Štvorročné dieťa a mačiatko

elewele
29. júl 2015

Ahojte... Neviem ani ako začať... Pred 3tyzdnami sme si domov doniesli malé mačiatko.. Bývame v byte, kocúrik si zvykol rýchlo, je bezproblémový, rád sa mazna... Ale..! Môj 4 . ročný syn sa zmenil na nepoznanie odkedy je zviera v byte.. Donedávna to bol zlatý chlapec, poslušny, dobrý... Teraz? Mačku vkuse tyra, keď sa "nepozeram" ťahá ju za chvost, vykruca jej nohy, prenáša ju za krk, puči ju, kope do nej:( nič nepomáha, ani pekne vysvetľovanie, ani trest žiadny.. Už neviem čo robiť, je mi ľúto aj mačky aj syna... Akoby žiarlil na ňu, ale dôvod mu nedávame, stále sa mu venujeme ešte viac by som Povedala... Už neviem čo mám robiť.. Ci čakať ze ho to prejde.. Alebo? Mačke už tiež šibe z neho, lebo keď je v škôlke tak je kľudná, hra sa so skrabadlom, podriemkava si... Akonáhle príde malý domov nastane peklo... Naháňačky, natahovacky , mačka potom nevie co ma robiť, skáče mi po kvetoch, tiež robí zle... No konieec:(

lubkavargova1
29. júl 2015

No tak tu jednoznacne to bolo nepremyslene a unahlene konanie. Akoze klasika "zviera - hracka". To sa tak nerobi. Prepac, ale ruky-nohy by som lamala aj tebe/rodicom a aj dietatu. Zvieratko nie je len kus niecoho, co je pekne na par chvilok a potom dovi-dopo....ked ste nevedeli, tak najprv male zvieratko a potom na vacsie. A u 4 rocneho uz duplom postupne...a potom sa divime ze vidime v spravach faganov ak podpaluju zvierata, natacaju si to na mobil a skeria sa.. nezvladate vychovu dietata ako chcete zvladat vychovu zvieratka???? Radsej to zvieratko dat na adopciu k lepsim ludom a vy uz o zvieratku ani neuvazujte...sorry, ale toto je moj nazor

luciferkax
29. júl 2015

Podla mna je 4rocny chlapcek uz dost velky na to aby pochopil ze macka je tvor zivy a tiez citi bolest....skus vysvetlovat dalej a venuj sa im spolocne..napr. sadnite. Si spolu na postel a tak sa hrajte..maznajte..aj my mame macky..obcas ich deti "popucia" ked ich nosia na rukach..aaano a obcas aj nahanaju ale to uz kricim :-P. Ale inac ich miluju...

Zelam vela trpezlivosti a maciatko prec medavaj. Zvykne si..musi..ved. rockov ma uz dost."

@lubkavargova1 a ty si akoze normalna?? Ako sa ma to dieta naucit zit so zvoeratkami ak nie tak ze si jedno vezmu?? Ano maciatki to terqz nie je prijemne ale skratka sa.to maly musi naucit prave preto aby ked bude velky mal vztah k zvieratam.. mozno maca vidi prvykrat v zivotr a mozno len nie je nauceny sa.delit o.maminu pozornost.. sak autorka nikde nepise ze syna uci a nuti maciatku robit zle a ani to ze.ho ide vyhodit na ulicu.. citaj."premyslaj..a potom pis a urazaj

enka81
29. júl 2015

podobny pripad sme zazili s nasou dcerkou /teraz 5 rocnou/. Dieta dobre, ale ako nahle sme mali male steniatka, maciatko, bol porblem, ked ju nik nevidel, ,,robila zvieratkam zle". Najskor som to riesila dohovaranim, vysvetlovanim, neskor krikom. Ked nic nepomahalo, muz uz bol v stave, ze dame zvieratka prec, ked im robi zle, povedala som si dost. Nebudem trestat zvierata len kvoli tomu, ze sa malá nevie vpratat do koze. Najblizsie ked som ju videla v ,,akcii", dala som jej na zadok /maminy, ktore nazastavaju tieto vychovne metody , nekomentujte tuto cast prosim/. Ked to opakovala, opakovala som aj ja. . Pomohlo to. Za normalnych okolnosti drobcov nebijem, ale co je moc, to je moc. Teraz po roku je to uz lepsie, je starsia, ale vzdy striehnem co robi, pripadne ju upozornim.

