Zaspávanie 6 mesačnej dcérky o polnoci

anit444
19. feb 2013

Ahojte mamičky, potreboval by som poradiť ohľadom zaspávania mojej 6 mesačnej dcérky. Cez deň mi spinká 3-4 krát, niekedy len pol hodinku. Najneskôr spáva okolo 20:00 a to len pol hodinku a potom je až do polnoci hore. Skúšala som vynechať spanie o 20:00 hod, no nepomohlo to. Neviem čo mám robiť, prosím Vás poraďte mi. Veľmi pekne Ďakujem 🙂

nikolet_89
19. feb 2013

@anit444 ahoj moja mala ten isty problem spala cca kazde 2-3 hodiny po pol hodinke...je este tazke jej zaviest rezim...ale u nas pomohlo, ze som ju nechavala 3-4 hodiny hore nedala som ju spat zabavala som ju a hlavne v noci som ju davala spat o 22-tej...vtedy prespala do tej 1-nej na papanie a a tak dalej, samozrejme caste vstavanie, ale ked som ju dala spat o 20-tej tak do 21-tej bola hore a zaspala casto krat az po pol noci...a neviem ci kojis, alebo ste na UM ale ked mala moja 9m tak sme presli na kravske plnotucne mlieko a s tim mozem povedat, ze mi zacala krasne spat max 2-3x hore

anit444
autor
19. feb 2013

Malinká je cca 2 týždne na UM, odvtedy spáva cez deň, predtým spala celý deň iba raz a aj to pol hodinku. Nočný spánok sa nám nezmenil :( Problém je v tom, že sa ju snažím zabaviť, hrám sa s ňou, nosím ju na rukách, no jednoducho sa pustí a spí, takže ak chce spať, tak môžem robiť hocičo, aj tak zaspinká. Ja už naozaj neviem čo mám robiť, a už ma nebaví stále počúvať, že iné deti spinkajú od ôsmej. Som veľmi unavená ako aj manžel, ten pravidelne mešká z roboty....

monikamajova
19. feb 2013

@anit444 Ahoj,tak moja zasa spávala denne aj 3 -4 hod. len vonku v kočíku..aj večer po tme..dnu tiež len pol hodinu a bola hore...tak som pokočíkovala,zaspala a spala vo verande...potom sa zobudila okolo 19 na kúpanie a bola hore do 23,30,kedy som ju začala kojiť...ocino si ju brával ked prišiel z roboty,potom ja a zaspávala presne o polnoci.. a zobudila sa len ráno o 8,00..a ked už išli zubky,tak o 2,00 a potom som skúsila či netreba prebaliť zasa spala do 8,00..takto sme fungovali do roka..potom si ju v noci už bral môj muž a tak za 3 dni spala celú noc..tak to nerieš,to je normálne a hlavne neporovnávať,každé dieťa je iné.. 🙂

anit444
autor
19. feb 2013

Ja neporovnávam, len to počúvam od manžela. Ja chápem, že je unavený, no neviem si rady, aj ja som toho názoru, že malinká je taká a hotovo. Inak mne osobne nevadí, že zaspáva o polnoci, skôr to, že sa veľmi skoro zobudí, niekedy už o pol druhej. Sem-tam sa jej podarí spať 6 hodín, čo je už super. 😝

