Ako mám zvládnuť žiarlivosť u syna?

zdena7327
5. jan 2013

Baby poradite ? Mám 3 ročného syna ktorý neskutočne žiarli na mladšieho syna ktorý má 6 mesiacov . Začalo to tým že začal kúsať malého a dnes mapokúsal tak strašne až mi kožu prekúsol :( nieje to jediná vec ktorou prejavuje žiarlivosť čo mám robit už to nezvládam :( ☹

liz_lemon
5. jan 2013

@zdena7327 hovori sa, ze ked sa narodi dalsie dieta, treba sa co najviac venovat starsiemu

nikolet_89
5. jan 2013

@zdena7327 starsi syn si podla mna pripada menej dolezity, zrejme hlavne pred tebou ako mamou...je to pochopitelne, ze sa viac teraz venujes mensiemu vsak to potrebuje take babatko 🙂 skus si zo starsim niekedy na 2 hodinky niekam vyjst ako ked si mladsieho este nemala...pripadne ho hrou zapoj o starostlivost o maleho pri prebalovani alebo krmeni, zachvilku sa s mensim bude dat aj ako tak zahrat to uz bude zase lepsie...a to kusanie by som riesila asi tak, ze by som ho zobrala jemne kusla do rucicky a povedala mu pozri takto ako to boli teba to boli aj braceka tak ho nemozes kusat a nasledne ak to zopakuje znie to drasticky, ale zevraj pomaha dieta osprchovat cele ako je vo vlaznej vode za trest, zevraj to zabera neviem mam este malu dcerku tak som neskusala 😀 ale verim, ze syn je rozumny a je to len obdobie

cerez
5. jan 2013

@nikolet_89 Prepáč za úprimnosť, ale tou sprchou si to nemyslela vážne? Len pri čítaní som zbledla, neviem si to už vôbec predstaviť ako skutočnosť. Nedokázala by som to urobiť vlastným deťom a verím, že ani ty? 😒

nikolet_89
5. jan 2013

@cerez ver tomu, ze ani ja i ked mozno si raz nebudem vediet rady a vyskusam i ked aj mne to pride ako drasticke, ale zevraj je to velmi ucinne...2 zname to skusali jedna nezniesla, ked sa jej dcerka hodila opakovane v obchode na zem, ze chce chipsy dosli domov osprchovala ju a uz sa jej od vtedy o zem nehodila a druha jednoducho nezniesla ze jej syn trucoval...ono chapem, ked je zena na nervy ale neviem no neodsudzujem, ked sama neviem ako to bude v buducnosti, ale dufam, ze sa k tomu nebudem musiet schylit

cerez
5. jan 2013

Mne to príde také drastické a starý systém ako dieťa schladiť. Možno to u nich zabralo, ale aby tvoja nedostala šok. Môže to mať aj negatívny dopad. Ja radšej zostanem pri zásadovosti a neupustím od pravidiel. Nech sa mi dieťa na zem hádže, čo už pomaly robí, ale nepopustím. Držím palce, nech obdobie vzdoru prejde za sucha! 🙂
@nikolet_89

surviver
5. jan 2013

musite staršieho synčeka zapajat do všetkych činnosti,ktore robite s maličkym,musite mu neustale prizvukovat,že on je velmi doležity starši braško,ktory ma doležitu ulohu starat sa o mladšieho....mali by ste v staršom vybudovat ten pocit,že aj s nim sa "ráta" ,že je doležity člen rodiny..lebo teraz fakt viac času vyžaduje starostlivost o menšieho,tak sa može citit na druhej kolaji...aj ked je to tažke,verim,že neustalym opakovanim a "vtlkanim" do jeho malej hlavičky ,že braček tu prišiel na to,aby boli partaci,aby sa mal s kym hrat...docielite,že starši syn prestane žiarlit a budu sa mat radi....a s tym hryzenim,aj ja by som to spravila tak ako
@nikolet_89 ,slabo ho hryznut a vysvetlit,že braček je malinky a že ho boli všetko ovela viac....držim palce,chce to len pevne nervy z vašej strany a neustale dohovaranie staršiemu...

