Vplyv hádok na dieťa

22. sep 2021

Mám 2 ročné dieťa, vcelku toxické manželstvo - dosť veľa hádok a problémov, odporu a neúcty, uvažujem nad rozvodom.
Ale nad čím sa teraz zamýšľam, pracujem na plný úväzok, dieťa je u mojich rodičov kým pracujem, tí sa vždy hádali za každú hlúposť, posledné roky sú už ako keby alergickí jeden na druhého a keď vidím ich reakcie, je mi zle.
Obávam sa, že aj keby som sa rozviedla pre ochranu dieťaťa pred zlým prostredím, tak či tak bude mať za vzor ešte horšie prostredie u mojich rodičov.
Čo myslíte, vplýva na dieťa rovnakou mierou vzájomný vzťah starých rodičov tak ako aj vzťah rodičov? Alebo iné vzťahy mimo rodičov vníma/prežíva menej intenzívne?

pribinak
22. sep 2021

Každý kto je v kontakte s dieťaťom naň vplýva a pôsobí. Niekto výraznejšie a niekto menej. Ale prostredie a ľudia dieťa formujú. Niektoré deti sú citlivejšie, iné deti menej a dokazu veľa veci odfiltrovať

bagre
22. sep 2021

záleží od času, počas ktorého je dieťa vystavené takému správaniu... v tomto prípade dosť. Na druhú stranu to, že dieťa niektoré veci akoby nevnímalo, neznamená, že to tak naozaj aj je. Možno si to v sebe len hromadí. A raz to niekde vyrazí na povrch. A tak či tak, je to vzor správania - nie dobrý. Tu je to o to horšie, že aj medzi rodičmi je to podľa príspevku nafigu...

bluka2
22. sep 2021

Ja myslim, ze obojo preziva celkom intenzivne - stari rodicia nie su cudzi ludia. Naj by bolo najst niekoho tretieho, kde by dieta travilo vacsinu casu, kym si v robote a k rodicom skor tak na kratsie useky a co najviac v tvojej pritomnosti (ak ich to udrzi na uzde). A podla mna cim skor to zariad nejako lepsie, lebo pre 2 rocne dieta lahsie ako pre 3 rocne atd.

panelacikova
22. sep 2021

nepracuješ 24 hodín denne a tak dieťa nemá dôvod byť 24 hodín denne so starými rodičmi. a tak by som na tvojom mieste uprednostnila rozvod. najprv budeš 8-9 hodín v práci a dieťa bude v "toxickom" prostredí starých rodičov. potom však bude s tebou v kľude a pohode. neskôr pôjde do zariadenia a kým nebudeš potrebovať pomoc v čase choroby, tak bude v podstate celých 24 hodín v pohodovom prostredí. volila by som osamostatnenie sa od muža. navyše, stále som názoru, že áno, dieťa omnoho menej intenzívne prežíva hádky starých rodičov, než vlastných rodičov. ale to je len môj subjektívny názor. možno ak žijete s týmito starými rodičmi v jednej domácnosti od narodenia dieťaťa, možno vtedy by to prežívalo rovnako intenzívne. ale ak žijete oddelene, tak určite by som volila pár hodín "toxického" prostredia u st.rodičov, než 24 hodín s manželom v hádkach

ivangeline
22. sep 2021

Ak budu s nim dlhodobo,urcite. Ja som toho vela pochytila od babky. ;)

pininka1
23. sep 2021

Vyrastala som v taktom vztahu a ma to dopad dodnes. Dlhe roky som pocula a chodila otvarat dvere v noci ze kto sa hada kedze som to neustale pocula. Ty mas na vyber, ja som nemala,kedze islo o mojich rodicoc a v byte. Svojim detom by som toto nikdy nezrobila.

bluka2
23. sep 2021

@panelacikova tak 24 h to nebude pociťovať ani v manželstve, lebo hádam aj podstatnú časť z toho času dieťa spí, ale inak máš pravdu

kittykat22
23. sep 2021

a nechces navstivit s muzom poradnu? Pokial nechce muz, nechces chodit sama k psychologovi? Mozno by sa ti podarilo zlepsit situaciu doma a rozvod by nebol nutny.

kacena4
23. sep 2021

teraz mimo rozvodu, vsak dieta pojde do skolky, skoly nebude stale u rodicov aby videlo ich hadky... ty budes mat klud doma ale co s partnerom ktory bude mat dieta tiez v starostlivosti.... hoci aj na vikendy - budete sa aj potom hadat? drzim palceky v rozhodovani

autor
23. sep 2021

@kittykat22 samozrejme, tymto sme uz prechadzali. Muž nechce, ja k psychologovi chodím. Jasne ze by som najradsej rozvod neriesila a zila pohodlne v jednej domacnosti ako rodina. Ale ked su tam iba hadky, stres, neprijemne prostredie, nie je to pocit rodiny...

maryon1
23. sep 2021

Do práce som šla od cca 2ročnej dcérky, a to len na 2-max niekedy 3 dni v týždni/na pár hodín, v práci nutne potrebovali výpomoc, o prácu som prísť nechcela, a spájala som dve rodičovské, no a na tých pár hodín bola malá s babkou - by som sama neverila, koľko vecí od nej pochytila, aj dobré, aj tie menej dobré - pri tých som si hovorila koľkokrát, či mi strach o to, že prídem o prácu, tie peniažky a zmena prostredia za to stáli. takže áno, na tvoje dieťa bude vplývať situácia u tvojich rodičov.

kittykat22
23. sep 2021

ja ta chapem. Len otazka je, ze ked das dieta k rodicom a do striedavej starostlivosti k otcovi, ci to nebude to iste ... mozno este horsie, ak sa do toho pridaju hadky v striedani. Preto ma napadlo hladat ine riesenie. Lebo to co planujes tiez nie je ziadna vyhra.

silvus138
23. sep 2021

Nedávno som o tom čítala výskumy. Obrovský vplyv už od 6 mes. dieťa veľmi vníma atmosféru v domácnosti a dokonca aj tichú domácnosť. Následkom sú psychické poruchy dieťaťa, zlý spánok, zlé znášanie stresu...

meredith83
23. sep 2021

Myslim ze hadky sa deju v kazdom manzelstve.. Ale ked su kazdy den a dieta je stale v tom prostredi tak ho to samozrejme poznaci. Poznam vela takych prikladov kde bolo manzelstvo velmi zle alebo malo dieta zle detstvo a viem co to urobi so psychikou. ked mozes . Radsej byt oddelene a delit sa o strarostivost ako zit v neustalych hadkach a strese. Plus toto nie je dobry priklad pre dieta ako ma vyzerat rodina / vztah

bluka2
23. sep 2021

@silvus138 aj menšie bábätká dokonca. Aspoň moja vždy 3 noci potom očividne horsie spala, keď ex mal nervy v noci. A pritom spala. Určite to bolo obdobie už okolo 3 mesiacov

marca12
23. sep 2021

Ano,vplyva. Dieta ma vzor v tom,s kym zije. Zacne opakovat sposoby ludi,ktorych vnima okolo seba. Nie je nic horsie ako pozorovat dieta,ktore kopiruje agresivneho alebo hadajuceho sa dospeleho