sissy27
29. júl 2015

@elewele hmmm máte šťastie na dobrého kocúrika... lebo poznám aj také mačky, ktoré by tvojho syna postavili do pozoru a nedovolil by si viac ani len krivo pozrieť a nie ešte potiahnuť za chvost... ale poviem ti len toľko - pre mňa je neprípustné, aby ktokoľvek kopal do kohokoľvek, ešte k tomu k do slabšieho alebo do zvieraťa, a spraviť to moja dcéra, tak dostane jednu dobrú vzduchom chladenú... 4ročný už jednak musí vedieť, že zvieratám (ani nikomu) sa nesmie ubližovať a ak aj to aj nevie, tak základnú poslušnosť a rešpekt voči rodičom by v tomto veku tiež mal mať zvládnutý...
ak dáte kocúrika preč, tak synovi ukážete, že on je pánom domu... na druhej strane prečo má zviera trpieť...

luciferkax
29. júl 2015

@enka81. S tymto suhlasim..u mas ked syn tahal za srst potiahla som ja jeho za vlasy...ked tahal labky tahala som.mu ja ruky..ale pochopil :-P

0silvia0
29. júl 2015

@elewele cit ku zvieratám treba pestovať u detí odmalička. Tvoj syn cit ku zvieratám evidentne nemá. Takéto správanie ku zvieraťu jednoducho nemôžeš dovoliť! Škoda, že mačka nie je väčšia, sama by mu jednoznačne ukázala, ako sa treba správať - raz by ho dobre doškriabala a mal by pred ňou rešpekt.
Evidentne to všetci nezvládate, dajte kocúrika preč, nič lepšie nemôžete urobiť, ja by som sa nedokázala pozerať na to, ako moje dieťa týra zviera, keďže si s ním nevieš poradiť. My sme mali rôzne zvery, ale moje deti som učila rešpektu a citu, raz by zvieraťu ublížili a nemohli by sa k nemu ani priblížiť. Kocúr je zviera, ktoré sa nedá zatvoriť do klietky a hrať sa s ním len vtedy, keď si pri dieťati. Takže by som skôr odporúčala zviera, ktoré máš pod dozorom keď sa s ním dieťa hrá - čiže škrečka, morča.

mamulienka30
29. júl 2015

Cakat ci to prejde? Boze chudak zviera 😖 Synovi razne povedat DOST a pri kazdom poruseni okamzite do izby, zakaz telky, odovzdanie oblubenych auticok, hraciek, ziadna rozpravka na vecer a podobne, ved 4 rocne dieta je uz rozumny maly clovek a nie hlupe dieta, co nerozumie,co robi! Joooj na tyranie zvierat som hakliva az az 😠

sardinka333
29. júl 2015

dalšie dieťa so syndromom zanedbaného remena 😠
Moje decko kopnuť do mačky...tak mu riť zlýskam že si na nu nesadne. Aj moje decká raz ,,trapili,, morské prasiatko - hadzali ho o postel, tiež som tam chodial ,,deti nono,, rozbesnené ako v tranze sa smiali na tom čo robia. Varechou dostali na riť - u nás to malo o to väčší učinok že tou varechou vtedy dostali prvý a zatial aj posledný krát. To zviera to tiež bolí a traumatizuje. A ked sa dieťa ,,naučí,, ze može toto robiť tak už pred čím sa zastaví, nič mu nebude sväté..teraz kopne do mačky a vylame jej nohy a potom kopne do matere a ta sa bude čudovať ako je to možné. Ani sa mi nechce veriť, že dobré, milé a bezproblémové a hlavne POSLUŠNÉ dieťa zrazu začne den čo den tyrať mačku...

lubkavargova1
29. júl 2015

Na mna neutocte, tu je jednoznacne uloha na rodicoch, aby naucili aj to zvieratko a aj to dieta ako sa maju k sebe spravat. Ci vy si myslite ze akekolvek zvieratko nepotrebuje vychovu ti?? Jasne prinesiem domov , supnem pred dieta a majte sa v laske? Hlboky omyl....jednoznacne si stojim za nazor, ze tu zlyhavaju rodicia. A prepacte, ale dieta co dusi, taha a vykruca labky jednoznacne nezvlada staranie sa o zvieratko. A ked nepomaha ani doovorenie a ani tresty tak bez debaty...pokial chcu zvieratko a vidia ze to dieta nezvlada tak maximalne rybicky..a moooooooooooozno ked bude vacsie dieta tak vtedy uvazovat o nejakom zvieratku. Inak nie. Neurazam, ale toto sa nerobi. Sama mam doma zvieratko a aj preslo vycvikom a su tam pravidla ktore platia aj pre ludi a aj pre zvieratka.

