Výprask

21. okt 2022

Ahojte,dnes v práci sme sa bavili s kolegyňami o Tom aké výchovy sme mali,čo robili naši rodičia,či sme dostávali výprasky a tak,mňa sa pýtala kolegyňa keď som povedala že u nás to bolo takzvané kolečko nechápala 😂 povedala som že mama mi davala pohlavok,s varechou po chrbte a potom s varechou po holej riti,poslednýkrát pred 18,a neviem prišlo jen to divné a povedala že má rodičia týrali no ja neviem vtedy som to tak nebrala aj keď som to nemala rada a teraz sa nad tým zamýšľam že stále keď som urobila niečo zle to presne tak bolo

estrella5
21. okt 2022

Áno, za mňa divné, choré, ponižujúce, nesprávne, nezvládnuté zo strany rodičov.......

zmrzlinka2021
21. okt 2022

Volakedy to tak bolo. Deti neboli vedene k emocnej stabilite, k prirodzenemu respektu, ale vsetko sa vynucovalo nasilim. Deti sa ponizovali, a ked si chcela nieco dosiahnut, tak krik alebo fyzicke nasilie. A dokonca aj mnoho uz teraz dospelych jedincov, co boli takto biti uverili tomu "ze si to zasluzili", ze si zasluzili ponizovanie, bitky, nasilie.... tak ako mame zeny, ktore sem tam dostanu od chlapa po ustach a potom to uzavru s tym "ved som ho vyprvokovala".

Dnes mame cele generacie ludi, co maju potlacene emocie a vsetky mozne psychiatricke poruchy...

stanulienkat
21. okt 2022

@zmrzlinka2021 napriek tomu je ta generacia aj psychicky aj fyzicky odolnejsia ako tato. Deti sa chovaju vo vaticke, nemoze sa ne kricat, lebo hned musia ist k psychologovi,resp psychiatrovi. Tieto deti su menej odolne, neschopnejsie, umelo sa im pestuje ego. Pri prvej prekazke kolaps.

mikadooo
21. okt 2022

Myslím si, že to nebolo úplne týranie. Myslím si, že rodič to robil s dobrým úmyslom - aby z teba nevyrástol grázel. Jednoducho, vtedy boli také spoločenské normy, že keď decko neposlúcha, dostane...(áno, boli aj svetlé výnimky a také deti si môžu naozaj gratulovať, že ich rodičia boli ďalej, ako vtedajšie príručky správnej výchovy). Tiež som bola bitá, nie často, ale bola som. Svoje deti sa snažím nebiť a ani to neschvaľujem. Málokto si ale uvedomuje, ako boli trestaní naši rodičia a že aj tí (väčšinou) spravili pokroky vo výchove, i keď neboli dokonalí. Napríklad môj otec dostal remeňom, často aj za súrodencov, lebo bol najstarší a "mal mať rozum" a mal im to nedovoliť, atď. Mama dokonca o praktikách svojej mamy nechcela ani hovoriť. Boli to len náznaky, napríklad zakryla látkou na chalupe jedno zrkadlo, keď som sa jej na to pýtala, povedala, že má na to zrkadlo veľmi zlé spomienky a vždy keď doňho pozrela, tak sa jej vybavilo čosi z detstva. Čiže - ja to beriem tak, že deti sa nemajú biť, majú sa im stanoviť pevné hranice a prípadný postih, ak ich "naschvál" prekročia, ale bitka, facka, či pohlavok to určite nemá byť. Kto vie, možno naše deti nebudú našim vnúčatám ani dávať tresty, lebo sa v nejakých výskumoch dokáže, že je to kontraproduktívne 🤷🤷🤷. A potom naše deti si budú písať na fórach, ako sme ich zle vychovávali 😉.

mikadooo
21. okt 2022

@stanulienkat ja kričím bežne po deckách keď som rozčúlená. A decká po mne, keď sú rozčúlené 😁. Som za to, že emócie treba dať von, aj tie nepríjemné. Dnes mi malý dokonca dal trest, že nemôžem si ísť ľahnúť do postele. Som mu povedala, že ok, večer pôjde teda spinkať sám. O dve hodiny si to teda rozmyslel, že už nemám trest. 😂

simca06022011
21. okt 2022

Po holej riti? No divné. Výprask som teda dostala ah ja, ake vobec nie stale a pravidelne a som si ista ze na strednej urcite nie.

