Veľmi rozmaznávam svoje deti

tretiedieta
4. dec 2020

Dievčatá, poradte mi, ako sa ovládať, aby som nerozmaznávala svoje deti. Vraj matky bývajú prísnejsie a ockovia viac dovolia. Ale ja všetko kupim, co chcú a všetko im doprajem. Asi si kompenzujem nedostatok z môjho detstva ☹ Majú 5 a 8 rokov.

tncka
4. dec 2020

@tretiedieta no a? Ja tiez. Mam len 1 dieta a viac nebude. Nehovorim ze jej dovolim uplne vsetko,posluchat sa musi a ucit tiez,ale neberiem to tragicky,je to dieta. Tak nech si ho uzijem a ono nech si uzije ze zije v dostatku. Co koho do toho

tretiedieta
autor
4. dec 2020

@tncka len tie moje su tak rozmaznane, že si potom veľa dovoluju,sú drzé a chýba im pokora a skromnost .

bluebriggs
4. dec 2020

@tretiedieta tak ak su drze to by si mala riesit

ajka0207
4. dec 2020

@tretiedieta tak dopriať materiálne veci a to že sú nevychovane spolu nesúvisí. Kupovať môžeš, aj dovoľovať, ale musia vedieť že k ľuďom sa treba vedieť správať slušne. Ja mám síce mladšiu ako tvoje deti, doprajeme jej veľa a hlavne môže veľa veci ale teda nevychovane správanie jej netolerujeme

jana_eyre_2
4. dec 2020

No normálne, posad si ich a úprimne povedz že odteraz sa veci trocha menia, vysvetlis prečo to tak chces a nastavíte si nemenné pravidlá.. tvoje deti sú už dosť veľké aby to pochopili, treba sa s nimi jasne a úprimne rozprávať a hlavne NEPOVOLIT - to už je na tebe..

halienka
4. dec 2020

Tu asi nejde len o kupovanie, ale aj o to, že im dovolíš aby ti ľudovo povedané po hlave skákali, necítia v tebe autoritu. A zrejme ani v otcovi. A to je chyba, musíte vedieť byť aj prísny keď treba, aj pokričať, niečo nedovoliť, zakázať atď. Tak blbo povedané, deti proste musia cítiť, že ty a otec ste "šéf", nie oni. Drzosť je len nedostatok rešpektu a úcty a tú k vám zrejme nemajú lebo sa vy k nim správate ako k šéfom, pánom situácie, akoby vy ste boli len sluhovia, podriadení, ktorí im všetko plnia podľa ich rozkazu. Treba sa proste postaviť do inej role, lebo takto ich nevychovávaš, iba im plníš ich potreby a priania. Úplne s kľudom im povedz, že ty si šéf a robiť sa bude to, čo ty povieš, a dodržuj to. Kúpiť niečo, ok, ale za odmenu, musia cítiť, že to nie je len tak, ale napr, že niečo urobili dobre.

1katus1
4. dec 2020

@tretiedieta to si mala rozmýšľať skôr sama si si narobila problémy ... Treba byť enustupciva a aj primerane prísna keď to nevieš mal by túto úlohu zastať otec a teba tiež aby korigoval

tretiedieta
autor
4. dec 2020

ach dievčatá, máte pravdu. Rodičovstvo je tak náročné a zložité a kazdy rodič sa učí za pochodu.

