Uprednostňovanie jednej strany 6 mesačným bábätkom

bajuss21
16. mar 2021

Ahojte maminky, neviem či s tým volať doktorke alebo zase len moc si všímam 🤷 pol ročná dcérka sa ostošesť prevracia na bruško aj späť, za hračkami sa otáča na brušku dokolečka dokola 😄 ale v podstate sa pretáča len cez ľavú ruku a točí v podstate tiež len doľava. Keď ju motivujem aby sa pretočila cez pravú ruku tak ooobčas jej to vyjde. Na brušku sa nezačne točiť naopak ale pri pokuse sa pretočí späť na chrbát. Ono nejakú dobu môže trvať kým začne používať obe strany? Hlavičku otáča pekne do oboch strán, používa pri hre obe ruky, podáva si hračky z jednej ruky do druhej, takže neviem, či len zase zbytočne riešim 🤷😄 ďakujem

martinocenocka
16. mar 2021

Nemam velke skusenosti, iba jedno dieta ale tiez sa na zaciatku otacala iba cez jednu stranu... a po case normalne aj na druhu vedela. Neriesila by som to

lucijalucy
16. mar 2021

Náš robil presne to isté a tiež som rozmýšľala či je to ok. A je. On aj spal tak, že len na jednej strane zaspával, na tej cez ktorú sa pretáčal. Začal sa plaziť, tak zasa vynechával pravú nohu, len ju ťahal a do teraz aj ťahá keď sa plazí za sebou 😂 Proste ju diskriminuje. Je v poriadku, štvornožkuje, stavia sa, funguje. Asi to je súčasťou vývoja. 🤷🏻‍♀️

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
17. mar 2021

@bajuss21 Robis dobre ze to sledujes, lebo preferencia jednej strany u tak maleho dietata nie je dobra. Pises ze hlavicku a rucky pouziva obe, ale ako je to s nozkami? To pretacanie a otacanie sa vyzaduje zapajanie noziciek a ak tie nie su v poriadku, preferuje jednu stranu v tychto pohyboch. Odsleduj si aj to a radsje sa opytaj doktorky nech to preveri, lebo preferencia sa moze prejavit aj tak ze je iba v nozickach.
Nas syn mal silnu preferenciu na jednu stranu ako novorodenec a cvicili sme na to a vzdy ked nasiel novy sposob ako sa hybat, preferoval iba jednu stranu. Vzdy som sa snazila ho motivovat aj na druhu stranu a postupne sa vzdy rozhyba aj na druhu stranu. Urcite s nim trenuj aj druhu stranu. Je pre nich velmi dolezite aby sa im vytvorili spravne nervove spojenia medzi svalmi a mozgom a tie sa vytvaraju opakovanym pohybom svalov.