jenn7
21. okt 2022

Ako skoro18 rocna si si musela stiahnut gate, aby ti mama dala varechou? Inak bolo u vas doma vsetko v poriadku?

liusa82
21. okt 2022

No mňa vôbec nemuseli mlátiť ja som bola dobré decko.Mne stačilo pohroziť alebo dvihnúť varechu a bola som ticho😀 jedine čo si mamina sťažovala že som bola tvrdohlavá velmi a to som stále.A zaujimave že ja som nemala ani obdobie vzdoru ani v obchode nikdy som sa nehodila o zem ani tam nerevala.Mamina mi vždy pekne vysvetlila a ja som chápala.Keby mám taku kopiu seba ako som bola ja,možno by som si to s tými deťmi nakoniec aj rozmyslela.Ale nebudem radšej riskovať🙂 určite by som mala pravý opak seba

simca06022011
21. okt 2022

@stanulienkat a kolko samovrážd mladých ludi, lebo realita je ina ako ta u rodičov vo vaticke. V kazdom prípade su to dva extrémy, bitka dospievajúceho dieťaťa po chrbte a holej riti a tolerovanie všetkého, chovanie vo vaticke...
Ja som naposledy dostala asi.facku niekedy na druhom stupni, horšia.bola ta hubová polievka od otca, mama vyrypovala a povedala som jej krava aj to tak.napoly s úsmevom.. No.. Do dnes si to pamätám😂 ale po holej alebo nebodaj varechou? 😂

stanulienkat
21. okt 2022

@simca06022011 ano, lebo rodicia im tvrdia, ze su stredobodom vesmiru a potom zistia, ze to tak nie je. A ano, po holej, hlavne v tom veku nie je ok.

zafir01
21. okt 2022

ja som dostavala pomerne hodne... a to nebola som zle dieta, ani som nenosila domov stvorky, ci patky .
mama varechou po zadku , ci buchnaty do chrbta . otec zas remenom , kablom od vysavaca , alebo " zaucho " , ktore vsak bolo obcas take, ze mi este hodinu hucalo v usiach ,a lebo sa mi nedali otvorit usta .

beriem to ako totalne zlyhanie mojich rodicov . bez ohladu na nas terajsi vztah .
naposledy som dostala drevenou ruckou od motyky od otca, ked som mala 17 . a to rovno pred mojimi kamaratmi ( sla som cez vikend poobede von, bez toho,a by bol doma 100% poriadok, a zahrada riadne vycistena , mama s nami uz nezila, takze som zastupovala doma jej ulohu )
vtedy mi siel otec dat opat to jeho povestne zaucho . ale miesto mojho obvykleho krcenia sa, uhybania , a prosikania, som sa postavila pred otca velmi blizko k jeho tvari, a povedala som, aby mi dal rovno dve. ak mu to potom pomoze, a ulavi s amu od jeho problemov ....
bez slova odisiel . a to bolo posledny krat, co sa vobec pokusil ma udriet. a snad prvy krat, kedy som si uvedomila, ze nesmiem byt nikdy v zivote tak ponizovana, a ze sa viem uchranit aj sama .

mam tri deti, kopec prace, nervy obcas v kybli . ale vnutorne som sa na seba pysna, ze nie som predlzena ruka mojich rodicov, a tuto ich vychovu dalej neposuvam . moje deti dostali po zadku ( rukou ) , zvysin na ne hlas ( primerane k situacii ) , starsieho viem capnut ( nie silou ) po chrbte, ak ma hneva , alebo si nechce ani po 150 x upratat izbu , ale neviem si predstavit, ich vystavit takemu ponizeniu, tak im ublizit fyzicky a najma psychicky .... rodic ma byt ta istota a bezpecie, ktoru ma dieta citit.. ak mu ublizim akokolvek ja... ako to dieta ma mat vo mne doveru , a ako ma pri mne mat pocit bezpecia ?

deti95060810
21. okt 2022

po mne raz otec hádzal uhlie... bolo na dvore - krátko predtým nám ho doviezli a nestačil vyštartovať po mne - tak hodil zopár uhlíkov....😉

tiika
21. okt 2022

@stanulienkat v jednej knihe o výchove som čítala, že výchova úplne bez hraníc je horšia ako dostať za ich prekročenie trest a nejaké to zaucho.
Škoda, že sa ide z jedného extrému do druhého. Zaujimalo by ma, ako by vyzerala spoločnosť, keby boli deti vychovavane fakt s rešpektom k sebe i k druhým.