ichbinich
19. feb 2013

@anit444:
Ja som mala tiez dlllho takeho polhodinoveho spaca a spat na nocny spanok tiez chodil s nami rodicmi okolo polnoci...
Ako prve budes potrebovat tyzden-dva casu a notes 😉
Presne dcerku sleduj, kedy je unavena, ako to dava na javo (nie vsetky deti si klasicky tru ocka!), kedy a ako zaspala a ako dlho a kde spala. Pripadne, ak uz prikrmujes, mozes zapisat aj co predtym jedla, pripadne aj, ci ste boli doma v klude, doma v chaose, vonku v klude, vonku kde bolo vela vzruchov... To vsetko moze mat vplyv na spanok, ci uz kvantitu alebo kvalitu, a az ked to ma clovek zapisane, uvidi pripadne suvislosti.
Teda sleduj jej momentalne spanky a zapisuj si najma casy. Potom by si mala vidiet nejake suvislosti a najma casy, kedy zvycajne byva unavena. Teda napr. doobedu zaspi na prvy spanok o cca. 9 a poobede o cca. 3. Takze je jasne, ze to je cas, kedy si potrebuje oddychnut a vtedy je aj najvacsia pravdepodobnost, ze sa ti ju podari uspat a bude spat.
Musis ju presne sledovat, ako dava unavu na javo. Ak prepasnes tu spravnu chvilu, zase sa rozoberie a potom mas dalsiu sancu az za hodinu. To su normalne spankove cykly babatiek a malych deti. Ked ju chces uspat, musis ju "odchytit" v spravnom momente. 😉
To je ohladom casu spankov. Ale denny a nocny spanok spolu suvisia. Ak spi zle cez den, spi zle v noci, ak spi zle v noci, spi zle cez den. Je to zacarovany kruh. Preto sa musis pokusit jej upravit spanky a trosku jej pomoct...
Ako je to po tej polhodinke spanku? Je potom vesela, oddychnuta? Alebo je mrztuta a placliva este dalsiu pol hodinku? Su aj vynimky, ale zvycajne pol hodina nestaci na to, aby babo preslo vsetkymi spankovymi cycklami, kotre su potrebne na PLNOHODNOTNY spanok a oddych. Preto sa musis pokusit jej tie polhodinky predlzit. Velmi pozorne ju sleduj alebo pocuvaj zhruba po tej polhodine spanku. Ked sa zacne mrvit, okamzite zasiahni a pokus sa ju znovu uspat. Necakaj, kym zacne plakat, to uz bude hore a nezaspi tak lahko. Treba fakt reagovat na mrvenie a podobne znaky, ze sa cochvila zobudi. Potom sa ju pokus zase uspat, napr. hladkanim, pritulenim, to, co ma rada a co u nej funguje. Ja som takto upravila polhodinove chaoticke spanky mojmu synovi postupne na dva hodinove spanky cez den.
Ked sa upravia denne spanky, mal by sa zlepsit aj nocny spanok. Z tvojho "dennicka spanku" by si mala vediet aj casy znaky unavy vecer. Podla toho, aky mate vecerny ritual a ako dlho trva, ho musis zacat pol hodinu az hodinu pred tym, ako nastane "jej cas". Dolezite na vecer a noc: tlmene svetlo, ziadne blaznenie, v noci prebalovat iba, ak je to bezpodmienecne potrebne, ziadne radio, televizor a pod. Zachovat nejake ritualy, rutinu, aby vedela, ze teraz uz je cas na spanie. Mozes napr. pustit urcite uspavanky, mozes ju pomasirovat... Podla toho, co ma rada.
Potom ju normalne uspat, tak ako to ma rada a co funguje. Zase podrobne sledovat/pocuvat a hned zasiahnut, ked sa zacne mrvit. Ist za nou, snazit sa ju zase uspat. Nebrat do obyvacky, kde je pusteny televizor, ostat pri jej postielke v tme a klude. Postupne by sa to malo upravit.
Ale nezabudaj, ze hocico moze jej spanok zase rozhadzat: zuby (aj ked ich este nebude vidno), dalsi skok vo vyvoji (napr. sedenie, lezenie) a podobne. To zvycajne staci pretrpiet.

Nasilu ju drzat hore, aby nezaspala, moze byt praveze nespravne. Ale to zalezi na babatku a vasej situacii. Mozno uz neskor nebude potrebovat 3 spanky cez den, ale iba dva. A potom sa mozes pokusit ju zabavat, ked uz bude v tej faze prehadzovania sa z troch spankov na dva.

Ak si chces sama nieco precitat o spanku babatiek a deti, odporucam knizky v anglictine: Dr. Sears "The Baby Sleep Book" a Elizabeth Pantley "The No-Cry Sleep Solution". Su tam vysvetlene aj spankove cykly, aj preco je vlastne normalne, ze babatka sa casto budia. Plus je tam vela rad a trikov, ktore treba vyskusat. Lebo kazdy je v inej situacii a kazdemu pomozu ine triky a rady.

Ked potrebujes vediet viac, kludne mi napis, aj do IP. Vsetko dobre!

anit444
autor
19. feb 2013

@ichbinich Ďakujem za rady, určite si budem všetko zapisovať a potom uvidím. Odkedy je malinká na UM je cez deň spánok dobrý spí okolo 12:00 hodinku, potom okolo 15:30 hodinku (niekedy aj viac) a potom večer 19:30 pol hodinku. Po spánku je oddýchnutá a usmievavá, aj po polhodinovom spánku. Problém je len v noci, no už od 2 mesiacov jej idú zúbky a teraz sa už snaží posadiť, tak je to možno tým.... Radili mi, aby som jej v noci keď sa prvýkrát zobudí (cca okolo druhej) nedávala mliečko len čaj, aby si zvykla, že v noci sa tak často nepapá, čo na to hovoríš? Mohlo by to pomôcť?

