Vetranie pri bábätku

10. sep 2024

Ahojte, dlhodobo sme v domácnosti zvyknutí na chladnejšiu klímu, vetráme celoročne deň noc, spíme pri otvorených oknách, cez zimu kúrime minimálne. Vyhovuje nám to okrem iného aj zdravotne. Keď príde bábätko, ako veľmi treba začať kúriť? Neznášam teplo a prekúrené miestnosti :(

viestta
10. sep 2024

Babatko oblecies, nezamrzne. Teplo potrebuje len pri kupani, inac izbova teplota 20°, na spanie aj trochu menej bohate staci

patka06
10. sep 2024

Vôbec nemusíš začať kúriť, bábätko primerane oblečieš ak mu bude chladno

pribinak
10. sep 2024

Nemusíš kúriť a robiť neviem aké manévre, bábätko si nirmalne zvykne na prostredie v ktorom žije
Však zas nie sme na Sibíri

tom_i
10. sep 2024

My sme pri dcére od malinkata nemohli moc kúriť, lebo bola hneď chorá.

janka1011
10. sep 2024

@viestta 20 stupňov a menej pre novorodenca? A to čím si zaslúžilo taký studený odchov? Bábätko nespí 24 hodín denne zabalené v zavinovačke, potrebuješ ho aj prebaľovať, preobliekať...Máš pravdu, nezamrzne, ale ani mu to nebude príjemné byť v takom chladnom prostredí. Bábätko potrebuje teplo, 22stupňov je minimum.

viestta
10. sep 2024

@janka1011 je to vec nazoru.

anavixy
10. sep 2024

Tak pri babatku radsej trosku teplejsie, ale prekurene byt nemusi, resp. treba normlane vetrat. Pre babatko a jeho PMV je dolezite aj byt naholo, bez plienky, alebo aspon nebyt nababusene v troch vrstvach, neskor zasa bude dost casu travit na zemi. Perinku ja osobne tiez neodporucam a nedavala by som ju len preto, ze chcem mat doma zimu, spat ma dieta v spacom vaku a nie pozakryvane po usi, ale zasa na spanok sa tak ci tak odporuca chladnejsie. Kazdopadne zistis, ked sa babatko narodi, teplotu kontroluj na zatylku a tym sa riad. Radsej sa ty vyzlec.

anesim
10. sep 2024

Moja je narodena v juli, od prveho dna sme spali pri otvorenom okne( nie vyklapacka) aj tu prvu jesen/ zimu. Vobec nic jej nebolo. Doma kazdu jednu noc spala pri otvorenom okne. Ako mala chora byvala len prvy rok v skolke, potom minimalne

maryetta
10. sep 2024

@janka1011 22 je uz celkom dost. Aj na to kupanie. A to mam posledne narodene v januari.
Ale u nas to bolo povacsine tak 21-22. 23 uz bolo aj okno otvorene.

basska_b
10. sep 2024

Uvidis sama, niektore deti su horkokrvnejsie... ked bude mat studene rucicky, tak to neni dobre... ale svokra kuri na 18, ked prideme my aj s babom, malymi detmi, da max 20, pocitovo je to podla mna menej. Kazdy druhy raz sme od nej chodili chori, ale to bola kombinacia nejakeho infektu, cesty, unavy, stresu atd. Dalsia vec je, ake mate povrchy. Ked bude lozit po nich a na bruchu lezat.

patka06
10. sep 2024

@basska_b či je dieťatku chladno sa kontroluje na zátylku.
Nie či má studené ručičky.

anavixy
10. sep 2024

A este dodam: dieta neochorie z chladnejsieho prostredia. To snad nie je predmetom otazky… dieta ochorie, ked sa niecim nakazi, nie z toho ze mu bude zima. Novorodenec a babatka vseobecne maju velmi slabu termoregulaciu a moze sa podchladit, co mu ale nesposobi soplik/kaslik, ale ine tazkosti. Takze nekurime aby neochoreli, to je mytus…este vacsi je ten, ze ked na dieta studene ruky, nohy, nos, je mu zima 🫣.

jankalukasova
10. sep 2024

Normálne sme fungovali ako predtým. Teplota v dome okolo 20-22°C a v noci otvorené okno. Všetky tri deti s tým boli ok. A keďže v izbe bolo pomerne chladno, žiadne sa neodkopávalo 🤷 to je vec, ktorú sme nikdy neriešili...

janka1011
10. sep 2024

@anavixy veľmi sa mýliš, keď tvrdíš, že z chladného prostredia dieťa neochorie. Ochorie. Nebude to bakteriálna infekcia, ale proste prechladne. Poznám to veľmi dobre.

slavomira236
10. sep 2024

@janka1011 svojho stredneho som rodila v uk. Ked prisli domov kontrolovat dieta msli sme dnuozno 22srupnov visc noe
Hned otvarali okna a povedali stiahnut topenie..

