Sú deti narodené cisárskym viac choré?

elviku11
22. jún 2016

Ahojte,

mám za sebou prvý pôrod, akútny neplánovaný cisársky rez, čo bolo pre mňa veľkým sklamaním... :(
Akoby toho nebolo dosť, natrafila som v múdrej knižke na hrozné štatistiky. Že deti narodené CR majú väčšie respiračné problémy, že majú 5 násobne väčší výskyt alergie a astmy a že majú o 40% vyššie riziko obezity ako deti narodené prirodzene.

Preto by som sa chcela opýtať hlavne mamičiek, čo už majú väčšie deti, narodené sekciou,či je to pravda. Prípadne tie, čo máte deti narodené aj vaginálne aj cisárskym - pozorujete tam nejaký veľký rozdiel v chorobnosti detí?

evka_evka
22. jún 2016

Neviem čo sú väčšie deti.ale moja dcérka bude mať tri roky a chorá bola raz.váži 12,5kg a meria 96cm.o žiadnych alergiách zatiaľ neviem.

elise
22. jún 2016

@elviku11 dcerka je cisarskym a mali sme len 6 chorobu a raz bola chora, antibiotika ani raz. Kojila som ju 3 r 3 mesiace. Syn prirodzeny porod, kojeny 3, 5 roka, mal zapal spojiviek, chory bol asi 3x co vracal, hnacku nemal nikdy. Prekonal kiahne. Ide o posilnovanie imunity dietata, otuzovanie, vyvazenu stravu a je uplne jedno ci sa narodi cisarskym alebo prirodzene. Syn je bezlaktozovy

emma12345
22. jún 2016

Sestra ma alergie na laktozu, soju, lepok, srst, prach, pel, je astmaticka uz od mala. Ja bez alergii. Chore obe raz-dvakrat do roka max. Obidve narodene prirodzenym porodom.

marllik
22. jún 2016

neciat statistiky a mudre knizky ☹ zbytocny stres.. starsi syn narodeny prirodzene, dojceny do roka a pol je nachylnejsi na choroby a tazsie ich znasa ako dvojicky narodene cisarskym dojcene len 8 mesiacov.. netvrdim, ze nemoze mat dietatko tie problemy, co si popisala, ale naco sa dopredu stresovat.. ja som za cisarsky vdacna, lebo prirodzene sa to nechcelo pohnut a deti sa mi tak narodili v poriadku.. narozdiel od starsieho, ktoremu pri prirodzenom porode zlomili klucnu kost a museli sme s nim do 3 rokov ovela viac behat po doktoroch ako s dvojickami dokopy.. tes sa z babatka a nenechaj sa vyviest z miery co moze byt, lebo je to v statistikach 😉

maxiva
22. jún 2016

neviem,nemusiz verit vsetkemu co citas 😒 tam sa stretne viac faktorov.nie len ako pride dieta na svet.ale aj dedicne predispozicie,ci matka koji,v akom prostredi dieta vyrasta,aku ma stravu.....moja dcera sa narodila normalne,nebyvala chora a vtroch rokoch jej zistili astmu 😖 moja mama ju ma,vraj to ma dedicne.takze neda sa vsetko ovplivnit

salome51
22. jún 2016

Moje obe krsniatka sa narodili sekciou. Majú 6 a 4 roky. Obaja sú štíhli, nemajú žiadnu alergiu ale chorľaví sú. Často majú nádchu a črevné potiaže. Ale to bude skôr zapríčinené ich stravovaním. Môj syn sa tiež narodil sekciou. Je zdravý. Mal zatiaľ len soplíky 3x. Myslím že tie štatistiky sú individuálne a treba ich brať s rezervou.

gir
22. jún 2016

To je úplná hlúposť, never všetkému čo čítaš, ja si myslím že je úplne jedno ako porodíš, výsledok je rovnaký. A prečo si sklamaná že to bola sekcia? Aj ja som po sekcii a ináč by som ani rodiť nechcel,a nech si každý myslí čo chce. Môj má 7 mes. a zatiaľ žiadna choroba a nie je ani tučný ani chudý ale úplne normálne bábo. Kamarátka rodila normálne, malý má 2 roky a antibiotík sa nevedia zbaviť.

pallacinka
22. jún 2016

@elviku11 Je jasne, ze tie statistiky nemozes interepretovat tak, ze KAZDE dieta narodene cisarskym bude chorlavejsie ako po prirodzenom porode a su tisice pripadov kedy to tak nie je, co ti tu urcite viacere potvrdia 🙂 Na druhej strane, tie cisla nie su bezvyznamne, stale viac sa ukazuje ze imunita je podmienena mikroflorou a ta je zasa rozna u deti, co presli porodnymi cestami a tymi, co nie. Preto napriklad nepochopim cisarske rezy bez indikacie, ale ked nebolo ine vychodisko, nemas dovod sa trapit.

gabusa1975
22. jún 2016

Syn ma 3,5 roka narodený sekciou.ATB uzival raz v oktobri minuleho roku ked nastupil do škôlky.Mal anginu.Skolkarske sopliky neratam.Imunitu si vypestovať musi😃

elviku11
autor
22. jún 2016

@gir No sklamaná preto, že som sa celý čas pripravovala na prirodzený pôrod. Som mladá, zdravá, tehotenstvo bez komplikácií, dieťa dobre otočené, všetko nasvedčovalo, že by som mala rodiť normálne. A chcela by som mať ešte ďalšie deti a doktor ma straší, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu zase cisárskym...