ichbinich
20. feb 2013

@anit444:
Ked pises, ze sa snazi posadit sa, tak urcite to bude tiez hrat ulohu. No a zuby su kategoria sama o sebe 🙄 Ja som si so synom odtrpela kazdy jeden zub ☹
Ked sa v noci zobudil s placom a mala som dojem, ze ho zase tlacia zuby, dala som mu ako prve tie homeopaticke gulicky Osanit. Tie mu nemohli uskodit a minimalne ho doslova priviedli na ine myslienky. Su sladke, to ho zvycajne utisilo natolko, ze sa dal potom mnou utisit az uspat. Druhy krok, ak nepomahali gulicky, bol gel na zuby Dentinox, ten je s bylinkovymi vytazkami a mierne dasna "umrtvi". No a posledna moznost bol sirup Nureflex alebo pod. Nema vyznam sa trapit. Ale to bolo fakt posledne vychodisko, ked nic ine nepomahalo. To stacila jedna davka v noci, vsetci sme potom spali dalej. Celkovo som to ale pri tych 20 zuboch spravila iba par krat...
Co sa tyka podavania caju: mozes skusit. Este lepsia by bola obycajna voda. Ked caj, tak jemny bylinkovy, ale najma nesladeny. Niektore deti to akceptuju. Ak nebude chciet vodu, mozes skusit tento trik: do nocnej flasky s mlieckom budes pridavat postupne coraz menej mlieka. Teda nedas x odmeriek, ale menej, teda budes robit coraz redsie mliecko. Az teda dosiahnes cistu vodu. A potom sa bud naucit, ze "iba" kvoli vode sa jej neoplati sa budit, alebo sa mozno medzicasom nauci si flasku s vodou najst aj sama a napije sa sama. Podla toho, ako dlho to riedenie bude trvat. Niektore deti vraj na to pridu rychlejsie a protestuju. Sama s touto metodou nemam skusenosti, lebo UM som nikdy nepouzila, syn ho odmietol aj starym rodicom, ked sme boli s manzelom na dve noci prec. Rezolutne tu flasku odstrcil a bolo 😅 Ale to uz mal rok a pol, takze mu to nechybalo, uz jedol normalne.

Dalsia moznost jej casteho nocneho budenia moze ale byt, ze jej jednoducho chybas. Neviem, kde tvoja dcerka spi. Mozno sa len potrebuje uistit, ze si nablizku. Ak mas jej postielku vedla tvojej postele v spalni, to je najjednoduchsie. Staci prist, pohladkat, povedat potichucky, ze si pri nej a ze je teraz cas spat. Su ale deti, ktore vyzaduju neustaly telesny kontakt. Takeho spaca mam doma. Niekedy staci podrzat ruku, niekedy je na mne doslova nalepeny celu noc. Prave ho "stahujeme" do velkej postele v jeho izbe, tak chodim ako zombie, lebo v noci ma niekolkokrat zavola... No co uz, nauci sa aj to.

No a este jedna moznost je, ze mas proste "nocnu sovu" a nie "ranne vtaca". Kazdy sme iny. Treba si najst riesenie, ktore vyhovuje vsetkym. Nejde to zo dna na den, to je jasne. Pre mna bolo v tom case, ked sa synovi zhorsil spanok, inak tiez okolo 6 mesiacov, sa naucit zase spolu spat a najma kojit v lahu. Nestacilo, ze jeho postielka bola hned vedla mojej postele. Proste potreboval tesny telesny kontakt. Tak som aspon nemusela x-krat vstavat, cakat kym zaspi a zase ho ukladat. To bolo riesenie pre nas. Teraz zase riesim, ako ho postupne dostanem z mojej postele do jeho 😝 Ale zvladneme aj to, pekne v klude, pomalicky, bez nervov.

