V akom veku začali byť vaše deti samostatné?

4. jan 2022

Ahojte. Ja sa chcem len tak spytat, kedy cca v akom veku zacali byt Vase deti viac samostatne natolko ze uz ste mali konecne po rokoch ovela viac casu na seba,svoj priestor,viac pokoj a klud ? Ze vedeli ist niekam same ( do skoly napriklad,von s kamaratmi), alebo chvilu doma vydrzat , nemusiet kvoli nim rano vstavat lebo si uz sami vzali jest.

deti95060810
4. jan 2022

máme viac detí ale každé je iné... top bola jedna dcéra, ktorá v prvej triede chodila do a zo školy sama - po dvoch týždňoch , kým ostatným našim deťom to trvalo omnoho dlhšie hoci bývame na tom istom mieste a škola je tá istá...

mogaa
4. jan 2022

záleží koľko ročné deti máš....sestra nechávala doma 11ročného s trojročnou, išla do obchodu len po chleba....prišla domov a po celej stene otlačky od Disco keksíkov....ani nadávať nemohla lebo synátor že malá ho neposlúchala....no tak malovali

cyberk
4. jan 2022

@mogaa 😂😂😂

elizabet173
4. jan 2022

von s kamarátmi chodil ako päťročný, ale len na uzavretý dvor pri paneláku a mala som otvorené okno, keby niečo, zakričí, počujem, sem tam som na nich mrkla, väčšinou sa hrabali v piesku. Keď sme už bývali v dome, mal šesť, do školy chodil sám asi po mesiaci, ale nemal to cez cestu, len popri domoch a chodilo ich z našej ulice asi osem, chodili spolu. Tiež do obchodu už vtedy zašiel, tiež to nebolo cez cestu, len dolu ulicou popri domoch. Raňajky si zobral sám, keď som ich večer pripravila - čaj do termosky, bábovku, koláč, bolo to tiež v tom veku, ale bolo to veľmi výnimočné, lebo som ranostaj, málokedy vstal skôr, ako ja.

autor
4. jan 2022

@mogaa 😄

autor
4. jan 2022

Mam 6 rocne, som tak dnes rozmyslala ze hadam v takych 9 rokoch by uz mohol byt ako tak samostatny . Tak uvidime 😊

deti95060810
4. jan 2022

v 3 triede som bola doma sama od rána, potom som na obed zamkla dom a išla do školy .... takých detí ako ja čo mali kľúčik na krku bolo asi 3/4 triedy....

deti95060810
4. jan 2022

kolegyňa len odskočila do obchodu.... doma nechala syna.... keď prišla, našla na perinách povystrihované kvietky.... no ale prebavil sa. 😀

luccija
4. jan 2022

9-10 r

moniikka
4. jan 2022

Učím deti samostatnosti od 1.ročníka keďže obaja sme pracujúci a stáva sa, že musia byť samé deti doma cca 2 hodky

judar
4. jan 2022

V 9r...cesta do skoly aj domov popripade vyprava do nedalekeho obchodu na drobny nakup plus klasicky vypomoc ...a to takych deti je dnes naozaj malo samostatnych co sa bez rodicov aj do 15r nepohne ...🙈 jednu zenu z nasej ulice dokonca udali jej susedia na socialku ked videli cez plot ze jej 7 rocny syn rano daval hydine vodu a jest ze si robi zo syna otroka

andrejka1974
4. jan 2022

Najstarší chodil v prvej triede sám do školy prostredný v tretej triede už chodil sám autobusom do školy a staršia dcéra od 9 sama na krúžky autobusom do školy už od prvej triedy sama

marikel
4. jan 2022

Môj starší bol tretiak,keď začal mladšieho brata vodiť do škôlky.My v práci a oni v pohode sami ráno všetko zvládli.Starší začal neskôr chodiť sám von a ten mladší už od šiestich rokov-on je taký nebojácny,taký náš "expert" a to bývame na veľkom sídlisku Záleží od každého dieťaťa, je to individuálne. Ale ako taký pokoj cca v 10 ?