simca06022011
4. dec 2020

No tak podla mna prave materialne "rozmaznavanie" a dovolenie vsetko ma na tie vlastnosti ako drzost /pokora/skromnost velky vplyv ale to ci nieco robia alebo nerobia /napr do skoly, domace povinnosti/, to ma skor iny dovod. My sme tak primerane davali vzdy, ja dovolim viac- kupim, nech ide a uzije si, ocko nekupi ked netreba nic. Ale doma som robila vsetko sama, so skolou pomahala.. a slecna leniva :D SKusenosti s darcekmi a nakupmi, mam rozne, pre priklad, cim sme si my uz presli:
Dcera ma kamaratku co naozaj je zo skromnych pomerov, aj surodencov je ich vela a ked su s mojou, ked tam to spravanie porovnam tak je to uplne viditelne. Ukazalo sa to hned v 2rocniku na vylete, ja musim malej dat presne peniaze co moze minut... ona si niesla od mamy 20EUR s tym, ze moze minut 5EUR a bolo tak, moja dostala 20, moze minut 10 ak bude treba a nema kupovat somariny a minula vsetko a este si aj od tejto pozicala. Druhy krat dostala presne a zobrala si odo mna z penazenky 50EUR na tajnasa. Lebo vidi dostatok, mama kupi, mama ma... presli sme teda asi pol rocnou prevychovou: mama / ocko pracuju, zarobia tolko, musia kupit toto vsetko, nemozu ist na vylet a minut co sa im paci. Nevazila si veci, nie len hracky, lebo toho som jej nekupiovala vela, ona je skor na oblecenie...hocico kupit, hocico chce a potom to hodi do skrine a nedotkne sa toho. Hadzanie o zem prislo postupne... no uplna drzana drza... Jeziskov zoznam to bolo tak na vykradnutie banky... postupne sa uvedomila, teraz uz sama si povie, ci si kupu lolku za 100EUR alebo radsje daco ine :D Detto som jej musela vysvetlit (to zase sa ukazalo ked sme mali narodeninove oslavy,a le nie len z jej strany, ale aj od kamaratok), ze nemoze od kazdeho vypytovat darceky, nepatri sa to. Ostatne mamy mozu mat problem davat peniaze na darceky a este ak ma 10dievcat oslavy.. tak to aj 10x10EUR je dost...
Cize ziadnu drezuru netrba, dovolit a kupit ak treba ok... ak si plnia svoje povinnosti. Ale financne zalezitosti, skromnost, podelit sa.. to treba deti nejakym sposobom ucit. Primerane veku vysvetlovat, riesit s nimi...

stanulienkat
4. dec 2020

To potrebujes riesit na MK? Taketo blbosti... Zdravy roum nezvyknes pouzivat?

tretiedieta
autor
4. dec 2020

@stanulienkat tak asi nie, ked to riesim tu.

lenkakravcova
4. dec 2020

@tretiedieta co znamená podľa teba rozmaznavanie?
Kúpiš hračku dieťaťu keď pekne poprosí? Alebo kúpiš aj vždy aj keď povieš nie ale ono začne plakať a trucovať?
Urc si hranice. Predstav si ze sú to cudzie deti - ako by si chcela aby sa správali /nesprávali?

sense
4. dec 2020

Materialnost nesúvisí s výchovou... Moja ma tiež tak er všetko ale drzá nie je a pokora jej nechyba
Kupis im veľa lebo chceš ty alebo si to vydupu oni?

anjelicek26
4. dec 2020

Materialne zazemie a rozmaznanost spolu nesuvisia priamo. Tiez maju nase deti v podstate uplne vsetko a kupujeme veci, na ktore si ani nespomenu, len proste aby mali radost. Na druhej strane sme viac-menej velmi prisny rodicia, pravidla platia, maju respekt, pomahaju vela doma, ucia sa poriadne, nikto nepapuluje a neodvrava (pubertiacka v ramci moznosti ;) )... vacsinu veci robime spolu, preco niektore pravidla platia vedia a chapu ich zmysel. Vedia, ze izbu si upratuju kvoli sebe a nie kvoli mne, pomahaju mi v kuchyni, aby sme sa my najedli, syn rano automatika krmi zvierata, lebo su jeho, ide mi rano s kosom zo smeti, aby som ja nemusela do chladu - lebo vsak on je uz obleceny...taketo veci su vychova, nema s materialnostou vobec nic. Vidia to na nas, robia to tak sami... musis ich viac zapajat, dosiahnut tam rodinnu sudrznost, musia to chciet oni sami (aj ked to znie divne, ze niekto niekedy chce pomahat pri upratovani), ale ked je vizia, ze upraceme - spravime si popcorn a pozrieme dobry film spolu, tak sa vsetci tesia... robime to kazdy piatok, ked je muz vecer u svokry a upratujeme pred vikendom vsetky izby... rutina, fajna...

jana_eyre_2
4. dec 2020

@tretiedieta rodičovstvo je náročné a ťažké, lebo vychovávame ľudí dobuducna.. páči sa mi že si priznávas chybu vo vychove, to nie každý človek dokáže a podľa mňa to je prvý krok k tomu aby sa tvoj prístup k deťom začal menit a vďaka tomu sa budú meniť aj deti.. treba len vždy keď sa dá premýšľať čo deťom poviem a ako..
Každý robí nejaké chyby, len nie každý si ich dokáže priznať a nesnaží sa ich zmeniť.. keď sa snažiť začneš a budes za jedno aj s tvojim manželom, tak to pôjde.. držím palce 🙂

