Zrazu sa začal v noci budiť. Prečo?

lenkagabi2008
20. okt 2010

ahojte, som tu nová, rada by som poznala skúsenosti Vás ostatných. mame doma 4,5 mesacneho Gabka. bol velmi dobry spac, vacsinou sa v noci zobudil iba raz, pripadne sa mu podarilo prespinkat celu noc. posledne priblizne tzydne su velmi kriticke. ked vecer zapsinka, jeho panok nie je dost hlboky, a budi sa velmi casto. myslim, ze nie vzdy to je hlad, preto aj ked sa zobudi viac krat, dojcim ho len 2 krat, max. 3 krat pocas noci. problem je v tom, ze ked sa zobudi, uz viac nechce ist spinkat a ked mi zaspi v naruci ked ho udrnkam, polozim ho do postielky, ale za dve minuty je hore, takto to ide aj 3-4 hodiny a neviem si rady, pretoze kazdu noc sa toto neda zvladat ani fyzycky ani psychycky. cez den spinka vacinou 3x, po 45 minut, mam obavy ci nie je chronicky unaveny. metodu nechat vyplakat sme este neskusali, nie som jej velky zastanca, ale uvazujem nad tym pretoze nic nezabera. a obavam sa ci na tuto metodu nie je este prilis malinky. rada by som vedela dovod tejt nespavosi, aby som mohla hladat riesenie, ale ten som zatial neobjavila. ake mate prosim vy skusenosti?

ichbinich
20. okt 2010

@lenkagabi2008:
Podla mojej mudrej knizky a vlastnej skusenosti to bude dalsi skok vo vyvoji, ktory je zhruba okolo 4,5 mesiaca. Vtedy babatka horsie spia, chcu viac mliecka, alebo naopak niektore menej, su akoby nesvoje...
Pozri aj www.thewonderweeks.com. Ja mam tu prislusnu knizku v nemcine (Oje, ich wachse!),a le vysla aj v inych jazykoch (bohuzial ani v cestine ani v slovencine ☹)
Zalozene na dlhorocnych pozorovaniach babatiek zistili, ze je 10 skokov vo vyvoji do dvoch rokov kazdeho babatka. Podla tychto pozorovani je Gabko uprostred jedneho takeho skoku. Uci sa nieco nove, zrazu je svet pre neho iny a este nevie, co sa deje, preto aj horsie spi. Tento skok je o udalostiach. Napr. babatka sleduju udalosti ako ked skace lopta, niektosi cese vlasy atd, proste ked sa nieco deje. Po tomto skoku babatka vedia zrazu vela novyyh veci, ako napr. cielene sa naciahnut za hrackou a pod.
To budenie, zaspanie na rukach a nasledne zobudenie v postielke poznam velmi dobre, stava sa to niekedy doteraz (ma 10,5 mesiaca). U mojho pomaha, ked si s nim zase sadnem ako na kojenie, ale iba ho drzim a cakam dlhsie, kym zaspi hlbsie a potom ho prelozim. Par krat ale nevladzem a dam ho ku nam do postele, to mu mozem drzat ruku alebo ho hladkat a tak spime obaja lepsie.
Co sa tyka metody vyplakania sa, ja osobne som tiez proti nej. Pokial viem, tak aj priamo v tej knizke autori neopdporucaju tuto metodu pre babatka mladsie ako 6 mesiacov. Takze pre Gabka je momentalne nevhodna. Spanok babatiek sa meni v prvom roku az roku a pol velmi casto, preto sa tato metoda neodporuca. Napr. kazda nadcha alebo zuby aj tak babo zase len rozhadzu a je zbytocne trapit babo vyplakanim, ked ma momentalne ine problemy...
O fyzickej a psychickej narocnosti si mozme porozpravat, vcera som spala 4 hodiny, dnes trosku viac, ale ma nadchu a spal iba mne v naruci. Takze este ma aj boli chrbat z neprirodzeneho drzania ☹
Ked mas dojem, ze malo spinka cez den, tak skus upravit aj denny spanok. Mozno ti bude dlhsie/lepsie spat v satke/klokanke, mozno v kociari na prechadzke... Zalezi aj na tom, kedy ide vecer spat. Ked mi moj maly zaspi prilis zavcasu, tiez si uprostred noci mysli, ze je vyspaty a trva hodinu, kym zase zaspi.
Drzim palce, hlavne aby to bol "len" ten skok vo vyvoji, ktory prejde. Ja viem, ze to znie otrepano a ked je clovek vycerpany, tak to znie az sarkasticky, ale naozaj to treba vydrzat, lebo to prejde. Skus si aspon na tych 30-45 minut lahnut spolu s malym cez den. Aj ked nezaspis, aspon si oddychnes a vystries sa.

