Výchova dieťaťa - Kórejčan a Slovenka

minnie1996
9. feb 2017

Zdravím 🙂
S priateľom by sme chceli dieťatko, no keďže on je Kórejčan, ktorý si, rovnako ako všetci Kórejčania potrpí na rodinné tradície, s čím síce problém nemám, ale bojím sa, že by ho tu v budúcnosti deti kvôli inej výchove šikanovali.. Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor a na to, ako by ste sa na mojom mieste zachovali a či by ste pristúpili ku kúsok inej, konzervatívnejšej výchove, alebo ho vychovávali tak, ako bežné deti na Slovensku?
Taktiež by som bola rada, ak by mi nejaké mamičky, poprípade žienky, ktoré sa o bábätko snažia napísali 🙂

tyelde
9. feb 2017

Ja mám tiež dieťa s cudzincom a je to o kompromisoch...ja som ovela prísnejšia a konzervatívnejšia...v niečom musí ustúpiť on,v niečom ja...ako napokon vo všetkom, nemôže byť vždy len po jedného

ribana95
9. feb 2017

ahoj, som veľmi poctená, že si založila túto tému, pretože máme so snúbencom podobné problémy. je pravda, že kórejská kultúra sa líši od našej vo veľa smeroch, ale myslím, že keď sa dvaja ľudia úprimne milujú, tak otázka národnosti/kultúry/pod. faktorov je najmenším problémom.
prajem veľa šťastia s dieťatkom 🙂

minnie1996
autor
9. feb 2017

@ribana95 ja si myslím, že v niektorých ohľadoch to môže byť dosť veľký problém, preto sa toho bojím.. nikdy som si nemyslela, že dieťa budem chcieť mať s niekym z druhej strany sveta, preto som z toho stále dosť v šoku.. ale keď ja ho tak ľúbim a viem, že s ním chcem byť pozbytok svojho života 🙂)
Ďakujem, snáď sa nám to čoskoro podarí 🙂

alexandraalexandrova
9. feb 2017

@minnie1996 neviem nakolko sa lisi Japonska kultura od Korejskej, ale za seba odporucam knihu Sushi v dusi od Denisa Ogino. Pisala ho baba, co sa vydala za Japonca a pise tam aj o vychove syna, ze ako bojovala o veci, co su nam samozrejme, no im ani nahodou...najprv by som si asi spravila obraz o tom ako ta vychova bude z ich strany vypadat a potom sa spytala seba ci to tak chces/zvladnes...ved chvilu so zakladanim rodiny pockat mozete, nie?

minnie1996
autor
9. feb 2017

@alexandraalexandrova O tej knihe som už počula a nemyslím si, že by to u nás bolo až také prísne. Najideálnejšie by to bolo asi naozaj s tým kompromisom, predsalen budeme žiť na Slovensku a do JK pôjdeme možno tak dva-trikrát za rok.. každopádne ďakujem za radu

alexandraalexandrova
9. feb 2017

@minnie1996 no, ona si to tiez nemyslela...ale ak budete zit na Sk, bude to ine...ja som bezne stretavala takych pubertakov z vedlajsej ulice, chodili rano do skoly, normalne decka, nemala som pocit ze by boli nejako divne...

warholette
9. feb 2017

@minnie1996 zaujimava tema. Mozes dat nejake priklady ako sa korejska vychova lisi od slovenskej?