anit444
autor
20. feb 2013

Znovu ti ďakujem za Tvoje rady, určite vyskúšam dávať do vody menej mliečka, je to super nápad, dúfam, že to zaberie 🙂 Neviem čo sa stalo, ale včera išla malinká spinkať o 23:00, čo je rekord a potom sa zobudila o 01:45, dala som jej mliečko a spinkala do 7:30, takže som si aspoň aj ja oddýchla. Ešte raz ďakujem 🙂

graceful9
20. feb 2013

@anit444 ja ti neporadím, lebo u nás je to to isté a od narodenia a to už má 14 mesicov :/

veronika1306
20. feb 2013

@anit444 Ahoj my sme mali ten isty problem od narodenia malinky skoro vobec nespinkal ja som bola unavena a manzel tiez a v noci som ho musela kojit aj 6krat za noc uff to bolo....nam poradili ze nech sa deje co chce po 16tej hodine uz dietatko nesmie ist spinkat poobedny spanok by malo mat iba do 16tej...my sme to vyskusali a cuduj sa svet pomohlo spinka mi od tej 12tej do 14-15tej a potom ide spinkat az okolo 20-21......nech robi co chce nemoze ist spat skor....mne velmi pomahalo aj to ked som malinkeho zabalila do perinky ale aj s rucickami je take neprijemne zabalit tak dietatko ale je pravda ze deticky za budia aj tym ze nevedia co z rucickami tak som ho zabalila a ked zaspinkal som ho znova rozbalila aj vcera hoci ma uz 8mesiackov nechcel spinkat tak sup s nim do perinky a krasne zaspinkal =o).....ked sa v noci prebudil nemala by si sa jej prihovarat samozrejme ak velmi neplace lebo ked sa prihovoris tak tym sa diettatko moze prebrat.....a este sme mali jeden problem budil sa nam na to ked som ho prikryla perinom tak sme spavali v teplom obleceni bez periny...tazko radit lebo kazdie dietatko je ine a na kazde plati nieco ine...ale hlavne musis byt ty v pohode lebo ked ty si nervozna z toho ako ta vsetci poucaju o tom ako by ti mala mala spinkat tak aj ona je z toho nervozna a nechce spat, a ak to manzelovi velmi vadi tak skus nech ide on spat a ty sa zabav s malou lebo predsa ked chodi do prace musi si oddychnut.....tak vela trpezlivosti neboj sa ono sa to casom upravi

anit444
autor
21. feb 2013

Ďakujeme za radu, určite vyskúšame 🙂

cawes
21. feb 2013

@anit444 ahoj verim ze je to tazke ale nesuhlasim ako tu niekto pisal ze sa neda zaviest rezim, moj maly totalne ukricane babätko, neskutocny problem z kolikami, spankom atd. Nez som porodila citala som jednu knihu a tam bolo pisane ze dietatku treba robit rezim od narodenia, takze tak sme aj fungovali od malicka aky taky ,,rezim,, po chvilke bolo vidiet uspech. Maly mi tiez robil to co tebe robi malinka ze spal cez den ako zabity a v noci bol hore do polnoci. Potom som z rezimom ,, pritvrdila,, cez den spi do obeda len pol hodku, po obede hodku dve a vecer uz nic. Tiez mi zaspaval rovno v sede alebo pri hrani alebo bol velmi velmi uplakany, nato som sa rozhodla ze jednoducho sa ho budem snazit davat spat hned tesne po obede cca okolo 13 do 14-15 niekedy pospi dlhsie niekedy menej, potom sme hore. Ked je velmi zly a zo zaciatku zaspaval, hodila som ho do vane kupat, kedze ma 6 mesiacov obracia sa tam sam, dala som mu tam hracky a hned ho to prebralo. nez som ho okupala, natrela a maly jedol preslo 20 minut dalsich 10-20 minut som ho drzala na rukach ukazovala mu rozne veci najviac zaberalo svetlo no a potom ked zacal byt unaveny rychlo veceru, odrgnug a do postielky. Asi tyzden dva sa budil tak hodinku a pol nato a vedel byt dlho hore, no nikdy som ho nevybrala, nezapla svetlo atd.. Po kratkej dobe sa to upravilo a teraz spi od 8 do rana

anit444
autor
23. feb 2013

Ďakujem, za užitočné rady, dúfam, že sa nám podarí zaviesť nový režim 🙂

anit444
autor
25. feb 2013

Ahojte dievčatá, nastala zmena, malinkú nenechám spať po 17:00 a čuduj sa svet, zaspinká mi po 21:00 hod., max 22:00. Väčšinou sa zobudí o 01:00, napije sa mliečka a spí do rána. Napr. včera mi zaspala o 22:00 a zobudila sa o 05:15, dostala mliečko a spinkala do 08:20. Je to veľký pokrok. Dúfam, že časom pôjde spinkať už o §smej 🙂 Veľmi pekne Vám ďakujem za rady a milé slová! Prajem pekný deň 🙂