Zaspávanie 1,5-ročného dieťaťa

lamonila
20. apr 2023

Zrejme tu už bola riešená podobná téma, ale idem to skúsiť, možno dostanem nové lepšie rady ;)

Moja otázka je: Ako zaspávajú vaše deti v tomto veku? Ako ste prešli od uspávania na fitlopte k bežnému zaspávaniu v postieľke?
Stále uspávam 1,5 ročné dieťa na fitlopte no chcela by som s tým skončiť. Nejaké pokusy tu už boli. Aj som ju dala do postieľky no ona si tam robí preteky od jednej strany na druhú. Ak si ľahne tak len na 2 sekundy a hneď je hore. Aj vidím, že je unavená, šúcha si oči, tvár, uši. Ale žeby si ľahla a zatvorila oči, to nie . Ak odídem z izby tak reve jak pavián. A tento problém máme od 10m kedy sa začala stavať na nohy, predtým to bolo celkom v pohode zaspávanie, položila som ju, dala cumlík a pomaly zaspala. Od spomínaného 10m je to doslova katastrofa. Preto cez deň zaspávala v kočiari a večer v strede manželskej posteli a po zaspaní som ju preložila do postieľky. Momentálne ju uspávam cez deň aj na noc na fitlopte. No nechcem prešvihnúť ten čas, aby sa naučila spať v postieľke . Nechcem, aby spávala medzi nami v žiadnom prípade.

Ako ste to robili vy? Tiež vám takto deti behali po postieľke a robili somariny ? Koľko trvalo kým zaspalo dieťa? Alebo čo ste robili keď vám plakali? Musím len vydržať kým ju prejde to behanie, šaškovanie a ona zaspí alebo ako ?

Vidím že nám pomaly prerastá cez hlavu, no musíme jej určiť hranice. Som z toho zúfalá, je to psycho.
Vďaka za akúkoľvek radu.

zorkahorka
20. apr 2023

No si si vyrobila riadnu medvediu sluzbu s tou fit loptou... naucila sa na tvoje ruky. Skus to ako ostatne matky - lahni si k nej a uspi ju. Ked zaspi, odid. Pripadne cez den v kociku, ak ju mas kde odstavit a budes ju mat na ociach.
Vecer to robim rovnako - lahnem k nemu, kym nezaspi, potom odidem. Nechavam ale v posteli, spava so mnou.
Ked mal rok a pol, zaspal za 15 min, teraz ma o rok vuac a trva to niekefy 30-60 minut 😒 stale sa to u deti meni

ivangeline
20. apr 2023

Uz od roka spaval viac na posteli. Obcas ponoseny a prispaty polozeny. Potom najskor len na mne na hrudi a neskor na tatovi,a teraz uz sa len pomojka a lahne si na postel vedla. Sme pri nom. Pocuva zvuk a zaspi. Niekedy to trva 5min,inokedy 30min. :D Ale teda malokedy lieta po posteli a uteka, je vsak pokojny typ.. Dcera bola iny extrem,aj tak sa naucila. Pravidelne chodime v rovnske casy a stale sme von a chodi a vybije energiu.. takze unaveny proste je. Teraz je rezim cca 7 rano,12 obedny, 7 az pol 8 na vecerny.. dlhsie sa upokojuje vecer,pokym zaspi. Ak presvihneme cas,tak zaspava az o 21.

andrea_82
20. apr 2023

my sme tiež dlho uspávali na fitlopte, mne to vyhovovalo a užívala som si to. Potom sme prešli na zaspávanie v postieľke tak, že som syna držala za ruku a bola pri ňom, kým nezaspal. Nikdy som ho neučila zaspávať samého, mne vtedy neprekážalo byť pri ňom. Našťastie zaspával rýchlo, tak sme to tak robili do jeho cca 5-tich rokov. Teraz na toto obdobie už len s láskou spomínam, má 15 a celé dni trávi zatvorený v izbe. 🙂

