Syn na mňa kričí neľúbim Ťa, nechcem Ťa. Čo robiť?

zajo79
11. aug 2011

syn 2,5 rocny, trva to uz vyse pol roka, akonahle sa mu nieco nepaci, nedostane - tak vykrikuje- nelubim Ta, nechcem Ta...

nevsimanim si to -nema to efekt, hovorit mu ze ho lubim - nema to efekt.

pokracovat v tom nadalej, ze si to clovek nevsima? alebo zvonit inu "taktik"

zajo79
autor
11. aug 2011

a samozrejme ze ked sa zacne plieskat o zem, ci vykrikovat taketo veci nedostane to co chce.

katy1979
11. aug 2011

@zajo79 synovec toto robil vzdy krical ze ich nelubi. moj maly zatial len kcici ze som zla a ze ide k tatovi ci opacne. zavisi kto mu je v tej chvili dobry. inac to povedat nevie ze sa hneva tak ti to hovori takto. ked je v afekte tazko mu nieco vysvetlis. ale ked je kludny asi vtedy treba vysvetlovat ze ho lubis ale ze si smutna ked ti take veci rozprava.

zajo79
autor
11. aug 2011

@katy1979 ved vysvetlujem..ale zatial nezabera.

asi to chce cas. len by ma zaujimalo, ak niekto prechadzal niecim podobnym ako to poriesili...

natasole
11. aug 2011

@zajo79 Riešenie ponúka kniha "Respektovat a být respektován" (P. Kopřiva, J. Nováčková, D. Nevolová, T. Kopřivová) - je zrozumiteľná, zameriava sa práve na takéto problémy, ide do hĺby a ponúka praktické návody. Je to jedna z najlepších kníh, aké som čítala. Dá sa zohnať napr. cez martinus.sk. Veľmi dobrá je aj "Jak mluvit, aby nás deti poslouchali - jak naslouchat, aby nám děti dúvěřovali" (A. Faber, E. Mazlish). Držím palce.

katy1979
11. aug 2011

@zajo79 to je asi veeelmi dlhodoby proces ak mu das ty svoju lasku tak bude vsetko ok on pochopi a prestane to rozpravat. v tomto veku si velmi neuvedomuju co to vlastne znamena

natasole
11. aug 2011

@zajo79 Toto nie je o láske, ale o pochopení dieťaťa - toho čo prežíva, aké sú jeho pocity a o ich rešpektovaní. Láska by mala byť v tomto prípade samozrejmá/bezvýhradná, je zbytočné o nej hovoriť resp. presviedčať dieťa, že ho máme radi. Účinnejšie je zamerať sa na jeho prežívanie: "Vidím, že sa naozaj hneváš... Popíš mi/nakresli, ako sa cítiš... a spolu môžeme nájsť riešenie. Čo by ti pomohlo, aby si sa cítil lepšie?..." Knihy uvedené vyššie ponúkajú odbornú a naozaj účinnú pomoc vo všetkých aspektoch výchovy.

edita84
11. aug 2011

Ahoj aj moja to robila a veľmi ma to bolelo ked to vykrikovala riešenie hm : vždy ked kričala že ťa nelubim aj ja som jej to tiež povedala a potom sa pýtala prečo jej také hovorím že ju to bolí, tak som jej vysvetlila že tak isto ma to bolí ked to povie ona mne ked pochopila bolo dobre ale v afekte a v zúrivosti to hovorila nadalej tak prišla druhá varianta, musela si za každé nelubim plesknúť na ústa tak toto už zabralo odvtedy mi to nehovorí skôr ked sa hnevám príde zamnou a povie mi maminka vieš že ťa lubim 🙂

bubelko
11. aug 2011

@zajo79 aj moj syn to robil. ja som mu na to vzdy povedala, ze je to v poriadku, ze ma na to plne pravo a ja ho lubim aj tak. potom som isla prec. velmi by som to nerozoberala, myslim, ze v tom veku este nevie, co presne mat rad znamena a hlavne to nemysli osobne. snazi sa ti dat len najavo, ze sa mu nieco nepaci. mozes sa s nim o tom porozpravat v kludnej chvili, ze ci vie, co to znamena, mat rad/nemat rad. sama vies, ako mu to mysli a ci je to vhodne. my sme sa o tom rozpravali a vzislo z toho vzdy to, ze sa mu nepacilo moje rozhodnutie, to co som povedala a pod. teraz ma 4 roky a hovori, ze ma nechce, ze chce tata alebo dalsia oblubena veta je, ze to nie je ziadna sranda. 😉

zuzikkaa
11. aug 2011

@zajo79 moj 2rocny zase ked nema po voli povie mrchava mama alebo tata apod 😅 a babke este k tomu povie "plakaj!" 😀 no a hned na to povie prepac...tak neviem ci sa len zabava alebo co vlastne chce...

ja mu na to vzdy poviem ze ja ho aj tak lubim a to ho vie este viac vytocit 🙂 🙂 🙂
suhlasim s
@bubelko ze este poriadne nevedia rozoznat ci lubia a ci nie...

zajo79
autor
11. aug 2011

ved ja viem ze to nemysli vazne, ale by som rada vedela co sa v tej jeho hlavicke odohrava..

