No my s tým bojujeme tiež. Syn 14r., dcéra bude mať 12r. v auguste. Boli chvíle keď sa vedeli spolu zahrať, no častejšie boli len hádky, zvady a aj súrodenecké bitky. Teraz mám pocit, že je to o niečo lepšie (ťuk ťuk, musím si zaklopať), rozoberajú spolu školu, šport, dokonca synovu prvú frajerku. Vedia sa dať dokopy ak niektorému z rodičov treba kúpiť darček a podobne. No stále sa nájdu chvíle, keď si nadávajú a hádajú sa a to teda pre riadne maličkosti a blbosti. No a čo sa ešte nenaučili je chodiť spolu do školy. jeden ide z domu 7:18 a druhý 7:22 😅 aby náhodou nešli spolu...rady? no neviem...len počkať a veriť, že z toho vyrastú. Čím viac tiekli nervy mne, tým to bolo horšie...

dominika6
3. júl 2017

@ivaana789 nepoteším ťa..

je to normálne a bude to trvať navždy,lebo je iné ked sú rovnaké pohlavia súrodencov ako opačné..
čo pomôže?
len aby boli od seba čo najviac..nech sú si vzácnejší..dať im doma domáce práce,každý deň..jeden pomáha v kuchyni,druhý uprace izbu..deti robia zle ked sa nudia..
a kvitujem že si ich vytrieskala...aj to treba hoci máš výčitky.. 😀..

0silvia0
3. júl 2017

@ivaana789 niektori surodenci si jednoducho ludsky ci povahovo nesadnu a lezu si na nervy. Moje deti si vzdy ukazkovo vychadzali a mali sa radi, ale ked mal syn v pritomnosti kamarata, tak vtedy zaparal do sestry a tym sa predvadzal. Ked boli sami dvaja, tak boli v pohodicke. Sestrine deti by si najradsej oci vyskriabali. Takze je to individualne

ivaana789
autor
3. júl 2017

Och, baby...ďakujem za spolupatričnosť...už len vedomie, že to je " normálne" ma upokojuje...nie nadarmo sa hovorí, že podeliť sa s niekým o radosť je dvojnásobná radosť a podeliť sa s niekým o problémy sú polovičné problémy.....musím byť pokojná a trpezlivá ale niekedy to proste nejde....mám potom pocit, že u nás doma je to ako v blázninci 🙂

bosoriak
3. júl 2017

@ivaana789 moje sa tiez hadaju, robia si zle, provokuju sa... jedi ne, co pomoze je NEROBIT policajta. privacsine hadok nie som, takze kym nehrozi uraz, tak paci sa, vyrieste si to same, deturence.

a samozrejme, kolkokrat aj mne prdnu nervy a strieskam ich, ved som len clovek. nicomu to nikdy nepomohlo, ani sa mi neulavilo, ale tak nie sme stroje, sme mamy. 🙂

a neviem, kedy to prejde, uvidime. neber to tak tragicky, je super, ze sa maju, aspon si mozu trenovat medziludske vztahy!

ivaana789
autor
3. júl 2017

@bosoriak
Presne...pri väčšine hádok nie som takže neviem kto začal a kto " za to môže"...aj ja tomu už sem tam nechám voľný priebeh ...pokiaľ nejde o život - nezasahujem....poviem im: ak sa chcete biť - bite sa.... a potom sa ich spýtam či sa im to páčilo...myslela som, že skúsim sa k tomu postaviť aj takto...ale FIGU DREVENÚ...nič nepomohlo....neberiem to tragicky ale skrátka som v stave kedy mi preteká pohár trpezlivosti....navyše boli teraz pred prázdninami obaja chorí...samozrejme, že sa hádali kto je VIAC chorý....strážila ich moja mama, ktorá nemá absolútne trpezlivosť na deti ( asi už vekom) a keď som prišla z práce, tak som to mala nie dvojmo ale trojmo, že čo kto urobil a bla bla bla...a to už bolo na mňa priveľa 🙂

misicka0809
3. júl 2017

vždy budú medzi sebou viac-menej súperiť. Ja som sa hlavne vždy bála, že syn stratí nervy a riadne dcéru zbije, predsa len je chlap, je starší a aktívne hráva basketbal od 6tich rokov takže v rukách má poriadnu silu, no nikdy to až takto neskončilo, vďaka bohu, a tým sa aj dcéra stala odolnejšou, hádky so starším bratom majú určite aj niečo do seba. Nedá sa len tak a verím, že sa vo svete nestratí.