lenkagabi2008
autor
20. okt 2010

dakujem za reakciu, trosku ma povzbudzuje ked viem ze v tom nie som uplne sama. pozriem ten link, co si poslala, velmi pekne dakujem. niekedy mam pocit ze este jedna taka noc a uz to nezvladnem. nie som na seba velmi hrda, pretoze sa citim nahnevana, a cez den som si malinkeho vzdy strasne uzivala, a teraz akoby som nemala silu. aj cez den sa nevie poriadne prespat, pretoze nespi dost hlboko, a stale nad nim musim stat a podrnkat ho ked sa medzi spankom zobudi, pretoze sam zaspinkat nevie. hnevam sa sama na seba a dostavam sa do psychyckej nepohody a doteraz som zo seba ako maminy mala dobry pocit, ale takto zo mna vyprchava, z coho plynie pre mna akysi pokles mamickovskeho sebavedomia, co dietatko hned vyciti.
posledne dve noci sme ho uloili do kocika, lebo tam jedine vedel spat a z toho mam obavy, ze si zvykne na rozne nedobre navyky.
pokusam sa ho dat spinkat hned pri prvej znamke unavy, myslim ze to uz vieme dobre rozoznat. vecer ide spinkat o 20.00 hod alebo 19.15, kedze nas rezim este nie je 100%, tak casy sa obcas roznia, ale nie viac ako o popl hodinku.
gabko je fyzycky vyspely, aj motoricky ale napriek tomu pozorne sledujem jeho spanok, pretoze sama viem ze cim je viac unaveny, tym horsie spinka, ale tieto zmeny nastali v noci.
cez den zacal byt menej v pohode, vela slintat, dokaze mat prstiky v ustach bez pohnutia aj 45 min, a len tak lezkat, hracky ho zaujimaju menej, tak som aj uvazovala ci mu nemozu ist ist zubky, i ked je este dost skoro. zatial nevidim zdurene dasienka.
aj ja verim, ze to je pripad ktory opisujes a nebude trvat tak dlho, ze si gabinka nebudem vediet uzivat lebo je to nas prvy syncek a je to pokladik nas najvacsi. bolo by mi to luto, lebo je take krasne sa na neho pozerat.
velmi pekne este raz dakujem

ichbinich
20. okt 2010

@lenkagabi2008:
Jasne, ze nie si sama, a presne na to su tieto fora... Aby sa mamicky so svojimi problemami a radostami necitili same 😉
Tema by sice viac pasovala do babatiek, ale nevadi.
A ten pocit vycerpanosti a pomaly zlyhavania tiez poznam. Najma pred tym, ako sme sli na dovolenku, to bol pre mna horor. Bojoval proti spaniu, zaspaval vzdy hodinu, aj cez den, nic som nemohla robit, hrat sa chcel iba pri mne na kolenach, ale ja som si nesmela ani nic popri nom citat... Bola som nervozna, par krat som zdvihla hlas apotom mi to bolo luto... Proste zacarovany kruh. Potom sa to zase uhadzalo. Teraz ked je sice unaveny a mal by spat, ale este sa chce hrat, tak ho necham chvilku pohrat, ale iba kludne hry, ziadne blaznenie. No a potom sa kolkokrat sam prituli a zaspi.
Ze si ho posledne dve noci mala v kociku podla mna nebude "zlym navykom". Proste potrebujete vsetci spanok. Aj ja mojho davam k nam do postele, ked je chory, ako dnes, alebo ked uz nevladzem kazdu chvilu k nemu vstavat. Prvych par tyzdnov spal iba na jednom z nas. Ale postupne sa naucil na postielku.
Ked sama citis, ze je unaveny a chyba mu spanok, tak sa naozaj pokus, aby spal viac cez den. 100% rezim sa aj tak neda dodrziavat, kedze sa spanok meni a to je uplne normalne.
To slintanie a strkanie vsetkeho do ust zacalo u mojho tiez zhruba v tom veku. Neprestal doteraz a zuby stale nic 😉 Niektore deti maju zuby v troch mesiacoch, niektore v roku, vsetko je v norme.
Inak ze nevie zaspat zase sam, je tiez normalne. Niektore babatka sa dokazu utisit same, niektore potrebuju pomoc. A hlavne sa nadalej spoliehaj na svoj instinkt, tym v principe nemas co pokazit. Ked ti tvoja intuicia vravi, ze vyplakanie nie je to prave orechove (teraz okrem veku), tak to jednoducho neskusaj. Zbytocne by ste trpeli obaja. Ked si ho radsej uspavas pri sebe, to je pre babo to najkrajsie a pokial si to vychutnavas aj ty, tak to nemen. Inak je velmi dobre, ze striehnes na jeho spanok a riadis sa celkovo podla jeho potrieb. Daj na svoj instinkt a uzivaj si ho, aj ked je to momentalne tazke.

