Vojtova metóda - áno, či nie?

mariamac
16. jan 2019

Ahojte, prosim o radu.. mam 4mesacneho syna, je uplne zdravy, akurat, ze som asi spravila chybu, ked som pred 2mi mesiacmi spomenula na poradni, ze vyvracia oci dozadu. Odvtedy chodime na neurologiu, odtial nas poslala na rehabilitacie cvicit vojtovu metodu. Cakali sme teda 2 mesiace az doteraz kym nas vezmu.medzitym som ho doma davala na brucho cvicila som s nim bezne cviky a oci uz nevyvracia, je uplne normalny, cez den sa hrame, je vesely, prespi nam celu noc a neurologicka si myslela, ze s nim cvicim vojtovu kedze sa mu nalez zlepsil..ale. Na rehabilitacnom povedala primarka, ze vraj este ma morov syndrom a ze to tak byt nemoze, ze sa mu nechce otocit na bok ani na brucho a musi cvicit. mozno je trosku lenivsi. Ale neviem, ja s tym nesuhlasim,lebo nepotrebujem mat tabulkove dieta. Mate s tym skusenosti?

mareka49
16. jan 2019

@mariamac Ahoj, skusila by som ho stimulovat na otocenie sa "beznou hrou" cize dat ho na chrbatik, a lahnut si k nemu z boku, ukazocat mu hracky pripadne trosicka pomoct s nozickou. Mali sme podobny problem, zacali sme cvicit VM, ale mala.som.pocit, ze lepsie mu robi.obycajna stimulacia a.povzbudzovanie na pretocenie sa. Doma nanposteli pri hre s manzelom sa naucil viac menej. Pomohol lahky vabkusi. Natahoval sa za nim, bojoval s nim a zrazu bol naboku, na brusku. Potom si ten pohub osvojil a vyhladacal ho aj sam ked mal chut. Ale zajdi sa.tam pozriet a uvidis. Niektore cviky sa ti mozno budu pacit a mozu vam pomoct. Uvidis ako bude maly reagovat. Tabulky ako vravis nie su alfa a omega. Uplne zavrhnut VM nemusis, skor sa zoznam a uvidis

evkamotka
16. jan 2019

Vy ste mama, ked to nebudete s nim cvicit, tak nebudete.
Mozte to napr este raz skonzultovat na neuro.
Alebo cvicit. Vojtova metoda pomoze aj zdravemu dietatu, nie len spevnit telicko ale stimuluje aj mozog.
My sme cvicili, efekt sa dostavil rychlo.

janinah
16. jan 2019

4mes. sa neotočí ani na bok? myslím,že primárka už videla detí habadeja vie posúdiť čo treba..ale ty si matka,ak nebudeš cvičiť,tak nebudeš,len aby si potom neľutovala...

bagre
16. jan 2019

@mariamac no vzhľadom na to, že tam ešte nejaký syndróm je, by som ja cvičiť išla. Možno párkŕat a potom sa skúsila opytať že čo ďalej, podľa toho, či sa mu to upraví, teda syndróm vymizne. ja som chodila s prvým synom - a škoda že sme nešli skôr. Bol hypotonický a napriek tomu že sme chodili na neu ( s iným problémom a ten sa nepotvrdil) nás cvičiť neposlala. Nikdy mi cvičenie nespomenuli, a ja som sa spoiehala na to, že ak by niečo tak nás pošlú. Takže som bola v kľude že má len svoje tempo... až kým som sama nevidela že je zle a šup ho na vojtovku... pomohlo mu to, zmocnel a všetko dobehol. Poslali nás aj s posledným synom kvôli tvaru hlavičky (čo teda sa rakto aj tak nerieši) no a tam že je opzdený a bla bla...ale tu som videla príčinu v tom že bol strašne často chorý, takže málokedy mohol napredovať (zahlienený, na liekoch, unavený a v nemocke -asi nie). Takže som chcela hlavne aby bol zdravý a potom by sme riešili cvicenie... keď nám cvičko vyšlo, boli sme chorí, iný termín a takto 2 mesiace... tak sa ma len sestra pýtala ako sa nám darí s pokrokmi a keđ to postupne podobiehal tak nás už ani nevolala. U detí to môže byť rôzne, nie sú tabuľkové, ale treba aj trocha dôvery k lekárom. Nik predsa nebude nútiť cvičiť 3ročné dieta ak je zdravé. Treba komunikovať s lekárkou a byť v pohode, dieťa doma stimulovať a uvidíte...

