Zlé chovanie cudzieho dieťaťa na ihrisku voči nášmu

23. máj 2024

Ahojte chcem sa spýtať ako najlepšie riešiť situácie na ihrisku.
Totižto opakovane sa nám stava že cudzie deti su agresívnejšie voči našej 2,5rocnej.
Situácia z dneška: dcéra sa hrala v pieskovisku s traktorom, prišiel k nej zreteľne väčší chlapec (mohol mat tak 3,5-4roky?) a strčil jej do pleca, asi kvôli tej hráčke. Naša sa nikdy voči takýmto prejavom neobrani naspat. Skôr ostane zaskočená pozerať. Otec chlapca sedel na lavičke a iba na to sucho zareagoval že “Leuško no no take robiť” 🤦🏽‍♀️. Druhýkrát po chvíli k nej zas prišiel a vyslovene päsťou jej ukázal pred tvárou, akokeby ju išiel udriet/zastrašiť. Na to som sa už ja postavila tesne za ňu, aspoň aby videl, ze si nemôže nič dovoliť a keby aj, tak mu strcim svoju ruku pred dcéru, aby ju neudrel. Vážený otecko sa konečne postavil a išiel ho premiestniť na preliezky.
Ale popravde ja už neviem ako takéto situácie riešiť. Malá je ešte mala na to aby sa vedela obrániť naspat, a voči väčšiemu mi to ani nepríde fér ju na to nechávať samu- na mna keby sa vyruti 150kg chlap tak tiež by mi to nepomohlo keby mi niekto povie že sa mám brániť. Samozrejme že rodičia tých čo sáču do druhych deti sedia často ako knedle alebo sa tvária že to nevideli

doriiis
23. máj 2024

Ja by som na tvojom mieste niečo kľudne povedala aj tomu chlapčekovi.Uplne normálne,s kľudom by som to s ním vyriešila

damira90
23. máj 2024

Ja som sa tak do decka pustila slovne ostal len pozerať. Jak sa správa a kde ma mamu otca ( ktora je tvoja mama )pozeral ako puk / a nakoniec isiel za tymi rodicmi. S respektom voci mne. Ved si mama nie? A otecko zamnou nedosiel. Ked sa nevie spravat tak tam nema co strkať do detí co maju atacnu povahu. Dieta nejak voci mensiemu citi prevahu ma dat pozor, Ak nie tak je apaticke taky bude aj ked naraste.

autor
23. máj 2024

@doriiis a čo povedať cudziemu dietatu tak aby to jasne pochopilo že to bolo cez ciaru, a pritom sa neurazili zas rodičia?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simsalabim
23. máj 2024

Kym sa moje deti nevedeli branit, branila som ich ja. Necakala som na reakciu rodica.

doriiis
23. máj 2024

No to,čo by si povedala aj vlastnému dieťaťu,keby sa správalo jak retard .
Na názor a urazenost cudzieho rodiča sa vykašli.Najprv nech si dieťa vychova

damira90
23. máj 2024

Neurazili rodicia? Neurazili rodicia? Ved situacia bola ze dieta sa chocalo voci mensiemu naznakom ataku jemneho. Nemaju sa co urazat. A decku ako povedat, normalne. To čo mu ukazuješ a nespustit zneho oci dst mu hranice ze ty si ochrana a tvoje male neni jeho terč . A nie milo lebo aj teba bude mat na haku.

maminkadeticiek
23. máj 2024

Spytala by som sa toho pana ci zasiahne,alebo mas zasiahnut ja?

kitycat
23. máj 2024

Tak otecko az taky apaticky nebol. Upozornil syna a potom ho presunul.

Malemu tiez mozes povedat no no, ked sa s nami nechces pekne hrat, tak chod prosim inde. Musis aj ty zasiahnut su to deti a skusaju na tych mensich.

Moj hlas vie velmi rychlo prejst z mileho na " mama bear" 😀

autor
23. máj 2024

@damira90 @doriiis
naposledy keď som sa pustila slovne do dieťaťa po podobnom ataku “to si prečo spravil? tak ta doma učia?!” začala do mna mamička štekať že čo som drzá voči jej dietatu… tak asi tak… samozrejme že svojeho dieťaťa sa zastanem, len už mi niektoré deti a ich rodičia lezú pekne na nervy. veď keď do ich dieta n

autor
23. máj 2024

nikto nestrka, tak ich to nezaujíma….

doriiis
23. máj 2024

Autorka? ....A? Však nech sa pustí.S kľudom angličana by som ju zrušila a trošku prevychovala aj ju.
Mne lezú nevychovane decká s blbymi rodičmi na nervy odjakziva

stanulienkat
23. máj 2024

Boze, co robite caviky? Normalne to decko okriknem, nech ihned prestane a co si to dovoluje?

