Trhanie sa v spánku

dominikaa
2. máj 2012

Maminky prosim Vas mate niektora skusenost s tym,ze by sa babetko trhalo v spanku? Ale je to viac krat za sebou mozno 10 sekund,alebo ako keby ju tak 5x za sebou trhlo ako keby sa napr.zlakla,alebo ked sa strhne zo zimy,snazim sa ju vtedy zobudit a potom uz je dobre,ale bojim sa co by to mohlo byt ☹

adkoalauri
2. máj 2012

@dominikaa podľa mňa sa jej mohlo niečo zlé snívať, alebo cez deň nepočula hlasnejšie rozprávanie, nebola u vás návšteva? Ja by som ju pohladkala a možno bola pri nej nech cíti, že je v bezpečí.

slnieckolu
2. máj 2012

Ake stare babatko mas?lebo v prvych mesiacoch je to bezne..deticky sa tak lakaju-strhavaju...aj moja mala sa tak strh.,teraz mame 2,5mes.a uz to je len obcas a take miernejsie...

solinkarka
2. máj 2012

aj moj maly sa dost casto strhava ci zo sna alebo len tak ked sa napr, rychlejsie pohnem proste z takych veci z ktorych by sa dospely clovek nezlakol. tvoja babulka je este malicka, neboj prejde to casom...tiez som sa bala

vvrka
2. máj 2012

To male babatka robia, je to normalne. Vola sa to Moorov relfex a casom to same zmizne. Niekto odporuca balit ich do zavinovacky tak, aby mali schovane rucicky a nezobudili sa na to trhnutie. Urcite ju vtedy nebud, bude normalne spinkat dalej.

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lakanie-...

hajanka
2. máj 2012

@dominikaa kedy sa jej to stava? mykanie (strhavanie) sa pocas spanku je uplne prirodzene pocas zaspavania alebo kratko po zaspani, ide o uvolnovanie svalov ked zaspavame. Ja sama sa niekedy strhnem a na to sa zobudim 🙂

"Tomuto javu sa hovorí hypnagogické myknutia a sú to náhle, spontánne a rýchle sťahy svalstva, zvyčajne končatín. Sú veľmi bežné a nemusíte sa kvôli nim nijako znepokojovať."

"Mykanie, trhanie

Kopnutie alebo úder lakťom je všeobecné riziko pri zdieľaní postele. "Každý večer náš mozog paralyzuje väčšinu svalov, aby nám zabránil prežívať naše sny," hovorí Dr. Cummin. "Je to forma sebaobrany, aby sme sa sami nezranili. Avšak, v niektorých prípadoch tento bezpečnostný prvok zlyhá."
U niektorých ľudí sa toto mykanie vyskytuje po celú noc, čo je stav známy ako periodické mykanie nohami. Je to bežné s pribúdajúcim vekom - niektoré odhady uvádzajú až štyroch z desiatich ľudí vo veku nad 65 rokov. Stav súvisiaci s názvom syndróm nepokojných nôh spôsobuje chvejivý pocit v končatinách a tiež nastáva v noci. "

dominikaa
autor
3. máj 2012

dakujem vam kocky,ale asi som to neopisala spravne. Ju trha tak pravidelne a niekolko krat za sebou,nezobudi sa na to,spinka kludne. Mozno by som to trhanie mohla skor prirovnat k "stikutke" az na to ze nevydava pri tom "zvuk" nestrhne napr.len ruckami,akoby sa zlakla,ale celym telickom ☹ (a bambulka bude mat len 2tyzdne)
@vvrka
@solinkarka
@slnieckolu
@adkoalauri
@hajanka

hajanka
3. máj 2012

@dominikaa pre istotu sa porad s lekarkou, ale nemyslim si, ze by to malo byt nieco vazne, kludne nam daj vediet, co na to doktorka 😉

graceful9
3. máj 2012

@dominikaa u bába to nepoznám, ale ja to mám pravidelne a neviem , čo s tým,,, 😒

evijan
5. jún 2012

dominikaa,
nechcem strašiť - ale ja som to zažila s mojim malým hneď po narodení.
Upozorňovala ma na to sestrička - že po ťažkom pôrode, ktorý som mala sa to môže objaviť....a na druhý deň som to spozorovala a malého mi brali na pozorovanie.....
Mykal sa zo spánku....len ručička, ale nie raz (to je v poriadku), ale viac krát za sebou. Nazvali to ako febrilné kŕče (i keď febrilné kŕče sú trošku iné podľa mňa) a musela som ísť s malým k neurologičke, kde mu zistili problém a začali ho liečiť....po čase bol v poriadku. Zisťovali to pomocou takej čapičky, ktoré dali dieťatku na hlavičku - EEG.
Ak máš pochybnosti, radšej to povedz tvojmu lekárovi - nech ťa prípadne pošle na neurológiu.