elewele
autor
29. júl 2015

Nechcem ho dat preč... A malý dostane aj na zadok, aj hračky už bal zbalené... Všetko pomôže tak na chvíľu... Ako on kocúrika aj pohladka aj mu dá pusu, ze ho ma rád... Ale potom ma aj zákerné stavy... Ako som už opisovala hore... Môj muž stráca trpezlivosť... Ja sa držím statočne, pred nimi, no keď som sama poplacem si... Ked sme si mačku brali ani ma nenapadlo ze budem riešiť niečo takéto, pretože s malým často chodievame ku starým rodičom a ti majú psa, sliepky, mačku a nikdy som nespozorovala žeby sa k nim správal zle....

sardinka333
29. júl 2015

@luciferkax 4 ročné dieťa vidí mačku 1x v živote? To si ,,děláš kozy,,🙂 Detské leporelo som deťom ,,čitala,, ako prvé a všetky tieto zvery tam boli - tie základné. Chodili sme do ZOO, na tie rozne farmy v okolo mesta...a okrem toho aj po ulici pri panelakoch snad chodia mačky, deti boli v akom takom kontakte so zvieratami. Beriem, že každé dieťa skuša ako tie moje. Raz, dva razy sa može stať že niečo ,,vyparatia,, ale tiež to musí mať hranice.
Čo tu chceš furt denne vysvetlovať ked evidentne nechape? Kým to mača nezabije jedným ,,správnym,, uderom?

fra
29. júl 2015

Som stará škola, mačiatko by som asi nedávala preč, aby syn nenadobudol dojem, že celý vesmír sa točí okolo neho.(škoda, že si to mačka nevie vybaviť sama, stačilo by pár škrabancov a hneď by jej dal pokoj) ... radšej by som to riešila vo chvíli keď mačiatku začne ubližovať nejakým fyzickým nepohodlím, presne ako sa tu písalo- zaťahá mačku za srsť, zaťahám ho za vlasy a podobne, aby videl, že to naozaj bolí- .. takéto názorné ukážky sú podľa mňa najlepšie.... jedna na odľahčenie témy 🙂 https://www.facebook.com/mytopfm/videos/1015332...

margotka112
29. júl 2015

No ked tak čítam o čo ste lepšie matky ked bijete svoje dieta,o nič len s tým rozdielom ,že malý má 4 roky a vy min. 30.
Za prvé ked je doma malý snaž sa mať mača pri sebe,aby bolo v dohlade,ak malý bude chcieť ublížiť mačaťu,upozorni ho. Kúp dáke hračky pre mača,alebo len omotaj dáky brmbolec so špagátom na paličku. V rámci času si sadni s malým a ukáž mu ako sa dá zahrať s mačaťom. Podla mňa sa bude tešiť ak mača bude naháňať hračku a malý s ňou bude hýbať. Apropo: Ked som mala cca7 rokov,mali sme čierneho kocúra, aj som ho ťahala za chvost a zaviazala na celý deň do vreca,alebo hádzala do suda s vodou. A teraz ked som dospela nemám žiadnu potrebu týrať zvieratá. Dokonca máme psa,ktorého zbožňujem.Minulý rok som domov dovliekla 2 mačatá a odchovala na flaške. Takže tyran z neho nemusí vyrásť.

rybiatko123
29. júl 2015

4 ročné dieťa by už malo mať rozum, takže ak pekné vysvetlenie nepomáha, tak pekne tresnúť po zadku. švagriná deti takto trestala, keď robili zle ich psíkovi a rýchlo ich to prešlo, povedala im, že rovnako ako to bolí ich, keď im capne tak aj psíka. potom ho už iba hladkali. s tým rozdielom, že oni mali 2 roky 🙂 ja som na zvieratká citlivá a preto sa mi ťažko číta, keď sa nejaké decko nevie vpratať do kože.

charlie1980
29. júl 2015

Da sa aj dieta, zvlast 4.r, naucit, aby zviera netrapil. Naucila som to 3.r u psa a naucila som to aj 20.mes u zajaca, ktory bol stale vonku, pretoze si ho vyzadoval mimo klietky. Veru, dostali obidvaja aj po zadku, aj po rukach, az kym sa to nenaucili.