25daniela
3. júl 2017

Ja mam tri a nie iba dve, su schopne sa hadat dve proti jednej, alebo aj kazda s kazdou a to uz je ina kava.. Uz tiez niekedy poviem ked sa biju, ze im pridem pomoct sa pobit. A nerobit policajta asi neviem, nemozem sa prizerat a nereagovat. Uz cakam, ked budu dost velke aby mala kazda svoj zivot..

libawet
3. júl 2017

@ivaana789 áno, je to také obdobie a prejde si tým každý. Ja to poviem už z pohľadu dospelej sestry. Keď sme boli s bratom malí ( je medzi nami vek. rozdiel 4 roky, ja som tá staršia a teda " múdrejšia " 🙂 ), mlátili sme sa do krvi, a to doslova, také bitky, že aj výplň na dverách sme raz rozbili a na črepinách sa brat dorezal a vtedy som sa zmenila na sestričku záchranárku, no hlavne som sa bála, čo bude, keď rodičia prídu domov....prejde to, ako všetko, treba vydržať, neviem, či sa s tým dá niečo robiť, našim sa moc nedarilo ...

zabina27
3. júl 2017

@ivaana789 tak mna toto ste len caka, ale moja mama mala pri mne a bratovi heslo "pre mna za mna sa aj pozabijajte, ale potichu" 😀 tak vyskusaj 😀 ale ink sa mi tiez nezda dobry napad robit policajta, pokial ide o blbosti, nech si to riesia mezi sebou, ak by islo o nieco vaznejsie, tak sa zapojte ako rodicia, ale tak tiez mas len jedny nervy, vysvetli im to takto 😉

majulino
3. júl 2017

@ivaana789 ja som svojim 6a4 ročným povedala že ak sa bijú, nech za sebou zatvoria dvere aby som o Tom nevedela, pretože ich oboch ľúbim rovnako a nemienim robiť policajta 😂😂😂 zostali v šoku, zavreli sa do izby a sedeli na posteli.
Poradila mi to moja krstná ktorá to takto robila pri svojich deťoch od ich 14 rokov 😂

bonovka
3. júl 2017

@ivaana789 kľuuuud, my s bratom sme boli tiež takí (je o 4 roky starší odo mňa) a trvalo to, kým jeden z nás v dospelosti neodišiel z domu. 😀 doteraz sa vieme posekať.. 😀 neviem, kde naši spravili chybu, stále nám hovorievali, že keď oni nebudú, budeme mať len jeden druhého, nezabralo to..
zjavne je to však prenosné a dedičné, mám dve dcérky, sú medzi nimi 3 roky a tiež sa vkuse škriepia, staršia mladšiu diriguje, žiarli na ňu od jej narodenia a vedia si chýbať, keď nie sú spolu, no akonáhle zdieľajú jeden priestor, do 5 minút sú "v sebe"..nepomáha dohovárať, prehovárať, hrať im na city a na svedomie..ani dvíhať hlas..nič..proste na toto recept nemám a keď sa nad tým zamyslím, moja najlepšia kamarátka so sestrou na tom boli tiež tak, vlastne aj sú..asi je to také..ehm..bežné??závisí veľa od pováh detí..nie je to len výchovou..ťažko radiť..človeka neprerobíš. 🙂)

bosoriak
3. júl 2017

@ivaana789 tak to by veru bolo aj na mna vela 😀 by som asi vytrieskala aj babku 😀

meusicka
3. júl 2017

@ivaana789 poznam to velmi dobre, starsia ma 8 a dvojicky maju 5. niekedy ani neviem ze su doma, hraju sa zvlast, starsia a dve mensie. a niekedy je to zase masaker, dve proti tej jednej, ale dokonca sa medzi sebou vedia povadit aj tie dve mensie.

