Nepasterizovaná bryndza v tehotenstve

22. feb 2024

Baby potrebujem poradiť čo môžem teraz urobiť. Kúpila som si bryndzu , klukavsku , v dyhe. Stále som sa spoliehala na to , ja sprostá, že v bežnom obchode sa k nepasterizovanej bryndzi nedostanem, že to by som musela nakupovať v salasoch a podobne. Pre istotu som zloženie preletela a videla som slovo pasterizovane tak som neriešila a zjedla. A potom čítam že sa skladá zo surového ovčieho mlieka a pasterizovaneho kravského...
Som absolútne paralyzovaná strachom, mám v hrdle knedľu od strachu a neviem čo mám robiť nedá sa mi premýšľať chladnou hlavou... Dá sa ísť napríklad ku dokine na testy krvne na tú listeriu ? Mám zjesť čierne uhlie ? Ja sa predsa zbláznim keď budem premýšľať 30 dní či ju mám alebo nie a čo som čítala ani nemusím mať príznaky ako to preboha zistím ? Som presne ten typ človeka, ktorý má príznaky ešte aj z toho keď si o nich prečíta... Som v 16+4 TT .
Pomôžte mi prosím radou , nejakou konštruktívnou lebo mne sa úplne vypol mozog a idem na ustraseneho autopilota , ani spat nedokážem, som z toho v keli že som bola taká blbá a nezodpovedna..

monicatko20
22. feb 2024

Ja som o tomto ani nepočula 🙄 a teda jedla som syry,jogurty aj bryndzu v tehotenstve rad radom 😬

10zabka
22. feb 2024

skôr si ublížiš tým, ako rozmýšľaš, ako tým, že si zjedla kúsok bryndze, ktorá bola zmiešaná so surovým ovčím mliekom 😎

autor
22. feb 2024

@monicatko20 vieš čo pri prvom som ani ja neriešila , prišla som k tomu jak slepé kura k zrnu a nejedla som len sushi a alkohol..ale pri druhom tehotenstve som nejak ustrachanejsia a ten zoznam ,,zakázaných,, veci som si preštudovala a hovorila si že na Tom nič nieje ...a toto sa mi stane...hrozne sa cítim ...🤦

autor
22. feb 2024

@10zabka ☹ viem ale nedokážem s tým nič urobiť , asi som si myslela že keď bude existovať nejaké riešenie , budem menej v strese ale neviem teda či toto nejak poriesim..😥

10zabka
22. feb 2024

nerieš a hlavne nad tým nerozmýšľaj. Myslíš, že bežne predávajú potraviny "kontaminované" listériou? Určite nie.

autor
22. feb 2024

@10zabka tak desí ma hlavne to že bežné listeriu nemusíš zistiť že máš / mala si... Ale pre bábo to je fatálne 🤦

autor
22. feb 2024

@10zabka myslím tým že to kľudne môže byť nejaká bežnejšia baktéria ktorá dokopy nikomu nič neurobí len tehotnej a teda bábätku aspoň. Tak som to pochopila , čítala som len na nete články...🤷

vanilkovazmrzka
22. feb 2024

Daj si nejaky cajik na upokojenie a sup spat.

surrender
23. feb 2024

Ja som v tehotenstve tiež zjedla nepasterizovanú bryndzu a nestalo sa nikomu nič. Veď práve taká je najzdravšia.

januska12323
23. feb 2024

Daj si čierne uhlie aby si sa ukludnila a choď spať. Viac mu ublížiš strachom ako minimálnou šancou na listeriu.

autor
23. feb 2024

@surrender ja viem že je zdravá , bryndzu milujem celý život ale teda odkedy viem čo mi hrozí v tehotenstve z nej tak som sa vyhýbala... 😥

autor
23. feb 2024

@januska12323 kiežby sa mi dalo, skúsila som spat ale od nervozity sa mi vôbec nedá... To čierne uhlie skúsim , snáď ak by nepomohlo , ani neuškodí . Dakujem

dzejsik
23. feb 2024

netrap sa ;) a napr. tepelne upravenu do halusiek si kludne daj alebo v demikate

luliu
23. feb 2024

@surrender prosím ťa takéto sprostosti tu písať? Nepasterizovana bryndza je vysoko riziková a tehotne by ju nemali jesť. To riziko prevyšuje niekoľkonásobne to zdravé

Autorka - nerieš to už, teraz s tým už nespravis nič, viac ublížis bábätku tým stresom....