anna_anicka83
23. máj 2024

Máš mu to povedať ako dieťaťu, nie ako puberťákovi. To isté, čo by si robila so svojím, keby skúšal. Normalne milo dieťaťu oznámiť, že takto sa nehrá, dievčatko sa ťa bojí a podobne. Odviesť svoje dieťa, keď sa ti nechce odpútavať pozornosť druhého. Stále tu hovoríme o malých deťoch, aj keď majú 3 či 4 roky.

barrborka
23. máj 2024

ak je to zdrave, dieta s porozumenim, urcite slusne dohovorit, bez ohladu, ci tam je rodic..ale ak dieta nema porozumenie, nechape tomu, tak to sa potom horsie riesi, lebo to dieta za to nemoze, to by som slusne s rodicom..

biglovemom
23. máj 2024

Dramatizujes🙄
A co mu mal povedat okrem nono? Prva normalna reakcia rodica.
A pri tej pästi pridem k decku a poviem mu.Vyriesene .

Takychto a 100000 inych situacii som uz X x zazila

doriiis
23. máj 2024

Autorka....mala už asi rozpráva,že? Nauč ju hovoriť hlasné a jasne ,,nie" a ,,choď preč"

anjelicek26
23. máj 2024

Normálne mu ako mama povedat - ale supom sa chod hrať inde a daj jej pokoj, ona sa s tebou hrať nechce. Vybavene v jednej vete a ani žiadna ďalšia komunikácia nutná..

autor
23. máj 2024

@anna_anicka83 ja ale nechcem brat svoje dieta preč od hry, keď nič nespravilo.
@biglovemom dramatizujem? keby mne takto pastou ukazuje niekto pred tvárou tak by to v poriadku nebolo. otecko namiesto suchého “no no leuško” mal zdvihnúť rit a ist mu to aspoň povedať rázne aby ho aj počúval a nie mal na haku aj naďalej
@doriiis nie ešte nerozpráva

amelia89
23. máj 2024

ja som sa dneska zastala dokonca aj cudzieho dietata lebo jeho mama to nevidela. pekne sa hral na ihrisku v piesku robil si tam daco a zrazu sa prirutili 5 rocny skolkari co su tam kazdy den ako krali ihriska a priamo k nemu hned mu vsetko znicili - tak som mu povedala ze ako sa to sprava,preco mu to znicil, ci musi robit zle. jeho mama samozrejme chichichi chachacha a ostatnymi mamkami 300m od ihriska … to su vyslovene zle nevychovane deti co len nicia a ti rodicia tam maju byt na usmernenie ale nie su a deti si robia co chcu… potom ten chlapec isiel ublizit aj mojmu synovi tak som mu povedala ze nech sa okamzite otoci a ide sa hrat inam. mna to tiez nebavi prevychovavat ine deti… ja proste na moje deti vzdy jednym okom kukam a nenechala by som im robit zle druhym, pretoze to proste nie je ok. ale ozvem sa vzdy - aj ked im len vezmu nieco z ruky aj napr len male deti,pekne vysvetlom mal to prvy- paci vezmi si tuto inu hracku a nam vrat,dakujem. deti sa ucia pozorovanim…

suhlasim ze musis proste zasiahnut ty,bohuzial uz po tych par rokoch na ihrisku viem ze si to musim vyriesit vzdy sama

biglovemom
23. máj 2024

Ano dramatizujes…
Mal by mal by.
Nevychadzaj z toho rodic by mal a budes kludnejsia.😁
Ries ty a hotovo

anjelicek26
23. máj 2024

Autorka ty iných rodicov nevychovavaj. Rieš si svoje dieťa a nič iného. Brán ho,usmernuj ho, usmerni dieta,ktore sa k nemu nevhodné priblizi, nerieš rodicov na lavičke. Na ihrisku ta inak porazi,keďže každý rodič ma iný štýl výchovy a kazde dieta inú povahu..

syslik81
23. máj 2024

no ked moju niekto buchol alebo nieco skarade povedal-nastastie nie casto proste poviem dietatu - toto je moje dieta a na tos i nedovoluj-tam mas rodicov chod si mlartit ich lebo jak mna naseres bude zle a ani oni ta nezachrania... easy .. alebo mozes byt slusnejsia a povedat bud sa hraj normalne alebo odid

biglovemom
23. máj 2024

Autorka mojej 5 rocnej vyselo asi 1,5 rocne dieta na ruke ako pitbull.moje dieta som tak revat snad este ani nepocula.myslela som ze jej vytrhne kus mäsa.
Sledovala som to deculo ,lebo predtym slahlo lopatkou ine….
Prislo k mojmu , moja sa na na pozrela ,a bum dieta zahryzlo.a nepustilo .🫣
Matka sa hned ospravedlnovala, ze to este neurobil(surodenec vraj zo robi stale), a co som mala spravit? Zdrbat ju ?
V lete sme na ihriskach viac ako doma, mojej som vyvsetlila ze je to male dieta nevie co sa smie.