elizabet173
4. jan 2022

ešte dodám, aby bola moja odpoveď úplná, že pred dvadsiatimi rokmi bol svet trocha inde, ako dnes, napadlo ma, že dnes by som to dieťa nepustil ani na ten dvor paneláku samé. ☹

siska53
4. jan 2022

Ako v com.. chvilu same sme ich nechavali, ked malo starsie 8 rokov. Teraz ma starsie 11, uz siel sam na kruzok cez taku relativne frekventovanu cestu.. mladsia je bojko, sama.by nesla.. skusame ich pustat samych zo skoly, ze ich cakame na polceste.. ale to sa skor my bojime, starsi je dost zbrkly a tak . Jemen adhd, tak mame aj obavy. Ale doma.ich nechame.samych uz v pohode .
Staris bol aj v inycb veciach samostatmy vzdy dost skoro, len ten vonkajsok este my nevieme.prekusat., aj ked on sa citi na to ...predsa.ina dba ako za mojho detstva..

danieladeley
4. jan 2022

tak sa zamyslam.....ze moj muz ma skoro 40 a stale nie je samostatny, tak dufam, ze nase deti nebudu po nom, lebo ma slahne :D

lujza123
4. jan 2022

Ako si naučíš tak máš. Niektoré deti sú sami od seba samostatnejsie, iné menej ale aj tak je to hlavne o výchove rodičov.

pieksamaki
5. jan 2022

Ja davam 5 rocnemu vysavat...Aby videli aj ti starsi ..ze trosku povysava pod stolom...a dokonca je to velmi dobre.....bohuzial ucim ich skoro na to ze zober si sam...naloz si z misky...ozeliem to rozypane okolo....situacia ma donutila....a 11rocny ide s 5 rocnym do obchodu....samozrejme radi. Ale viem..ze da na neho pozor...2x je tam usek ze mozu ist auta... ale nic strasne...viem ze ho podrzi za ruku

babulkomale
5. jan 2022

Syn od styroch rokov nas uz nebudil rano, urobil si ranajky a pozeral rozpravky. Po polroku v prvej triede zacal chodit sam do skoly busom.
Ako stvorrocny ma poslal kupit cosi do obchodu ( mame ho 30 metrov) ze on bude pozerat rozpravku. Bezala som tam aj spat, bez kosika som nakupila jednu vec do ruky a letela naspat - v pohode sedel na gauci, boli to asi tri minuty ale mne to prislo ako vecnost 😃
Vela zalezi od povahy ale aj od toho, ako dieta vedies, hlavne nenutit lebo ked boji, bude citit bez podpory a este viac sa na teba upne.
Poznam pripad ze jedna velmi chcela " oducat od seba" syna, davali ho strazit po susedoch aby isli oni dvaja na "rande" a dopadlo to tak ze ho mali v posteli este v piatich rokoch a len mama, mama stale. Proste presny opak.
Ja som mojkala, cuckala a tak sa fond blizkosti naplnil a dieta sa vydalo do sveta smele a samostatne. Uz ma desat a nakupi, ide na postu poslat balik, vyberie sa do mesta busom atd.
Obaja si zbalia kufor a idu k babke na par dni uplne v pohode 😃
Mladsi ani nezakyva lebo je zvedavy co maju dedkovci novea hned leti dnu 😁
Nestazujem si 🙂

piece
5. jan 2022

No teraz je to iné, napríklad keď som bola ja dieťa, aj keď bola doba iná v pohode od prvej triedy som bola samostatná a rovnako aj moji rovesníci a už s ďalšími a ďalšími deťmi ktoré sme poznali to bolo horšie.

ja123456789
5. jan 2022

My sme dceru este ako. 4,5 rocnu krmili a obliekali ukladali po nej hracky, az zrazu prisiel bratcek a ona dokaze nachystat ranajky, zvesit, zavesit pradlo, uklada hracky po sebe aj po nom, nakrmi ho ako 6vrocna isla uz aj do obchodu a teraz ma 6,5 a dokaze ho uz aj prebalit a prezliest a maly ma 1,5 a nosi smeti do kosa(hlavne svoje plienky) a uprace si po sebe niekedy hracky a ked pre malilinku potrebujem nieco tak mi to poda

dusankomoj
7. jan 2022

Moja má 24r a ja stále čakám,kedy to nastane!🤣🤣🤣

autor
8. jan 2022

@dusankomoj ? Takze tvoja 24rocna nechodi sama nikam a ty tiez nemozes ist len tak niekam lebo je ona doma a musis sa o nu starat ako o male dieta? Si tak obmedzovana ako pri dajme tomu 5 rocnom dietati od ktoreho ozaj odist nesmies? Alebo jej chystas oblecenie, jedlo, vlastne vsetko?

dusankomoj
8. jan 2022

Robím aj to,ale nie jej! Mám aj 4r. dieťa. Bol to vtip😉