cyberk
20. apr 2023

Moja ma 14m a moja priorita bola, aby sa dcerka naucila sama zaspavat bez nejakeho saskovania kol nej. Jasne, ze ked bola mensia (5-7m) tak sme sem tam museli aj na rukach uspavat, pripadne v hojdacke a prelozit, alebo hladkat po tvaricke...no neskor sme uz sli podla planu, aby vzdy vedela, ze tu uz konci saskovanie/hranie a ide sa spat - cez den spi v kociku - dudel + mojkacik, a uspavacia melodia, spociatku sme ju v kociku hojdali, potom sme coraz kratsie a kratsie hojdali az nakoniec uz vobec nehojdame.
Vecer spi v postielke, ma tam dvoch mojkacikov (plysovych zajacov), dudel + uspavacia (ja ju nazyvam vecerna melodia) tiez trva 20 min. Dame ju spinkat par minut sa pohra so zajacikmi a potom pekne zaspi. U nas je ten kluc k zaspavaniu prave hudba, ukludnuje ju a bez nej si to zaspavanie neviem predstavit 🙂 zapocuva sa a krasne zaspi...
Inak od 1 roku spi sama v izbe, lebo sme zistili, ze ju tym, ze vecer ideme spat sem tam budime :D Mame kameru v izbe, cely vecer ju mam zapnutu, tak keby ma aj potrebovala viem dobehnut.. no to sa nestava, kedze spi krasne 12 hodin bez prebudenia ... Takze je ocividne dost spokojna s tym, aky ma rezim a my si toto neskutocne pochvalujeme, ake mame uzasne dieta 🙂
No uz len zistit, co funguje na tu tvoju, ja som vzdy vravela, ze ludia su ako stroje a treba len zistit na akom principe funguju... Sice sa to pri dietatu casto meni, ale vzdy tam je cesta.. ale treba postupne k nej dopracovat ziaden shock formou "vyplakat" :D

princess59
20. apr 2023

Podobné to bolo aj u nás, zaspavala pekne sama v postieľke ale od kedy sa vedela postaviť tak vôbec, postieľku sme vymenili za kočar kde bola pripútaná a tak nespekulovala, ale u nás to bolo tak že sme ju dali do kocara a odišli sme z izby a sama zaspala, teraz posledný mesiac už asi dorástla do toho že nevymýšľa a zaspáva vo svojej posteli konečne (má 21m), lahne si aj s obľúbeným plysakom, dáme jej pusinku a odídeme z izby. Prvé dni pár krát vyšla ale vždy sme ju vrátili tak už neuchodí 😊 cca 5-10 minút a spí

zuzkapap
20. apr 2023

Aj u nás to tak bolo, že keď sa začala hýbať uspavanie katastrofa... Tak sme prešli na kočík... Do dnes mi spí v kočíku cez deň a ma 1.5r... mne to nevadí, pohojdam ju ani nie 2-3min a spi... Kľudne aj do 3r to tak budem robiť😂 potom už snáď na obed nebude spat ... A co sa týka večera, to sme ju od malička učili na stabilnú večernú rutinu, položili do postieľky dali cumel a odchod.. keď sa začala stavať a plakať, prišli sme do izby, dali sme ju ľahnúť, upokojili (ale bez vyberania z postieľky) dali cumlík a odišli zase.. a dookola kym nezaspala, avšak časom už netrebalo chodiť ku nej 🙂 aj teraz len ojedinele tak cca 1x za týždeň

lia2022
20. apr 2023

@lamonila pripájam sa tiež ma zaujímajú rady ostatných nakoľko naše dieťa robí presne to isté 🙈 , sme v podobnom veku a stále uspávam v kočíku a potom preložím do postielky. Tiež by som bola najradšej keby normálne zaspáva v postieľke a nemusím potom prekladať.

domak2
20. apr 2023

Ak v žiadnom prípade medzi vami, tak ju proste položiť do postielky povedať ze treba spinkat a odísť, po minúte revu sa vratit, polozit pohladkat,odísť a takto cca 100x kým nezaspí. Druhý deň by to malo byt lepšie a od tretieho by ste mali mať pokoj na dlhú dobu, kým nebude choroba a nepovolis ze môže spat s vami. Ja na to nervy nemám, takže ešte uspavam kojenim, za par minut, spi pri mne. Ale teóriu ovládam 😂