deti95060810
21. okt 2022

moja mama nedostala od rodičov nikdy. Ešte aj keď v škole dostala od učiteľa nejakou palicou po ruke - tak môj starký bol taký pohoršený že si to chcel s učiteľom vyriešiť...😉
aj tak bola moja mama dobrý človek - aj bez bitiek..

luccija
21. okt 2022

@simca06022011 to mi pripomenulo ako som mame v puberte povedala, ze je sprosta krava mala som asi 15 r a otec mi dal facku.Dostala som za detstvo 2 facky od otca dodnes si pamatam ten pocit.On bol od otca velmi bity aj jeho sestra.Otrasna doba.Po mne rodicia ani nekricali stacil mi otcov ton hlasu.Mozno aj preto, ze bol u nas klud dodnes neznasam hadky... Po kamaratke hodila mama drevaky vtedy sa nosili take ihlickove vysoke po celom chrbte mala pas od opatku.
Vtedy boli deti bezne bite aj od ucitelov mama este dostavala trstenicou po prstoch.
Autorka to, co pises je krute a neviem si to predstavit

tiika
21. okt 2022

@deti95060810 áno, asi preto, že aj dedko bol dobrý človek 😉 a o tom to je, nie deti biť, nie nereagovať, ale reagovat primerane

zuzi0911
21. okt 2022

My sne teda nedostávali, ale ak sme niečo prekročili, tak sne schytali...plesk po riti nie je bitka,ale varovanie...svoje dcéry tiež nepijem...ale ak som jej 5x povedala, že niečo nemoze a ona to 6x urobila ...sadla do okna otvoreného...tak ano prišla som l nej zobrala ju po ten 6x a dostala po riti so zdvihnutym prstom,a raznym hlasom...viac to neurobila a traumu nemá.

vevesh
21. okt 2022

Ano, normalne som dostala varechou (po holej tiez, ale to tak mozno do 8 rokov). V skole nas normalne zahlavkovali, tahali za usi, pravitkami po dlaniach. Ano, priznavam, niekedy to bolo cez, ale co aky grazlik v skole bol, nedovolil si na ucitela povedat ani ze je vol (toboz ine vybrane slova dnesnej mladeze).
Nie som za bezhlave mlatenie, ale vychovna urcitym detom nezaskodila, nezaskodi a ani neublizi. Dieta ma vediet, kde ma hranice a ma mat aj respekt voci rodicom (vdaka dodrzaniu hranic). Su deti, ktorym staci vysvetlit a hned to pochopia a su deti, ktore to potrebuju citi iba raz a rucne strucne. To "porozpravajme sa"- vidno, ze nema ziadne icinky a vacsina deti s z toho robi srandu. Ja dieta vychovavam a nie som jeho kamoska- s tymi sa moze rozpravat od rana do vecera, ale u mna su veci, o ktorym jednoducho s dietatom diskutovat nebudem.

zmrzlinka2021
21. okt 2022

@stanulienkat
Ked vnimam generaciu 35+ - takmer kazdy clovek ma vazne psychicke problemy, problemy nadvazovat vztahy, problemy doverovat, problemy brat ohlad na druhych ludi...
To ze tu mame vysoku mieru ludi, co volia smer, republiku, kotlebu a podobne strany jednozancne vypoveda, ze v rodine chybala laska, prijatie, bezpecie a veci sa riesili autoritarsky, despoticky, nasilne...

Pises o generacii terajsich deti - ale tie generacie su vychovavane prave tou starsou generaciou..

zmrzlinka2021
21. okt 2022

@tiika Lenze respektujuca vychova bez nasilia nie je vychova bez hranic.

Praveze starostlivsot o deti bez fyzickych utokov je ovela narocnejsia, lebo dietatu sa musis venovat, vysvetlvoat, rozpravat sa s nim, viest ho k niecomu... nemozes mu proste drbnut ze "varovanie" ako to tu niekto pise, potrebujes s nim vies respektujuci vztah a ucit ho byt citlivym aj voci svojmu okoliu, ludom a respektovat druhch

simca06022011
21. okt 2022

@zmrzlinka2021 A co vypoveda o ľuďoch to ze volia olano, rodinu a spol? To je zase trosku prehnane prirovnanie 😉