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darina1952
22. jún 2016

Ktosi raz povedal, že "najväčším klamstvom je štatistika" a podľa mňa má pravdu 😉 Mám obe deti sekciou - sú OK, normálne prekonali kiahne a bežné choroby zo škôlky, teraz sú chorí 1-2x v roku. Lekárka nás vo dverách teraz víta slovami, že nás už dávno nevidela. Zdravie a imunita je individuálna a nedá sa podľa mňa na to aplikovať žiadna štatistika - proste je to život a každý sme nejaký 🙂

alaguema
22. jún 2016

@elviku11 obe moje deti sa narodili sekciou. Staršia 8 rokov, brala ATB raz, mladšia 5 rokov, zatiaľ ani raz. Občas riešime soplíky, kašeľ, no a mali kiahne, ako aj všetci spolužiaci 🙂 Je tam jedna taká vec, že ako bábo prechádza pôrodnými cestami, "zbiera" tie prospešné baktérie, ktoré potom osídľujú črevá a napomáhajú budovaniu imunity. Ale tá flóra sa vytvorí aj tak. Ale jeden z dôvodov, prečo nie som zástanca skorého nástupu do kolektívu je aj to, že imunitný systém maličkých detí nie je ešte zrelý, či sa narodili prirodzene, alebo sekciou. Ďalšia dôležitá vec je nechať pôsobiť už prvú teplotu, ktorú bude mať. Nezrážať antipyretikami, pokiaľ nedosiahne tých 38. A toho sa treba držať stále. Dávať pozor na stravu a chodiť veľa von.

majal
22. jún 2016

Ahoj, ja mozem povedat za seba, obidve deti sa narodili cisarskyma klop klop, obidve su zdrave jak buky, ziadne alergie atd.....dokonca boli zdravsi ako deti co sa rodili prirodzene,myslím v nasom okolí, takze podla mna to nemá na to vplyv....

meusicka
22. jún 2016

@elviku11 zbytocne sa stresujes, ja mam doma starsiu narodenu prirodzene a mensie dvojicky. ziaden rozdiel nie je, chorobnost sa moze skor spajat so zivotnym stylom, stravovanim, pobytom na cerstvom vzduchu, nez so s posobom narodenia.

8291
22. jún 2016

Malá bola sekciu,za dva roky chorá nebola ak nepočítam črevnú virozu,a herpeticku anginu,co je vírusové,alergie nema vobec na nič ani na kozmetiku ani potraviny

lolitka25
22. jún 2016

Nie nie nie! Syn ma vyse 3 rokov a este nebral antibiotika! Narodeny v 38tt

Dvojicky 34+2 16 mesiacov sem tam sople ked starsi donesie bacily zo skolky.
Cisarsky na chrobnost nema vplyv

carmella
22. jún 2016

nie! ,, syn 9r-- 2 krat bral antibiotika..

lucia20
22. jún 2016

tretia a stvrta su sekcie. ano byvaju chore, ale o nic viac ako starsie v ich veku. vzdy len sopliky. nic ine. a keby nenosili domov tie skolacke, skolkarske bacile tak tie sekciove nie su chore. nemyslim, ze by boli chorejsie... imunitu maju relativne dobru si myslim, alergie ziadne.

lorela
22. jún 2016

@elviku11 Keďže na imunitu pôsobí mnoho ďalších faktorov, nedá sa jednoznačne vyhlasovať, že pôrod cisárskym rezom spôsobí väčšiu chorobnosť, tak isto ako sa nedá toto tvrdenie aplikovať na deti nedojčené a pod.
No a z vlastnej skúsenosti; moje dieťa narodené sekciou má široko - ďaleko ukážkovú imunitu 😉.

adel222
22. jún 2016

@elviku11 zlej vzorky sa pytas. to ci bude (teraz) dieta tucne a alergicke ci chorlave je skoro zistovat, ma cely zivot aby sa alergia prejavila. pytaj sa skor nasej generacie. najdi si skupinu alergikov v nasom veku a ich sa popytaj ci boli rodeni sekciou a podla toho uvidis, ktora skupina prevazuje.
to ze ti tu pisu matky rocnych az sedemrocnych deti je bezpredmetne.