zdena7327
autor
5. jan 2013

@surviver Ďakujem za radu 🙂 i ked si nemyslím že staršieho nezapájam do činností stále sním či krmime alebo prebalujeme 🙂 no ale priznávam že takto som mu to ešte nevysvetlila :( ale lásku mu dokazujem rovnako a možno aj viac no duuuufam že sa nám podarí s tým skoncovať 😒 ešte raz ďakujem :D

surviver
5. jan 2013

@zdena7327 nemate za čo 🙂 ..uvidite že sa to podari 😉 len ak nejako starši ubliži menšiemu,tak na neho nekričte,len vysvetlujte,pritulte,povedzte,že ste z toho smutna,že to bolo veeelmi škarede čo spravil,aby sa ospravedlnil a pohladkal maleho , dal mu pusinku a slubil,že to už viac krat nespravi a potom mu povedzte,že ich oboch velmi lubite , bude to dobre,ked podrastu budu super partaci 🙂

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

ahoj, my to mame uplne podobne, az na to hryzanie, u nas sa to ukazuje tak, ze velka - 3 roky ide kolo neho a zrazu ho buchne, alebo mu vlasy potiahne, akoby nerozmyslala, myslim,ze ziarli, aj ked ho ma velmi rada. Ale clovek sa nemoze rozpoltit, ja sa stale zaoberam len s nou, vzdy , kedy sa da, ale niekedy musim aj maleho nadojcit, alebo dat spinkat, vtedy musi byt sama a to nezvlada. nezvlada ani minutu , co ju necham samu, teda ked tato neni doma a potom zacne cirkus... Maly je zlaty, on sa aj sam zahra. Ja tiez dufam, ze to prejde... ja tiez ked ho buchne, ju jemne buchnem a poviem, ze jeho to takisto boli, este viac... Ale s tou sprchou, to by som nerobila, je to pre dieta velmi ponizujuce podla mna, prestane to robit mozno zo strachu , ale nie preto, ze sa to robit nema a to nie je ta spravna cesta... Ja uz cakam, ci sa to zlepsi, tiez som z toho zufala, aspon ze nie som sama...

blumka
5. jan 2013

ja sa nezvyknem velmi zapajat do roznych debat ale az ma zdvihlo zo stolicky z rady @nikolet_89 . Ako nehnevaj sa, dieta ma nejaky problem, pretoze to, ze doteraz bol na vsetko sam, mal mamu len pre seba a zrazu pride niekto maly ukricany, zarevany a bere vsetku pozornost na seba to JE PROBLEM pre neho ako svet a ty radis schladit ho pod sprchou?
Deti sa hadzu o zem pre nejaku pricinu, nie preto lebo ich to bavi, nevedia co so sebou, nevedia spracovat svoje emocie...aj ziarlivost je emocia a on nevie co ma robit...a hodit ho pod sprchu to je drasticka metoda...Jedine co dosiahne matka ktora schladi svoje dieta v sprche tak je to ze ho ZLOMI a nie mu ukaze co robit ma a nema.

@zdena7327 ja ti poradim urobit si na starsieho syna extra cas. Bez babatka, bez ocka...alebo hoc s ockom ale hlavne bez babatka...akokolvek sa s nim budes doma hrat, babo zaplace uz bezis k nemu a uz starsi nema tvoju pozornost. Staci mozno raz za tyzden niekde vypadnut z domu len vy dvaja, na chvilu...do materskeho centra na pol hodku, alebo na ihrisko, prejst sa atd.
Co sa tyka hryzenia...ak ty hryznes dieta spat ono nepochopi ze mu to ukazujes ako to boli...bude hryzt dalej a ty co? budes zas hryzt? treba dorazne povedat NIE, chytit ho, a do okola vysvetlovat a vysvetlovat ako ti uz baby vyssie radili, ze je velky brat a nech ti pomoze atd. Je to beh na dlhe trate to sa nestrati zo dna na den, ale raz to isto prestane 😉

zdena7327
autor
5. jan 2013

@blumka veľmi pekne napísané fakt veľmi pre mňa povzbudzujúce slová veľká vďaka :D už som si začala sama o sebe myslieť že som nanič mama :( Dakujeeem 🙂 😉

zdena7327
autor
5. jan 2013

@surviver Super rada asi som moc na mladšieho upretá pre tie kusance :( stále mám pocit že ho treba chrániť ale nenapadlo ma mu to vysvetliť takto dakujem 🙂)))

blumka
5. jan 2013

@zdena7327 nie, urcite nie si zla mama...toto sa deje takmer v kazdej domacnosti, ked sa narodi druhe dieta a starsie je este tiez v podstate babo 😉 Je to tazke zvladnut dve male deti, ale momentalne ta asi starsi syn otrebuje viac ako ten mladsi 😉