kubkovamama
4. dec 2020

@tretiedieta to je v každej rodine strasne individuálne a aj tam sú deti rôzne,staršie napr.ma nejaký "charakter" ,mladšie je rozmaznanejsie alebo naopak.Vek, prostredie,kamarátky..My máme 3 zmiešané deti..Puberťák je v tomto veľmi problematický,materiálne veci ma tuším na prvom mieste,ale nech by dostal čokoľvek,neváži si nič a stále som tá najhoršia a najprísnejšia matka.Druhy nemá šajnu o hodnote vecí.Najmladsia je asi najnormalnejsia.🙂U nás je problém v tom,že sme obaja rozvedení.Moj puberťák je presviedcaný,že ak mame pomôže alebo doma niečo spraví,je to týranie.Chodime na striedačku do Cppp a psychologicky na moje prekvapenie tiež rádia nezaťažovať dieťa nejakými povinnosťami,dovoliť net,telku,nech dieťa rozhoduje,žiadne zvýšenie hlasu na dieťa atď.Ja sa s tým moc nestotožňujem.Ak je rodič moc benevolentny, potom sa mu to takto vracia-rozmaznane zlostne dieťa čakajúce,že rodič sa postará o všetko na svete a prečo ono chúďa by malo prispieť svojou troškou činnosti.A tie materiálne veci už máš ako bonus na doťuknutie tvojich nervov.Casto porovnávam naše detstvo s mojimi deckami.My sme nemali žiadne technické vychytávky,mali sme spoločnú izbu,poschodovú posteľ,skromne zariadené,rodičia nemali peňazí ani času nazvyš,ale nikdy som necítila nejaký nedostatok čohokoľvek,vedeli sme sa samé nachystať do školy,samé na krúžky 3x poobede,auto sme nemali.Asi 5x od detstva do mojej 20tky sme mali nejakú malichernú nezhodu.Nikdy sme sa nechovali ako decká dnes a boli sme spokojné.Aspon ja nemám žiadne negatívne spomienky.Zato môj syn je permanentne nasr..y a stačí,keď sa ráno zobudí.Vo vlastnej izbe,s okolitým komfortom,nie však prebytkom.A tiež premýšľam,kde robím chybu.Ked som prísna je zle.Ked poľavím je zle.Ked dáme je zle,keď nedáme je zle.Vies,málokto má doma "dokonalé" deti.A väčšinou si v tom bežnom životnom zhone neuvedomujeme,robíme veci a vychovávame automaticky,zo zvyku,niekde sa stane chyba, alebo ani nemusí,možno len povaha dieťaťa a zrazu si tam kde nechceš a nevieš si rady.A okolie ti tlačí x protichodných názorov a rád a potom si vyber.

maximilie
4. dec 2020

@tretiedieta no určite to nie je ,,no a" ...
Skodis im a veľmi! Volá sa to opicia láska. Rozmaznané dieťa nebude nikdy šťastné! To si zapamätajte mamičky.
Ak má.vsetko čo chce a dosiahne všetko čo si zmyslí, čo má byť v ich živote potom odmena? Čomu sa majú tešiť? Ako sa naučia hodnotám?
Verte mi, rozmaznávanim robíte akurát svojim deťom zle do budúcna. Rozmaznané deti NIKTO NEMA RAD!!! vyrastajú z nich sebci a môžte si byť isté, že aj vám sa to raz vypomstí.
Aj ja by som mohla dopriať dcére čo si zmyslí, ale nikdy to neurobím. Dostane to, čo ja uznam za vhodné, občas nejaký kompromis.
Skúste namiesto materiálnych blbosti zahŕňať deti láskou, učiť ich skromnosti, pokore. Nech z nich vyrastie dobrý človek a nie rozmaznany egoisticky spratek!!!

maximilie
4. dec 2020

@tretiedieta výchova nie je jednoduchá vec. Rozmaznané dieťa je z môjho hľadiska lenivosť rodičov. Je sto krát jednoduchšie povoliť dieťaťu a urobiť ako si to ono praje, ako trvať na svojom a vysvetliť mu prečo to nedovolis. Rodič, ktorý je prísnejší a nebojí sa zvýšiť hlas na svoje dieťa je dobrý rodič, lebo jemu záleží na Tom, aby vyformoval zo svojho dieťaťa dobrú osobnosť. Rodič, ktorý všetko povolí a kúpi , zdá sa, že je skvelý ,,na oko". V skutočnosti mu vôbec nezáleží na tom, čo z jeho dieťaťa vyrastie.