ruthke
11. aug 2011

@zajo79
Zmieta s nim nejaky negativny pocit, a nevie ho este pomenovat a zvladnut ho. Nevie Ti povedat: vies mamka, ja sa citim nahnevany, bezmocny, frustrovany atd. Tak krici to co vie. Ked mu to aj zakazes hovorit a podari sa Ti docielit aby to nehovoril, stale sa bude tak citit. Je tazke pocut take slova z ust svojho drobca, ale nemozes to brat osobne. Tvojou ulohou je naucit ho, ze to co citi je hnev, je v poriadku sa obcas aj hnevat, ved vsetci sa niekedy hnevame, a to neznamena, ze sa nemami radi. A ze su veci ktore sa v hneve mozu (dat si prestavku, ist na chvilku prec, moju sestru nas otec naucil zatat pasticky, podupat si a povedat "dupi dupi dup! " 🙂 a veci ktore sa ani v hneve nerobia (nicit veci, ublizovat ludom atd).

mirka93
26. aug 2014

@zajo79 Ahoj, ... bludim tu na nete a hladam odpovede na tu istu otazku, ako si ty dala pred 3 rokmi. Moj maly ma teraz presne tak 2,5 roka a uz sa citim byt velmi "udupana" tymito jeho vylevmi emocii. Vela krat mi to hovori aj v noci, lebo sa mu nieco nepaci. Rozumiem situacii, ze sa hneva a ze sa mu nepaci, ako mama rozhodla. Len neviem, ci robim dobre, co robim. Ako ste to zvladli vy? A ake je to teraz, ked ma 5,5? Prestalo to? Ak ano, tak kedy asi? Budem ti velmi vdacna za odpoved. Mirka

jenny2009
19. jún 2016

moj bude mat 8 a povedal mi to tiez ................ a to len preto ze sa nechce ucit a ma pocit ze sa mu vela prikazuje zakazujem uz aby som sa bala prikazat cosi ................ jasne ze to boli ale asi dieta nieco riesi a presne ako pises ani nevie samo co

susyme
19. jún 2016

Tak ja mam to iste respektive mala som a mozno este niekedy. .... Chlapci su ini si myslim mam dievcatko to mi vzdy povie ako ma strasne lubi a ze som najlepsia maminka na svete a aj ked jej nieco zakaze tak mi povie aj tak ta lubim ,,,u syna ten od nejakych 4 do 5 nezniesol ked som mu nieco zakazala hned ma nenavidel chcel si ublizit vyhrozoval ze odide ..........isla som k psychologicke ...........vsetko sa rozobrat neda ale naozaj pomaly ale isto plati ked je v klude opakovat ako ho lubis a ze ta to boli .....a tiez ked huci ze mu nechcem daco dat tak zacnem aj ja hucat a hovorit aj ja chcem aby ma moje dieta posluchalo je to teatralne zo srandy a na neho plati aj to zacne sa smiat a je s nim lahsia robota ......trvalo to vyse roka ale mam pocit ze sa to zmiernuje a dokonca sa snazi posluchat na slovo....snazi nie ze poslucha

susyme
19. jún 2016

A este ma napadlo nikdy to nie je rovnaka taktika vzdy si clovek na to musi nieco vymysliet ine ja som mu napr vela zdoraznovala co vsetko pre neho robim ale aj napr ked mi to povedal uz neviem kolky krat a bolo mi do placu alebo som si aj poplakala tak som mu povedala ze ani ja nechcem take dieta co neposlocha a ze je mi luto ale ze ked sa mu neppacia tieto pravidla tak u nas nemoze byt ...........mozno sa vam to zda blbe ale podla mna toto na neho zaberalo niekedy viac ako to ked som mu v klude hovorila a rozoberala atd......nechcem to zakriknut ale fakt sa to zlepsuje

mirka93
26. apr 2017

Mamicky, pisem sem po necelych 3 rokoch. v nasej rodine sa toho vela zmenilo. pribudla sestricka, co tiez veci asi pomohlo. prestahovali sme sa do zahranicia, daleko od zvysku rodiny, co nasu rodinu viac utuzilo.,byvame len v malom byte a spime vsetci v jednej spalni. a predovsetkym TO nasho prostredneho syna, teraz uz 5 rocneho, zmenilo k lepsiemu. na SR som ho po vzore starsieho brata ucila na spanok mimo nasej spalne, ale on je na nepoznanie pokojnejsi, ked vie, ze sme pri nom. viem, ze to raz bude musiet prestat, ale necham to na nom, ked sa bude sam na to citit.
o sestricku sa rad stara a urcite mu imponuje, ze vidi, ze tiez dokaze vela veci lepsie, ako ona (2,5 roka). to mu pomaha prekonat frustraciu z toho, ze starsi brat uz vie pisat/citat,... konecne sme nasli nieco, co ho bavi a robi ho to v nasej rodine vynimocnym - zacal vela kreslit. nesmierne dolezite! steny mame oblepene jeho vytvormi.
nie je z neho zrazu dokonale dieta, ale uz nam nelame srdcia tymi hlaskami, kazdy zakaz/prikaz prijima pokojnejsie, necha si veci vysvetlit,... vacsinou 😉.
stale je ale nesmierne citlivy. dokaze neskutocne vrieskat aj pri najmensom poraneni. skoro kazdy den si zo skolky prinesie naplast, lebo to ho upokojuje, ked spadne. hoci tam aj nic nema.
nuz, chcem vas len trosku podporit, ak si prechadzate tym obdobim "Nelubim ta! Nechcem ta!" u nas to casom ustupilo a dufam, ze to bude nadale len a len lepsie.
Neprestante opakovat, ako velmi deti lubite. drzim palce.