lubkavargova1
29. júl 2015

nemusi z neho tyran vyrast, to je pravda....sorry, ale nechapem jedno. Deticky v bavlnke, nedajboze ho udriet hoc aj vzduchom/vankom, ale ze trepe ine zvieratka to je v pohooooooooode. Ved z toho vyrastie, to ho prejde....jo, prejde jak psa kamion 😀 😀 ja radsej idem het z tejto diskusie..toto sa mi az zle cita a idem ja dat mojmu kocurovi zrat...len fakt ze skoda, ze ta macicka nie je vacsia, na mieste tej macky fajny skrabanec, a kopanec a bol by klud a respekt 🙄

lalinko2010
29. júl 2015

@elewele ahoj, my máme doma 18 ročného kocúra, tolerantný, ešte vitálny, ale keď zbadá drobca - má 5 rokov - tak sa ježí a pritom mu drobec nerobí nič, nebije ho, len ho proste naháňa a to kocúr nemá rád, bolo aj také že kocúr doňho skočil, ale doslova sa mu zadrapol do ruky, nohy, minule syna vyfackal, aj sa rozbehol po synovi ale keď bol syn chorý tak kocúr pri ňom ležal, strážil drobca ..
na dvore máme 4 malé mačky, rozpätie 3-4 mesačné ale poviem ti, to je masaker! čo s nimi drobec robí a mačky? jedna uteká pred ním, druhá ho poškrabe a tretia a štvrtá si nechá robiť so sebou čo chce, čiže drobec ich naťahuje, otáča, no blbosti s nimi a mačky? tie mu spia pritom.
odporúčanie? nevšímať si, viem je ti ľúto kocúrika ale on je v pohode a neboj keď sa mu nebude dačo páčiť dá to najavo synovi.
ale pozor, takto sme mali mačku dostali sme a drobca poškrabala a drobec schytal baktériu, navreli mu uzliny a bral atb, tak každé škrabnutie dezinfikovať.

sardinka333
29. júl 2015

@margotka112 ale mame si sa s tým asi nechválila že trýzniš mačku či ano? či ked ta rodičia videli ako ju hhádžeš do suda s vodou tak mávli rukou pripadne si niekde v komorke mama poplakala...to iste.
Je rozdiel deti biť, otlkať denne za každu maličkosť, vybíjat si na nich zlosť a vytvárat doma atmosferu strachu a násilia. A je rozdiel dať ,,jedno výchovné zaucho,, ktoré má v tej správnej chvíli väčšiu výpovednu hodnotu ako 1000 slov.
Tyran nemusí z nikoho vyrásť na to treba spojiť viac faktorov aby sa namiešal ,,psychopat,, (i ked na zvieratách mnohí začínali)

charlie1980
29. júl 2015

@margotka112 Neuverila by si, ako moj syn spoza chrbat pozeral, ci sa pozeram, ci moze zajaca vytahat za usi alebo srst. 20.mes. A ten zajac naozaj nevedel tak rychlo utiect ako pes alebo macka. Naucila som ho to behom tyzdna, teraz si ho ani nevsimne. Ale ano, dnes uz aj vychovna po zadku sa odsudzuje. Ked si uvedomuje dieta, ze robi zle, tak si uvedomuje ako zle nerobit.

marianna_peskova
29. júl 2015

@luciferkax Nevyjadrila by som sa takým krutým spôsobom ako @lubkavargova1 , ale má pravdu v tom, že zvieratá drobného vzrastu nepatria malým deťom. Tobôž nie, keď si majiteľka príspevku zaopatrila mačiatko k štvorročnému dieťaťu. Ani svojmu štvorročnému JA by som ho nedala do ruky.
Ale deti by určite mali byť vychovávané k láske k zvieratám, veď tie najkrajšie priateľstvá vznikajú medzi psom/mačkou a človekom.
@elewele Mačiatko venujte inej rodine. Zaobstarajte si ďalšie, keď bude syn starší. Aký vek je na to vhodný, neviem. Taký odborník nie som. 😅

j.a.n.e.7
29. júl 2015

Ahoj, bývame na dedine a máme psa, mačky aj králiky, takže deti sú v neustálom kontakte so zvieratami. Keď bol syn malý, tak tiež akoby rád robil hlavne psovi (vlčiakovi) zle, skákal po ňom, strkal mu prsty do očí a iné kúsky, len som sa bála, aby to pes ustál a nepohrýzol ho, čo sa našťastie nestalo (je to najdúch, tak asi je vďačný a inak syna zbožňuje). Aj mačky si užili, rád ich zatváral do krabíc, naťahoval atď. To mohlo byť aj v takom veku ako je Tvoj syn. Dcérka vždy bola k zvieratám nežná, s ňou taký problém nebol. Keď nepomohlo dohováranie, bol aj fyzický trest, aby si uvedomil, že tak ako on pociťuje bolesť to bolí aj tie zvieratká. Dnes má 7 rokov a je to úplne o inom, rád sa o náš zverinec stará, dohliada či majú čo jesť aj piť a jednoducho z toho vyrástol.