minnie1996
autor
9. feb 2017

@warholette Hmm, kde začať.. našťastie môj priateľ ani jeho rodičia nie sú jedny z tých konzervatívnejších rodín (to by som s ním ani nebola, keďže niektorí rodičia nepripustia, aby si ich syn zobral za manželku niekoho iného, než kórejčanku a on ich samozrejme musí poslúchnuť).. pre kórejčanov je vzdelanie prioritou číslo 1, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo toľko veľa, hlavne mladých ľudí pácha samovraždy.. Ďalším dosť veľkým rozdielom je rešpekt. U nás sa otázka "koľko máš rokov" považuje za neslušnú, kým tam je to úplne normálne, pretože podľa veku vedia, ako ťa majú oslovovať a ako sa majú k tebe správať. Byť drzý a odvrávať ľuďom, hoci len o rok starším od teba? Neprípustné. Ďalej, hlavne u mladých ľudí je výzor nesmierne dôležitý, možno preto je JK označovaná aj ako "krajina plastických operácii". Dievčatá musia byť ultra štíhle, mať dokonalú pleť a tvar tváre do písmena V - ďalší dôvod, prečo je tam tak vysoký stupeň samovrážd.. Tých rozdielov je hrozne veľa, niektoré však pochopíš, až keď krajinu navštíviš a zistíš to sama 🙂. Majú však aj pozitívne vlastnosti ako napr. ich nekonečnú lásku k skvelému jedlu 🙂 keď niekoho stretneš, prvé na čo sa ťa opýta je, či si dnes už jedol

warholette
10. feb 2017

@minnie1996 co ja viem, to mi nepripada az take "zavazne". To ze im zalezi na vzdelani je super, rovnako aj nepripustne odvravanie a drzost. To by sa niektorym ludom teda zislo... Na plasticku chirurgiu ma snad to potencialne dieta este dost casu, takze to by som vobec neriesila.

mijo53
10. feb 2017

@minnie1996 čo hovoria jeho rodičia na to, že žije so Slovenkou a chce s ňou dieťa, či to sa týka iba manželstva? Tá slušnosť, neodvravanie , vzdelanie by sa zišlo aj u nás

kvetulienka253
10. feb 2017

ahoj, cely ten prispevok, kde si mala napisat, v com sa ich vychova lisi... nic z toho nie je vecou vychovy. Ved si to precitaj. Takmer cely je o vyzore 🙂
Okrem toho, vychova dieta je aj medzi Slovakmi vecou kompromisov. Netreba sa hned vzdavat svojej predstavy len preto, ze priatel je cudzinec a oni to maju inak. Ak sa toho obavas, co tak kartu obratit, nech sa on vzda svojej predstavy. Ved pises, ze budete zit na Slovensku, tak nech ma dieta "slovensku vychovu".
Never tomu, ze uprimna laska, ci co to bolo spomenute hned v prispevku na zaciatku, veci zmeni. Nezmeni. To je iba odraz zamilovanosti na zaciatku. Vsetky sme si tym presli :D Ale v realite sama uvidis, kolkokrat sa veci neporiesia, ku kompromisu nepride, aj napriek tomu, ze sa budete lubit najviac, ako sa da. Sadni si s priatelom a nazoaj do detailov sa s nim porozpravaj, ako chce zit on. Aku ma predstavu o vasom spolocnom zivote, o tradiciach, ktore budete dodrziavat, o vychove vasich spolocnych deti, o hodnotach, na ktorych bude trvat... vecne, bez ruzovych okuliarov. Tvojho priatela a jeho rodinu ani jedna z nas na tomto fore nepozna, tak tu neocakavaj odpoved, ktora tvoju uvahu o slovensko- korejskej vychove vyriesi.
Byt tebou, skusila by som sa pridat do sukromky, kde su dievcata - slovenky, ktore sa vydali za cudzincov. Myslim, ze tam sa dozvies najviac o tom, aky typ problemov riesia, ake riesenia sa osvedcili a co nefunguje vobec. Pretoze ocakavat, ze laska poriesi kulturne rozdiely, je prinajmensom naivne.

sense
10. feb 2017

Cloveka kt ma uctu a respekt dokazu vychovat aj slivaci,ci ina narodnost....mna by zaujimala aj taka vec kazde dieta niekt viac ine menej ma fazu vzdoru neskor ich trepe puberta ze akosa to riesi? Trestom nejakym,bitkou al ako...ved na slovo neposlucha ani robot.... Urcite by som si tieto veci vydiskutovala skor....okrem toho bude zit na svk, cize bude na neho velmi vpkyvat aj okolie mimo rodiny