cottoncandy
6. feb 2014

@dominikaa môžem sa spýtať, ako ste dopadli? U mojej malej pozorujem rovnaké prejavy, čo ma dosť znepokojuje.

dominikaa
autor
6. feb 2014

@cottoncandy ahoj,tak ja som to povedala nasej detskej lekarke a ta nas pre istotu poslala na neurologiu,tam ako piše aj evijan jej dali taku čapičku a robili nejke vyšetrenie,potom ju ešte vyšetrila lekarka a všetko bolo OK,tak sme mali len pozorovať a ak by sa to zhoršilo alebo ešte nejake ine priznaky tak znova prisť, ešte to trvalo asi 2 tyždne a postupne samo to prestalo chvala Panu Bohu lebo ja som mala z toho veľky strach po nejakom čase som v mama a ja čitala že je to naozaj u niektorych detičiek "normalne"lebo ešte neni celkom vyvinuty nervovy system..inak malinka bude mat v aprili 2ročky a je chvala Panu Bohu zdravučka 🙂..držim prsty,nech to tak ako u nas nic vazne nieje ;)

cottoncandy
7. feb 2014

@dominikaa ďakujem, ja som to riešila už v pôrodnici, tam mi povedali, že u novorodencov je to normálne, lebo ich nervový systém je nezrelý a postupne sa musí dovyvýjať. Moja malá bude mať tri týždne a badám, že sa to deje čím ďalej tým menej, tak verím, že to vymizne úplne. Ak nie, tiež budem chcieť vyšetrenie u neurológa. Ešte raz vďaka za info, veľa zdravia želám🙂

jenny2009
7. feb 2014

mojmu malemu tiez som spozorovala tyky, ked sa narodil dali magnezium mal znizene mnozstvo, a co sa tyka TIKOV v noci, ruk, noziciek je to normalne, mam to zkonzultovane s neurologom, vsetci aj dospeli ak sa dostavaju do urcitej fazy spanky mikame nohami a rukami

dominikaa
autor
7. feb 2014

Tak to je super,ze je to cim dalej menej,to by malo vymiznut samo od seba ako nam 😉 mas mozno trosku lepsiu situaciu,ze ta uz v porodnici ukludnili,nam to zacalo asi na druhy den ako sme z porodnice prisli a mna to velmi vyplasilo a este ked som to nasej detskej vravela tak mi nic k tomu nevedela povedat :-/ no uz po vysetreni na neurologii som bola kludnejsia 🙂 ...drzim prsty a taktiez vela zdravicka zelam 😉

dominikaa
autor
7. feb 2014
cottoncandy
7. feb 2014

@dominikaa ďakujem 🙂

cottoncandy
7. feb 2014

@jenny2009 ja viem, len toto sú vyslovene zášklby, ktoré sa opakujú za sebou niekoľkokrát vo veľmi krátkom čase, nie sú jednorazové

jenny2009
7. feb 2014

a je to iba v noci? bola som na prednaske neurologa presne taku otazku som mu dala, lebo maly v noci mal presne opakovane zasklby ruk a noh, a neurolog sa len pousmial a povedal co som vyssie napisala, ale ak mas obavy tak chod za mudr ta ta posle na neurlogiu, alebo nech preveri ci ma babo dostatok magnezia aj to sposobuje trhanie

hnedoockozv
24. mar 2019

@evijan mozem sa ta opytat akou formou saa na to liecil..lebo ja to sledujem aj u mojho 3.5r po zaspani a dost intenzivne ma to mikanie roznou castou tela...

jerrynko111
21. nov 2019

@hnedoockozv môžem sa opýtať ako ste na tom? Práve to pozorujem u svojho 20mesacneho. Pri zaspavani mu trhá rúčkami mam strach. Pozorujem to 2 deň a mam taky pocit ze poobede kvôli tomu ani nespinkal.

titwa
10. máj 2021

@hnedoockozv dobrý deň mame podobný problém dcérka 3.7 v noci trhá zo sebou časťami tela a je to rôzne.ako také zasklby celú noc. Ako ste to poriesili?

allinsvk
25. apr 2024

@jerrynko111 dobrý deň. Môžem sa opýtať či ste to nejako riešili alebo to samé po čase ustúpilo? Mám totiž podobný problém so synom.

allinsvk
25. apr 2024

@titwa dobrý deň. Môžem sa opýtať či ste to nejako riešili alebo to samé po čase ustúpilo? Mám totiž podobný problém so synom.

ivanaa346
4. júl 2024

@titwa Prosím prešli dcérke tie zasklby po zaslaní ?

maytee
4. júl 2024

Moja dcéra to mala pri chorobe to začalo a pretrvávali dlho MUDr. Skonštatovala že má stále akoby len plytký fázu spánku že nemusí to byť nič vážne len sledovať. Joj bol to stres ale vymizlo to mala rok a pol.

titwa
7. júl 2024

@ivanaa346 áno prešlo to samé pridala som MgB6 a prešlo