maximilie
4. dec 2020

Odporúčam všetkým mamičkám prečítať tento článok, aby ste vedeli, na čom ste ;)

maximilie
4. dec 2020

@jana_eyre_2 mne to skôr prišla ako samochvala... Môžem si dovoliť svojim deťom čo chcem , lebo na to mám. Nie priznanie si chyby- robím vo výchove chybu.
Normálne som sa naštartovala ;D

mogaa
4. dec 2020

@tretiedieta ja súhlasím s tým že deťom netreba všetko povolovať a ani nedať im všetko na čo ukážu...to materiálne nie je o tom aby dieťa malo všetko čo chce, to sa neskôr vypomstí a to si veľa mamičiek neuvedomuje.....nie je to otázka financií, že mám tak dieťaťu kúpim všetko čo chce, tým sa dieťa skromnosti a váženia si vecí nenaučí - veď mama kúpi....čo budú robiť keď v 17-ich príde dcéra že chce na 18-tku auto, či sa bude chcieť obliekať len do značkových vecí? moja rada je jednoduchá - nastaviť pravidlá vo výchove a nepolaviť, čo sa týka vecí nekúpiť všetko na čo si dieťa ukáže.....a to sa začína v rannom detstve, nie až na ZŠ alebo SŠ....Kamarátka učí na športovom gymnáziu - spolužiaci rozrezali spolužiakovi botasky - len preto, že neboli značkové...posmievanie na dennej báze chodí ako žebrák len preto že nechodí v značkových veciach.....takže riešia šikanu ako vyšitú.....

janulik2008
4. dec 2020

My sme mali všetko deti so sestrou. Neter má tiež na Vianoce bude mať dosť darčekov. Keď chce kúpime niečo dá sa povedať hneď ale niečo aj neskôr napr na Vianoce alebo narodeniny. Na druhú stranu vie čo platí napr v obchode že keď si vezme jeden keksík tak bude 1 keksík. Alebo nie vždy z Dráčiku odchádza s hračkou. A napr hračky triedime ... vie a od mala jej vravíme aha s tým sa nehráš posunieme deťom kt nemôžu toľko mať. A už sama povie že či dáme hračky detičkam kt nemajú toľko peniažkov 🙂

jana_eyre_2
4. dec 2020

@maximilie jaj ja som to tak nepochopila, skôr mi to prišlo ako ziadanie o radu ako s tým prestať, resp.ako to začať meniť.. 🙂

maximilie
4. dec 2020

@jana_eyre_2 hádam áno 🙂 ako s tým prestať, máš pravdu, bola tam otázka :D

vikss1
4. dec 2020

v tom pripade by si sa mala zacat ovladat a nekupovat im vsetko, co chu, lebo coraz dalej to bude horsie a horsie a uz potom bude neskoro.

asia83
4. dec 2020

@tretiedieta "Ohýbaj ma mamko, dokiaľ som ja Janko. Keď už budem Jano, neohneš ma mamo." Už sú dosť veľké deti. Viete ako sa dieťa stane pokorným a skromným dospelým človekom, ktorý si bude vážiť ľudí, veci, zvieratá, peniaze? Že v detstve nedostane všetko.

asia83
4. dec 2020

@tncka Vychovávate drzého, povrchného človeka bez pokory a skromnosti, človeka, ktorý si nebude vážiť nič, najprv vás, potom veci, hodnoty, a nakoniec ani ľudský život. No a? To si povedzte o pár rokov. Teraz sa môžete ohradzovať, neveriť, je mi to jedno, ešte ste to nezažili. Odpovedzte mi o 15 rokov. Vtedy si to aj prečítam.

deti95060810
4. dec 2020

tiež mám slečnu takmer 15 r. a tá veru vie ako na mňa... kúpim takmer všetko čo si zažiada... a to máme ešte ďalšie deti...😨

danica2711
4. dec 2020

@tretiedieta skús pozbierať nejaký zdravý rozum a používať ho. Deti sú drzé a ty im kúpiš, na čo si ukážu?! Tak sa potom nečuduj. Kupuj za odmenu a nekupuj za trest (nie že by to bol jediný výchovný prostriedok, ale z tvojich príspevkov mi pripadá, že to kupovanie je veľmi dôležité). Alebo ostaň v režime "kúpim, lebo na to máme" a zakalkuluj do toho aj to, že ti budú čoraz viac skákať po hlave. Že z nich budú rozmaznaní, nevychovaní frackovia v značkovom oblečení, prekračujúci v izbe kopu hračiek, ktoré ich už nebavia... Pre nich fakt fajn základ pre budúci život.