kvetinka75
10. feb 2017

tiež by som radila pridať sa do skupiny, kde sú baby s podobnými problémami , aby si vedela, čo môžeš čakať, pretože veľa vecí si človek ani nedokáže predstaviť, čo všetko sa môže vyskytnúť. To vzdelanie a správanie by som nejako neriešila. To by malo byť podstatné aj pre nás, hlavne to správanie v dnešnej dobe. Skôr by som riešila ako by si predstavoval normálne fungovanie domácnosti. Aké zvyky, čo vyžaduje, čo nie. Ako riešiť rôzne sviatky, čo očakáva. Ale časom aj človek môže zmeniť svoje názory a pohľad na svet. Ja tiež patrím k tým prísnejším rodičom. Aj keď dcére v podstate dovolím skoro všetko ale za prísnu ma považujú preto, lebo nestrpím arogantné chovanie, keď sa na niečom dohodneme tak to platí, niekedy si najskôr treba splniť povinnosti a potom je zábava, mobily a hry nepovažujem za nevyhnutné a tých vecí je dosť. Mám muža slováka ale tiež máme rozdiely vo výchove a to také veci, čo by ma nikdy nenapadlo, že budem riešiť. Možno by ti iné dievčence vedeli povedať, čo sa môže vyskytnúť, čo máte prediskutovať a na čom sa dohodnúť najskôr.

Ale na druhej strane, keď som bola tehotná, tak muž si predstavoval, ako budeme dieťa rozmaznávať, čo všetko bude, čo všetko mu dovolíme a ja som bola skôr za prísnejšiu výchovu, po narodení sa to otočilo, ja skôr dovolím, prižmúrim oči. Tak možno to nebude až také ,,zlé,,. Ale treba sa porozrávať.

alaguema
10. feb 2017

@minnie1996 je fajn, že sa nad tým zamýšľaš už teraz. Ste dvaja ľudia z diametrálne odlišných kultúr a vôbec udržať taký vzťah, je oveľa náročnejšie, o rodičovstve ani nehovorím. Poznám zopár takých párov a niekde to ako tak funguje, niekde to nefunguje vôbec. Môj názor je, že ak žijete na Slovensku, mal by sa tvoj priateľ prispôsobiť našej kultúre a samozrejme aj naopak - pokiaľ by ste chceli žiť tam, prispôsobiť by si sa mala ty. To sa prirodzene odrazí aj vo výchove. Pre mňa osobne by bol problém napr. viesť dieťa k tomu, aby ctilo ľudí len kvôli tomu, že sú starší. Chýba tam kritické myslenie. Nie každý starší človek, ktorého poznám, je hoden úcty. Rešpekt pre každého bez rozdielu, ale úcta je niečo iné a potrebujem k tomu viac, než len údaj o veku. Oni sú vedení k slepej poslušnosti v rámci rodinnej hierarchie - to by som tak isto, ako matka odmietla. V Európe ctíme viac slobodu a individualitu. Nie sme nastavení tak, aby sme fungovali pod diktátom rodičov a tradícií. Aby to nebolo pochopené zle, ja len konštatujem, nehodnotím, čo je lepšie, alebo horšie. Ale treba si uvedomiť, že tieto veci máme zakódované v sebe a budú sa ozývať. Pre mňa osobne sú to neprekonateľné rozdiely a ťažko by sme sa asi dohodli, pokiaľ by on na tom svojom trval. Dobre si to zváž, lebo akonáhle tu to dieťa bude, už sa ťažko cúva. Láska k jedlu je veľmi slabé pozitívum. Určite majú aj iné, lepšie 😉

moonlight1210
10. feb 2017

@minnie1996 to jedlo ma blizko k cinskej kulture. 🙂 jednu blogerku, ktoru sledujem, je cinanka. otazka o jedle je prva vec, co sa jej stara mama pyta, ked ju navstivi. neexistuje, aby sa niektore z jej deti, ci vnukov alebo pravnukov postazoval co len slovom, ze je hladny. okamzite ho zahrnie mnostvom pokrmov. 🙂

doraz na vzdelanie je v celej vychodnej kulture ciny, korei, japonska. dieta tym prezentuje rodinu. ma byt skvely ziak. kazde sa aj uci hrat na nejaky hudobny nastroj, kde sa tiez vyzaduje, aby ho vyborne ovladlo.