Ale ked ju o 2 hlavy vyssi chalan odstrcil lebo sa pozerala ako sa hra (otec pritomny) hned som ho zjazdila (chlapca)

damira90
23. máj 2024

Bud zasiahnes zasadovo alebo pritom istom zaplaces aj nabuduce na 5ty hodi kamene odstrcí na smyklavke...ked sa bojis dospelych nechod na miesta s inymi detmi/rodinami

majlo1234
23. máj 2024

To ta take doma ucia a nono je pre 3,5 rocneho neadekvatne(vlastne podla mna pre akykolvek vek). Zrozumitelnejsie je povedat: nesmies bit ine deti, nikomu sa to nepaci, boli to, aj teba by to bolelo. Pripadne teda chytit rucku, ak bude skusat, ale deti nezvyknu pri cudzich 🙂

deedol
23. máj 2024

autorka, medzi neriesenim a tym tvojim "to si prečo spravil? tak ta doma učia?!” (toto si naozaj povedala 3-4r dietatu? 🙂) su aj ine moznosti. po prve, otecko zasahoval, nebolo to tak, ze by neriesil (su aj take pripady, to je horsie). a po druhe, da sa milo a dorazne povedat - malemu dietatu treba velmi konkretne - "prosim, nestuchaj do nej", "prosim, nedavaj jej past k tvari, nie je to prijemne", "prosim, chod trocha dalej, dievcatko sa s tebou teraz nechce hrat". ale v klude, bez nejakych emocii, to su este mini deti. moj je tiez taky nekonfliktny, tak s tym mam nejake skusenosti 🙂

simona92101
23. máj 2024

Ja som deti na ihriskach vzdy branila a nevahala som sfuknut cudzie dieta ak som videla ze rodicia neriesia.tak ako vyhresim svoje dieta ak sa sprava nevhodne,tak isto aj cudzie.
Raz mi vsak pretiekol dzban trpezlivosti a velmi som vybuchla,ked sme boli s dcerami na ihrisku,ockom som dohliadala na starsiu skolkarku a za ruku vedla mna ťapkala vtedy 13m mladsia dcera,ked ju zrazu zozadu zvalil v plnej rychlosti velky skolak,chlapec mohol mat cez 80kg.keby ju nedrzim za ruku tak jej bud rozbije hlavu alebo minimalne vyrazi tym narazom dych.nastastie som pad ako tak zmiernila.ale teda vybuchla som riadne,keby sa mi dostal pod ruky tak by dostal aj po papuli,lebo ma pocastoval krasnymi vybranymi slovami🙈

jana_eyre_2
23. máj 2024

Veď otec ho upozornil prvý krát a druhý krát ho odniesol preč.. ako by si si predstavovala aby mal reagovať podľa teba správne? Snáď ho nemal strhnúť a začať na neho zjapat že je malý neposlušný pankhart? Tiež to bolo malé dieťa, hoci staršie od tvojho..

dzejny656
23. máj 2024

Ahoj, môj názor je taký že: keď bola moja malá v tomto veku, všetky staršie deti t.j. 3-4 roční škôlkari mi prišli strašne veľkí a hovorila som si ze by mali mať už rozum, vedieť sa správať atď. Teraz keď ma moja dcéra tie 4 roky, vidím že stále je to proste malé dieťa, ktoré reaguje často "pudovo" a skôr koná ako premýšľa. A že stále sa ešte len učí správať. Tiež veľakrát zareaguje inštinktívne a niekoho odstrčí, vytrhne hracku atd. Závisí to aj od temperamentu a moja malá je z tých dominantnejsich deti, aj keď jej samozrejme vysvetlujeme čo sa môže a co nie. Mala obdobie ked bola agresivnejsia a potom z toho zas vyrastla, rovnako ako take obdobia mali ine deti a vyrastli z toho tiez. Co tým chcem povedať, že tieto ihriskove potycky patria k životu a žiadna strašná krivda sa tvojmu dieťaťu nedeje keď ho občas niekto strčí. Ja som to tak neprežívala a vo svojom dieťati som tiez nezivila krivdy ze na neho niekto skaredo pozrel alebo mu vytrhol lopatku. Deti to robia, stretne sa s tým ešte v živote veľakrát. Ja som sa práveže snažila nechat dcéru nech si poradí najprv sama, nezasahovala som hneď. Občas jej to bolo jedno, občas vrátila, občas od dieťaťa odišla. Keď už vedela rozprávať učili sme ju povedať čo sa jej nepáči a snažiť sa s druhym dieťaťom o dohodu (napr. ze hracku si vystriedaju). Väčšinou to fungovalo, ak nefunguje a robí jej niekto zle, vie sa primerane fyzicky obranit. V škôlke akoby našla. Ja osobne som nehodnotila druhé deti a rodičov, prečo sa dieťa tak správa, prečo sa s mojou hrať chce/ nechce, prečo jeho rodič nedohovara/ ako dohovara atd. Riešila som si svoje dieťa.