54tinka54
20. apr 2023

@lamonila syna sme uspavali na rukách asi do 8 mesiaca. Potom už bol ťažký aj dlhý tak som vedela, že je čas na zmenu. Už aj jemu samému bolo na rukách nepohodlne, lebo mu trčali nohy. Tak sme odmontovali bočnicu z postieľky, prirazili k našej posteli a chytila som ho za ruku. Doteraz tak zaspáva, dosť sa vrtí a skôr ako za 20 min ani nezaspí, niekedy mu musím pripomínať že spinkáme, lebo ako keby zabudol, načo v tej posteli leží 😅
Treba si len stáť za svojim, deti si zvyknú/pochopia.

stannkal
20. apr 2023

@lamonila to nie je o hraniciach ale o tom ze také malé dieťa potrebuje pri zaspavani blízkosť mamy, je to jeho potreba a nie vrtoch. Aj zaspávanie je niečo co sa treba naučiť a u detí to funguje inak ako u dospelého. Je normálne ze sú tak fyzicky aktívne lebo to potrebujú na to aby sa ukludnili a zaspali. Moja mala už 3 roky a stále sa pri zaspavani vrti a cvičí a rozpráva, proste to potrebuje. Najlepšie čo môžeš spraviť je akceptovať to a byť tam pre svoje dieťa, ľahnúť si k nemu, zavrieť oči a nechať ho na pokoji. Po čase to dieťa od teba " odkuka" a bude aj zaspavanie trochu pokojnejšie a rýchlejšie.

zorkahorka
20. apr 2023

@lia2022 a preco prekladas do postielky? Nemozes nechat v kociku?

lamonila
autor
20. apr 2023

@cyberk prosim vas aka je to melodia ? je na yt ? 🙂

cyberk
20. apr 2023

@lamonila nedavno som kupila tento (ale na melodii ako takej zaspava uz od mala) ale tato vecicka mi prisla sikovna ma niekolko zvukov, sice je na baterky (kvoli tomu sme si kupili nabijacie) - vola sa to na alze npr "ZAZU – SUZY prenosný uspávací modul" My pouzivame 2 melodie z toho, jednu cez denne uspavanie a druhu na nocne, a nasla som aj yt video:

https://www.youtube.com/watch?v=OW4-NojwPh0

🙂

elizabeth170
20. apr 2023

@zorkahorka prosím ťa moja má dva roky, tiež spí so mnou v posteli a uspavam ju tak, že vedľa nej ležím a posledný mesiac zaspáva hodinu, niekedy aj viac, je to na nervy, keď tam musím len tak ležať, myslíš, že sa to zase zmení, alebo budem musieť ju naučiť zaspávať samú.

matkahelka
20. apr 2023

@lamonila v prvom rade bola mega hlupost naucit dieta zaspavat skackanim. To su take zlozvyky, kde ti aj spankove poradkyne povedia, ze upustit od toho este pri babatku, lebo dieta si na to tak zvykne, ze oducit od toho je mordor.
K veci- pocas dna uspavam v kociku. A spi v kociku. Spavala mi tak aj starsia dcera, velmi mi to vyhovovalo, pretoze som kdekolvek mohla s nou ist a ona spala, nebola fixovana na postielku. Tak som tak naucila aj mladsiu a neviem si to vynachvalit.
Vecer zaspavame normalne na posteli. Lahnem si k nej, rozpravam rozpravku, hladkam ju. Ak sa postavi a skace po posteli, viem, ze este nie je unavena, tak sa ideme este hrat a skusim to opat o 10-15 minut. Po zaspati ju polozim do postielky.

lia2022
20. apr 2023

@zorkahorka preložím 10-15min po zaspinkaní do postieľky.Chcem nech sa vie poriadne povystierať a môže sa voľne prehadzovať. Aj mne je tak lepšie keď si chcem náhodou pospať s ním 😊.

zorkahorka
20. apr 2023

@elizabeth170 vies, co... u nas sa to tiez po 2 rokoch zmenilo. Vzdy zaspal okolo 13.h za cca 15 min bez ohladu na to, ci vstal o 7 alebo o 8. Odrazu je rozdiel, kedy rano vstane. Ak o 7 alebo skor, uspim ho do pol hodiny. Akonahle o pol 8 az o 8, uspavam aj hodinu. Pred par tyzdnami sa dokonca stalo par dni po sebe, ze na obed nespal vobec...
Beriem to tak, ze uz je vacsi, vnimavejsi a predlzuje sa mu okno bdenia. Starsi syn mi od 2 rokov na obed uz nespaval. Ale on si ozaj rano rad pospal - tak ako ja. Spolu sme potiahli bezne do pol 9...