a nebedakaj nad svojou sekciou, uz ju mas za sebou nezmenis nic a uvidis co bude dalej

sunny3
22. jún 2016

Moje mladšie dieťa rodené sekciou je zdravšie ako moje staršie dieťa rodené klasicky. Ale zase mladšie neockujeme.

domak2
22. jún 2016

@elviku11 ale na to sa nemozes pozerat, ze mne a na koniku jednej. To su statistiky robene na obrovskom pocte ludi. Vezmi si to aj tak, ze castejsie mozu mat sekciu zeny obezne, tym padom aj deti maju sklon k nadvahe, ci uz by sa narodili sekciou ci nie, tak isto vela inych indikacii na cisarsky rez sa moze preniest nepriamo aj na dieta, nemusi to byt len tym. To neznamena, ze deti narodene prirodzene take problemy nemaju, pripadne zas maju problemy ine. Nestresuj. 🙂

katkakovac
22. jún 2016

Prespikaldam, ze si sklamana zo sekcie. Aj ja som bola, casom sa s tym zmieris. Potesim ta. Aj napriek prognozam je syn zdravy ako buk, mal sice 2x anginu, sle to bola blbost, lebo dedo ho mokreho nechal behat po vonku ked bola zima. Inak nic. A po sekcii sa da porodit prirodzene. Aj na slovensku a je nas dost vela. Je tu o tom skupina, ak by si si chcela nieco precitat😉 neboj dietatko bude zdrave, len sa netreba zbytocne sstrachovat, vsetko sterilizovat a zbytocne naobliekavat. Zdravy rozum, otuzovanie a vsetko bude v poriadku

kaja73
22. jún 2016

@elviku11 poznam tie statistiky..ide o osidlenie criev pocas prirodzeneho porodu....to su tie " dobre " bacilky ..a ked ide cisarakom tak tam prve vhupnu nemocnicne bakterie...je zname ze co sa tam prve dostane to tam bude zvycsa cely zivoti v prevahe a bude ovplyvnovat imunitu,alergie...mozes s tym trochu vybabrat ze budes proste dlhiodobo podavat napr bio gaiu,ci ine dobre probiotikum a ak sa vyhnete atb,tak sa ti podari to aspon trochu poriesit. Ak sa dieta napr.narodi klasiky a dostane atb uz ako par mesacne tak sa mu crevena flora tiez vynici dost vazne...a teda aj atb tu hraju vyznamu rolu,nielen porod....plus kojenie samozrejme

majka99999
22. jún 2016

Dalsie dietatko moze ist prirodzene, mam 2 kamosky, co po cisarskom porodili normalne.
@elviku11

A moji su obaja cisarskym, starsi ma rok v skolke pomaly za sebou rok a nic take dramaticke sa nestalo. Mensi mal strasne zlto-zelene soplw, vyyery ciste, imunita super. Vsetko pominulo, ked mu vysla posledna stolicka, 16. zub. Zdravie formuje vela veci, nielen sposob porodu. A niektore deticky byvaju chorlavejsie v detstve a v dospelosti su uplne zdrave.

andiekens
22. jún 2016

Veľa čítania môže byt občas iba na škodu..

evittam
22. jún 2016

@darina1952 Pekne si to napísala a ja mám rada túto peknú vetu: "verím len tej štatistike, ktorú si sama sfalšujem"... 😉
@elviku11 Menej čítaj blbosti a bude ti určite lepšie. Syn je narodený prirodzene - chorý bol naposledy pred pomaly 6-timi rokmi a teda ešte minulý rok doniesol kiahne zo školy. Inak nejaké soplíky a podobne nerátam. Dcérka je narodená akútnym CR - tá ešte nebola chorá vôbec - až na tie kiahne. A kiahne u oboch pefektný priebeh - žiadne teploty, komplikácie, nič - syn bol fit do 8. dní, dcérka do týždňa. 😉

katrena74
22. jún 2016

Ja mam dve deti narodene cr , nikdy som ziadnu knizku o babätkach nečitala a ani nebudem a tie najmudrejsie urcite nie...sopel kasel nie je choroba uz u nas , je jedno ako sa dietatko narodi hlavna vec ze je s tebou a zdrave knizkami podkur v ohni 🙂

janatrn
22. jún 2016

@elviku11 Ja mam prve 2 deti spontannym porodom, dalsich 5 cisarskym. Co sa tyka chorbnosti, obezity a dalsich statistik, o ktorych si sa docitala, nevidim rozdiel. Ani netrpia nejakymi tazkymi, ci castymi ochoreniami, alergiami... A neboj, nemusis dalsie rodit opät cisarskym a keby nahodou, mozes mat aj dalsie deti 😉 .