mamutka
20. okt 2010

@lenkagabi2008 ahoj, ja som tiez mala obavy, ze maly sa dopracoval k chronickej unave...on zaspaval az o 00.30, ver ci never, dovtedy maximalne ak zadriemal, ale hned bol hore akonahle som ho chcela dat z prsnika....
a cez den nedospaval, len 2x30 min spal, no hroza. presne som si jeho spanok zapisovala. niekedy to dokopy dalo len 11-14 hod denne.....bola som strasne unavena, skusala kadeco, zatiahnut zavesy cez den, urobit tmu, klud, lezat s nim...nic, hned po pol hodke bol hore...proste niektore deticky su take, to sa upravi.
mozno ho uz zacinaju zubky trapit, nas tiez zacal slintat a cmulat rucky okolo 4 mesiacov, ako 6 mesacny mal dva malinkate zubky vonku. skus ho mozno nadojcit vzdy ked v noci zapyta, neobmedzuj to. neda sa ti prirazit jeho postielka k vasej? nech nemusis vzdy vstavat? nam sa to vtedy nedalo, dnes uz byvame inde, mame to tak a je to super. od narodenia bol hore v noci pri kazdom cuckani aspon 50 min a ja som padala na hubu, skoda, ze som musela vzdy aj vstat a prenasat ho do postielky....
metodu nechat vyplakat by som urcite nedoporucovala, mne staci vediet, ze to ani zvierata nerobia, je to ludsky vynalez, proti prirode. zober si ze az ako 8-9 mesacne si dieta uvedomuje, ze ono a matka su dve bytosti, nie jedna, tak co ma v hlavke vyplakane male babatko? 😒 nehovoriac o tom, ze ma plny nos soplov od placu a ked sa tazko dycha, asi tazko ma kvalitny spanok.
neboj, uleti to, raz sa vyspis 😉 ved babatkom bude len chvilku....

lenkagabi2008
autor
20. okt 2010

presne to je to co ma prenasleduje - vycitky, a pod. pretoze ked uz sa mi zda ze to nezvladnem, tak zvysim hlas a potom sa obvinujem. dakujem Vam za povzbudenie a rady, velmi ste mi pomohli, pri tych bezsennych nociach budem na to mysliet, dufam, ze to lahsie prekoname. este raz velmi pekne dakujem

bibi1711
20. okt 2010

@lenkagabi2008 , ak sa smiem pridat...tak moja dcera ma 17 mesiacov a doteraz nespava dobre, ani nikdy nespala. od pol osmej, ked ju uspim na prsniku spolu v posteli, sa mi do polnoci, kedy chodiavam spat, v horsom pripade zobudi aj 5krat, v tie lepsie dni tak 2-3krat. Lepsie dni su ale u nas skor vynimka.Od tej polnoci, do 6 rana sa budi okolo 4-5krat a ked chcem spat dlhsie ako do 6, co chcem, tak je potom na prsniku nonstop. to nehovorim o nociach, ked jej idu zubky...
prve mesiece vela babatiek spava dobre...su unavene z mnozstva podnetov, vsetko ich unavi., aj papanie, aj prebalovanie, tak potom spinkaju. ked podrastu, potrebuju viac vytazit, aby sa unavili.
co sa tyka denneho spania, mal by urcite spat viac. skus spanie v kociku vonku, malo deti v tomto veku dobre spi doma.ak nevladzes ist von, skus kocik na balkone.mne toto ale nepreslo...len prechadzky, aj trikrat denne.
a na otazku, preco sa budi...no, niekedy moze byt hladny, niekedy smadny...aj vtedy chce mliecko, niekedy ma zly sen, alebo ta len tuzi mat pri sebe...preto by som nikdy, alebo aspon u tak maleho babatka neskusala metodu vyplakania sa...
aj ja som bola unavena a zufala...ale oplatilo sa mi zmenit myslenie...emka spinka od mala s nami v posteli...vedeli sme, ze jednoducho potrebovala citit, ze sme pri nej...
tiez som riesila, ci jej mam dat stale prsnik...dam, lebo je to pohodlne...uz sa na to ani uplne nepreberam...kojim v polospanku, ja sa lepsie vyspim, ona je spokojna...
su dni, ked chcela byt na prsniku stale, alebo velmi casto...nebojovala som s nou...nic netrva vecne...len raz je mala a tak si vychutnavam jej blizkost...
verim, ze drobec sa ti umudri a bude spinkat lepsie...ak aj nie, vytaz z toho maximum aj ty...lahni si k nemu, vezmi si knihu, on nech si cucka, ty si citaj a oddychuj...
prajem vela sil🙂

lenkagabi2008
autor
23. okt 2010

ahojtem tak dnesna noc bola celkom fajn, asi bol uz taky ustaty ze neladal sa budit. takze som sa konecne vyspala, a este ako hlboko. zobudkal sa na papanie len o pol jednej a potom o pol piatej rano. to bolo super.
dakujem za to, ze som si uvedmila, ze musim zmenit myslenie a proste sa nastavit. verim ze to zvladneme.