taka pikoska... minule som bola v kuchyni a naraz duo rev, idem do obyvacky kde sedia dvojky na gauci a kazda sa drzi za lice. pytam sa co sa deje tak mi jedna Nr.1 s revom referuje, ze jej Nr.2 dala zaucho. a nato sa pytam druhej, preco ona reve. tak ze jej Nr.1 facku vratila.
no nevedela som, ci sa mam smiat, alebo co? tak som im dala na vyber, bud prestanu revat, obe, ved sa uz medzi sebou vysporiadali, alebo im este obom dam na zadok. tak si vybrali prvu moznost a naslednym udobrovacim objatim.
takze nemiluj ich.
jo a starsia tak to je provokater.... a ano dokazu sa hadat na blbostiach a ked som citala, vyssie prispevky, ze dokedy to este potrva, tak som rada, ze mam doma magnezium 500mg a obcas si ho teda dam, ked citim, ze uz to pomaly prekypi.

zuzta1
3. júl 2017

😅 my máme to isté, 8 a 6 roční chalani, neskutočné ako sa vedia hádať a nadávať si 😖 a hlavne ten starší je agresívny voči mladšiemu, ale my so sestrou sme boli tiež také keď sme boli malé, bitky, hádky, aj vlasy sme si riadne šklbali 😅 a ako sme dospievali, stávali sa z nás najlepšie priateľky 😉 občas máme výmenu názorov ale napriek tomu sa ľúbime. Zrejme si cez to väčšina súrodencov musí prejsť, dostali jeden druhého bez toho aby s tým súhlasili, nevyberali si a keď sú rôzne povahy, nie vždy si musia sadnúť... len preto že sú súrodenci, ale s nervami v kýbli som na tom rovnako ako ostatné ktoré o tom píšete. Pre rodičov je hrozné vidieť, že si ich vlastná krv takto ubližuje, ale deti to asi vnímajú inak, nie tak tragicky ako my 😉

miluna777
3. júl 2017

Ja myslím, že je ešte dobre že si ich vytrieskala :D :D veď máš tiež len jedny nervy. Zamestnať, oddeliť, nenútiť ich byť spolu. No čo tu kočky radia prístup ku deťom "poraďte si sami" - u nás doma to nebolo veľmi šťastné riešenie v úplnom slova zmysle. Lebo staršie dieťa je zákonite silnejšie dieťa. Ako mladšia a teda slabšia som bola príliš často zamknutá v skrini, škrtená, fackaná, moje hračky porozbíjané za somariny alebo iba za to, že som staršej sestre svojou existenciou vraj pokazila detstvo... keď som príšla za mamou, bola som za žalobabu... Niekedy človek toho policajta robiť musí, aby si deti naozaj neublížili. Nechať ich, nech si to vyriešia, no jedným očkom občas nakúkať, či staršie nepoužíva priveľa sily alebo mladšie nie je vyčúrané a zákerné.

maminuska
3. júl 2017

@ivaana789 mne sa staršie dve deti nebili vôbec ( 18 a 21 rokov ) , ale potom mám 7 a takmer 4 ročnú a tie sa tlčú neskutočne. Štvorročná úspešne používa zuby pri presadzovaní si toho svojho , a to niekedy tak že až do krvi , takže staršia je samá chrasta. 7 ročná však zas buchnáty , postrkovanie, ťahanie za vlasy..
My s bratom sme sa s príborovými nožíkmi naháňali po byte, prichystané desiaty hádzali po sebe, kmásali za vlasy , bol medzi nami ročný rozdiel , ale ked nás bili druhí , tak sme sa bránili navzájom ostošesť.
je to súrodenecká rivalita a je to normálne.