neposluchnutie, ci odvravanie rodicom tam neexistuje. ibaze ak vy budete na SK, tam dieta skor pride do kontaktu v uvolnenejsimi vztahmi k rodicom v tomto smere (nasi papulnati pubertaci 🙂 ). takze tvoj muz sa bude asi musiet zmierit s tym, ze moze zazit od potomka aj to, co by si on k rodicom nedovolil ani v najdivokejsom sne.

ty mas ale na druhu stranu moznost usetrit dieta kladenia dorazu na vzhlad. co sa u nas sice tiez nosi (vid casopisy), ale zaroven sa akceptuje aj to, ze clovek vyzera ako vyzera. neziada sa po nom, aby splnal kriteria na krasu.

mali by ste obaja pozriet hoci aj nadnesene videa na YouTube, kde mnohi azijski youtuberi prinasaju pohlad na vychovu deti (napr. what is to grove up in china, alebo azian parents expectations). (inak, nepoznam jedineho, ktory by nemal aspon jedno take video 🙂 ).
sice je to vtipne, mierne prehnane, ale su to ukazky toho, co sa v rodine a vychove vyzaduje. mozete sa o tom porozpravat a ty mu moze priblizit, ake dorazy (alebo povolnosti) su zas kladene u nas.
alebo si pozrite rovnako vtipne videa porovnavajuce vychovu vo vychodnej a zapadnej kuture.
nie je to smerodatne, ale je to do istej miery ako prieskum (lebo hoci vtipne, aj tak ti autori vychadzaju z reality, co oni aj ich priatelia zazivali) a poskytne to zachytne body na diskusiu.

vevesh
10. feb 2017

@minnie1996 LASKA v medzinarodnych vztahoch nestaci, ale je to vec , ktora vam pomaha odhadzovat polena spod noh....a co sa tyka vychovy, treba sa o tom tvrdo a narovinu pozhovarat- a bude to o kompromisoch z oboch strán (teda malo by byt, inak je koniec vztahu otazkou casu. .). To , ze budete na sk a deti budu podla slovenskej kultury vychovavane, urcite nie je pravda- je to vzdy otazka rodicov, co dovolia, co povolia a co sa nebude dat ani diskutovat (a okolie aj s celym slovenskom sa moze aj na hlavu postavit) a naozaj treba ist do detailov o vychovy a pred tym, ako sa date na realizovanie potom stava, pretoze aj "obnazene zapestie" moze byt kol svaru "na zivot a na smrt"....

lubkavargova1
10. feb 2017

Myslim si, ze pokial neplanujete tam ist zit natrvalo, tak to nebude az taky problem. Je dolezite si vyjasnit dopredu aj tak, aby potom neboli oci pre plac..laska je pekna, ale aj hlavu treba pouzivat.
To so pani zakladatelka napisala, to su take stereotypy ako ked sa o nas slovakoch napise: ze holdujeme len alkoholu, chlapi kazdy vecer k krcme, len pivo atd atd atd.
Osobne som citala o tych krajinach a mali sme na antropologii..asi najdolzelitejsi fakt je, ze fakt ucta voci starsim a rodine je na prvom mieste. Takze na nieco take ako je tu oblubene, ze ohovarame svokru na to rovno zabudnut 🙂 🙂
Videla som aj ja tie "modne" vystelky mladeze, je pravda, ze len v casopisoch a na youtube...ale podla mna to je vsetko o peniazoch. Aj tu by to bolo, pokial ma clovek prachy tak sa nahodin hoc aj ako pikatchu a bude zlto-skackajuc chodit po svete. Bezny ludia si tie peniaze odlozia a investuju inak...a aj tie plasticke operacie su detto...minule som pozerala relaciu spackane plasticke operacie a je tam vela tych "sikmookych", ze veru po plastike ked zistia, ze vyzeraju horsie ako mimozemstania (europky kukuc proste nepasuje) a nevedia poriadne zmurkat, tak idu naspat do svjho kukucu...ale uz to sa da veeeeelmi tazko a je mizivo percentov chirurgov co to riskne....hlavne je vela sa rozpravat-rozpravat-rozpravat...