zorkahorka
20. apr 2023

@lia2022 no ale tym padom ti nespi. Mne spaval syn na obed v kociku do 2 rokov. 2 hodiny denne ho v jednej polohe nezabiju 😄 hlavne, ze spal

lia2022
20. apr 2023

@zorkahorka nie..my nemáme problém so spánkom. Ja ho položím do kočíka pred tv ani ho neni treba hojdať a on sám pekne do tých 10-15min.zaspí..ako zaspinká, tak ho o 10-15min.preložím do postieľky. On sa nezobudí a keby sa aj trošku preberie, nevadí on spi ďalej normálne v postieľke už. Keď bol menší, tak som sa ho snažila naučiť zaspávať v postieľke, bola pri nom ale to bola katastrofa.. on sa len dvíhal, blaznil a nie a nie zaspať. Tak sme prešli na kočík, bol pripútaný tak sa dvíhať a prevalovať nemohol takže aj hneď zaspal. Ostalo nám to do dnes. Minule som skúšala dať pred spaním do postieľky a zase to isté. V podstate to neni nič hrozné, zaspí a preložím ale aj tak by som bola už najradšej keď by rovno tam zaspal.. možno sa niekedy podarí 🤔😊.

elizabeth170
20. apr 2023

@zorkahorka moja na obed zaspí tak do pol hodiny najneskôr to je celkom v pohode, ale to večerné zaspavanie ma štve, že sa to zmenilo len tak, niekedy sa stane, že zaspí do pol hodiny, ale väčšinou to je hodina, alebo viac 🤷

zorkahorka
20. apr 2023

@elizabeth170 a kedy ju vecer davas spat? nas tiez niekedy hodinu zaspava vecer. a sam nechce, tiez ma ide picnut z neho

elizabeth170
20. apr 2023

@zorkahorka o pol ôsmej, dnes zaspala 20:40 a to poobede spala do 13:45, ja už fakt neviem čím to je, minulý týždeň zaspavala tak okolo 20:15 a tento týždeň je to zase des a takto sa to strieda, aspoň keby som mohla pri nej čítať knihu, takto tam len ležím a dívam sa doblba 🤦

zorkahorka
20. apr 2023

@elizabeth170 tak uspavaj o pol hodku neskor. Ja oboch zeniem do postele o pol 9, a to mi ten 2,5rocny vstava okolo 15.h. dnes mi zasa zaspal o pol 10 🥱

elizabeth170
21. apr 2023

@zorkahorka skúšala som aj neskôr a zase to bola hodina, takže zaspala ešte neskôr 🤦 tu nič nepomôže len vydržať

zorkahorka
21. apr 2023

@elizabeth170 mozno je to len obdobie. A mozno ho treba viac unavit. Pride leto, ubeha sa

lamonila
autor
23. apr 2023

dakujem vsetkym za rady, od kazdeho som si nieco zobrala 🙂 mala uz 5 dni zaspava pekne pri pustenej rozpravke z YT a v postielke 🙂 aj ked pred tym si ju este trochu pomojam ale nezaspi mi na rukach. potom ju dam do postielky no musim jej hodit k hlave cumliky 😃 alebosi ich najde za plysakom. A ona si ich vymiena a pocuva rozpravku 😃 na koniec ju to uspi. Majte krasny den !

lamonila
autor
17. máj 2023

baby chcem sa vas opytat este jednu vec, mala mi niekedy uz prespala aj celu noc ale este to nie je ono . budi sa 1x v noci . Ked jej nedam mlieko tak ma party aj 2 hodiny. Na koniec skonci v strede u nas kde si vypije mlieko a nasledne zaspi . Mate nejake tipy ako ste zrusili nocne mliecko? Som v prvom trimestri tehu , cakame druhe babo. Prijala by som keby starsia uz prespala celu noc :D

54tinka54
17. máj 2023

@lamonila namiesto mlieka ponúkať vodu. Časom sa na ňu prestane budiť 🙂

lamonila
autor
18. máj 2023

@54tinka54 ok skusim to alebo teda cajik