bagre
16. jan 2019

@mariamac a myslím že nebola chyba spomenúť to prevracanie očí... je super že už je to ok, ale pokiaľ sa deje niečo neobvyklé tak treba riešiť radšej skôr ako neskoro. Potom to človeka zožiera oveľa viac ako keđ absolvuje pár návštev "zbytočne"

mariamac
autor
16. jan 2019

Mamicky, dakujem za rady. Cenim si kazdu jednu z nich.
Ja som bola na vazkach ist, neist? Manzel je skepticky v tejto veci.. ale nakoniec sme sa rozhodli, ze tam zajtra s malym pojdeme.

evabb35
16. jan 2019

@mariamac áno.

lienka9
16. jan 2019

@mariamac u nas podobny priebeh..ale zacali sme cvicit a nieje to nic strasne nemusis sa bat a urcite to pomoze sa celkovo rozpohybovat,nie len riesit problem..malemu to nevadi a vidim pekne pokroky 🙂

nikpa
16. jan 2019

@mariamac moj syn mal morov reflex asi do 6 mesiacov a je uplne zdravy. Co sa týka vojtovky mali sme ju cvičiť lebo otacal hlavku len na jednu stranu a v dvoch mesiacoch nepasol konikov podľa predstav neurologičky. Bola som tam s ním dvakrát cvičiť, plač taký, že ma pri srdci pichalo, stokrát mi môžu povedať, že ho to nebolí, áno viem ale asi to nie je ani príjemné keď od plaču fialovie. Nehovorim o tom, ze po cvičení spal 3-4hodiny bez pohnutia, bol uplne K.O. nakoniec sme cvičiť prestali, kúpila som knižku ako cvičiť s kojencami a išla som podla nej. Na kontrole prosperoval. Dnes má rok, behá, je šikovný a predbehol rovesníkov. Vojtovka je určite účinná ale treba zvážiť pre koho a či je naozaj v danom prípade potrebná. Ale mám pocit, ze dnes je u lekárov moderná...

duun
17. jan 2019

Syn mal niektore svaly slabsie a niektore akoby zablokovane, hlavicku otacal viac na jednu stranu. Cvicili sme - ked plakal, nebolo to od bolesti, akurat sa jedoval, ze on by chcel prave vtedy nieco ine a ja som s nim cvicila. Nauzaj nikdy to nebolo od strachu ci bolesti, len preto, lebo sa citil byt obmedzovany ak to cvicenie trvalo trosku dlhsie (tym myslim par minut, nie hodiny). Napredoval velmi rychlo, vzdy sme sa po cviceni este dlho maznali, hladkali, nemal traumu ze ideme cvicit. Vojtovky by som sa nebala, mna tiez naucila, ako ho mam istejsie drzat, podopriet atd., takze obojstranny prospech. Jedine na tom celom ma mrzelo to, ze rehabka bola v dost otrasnych priestoroch v suterene nemocnice, ale to je to nase zdravotnictvo :( Lekarka skvela, sestricky skvele a mile, ale pachuť, hnusný pocit z tých nepríjemných starých a zničených priestorov to kazí.