janka1011
10. sep 2024

@slavomira236 22 stupňov nie je veľa ani pre dospelého, nieto ešte novorodenca. Ono je rozdiel keď prídeš dnu zo zimy, to sa ti zdá byť horúco prvý moment a je iné keď si doma a len ležíš na posteli v tričku. Dieťa sa nehýbe, nemá sa ako zahriať, nijako si nevie regulovať teplotu. Nevie ti povedať, či mu je zima. Neviem si predstaviť prebaľovať dieťa, povyzliekať ho pri 18 stupňoch. Ale viem, že v tejto dobe drahých energií radšej rodičia povedia, že nekúria, lebo ich dieťa má rado zimu. To iste.

jankalukasova
10. sep 2024

@janka1011 je to otázka zvyku... Pre nás je 22°C kolkokolvek... Kamarátka keď nemá aspoň 26°C tak ide zamrznúť... Pričom ja už umieram od tepla. Každému vyhovuje niečo iné. Naše decká normálne pri tej teplote vyrástli a ďalej fungujú.. v noci máme v izbách niekde medzi 16-18°C. Je to ideálna teplota na spanie, sme zababušení v perinách ale dýchame chladný, čerstvý vzduch.

solange7
10. sep 2024

My mame doma bezne 21-22. Neznasam prekurene priestory. Ked chodime k svagrovi, ten mava doma v zime 25+. Vzdy je mi zle a potim sa. Vlastne vsetci su tam vecne spoteni, aj deti. A je tam vlhko. Fuj.

jaskolka
10. sep 2024

Pri 20 stupňoch by som ja zamrzla, neviem si predstaviť spať v 16 - 18 stupňoch.Ani by som nezaspala, klepala by som sa od zimy.
Syn je októbrový, narodil sa, ešte keď sme u svokry bývali a tam sa kurilo drevom. V zime som posielala v noci muža naložiť do kotla, lebo som išla zamrznut a to bolo 19 stupňov v izbe! Cez deň pri 23 sa dalo normálne fungovať, pri menej už bolo skrátka chladno. A to som mala normálne legíny a tričko s dlhým rukávom.
Teraz máme v dome 22-23 stupňov, to je taky ideál.

lenkakravcova
10. sep 2024

Kým som dojčila, tak som spala s bábätkom pri 25C - a to nesrandujem. Keď som bola v chladnejšom, tak som mala slabšiu produkciu mlieka a zase vo viac vrstvách oblečenia to bolo nepraktické. Za mňa pri bábätku má byť tepľúčko 🙂 🙂 (samozrejme nie v celom byte - stačí bábätkovská spálňa).

mamelka
10. sep 2024

My sme spali pri otvorenej vetracke, v spálni mame tak cca 20°C max. Počas dna sme sa držali v kuchyni kde bolo teplejšie. Ale teda nad 23 nejdeme ...

anavixy
10. sep 2024

@janka1011 chlad urcite znizuje obranyschopnost organizmu, takze pri strete s infekciou je vacsia pravdepodobnost nakazenia. Ale verim, ze mas taku skusenost, ako popisujes.

janka1011
10. sep 2024

@solange7 ak majú 25 stupňov, tak vlhko zaručene nemajú. Vlhko máš iba tam, kde sa nekúri, resp. kúri sa slabo. Vtedy vznikajú aj plesne. Pri 25 stupňoch to nehrozí. Môže byť vydýchaný vzduch, čo sa ľahko vyrieši vyvetraním, ale vlhko pri tej teplote isto nie.

janka1011
10. sep 2024

@anavixy no moja skúsenosť je taká, že keď napr.deti behali bosé po dome, napr.na jeseň, keď sa ešte nekúrilo a bolo chladnejšie, automaticky začali kýchať a dostali sople. Alebo pri slabšom oblečení v zime, alebo stačí keď zmokneš a je chladnejšie - proste to prechladnutie, sople, to príde...nie je to vždy len o baktériách a vírusoch...podľa mňa

solange7
10. sep 2024

@janka1011 pri 25 stupnoch tam bola doslova kvaplova jaskyna. Vlhko vsade.

mclissa
10. sep 2024

@janka1011 odporucana je 16-20 stupnov.

mclissa
10. sep 2024

@slavomira236 tu je studeny odchov 😂😂😂 celorocne deti vyzlecene.

zuzanaete
10. sep 2024

My sme kvoli detom nerobili ziadne extra opatrenia. Tiez mame radi chladnejsie a najma na spanok. Jedine pri decembrovom sme cca prvy mesiac v noci nevetrali, bol iba radiator vypnuty. Pri castom dojceni by som ten vacsi chlad aj ja vnimala. Radiator sme v spalni zapli tak hodinu pred kupanim, aby bolo trosku teplejsie. Uz je skolak. Je velmi otuzily a so skvelou imunitou. Ako on aj ochorie, ale aj bez liekov to jeho telo rychlo zvladne. Aj v skolke sa ucitelky naucili, ze byval menej obleceny ako ine deti. Proste vnimanie zimy ma vyrazne posunute. Za mna nebabusenie a neprekurovanie je top.

smajliica
10. sep 2024

My sme mali takých 19-20 stupňov, malá má studený odchov. Chorá nebýva nikdy (ani po nástupe do škôlky) a nikdy jej chlad nevadil.