lienockamalicka
3. júl 2017

@ivaana789 To ako keby som citala o mne a bratovi kedysi :D Je medzi nami tiez trojrocny vekovy rozdiel, ja som vsak starsia. Co si pamatam, sme sa len bili, provokovali a mama mala z nas nervy. Zadobre sme boli len vtedy, ked sme sa potrebovali spojit proti rodicom. Najhorsie bolo asi to obdobie od tych mojich 9 do 13 rokov, kym brat (6-10) bol este moc maly na vsetko. Po tej trinastke, co si pamatam, tak to bolo o moc lepsie, brat uz nebol take decko, zacal dospievat a aj rec s nim uz bola. Po mojej 15tke sme sa s nasimi prestahovali z bytu, kde sme mali spolocnu izbu, do domu. Zrazu sme mali vlastne izby a nas vztah sa odvtedy rapidne zlepsoval 🙂 Ci to bolo vekom, alebo rozdelenim izieb, to neviem 🙂 No teraz sme uz dospeli, kazdy mame vlastnu rodinu a nas vztah je uzasny 🙂

ivaana789
autor
3. júl 2017

Ďakujem Vám všetkým za príspevky...aj som sa pobavila a tiež som zistila, že existuje ešte vyšší level 🙂

simona56
3. júl 2017

Veľa súrodencov si v mladšom veku ešte nerozumie , to porozumenie príde po tom keď budú starší.

ivaana789
autor
3. júl 2017

@annabelka Ďakujem za typ...zaujímavé...určite to takto vyskúšam...

annabelka
3. júl 2017

@ivaana789 Inú radu dať neviem, mám iba jedného, tak neprispejem osobnými skúsenosťami ale tá Kačka, čo robila to video, sa mi zdá celkom rozumná baba, nechala som si na mail posielať seriál o výchove zadarmo, páčilo sa mi to. Prajem, nech sa Vám darí a pohodové prázdniny.

siska53
3. júl 2017

@ivaana789 aj nasi tak a to maju 5 a 7 r.,pritom sa maju radi,myslai na seba,no casto su v sebe a nevedia sa dohodnut..koho mi to pripomina? Mna so sestrou,a to mame 4,5r.rozdiel.strasne sme sa mal radi (aj mame),ale teda hadat a bit sa sme sa vedeli tiez.. Sem-tam bolo obdobie.takej ponorkovej nemoci,ze sme sa hadali aj zoprkrat do dna niekolko dni vkuse a potom obdobie pokoja,kedy sme sa nehadali vobec.
Snazim sa im do toho ue tolko nezasahovat,ide aj o putanie pozornosti niekedy a navyse my sme naot.neznasali,zvlast,ked sme uz boli starsie,ked nam.do toho zasahovali nasi. Obratilo sa to proti nim nakoniec: To je nasa hadka,nechajte nam ju! Aj takto sme obcas reagoval pri zasahu rodicov. 🙂

Inak minule mi pomohla hra na polisa. Som si ich posadila, "vypocuvala" najskor jedneho,potom druheho..

Este je metoda,ze si spolu sadnete a budete hladat riesenia na eliminaciu hadok-zapoja sa vsetci,vsetko sa zapisuje a z toho sa spolocnou dohodou vyberie nejake jedno-dve riesenia..mozno to aj spisat a niekam vycapit.. Toto som.este neskusala,ale doteraz mam od nich "podpisanu" dohodu o zakaze hraciek na jedalenskom stole,ked stolujeme. Podpisali ju,jasne,svojim sposonom,mali vtedy nieco cez 2 a 4r.,doteraz plati,staci povedat,uz som im.ju aj ukazovala,aby verili,chceli ju raz vidiet.. 🙂

siska53
3. júl 2017

@dominika6 podla skusensoti mojej aj z okolia je jedno,akeho pohlavia su surodenci.. Mlatia a hadaju sa tak ci tak..
@maminuska aj ja tak so segrou,bili sme sa,hadali,ale na nu vonku nesmel nikto siahnut,lebo ako starsia som hned zasiahla..nastastie vonku to bolo len obcas. A kamosky,tie sa bozkavali,tulili,no vzapati sa vedeli tak povadit.🙂 najma kvoli poriadku. Jedna bola fanaticky poriadkumilovna,druha bordelarka a izba spolocna. 🙂