0martina0
17. jan 2019

no tak moja dcera tie oči stale tiež prevracala dozadu a pediatrička mi tvrdila že je zdrava a v siedmom mesiaci jej neurologička stanovila diagnozu dmoa mentalna retardacia,začali sme vojtovku ale stratili sme veľa času do siedmych mesiacou,nehovorim že ste na tom vy zle ale pokiaľ si si všimla že tie oči su v poriadku ked cviči,tak vydrž a cvič,neubližiž mu tym,ja viem že pri vojtovke deti plaču,ale ked mala dcera 11rokou,tak sme boli v lužnej na rehabilitačnom pobite a dali jej vojtovku a ani slza,ono tie deti skôr plaču,lebo su obmedzene ked s nim cvičiš,držim palce❤

lubi40
17. jan 2019

@mariamac poradit neviem, ale ja som citala na internete, ze moorov syndrom na vymiznut do 6 mesiaca. Mij ho mal tiez dost silny a nikto to neriesil. Tak neviem, skus pogooglit...

mariamac
autor
17. jan 2019

Este raz dakujem za rady. Nakopli ste ma a boli sme. pri cviceni bol celkom pokojny, sem tam pofnukal. bolo vidno, ze sa ozaj zlosti z toho obmedzenia pohybov. Ale inac vsetko fajn. budem pokracovat nech je cim skor v poriadku lebo ma nedostatky. Cviky su jednoduche a zda sa mi, ze maly po tom trocha aj ozil. 🙂.

bagre
17. jan 2019

@mariamac dobré rozhodnutie, detičky zvyknú rýchlo napredovať... ak si pohybovo niečo zle zafixovali tak ich preučia a pokroky vidieť 😉 a niekedy síce plačú tak že odumierajú mozgové bunky, ale...takých výkonov sú schopné aj doma 🙂 držte sa 😉

mariamac
autor
17. jan 2019

@bagre no presne o tych zle zafixovanych pohyboch nam dnes hovorila pani dr.🙂 dakujeme🙂

veronikakm
19. jan 2019

Nas maly sa narodil cisarskym.bol trocha priduseny.ale nic vazne ziadne ozivivanie a pod.do 8 mes.bol uplakany katastrofa.neskoro zacal sediet az v 8 mes.a to iba ked som ho posadila.sam sa zacal prevalivat tiez okolo 7.mes.neurolog povedal ze je v poriadku len ma trocha stuhnutejsie svalstvo.tiez sme chodili cvicit VM.od 10.mes sa plazil a teraz ma 14.mes a az teraz zacina 4kovat stavat sa na nohy a vie si sam sadnut.takze tiez nejde podla tabuliek.neurolog a aj nasa pediatricka povedali ze nie vsetky deti su rovnake.tiez asi budechodit mozno az v 18.mes.sama som zvedava.takze uz je na vas ci cvicit alebo nie.

mariamac
autor
28. jan 2019

@veronikakm cvicime uz nieco vyse dvoch tyzdnov a vidno zmeny. Je ovela sikovnejsi. aj neurologicka vravela, ze napreduje velmi rychlo. Na pohlad tie cviky vyzeraju vselijak, ale maju nieco do seba.tak drzim prsty a prajem vela sil 🙂

lucia4412
11. mar 2019

Ahojte zienky, neviete nahodou o nejakom fyzio, ktorý/á by chodila súkromne chodiť domov do MA cvicit raz denne vojtovu metodu?? Dakujem krasne

zara0201
11. mar 2019

@lucia4412 VM ale treba cvicit 3-4x denne

mariamac
autor
12. mar 2019

@lucia4412 Úplne stačí, keď Vám fyzioterapeut/ka ukáže tie cviky raz, dvakrát a doma si to už sama prispôsobíte režimu bábätka. Ako spomenula @zara0201 cvičiť 3-4x denne je ideálne.

lucia4412
12. mar 2019

@mariamac Dakujem krasne za odpoved 🙂 Vojtovku uz cvicime pol roka, tak uz som s nou oboznamena, no stale plati, ze hladam fyzio domov,tak ak by niekto vedel o niekom,poprosim info. Dakujeeeem