moneequa
23. feb 2024

@luliu nie je vobec vysoko rizikova, tak ju tu zbytocne nestras, je mala pravdepodobnost ze bude bryndza obsahovat listeriu a preto sa ju neodporuca konzumovat, lebo ani za to male riziko to nestoji! Nech sa paci, tu sa vyjadruje hned v prvej otakze pan profesor https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynek...

heln
23. feb 2024

nerob paniku, stalo sa. bezne nebyva bryndza nakazena, aj ked obcas sa stane, pravdepodobnost je mala. ale skor by som sa bala boreliozy. nabuduce si pozri skor zlozenie.

tetapetra
23. feb 2024

@luliu vysoko rizikova 🤦🏻‍♀️len vtedy keď sa nedodržujú hygienické predpisy. Nakoľko je vyrábaná v podniku,verím,že dodržujú všetko.

cookie29
23. feb 2024

listerioza je zriedkava, ale ma skutocne vazne nasledky, prave preto sa odporuca vyhybat sa. Ja som v tehu okolo toho ani nesla. Ale ja mam proste vseobecne "smolu"
Sanca ze bola nakazena je minimalna. stalo sa. Stresovat sa neoplati.

alojzia
23. feb 2024

Ak si veľmi vystresovaná, a nezjedla si ju všetku, možno by sa dala vyšetriť v laboratóriu, či je nezávadná. Myslím, že to robí Štátna veterinárna a potravinová správa, ale teda neviem, či aj pre súkromné osoby. Ale určite sa tam dá zavolať, a oni ťa nasmerujú.

lucia147852
23. feb 2024

No už nič. Daj medovkovy čaj a skús sa hodiť do kľudu. Roziko je asi 1%. Nabudúce kupuj bryndzu Liptov, tá je vhodná pre tehotné.

luliu
23. feb 2024

@tetapetra pre tehotné je vysoko riziková, môžeš si búchať hlávku koľko chces

sisisi1236
23. feb 2024

Zazila som v tehotenstve nieco podobne.. zjedla som sushi a uvedomila som si to az par hodin potom. Presne si pamätám na tie hrozne vycitky, cize ti uplne rozumiem. Napriek všetkému ta pravdepodobnost je velmi nizka, cize sa netrap, nic sa nestane tebe ani babatku 😉❤️

tetapetra
23. feb 2024

@luliu listeriu chytis aj v cottage. Ako náhle sa vybodnu na hygienu. A odkiaľ to viem? Lebo mám 20r v mliekarine a už sme ju raz obhanali, keďže si páni zo švédska zmysleli,že sme im to tam zavliekli

surrender
23. feb 2024

@luliu Jasné, "sprostosti"...

epoka
27. feb 2024

Cele tehotenstvo trpim doslova paranoidný strachom z nákazy listeriozou. Písala som rôznym lekárom, infektologom či je možné sa nakaziť listeriozou nie zjedenim kontaminovanej potravy, ale len jej dotykom. Proste tak mi šibe. Písala som jednej dr. do Čiech, ktorá sa zaoberá infekčným ochoreniami žien v tehu a tá mi napísala, že ak sa príde na nákazu, tak je ju možné liečiť atb, ktoré sa nasadia a plod sa nenakazí. Čože pre pokoj v duši chod aj ako samoplatca na odber krvi o mesiac a uvidíš, či si sa nakazila. Všetci vravia, že potraviny kúpené v obchode subkontrolovane, čiže riziko by malo byt minimálne. A na výrobku musí byt jasne napísané, že výrobok je nepadtwrizovany. Ak to tam nebolo doslovne uvedené, tak musí byt výrobok pasterizovany.

monikazavodska
14. máj 2024

Dievčatá, ja milujem bryndzové halušky a teraz rozmýšľam, taká blbosť ma napadla, ale hovorí sa, že mikrovlnka zabije všetky baktérie. Keby hodín bryndzu do mikrovlnky a potom ju šupen na halušky? 😂

iwesska
14. máj 2024

Ked je to raz pasterizovane,tak je to pasterizovane cele. Ci myslis,ze cast spasterizovali a cast by nechali pokazit? 🤨 Nepasterizovana bryndza vydrzi max.2 dni. Ozaj si myslis,ze by vyrobca riskoval znehodnotenie tolkych ton tovaru,ked to na pultoch stoji niekolko tyzdnov?

monikazavodska
14. máj 2024

@iwesska nie som výrobca potravín, neviem ako to funguje, ale teoreticky máš pravdu.

luliu
14. máj 2024

@monikazavodska kúp si pasterizovanu Liptov a nepotrebuješ mikrovlnku

iwesska
14. máj 2024

@monikazavodska Nemusis byt vyrobca potravin. Staci si to vygooglit😁 Najdes clanky aj priamo od vyrobcov.