thoughtfulweirdo
21. okt 2022

Akékoľvek fyzické prejavy na deťoch sú zlyhanie a svedčia len o tom, že ten rodič sa nedokáže ovládať a chce od detí to, čo sám nevie 🤷🏻‍♂️ ale pozor, ten často spomínaný opačný extrém absentujúcej výchovy ale opäť pramení len z toho, že ten rodič bol ako dieťa vychovávaný štýlom, ktorý ho poznačil natoľko, že sa tak zaprisahal to svojmu dieťaťu nerobiť, až spadol do extrému na druhej strane. Človek vychovávaný stabilnými rodičmi nespadne ani do jedného extrému, lebo sa nemusí snažiť zbavovať zakorenených zlozvykov. A to je presne dôvod, prečo je stále toľko výchovných extrémov z oboch strán, dnešní rodičia neboli vychovaní stabilnými rodičmi, a teda sami nevedia, ako byť stabilnými rodičmi.

tiika
21. okt 2022

@zmrzlinka2021 áno, súhlasím, tak som to myslela, respekt k druhým… možno tam bude ten pes zakopaný, že rodič musí mat najskôr respekt sam k sebe, on musí v prvom rade poznať svoje hranice.. a ako bolo spomenuté ľudia 35+ ktorí prešli tvrdšou výchovou a po ich sebaucte bolo sliapane, to maju ťažšie, viac veci si k sebe dovolia, toleruju toho príliš

stanulienkat
21. okt 2022

@zmrzlinka2021 nesuhlasim, ze ta generacia chodi viac po psychiatroch. Myslim, ze tato generacia zacina uz v detstve. Volenie Kotlebu, Republiky atd neviem, ci suvisi s bitkou. Skor s vychovou ako takou, venovanie sa detom, rozpravanie, vysvetlovanie suvislosti..atd.
Ovsem aby bolo jasne, ja nepodporujem bitie deti. Svoje dieta tiez nebijem. Staci ked zvysim hlas😁. Dostala asi 3x po zadku. Ale je rozdiel dat vychovnu po zadku-capnutie a je rozdiel, co tu pisu baby, ze ich mlatili remenom, hadzali po nich predmety. To jednoznacne nie. Ale nemyslim, ze ked matka capne decku po zadku, ze sa to ma kriminalizovat, nebodaj sa bat, ze dieta bude mat traumu. Niektore deti maju pekne dohovaranie v pazi. Ziaden extrem nie je dobry. A takzvana respektujuca vychova...no neviem..ked dieta nerespektuje moje pokyny, nemozem ja respektovat jeho rozhodnutie. Respektujuca vychova je pekna v knizkach, resp pri poslusnom dietati. Dieta ma mat respekt, to je to, co teraz deti absolutne nemaju. Ja som rodic, nie kamarat.

zmrzlinka2021
21. okt 2022

@simca06022011 volit fasisticke, nedemokraticke, mafianske strany nemoze clovek, ktory to ma v hlave upratane a je v zivote spokojny a stastny. Castokrat vznika milion tem, preco tu mame narod aky mame, preco sa tu ludia takto k sebe spravaju, preco inklinuju k nedemokratickym rezimom, preco si zavidia, nepraju, preco kradnu co nie je priviazane....ja som presvedcena, ze to "podhubie" sa vytvara najma prostredim (rodinou) v ktorom clovek vyrasta, funguje, a co sa do neho vklada. Ak je s dietatom od malicka komunikovane s uctou, laskou a dieta je vedene k tomu, ze je spravne byt cestnym, laskavym clovekom, ze je spravne pomahat, brat ohlad ale aj mat spravne nastavene hranice, tak automaticky sa to pretavuje do jeho celeho zivota.
Vezmi si napr. toho chlapca, co zabil tych dvoch gayov... tatko posahany

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka2021
21. okt 2022

@stanulienkat Nie je ina moznost ako dieta capnut po zadku? Ja som to nikdy nepraktizovala, ale kolegyne co ano, tak mi povedali, ze jedine im sa ulavilo, ze to nepomaha

veronicka1901
21. okt 2022

@stanulienkat máš deti, keď takto zovšeobecňujes?

stanulienkat
21. okt 2022

@zmrzlinka2021 vies co? Ja ked som bola dieta, tak to malo ucinok.🙂 parkrat som dostala vychovnu. Vzdy som vedela za co. Nemala som traumu. Zapamatala som si, co uz nemam robit.

stanulienkat
21. okt 2022

@veronicka1901 co konkretne mas na mysli?