Ako sa vaše staršie deti správajú k mladšiemu súrodencovi?

7. mar 2024

Dievcata. Mame doma 9rocneho chalana a polrocne babatko.
Ten starsi prejavuje aj znamky ziarlivosti, predvadza sa, krici, ukazuje, len aby sme si aj jeho vsimali.. ok pochopitelne,
ale celkovo k babatku ako keby nevedel ako sa k nemu spravat. Stale pri nom skace, rehoce sa, stale by ho pucil, natriasal, otacal, clovek sa boji ze mu ublizi. Proste ma take pohyby s nim, ze sa bojime ho nechat na 5 minut s nim, aby mu ruku nezlomil, do hlavy nebuchol atd
Mozeme sto krat vysvetlovat, ze ma davat pozor a jemne a babatkom, no nepomaha. Clovek by povedal ze za pol roka uz to konecne pochopi, no mam pocit ze stale nie.
Tak sa pytam, ci je to podla vas normalne, alebo ako sa vase deti spravaju k mladsiemu babatku?

nikpa
7. mar 2024

Môj sa správal rovnako k mladšiemu bratovi ale mal 3 roky keď sa narodil. U 9 ročného by som povedala, že je to zvláštne. Samozrejme žiarliť môže, to je prirodzené ale mohol by už v takom veku dokázať posúdiť, ako sa správať aby mu neublížil. A ma naozaj dôvod na takú žiarlivosť? Venujete sa aj jemu o samote? Napr. si niekam vyrazte obcas len vy dvaja, do kina alebo niekde kde to ma rad, tiež denne by si mu mala venovať čas o samote, pohrať sa spolu, porozprávat tak aby vás bábätko nerusilo a syn vedel, že to je chvíľka len pre vás.

barka1
7. mar 2024

Na devatrocneho by som teda nastupila. Asi doteraz nebol drzany na krátko, ale už je najvyssi čas. To nie je o nepochopení. To je normálna zakernost. A nechápem, že to nevidíte.

zorkahorka
7. mar 2024

Nemam 9rocneho syna, ale tiez by som mozno cakala uz trochu vyspelejsie spravanie. I ked... nas starsi syn ma 6 rokov a nevie tak prijemne stiskat ako mladsi. Starsi je taky krcovity, az jeho stisk boli. Objatie od mladsieho je take makkucke 😄
Mozno mu je tato situacia cudzia, nevie k nej zaujat spravny postoj a spravat sa inak....

danica2711
7. mar 2024

9-ročný?! Také dieťa už všetko chápe, podľa mňa ste v tomto ohľade zlyhali vy ako rodičia, neobviňujte dieťa

sella38
7. mar 2024

No je to zvlastne. Ja mam doma 10 rocneho a veru si neviem predstavit, ze by toto rok dozadu stvaral. Aj ked teda novorodenca doma nemame 😁 ale to uz je predsa vek, ked je to dieta rozumne a da sa s nim rozumne bavit 🤷

ivangeline
7. mar 2024

Moj 2r sa sprava neznejsie.

magic08
7. mar 2024

moj syn mal 7 r. ked sa narodila mladsia dcera. Spraval sa k nej velmi nezne, jemne, s respektom. Ziadne vykrikovanie, ziadne skakanie a natriasanie. Nechapem spravanie tvojho syna, v jeho veku by sa mal spravat inak, vyspelejsie, nie ako rozmaznane 3 rocne dieta.

autor
7. mar 2024

@danica2711 akym smerom myslis? Rozmaznali sme ho, nevenovali sa mu dostatocne, alebo ako podla teba?

veronikaszabova
7. mar 2024

Synovia 14 a 9, dcera ma 11 mesiacov.
Obaja ju vedia postrazit, zahrat sa s nou, starsi aj nakrmi a prebali. Za mna je spravanie tvojho syna zvlastne... 🤷

veronikam33
7. mar 2024

Syn mal 1 a pol roka keď sa narodila dcéra, bol k nej jemný, pusinkoval ju, a hladkal. Teraz majú 13 a 11 je im trápne z tých fotiek 😁 máme doma 7 mesačného a obaja ho milujú, dcéra aj nakrmi, prebali, prezlečie, syn ho iba rozosmieva, robí opicky. No aj keby mali toľko čo tvoj, neviem si predstaviť takéto správanie. Možno keby mal 4 a doteraz bol jediný tak áno, no 9 ročný je už fakt veľký na takéto správanie.

nika23t
7. mar 2024

Uff, 9rocny chlapec by už nemal mať takéto správanie. Ja som priniesla najmladšiu k takmer 9 ročnej dcére, ale od prvého dňa som ju mohla nechať s malou, úplne zodpovedná bola, aj keď je tiež pohybovo veľmi aktivna a rozlietana. Keď bola s bábätkom, vedela byt pokojná a úplne som jej mohla dôverovať.

danica2711
7. mar 2024

asi všetkými smermi, ktoré uvádzaš. Nevidím do vašej rodiny, ale vyber si: nepripravili ste ho dostatočne/vhodne/citlivo na príchod súrodenca ešte pred jeho narodením, nevenujete sa mu dostatočne/vhodne/citlivo po príchode súrodenca, odháňate ho od súrodenca, okrikujete ho, nedôverujete mu, trávite s ním málo času pri jeho obľúbených aktivitách, nerobíte s ním aktivity, pri ktorých bábätko nie je... je toho dosť na výber. Z vlastnej skúsenosti neporadím, môj syn mal niečo vyše 5, keď mu pribudla sestra a žiadny problém sme nemali - ale snažili sme sa neurobiť ani jednu z chýb, ktoré uvádzam

katarinabozikova23
7. mar 2024

Naše mali 14 a 11 keď im pribudla sestrička...Nikdy sa takto nesprávali..Od malička sa o ňu vedeli postarať keď bolo treba..Teraz majú 18,15 a 4 a zoberú ju aj na výlet občas,viem,že sa na ne dá spoľahnúť..Aj keď kontrola cez telefón funguje...