zdena7327
autor
5. jan 2013

@boka79 noo tiež som rada že nemám jediná tento problém :( a dá sa tu super pokecať a nabrať veľa dobrých rád su tu maminy asi ktoré niečo také prežili a majú skúsenosti tak za to im veľká vďaka za ich rady 🙂) Pre mamičky "začiatočníčky " ktoré prvý krát majú druhe dieťa je to ťažké a vlastne ako pri prvom, niečo nové 🙂)

zdena7327
autor
5. jan 2013

@blumka nie asi ale určite ma potrebuje stráááášne ich lubim od zajtra sa začnem viac venovať staršiemu v podstate to mladší ešte až tak nechápe že budem viac traviť čas s bračekom a kým to pochopí tak starší už snáď žiarliť nebude :D

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

hej je to pravda a problem je , ze ja som dost explozivna povaha a rychlo zblknem, ked mu dcerka robi zle a zacnem kricat.. a potom mi to je luto, tiez sa citim niekedy ako nanic mama, ked citam, ako to niektore maminky zvladaju, ale som clovek s emociami a neviem to zmenit... Je pravda,ze vsetko sa riadi malym, lebo ke kojeni na poziadanie, nevie bezo mna spat , ale nedokazem robit nejake uspavacie treningy, alebo odstavovanie, bolo by mi to velmi luto. Ale my cez vikend robime tak, ze tato ide s malym von a ja som s dcerkou a hrame sa spolu aj to, co sa s malym neda- puzzle, a vtedy je veelmi zlatunka, no je to naozaj tazke..

blumka
5. jan 2013

@zdena7327 ano, presne, malemu je este jedno ci ho das do lehatka a strazi ho ocko a ty sa venujes naplno starsiemu ale starsiemu to vlemi pomoze 😉 Moja starsia dcera mala len 2 roky ked sa narodila mladsia, sice sme vtedy nikdy neriesili uhryznutie alebo buchnutie, bolo to o drzku s takymi malymi detmi. Mladsiu som nechala sem tam s manzelom alebo svokrou a bola som len so starsou, myslim, ze nam toto vlemi pomohlo. Teraz uz su obe v takom veku, ze sa zavru do izby a hraju sa spolu, sem tam sa pohadaju, sem tam sa pobiju ale viac sa lubia ako si robia zle 😉 A stale venujem svoj cas len jednej a s druheou je niekto iny a potom naopak a tak isto aj manzel 😉

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

inak co u nas trosku vylepsiolo situaciu bolo, ked sa maly narodil, spal s nami v posteli a spi doteraz. Dovtedy chodila k nam dcerka, po porode nejako sama prestala, ale ked bola taka velmi ziarliva, tak som ju nechala s nami zaspavat- maleho som mala na prsniku a obńa lezala vedla mna a potom sme ju preniesli a bolo lepsie... teraz uz sa velmi rusia, tak sa to neda, ona je sidlo a nevydrzi obsediet, robi tam gymnastiku, rozprava a nevie byt ticho. skus toto napr.

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

problem je aj to, ze sme v zahranici a nemame babky, takze sme na vsetko sami..

zdena7327
autor
5. jan 2013

@blumka Ako pozerám vy mate za sebou veľa skúseností 🙂 ak vás možem poprosit o nejake typy na nejaké hry práve teraz ked je človek večšinou vo vnútri ak sa nenahneváte 🙂

zdena7327
autor
5. jan 2013

@boka79 no maličky nemá problém spinkať sám ak sa mu chce tak on veľmi rýchlo docupká k nám do postele 😀 vtedy musí ísť manžel bokom a ísť spať do vedlajšej izby 🙂 už som začala s ním zaspávať čítame knihy moc ho to baví rád ma počúva 🙂 a mňa to teší 🙂 dnes za ten hrozný kusanec čo mi uštedril som mu za trest neprečítala a nedala večerné kakavko určite by som ho nesprchovala sprchou :(( možno by ma ešte viac znenávidel :( a oto mi práve nejde ...

zdena7327
autor
5. jan 2013

@boka79 no je veľká smola že nemáte nikoho pri sebe aspoň manžel pomôže určite 🙂) a v podstate aj keď máme babky okolo stále som sama s manželom na nich 🙂)a asi mi to aj takto vyhovuje lebo niekedy to babky dosť kazia autorita matky je potom u susedov 😢

blumka
5. jan 2013

@zdena7327 hmm..tak neviem ci vela skusenosti...riesim veci za pochodu 😉 u nas sa vela kresli a hra s plastelinou, baby sa rady hravaju s vodou, prelievame do rozne velkych misiek, flasticiek atd...to robime v kupelni, je potom menej prace s upratovanim 😉 hrame pexeso, domino, u tej mladsej dost fici puzzle a rozne kocky, skladacky, lego. Robila som im aj domace pieskovisko - muka, detsky olej...s tym sa bavili pol dna, dala som im to do lavora, lavor som odkladala a mali to na viac dni, ale toto sa mamicky doma boja realizovat, kvoli neporiadku...aj ked s tym az taky neporiadok nebol, ale musela som byt pri nich 😉

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

no moja ked jej citam, tak mam pocit, ze ma vobec nepocuva, chce citat, ale nepocuva a mna to zlosti, ale ona asi chce len aby som s nou bola. Dnes MM nebol doma vecer a ako na potvoru sa vsetko pokazilo. Maly chodi spat o siedmej, tak som ho sla uspat a dcerke som pustila rozpravku, inak by nas v minutovych intervaloch rusila, maly ako napriek nevedel zaspat, tak som ho vzala z postele a sli sme citat vsetci spolu knizku dcerke, ale potom som ho musela ist zasa uspat a nemohla som si k nej lazkat, tak som slubila, ze si k nej lazkam, ked ho uspim a on potvora 30 min. reval a velka zaspala a tiaz poplakala. Je mi jej luto, je to moje sidielko, sme rovnake, tak sa niekedy dost zlostime spolu, ale lubim ju najviac ako sa len da... len jej to asi tak nedam najavo, akoby si ona predstavovala , nedokazem sa jej venovat 100 percentne.

zdena7327
autor
5. jan 2013

@boka79 ako by ste o mne písali 😀 ja som presne taká istá 🙂)) len ja mám výhodu v tom že mladšieho zatial stači potlapkať po zadočku a haja a starší ide spinkať aj sám aspoň v tomto je to super on je taký moj anjelik ale v tele ním šije sto čertov !! a na 100 % to sa nedá hold smola zatial iba na 50 % musií to pochopiť aj ten náš drobec 🙂

lienockaa
5. jan 2013

@zdena7327 pisu ti rozne rady, ako zabavit starsie dieta, aj ja som sa to tak snazila, ze kym mladsia spala, tak som sa venovala len jemu, ziadne varenie, ani nic podobne v tom case..je velmi narocne dieta, odjakziva bol a aj ostal, nezmenilo sa to narodenim surodenca..ja este z nasich skusenosti ta potesim..ziarlivost sa casom zlepsi..uz ked bude mladsi aspon sam sediet, alebo stvornozkovat, chodit, rozpravat a tak dalej, kazdym pokrokom to bude lepsie..mam dve deti s rozdielom 2 r a 7 m, strasne prestrasne starsi ziarlil-buchanie, stipanie, naschval budenie a rozne ine prejavy..ale ako mladsia rastie, je to stale lepsie..teraz sa natahuju ked, tak o hracky, ale cielene zle jej uz nerobi, dokazu sa spolu sami hrat aj velmi dlho a nic si nerobia, ani by som nepovedala, ze niekedy na nu tak strasne ziarlil..skor je teraz taka faza, ze ju pred kazdym ochranuje a deti, ktore sa jej prihovoria, musia najprv celit jemu-kto su, co su a co chcu s jeho sestrou..🙂alebo ju nahovori na nejaku hlupost, napr. namocit si vlasy ked si umyva ruky.. 😀

boka79
5. jan 2013

@zdena7327

no ja sa stale utesujem, ze kedze sa snazim nieco zmenit, ze az taka zla nebudem 🙂 aspon mi to trochu dvihne sebavedomie a dostanem istotu 🙂 drzime Vam palceky, my si tiezdrzime , nech tie nase sidla pochopia, ze okrem nich nema nic ine na svete vyznam, ale aj my sme ludia a niekedy sa nevieme ovladat tak akoby sme chceli.

boka79
5. jan 2013

@lienockaa

citam tvoj prispecok, u nas sa to zhorsilo prave, ked maly zacal stvornozkovat a isiel do jej reviru a chcela s s nami hrat, ale asi to je individualne , aka je teraz tvoja mala stara?

lienockaa
5. jan 2013

@boka79 ani my nemame babky, ani nikoho na vypomoc..prvy rok bol najtazsi..bude to lepsie..😉

zdena7327
autor
5. jan 2013

@boka79 tak tak 🙂)) aj my držíme palčeky nech sa to podarí 🙂))