Takže už keď ste si kúpili kocúrika, tak by som to skúsila vydržať a keď nepomôže dohováranie aj tvrdší trest. Naučiť dieťa k úcte a láske k zvieratám je dobrá lekcia do života!

sardinka333
29. júl 2015

@lubkavargova1 to más v každej diskusii o vychove...,,to prejde,, a z ,,toho vyrastie,, prípadne ,,daj ho na prsník alebo do nosiča,,
Mnohé skleníkové deti, ktorým sa odstranuje z cesty ,,každé nepohodlie,, a ich evidentné charakterové vady sa ospravedlnuju ,,vývojom,, ,,obdobím,,. Deti, ktoré maju viac menej všetko - ale nemaju za nič zodpovednosť, maju slobodu ale za nič nezodpovedaju, ved rodičia zariadia, zahladia v inej diskusii zase decko bije ostatné v školke, sotí, kopne a ešte sa z toho rehoce a ešte ho niektoré humanistky lutuju a tie bité deti, ktoré služia ako boxovacie vaky tie nelutuju ....a niektoré ,,tresty,,? Zoberem ti hračky? alebo ,,pojdeme domov,, (samozrejme že nikdy nejdu napr. z ihriska len sa matka vyhraža) a deti to vedia že mama šteká ale nekusne...takže oni počuju bla, bla, bla... 😒

yukki
29. júl 2015

No, u nás moc nepomáhalo pri tom "týraní" zvierat nič voči dcére z mojej strany, darmo som sa snažila akokoľvek.......až pár kvalitných škrabancov od mačky, a od malého psa aj cvakance a aj to psie zjačanie do toho.......
Nič Vám iné neostáva, len striehnuť striehnuť striehnuť, a nedať malému ani jedinú šancu na to, aby rozvinul to svoje týranie, a mačaťu zabezpečiť nerušený kútik, kam sa môže kedykoľvek utiahnuť a kam na neho malý nebude môcť ani šáhnuť.....možno kúpiť tú hračku (pierka na paličke a šnúrke), niečo, s čím by sa hral chlapček a mača NORMÁLNE

lubkavargova1
29. júl 2015

Len je rozdiel mat zvieratko na dedine kde sa macka zdekuje het ked uz ma toho dost...v byte sa macka tak zdekuje na skrinu (aj ked pri tych novych dizajnoch, chudak macka skorej sa strepe z tych skrin jak ma klud)
Ano uznavam, ze su aj velke plemena psov kde keby toto robil dospelak co dieta, tak uz davno ma ruku/nohu bo mu ho ukusne. Zalezi to od vychovy, temperamentu...je pekne pozerat take videjka a aj realne...lenze nezabudajte ze su to vacsinou uz velke psy/macky, ktore uz nieco maju za sebou a nie male. Steniatka a maciatka su jak deti tiez...prechadzaju aj oni detskym obdobim, pubertou a nakoniec vytuzena staroba....ci, myslite, ze nie? Ze vsak to je len zviera nic moc? 🙄 🙄

rybiatko123
29. júl 2015

@margotka112 panebože, týmto by som sa fakt nechválila. ja idem asi preč z tejto diskusie, je mi z toho zle, kde boli rodičia? ja už neviem, či niektoré deti sú natoľko retardované, že rodičia si s nimi nevedia dať rady alebo čo?

@elewele ak sa tvoj syn nenaučí správať, dajte kocúrika mne, bude o neho lepšie postarané.

fra
29. júl 2015

@margotka112 škoda, že to nevedia napríklad aj rozpálené kachle- tie jednoducho bez milosti dieťa popália keď k nim natiahne ruku a nerozmýšľajú, že je to neetické a že to dieťa vlastne týrajú 😝 😕 😅 a je zaručené, že druhýkrát sa ich už normálne zdravé dieťa staršie ako cca 2 roky dobrovoľne nedotkne, lebo si pamatá ten nepríjemný pocit
.
.... jednoducho svet je nastavený tak, že každá reakcia vyvoláva protireakciu a čím skor dieťa pochopí, že má hranice, ktoré nesmie prekročiť tým je to lepšie nielen pre celú rodinu, ale aj preň samotné .... vážnu chybu podľa mňa robia práveže rodičia, ktorí tie hranice nestanovia a deti sú potom ako odtrhnuté z reťaze ....- samozrejme, že nie som za fyzické tresty za každú somarinu, som presvedčená, že keď sa rodič hnevá mal by sa najprv trochu skľudniť a rozhodne nerestať dieťa keď je rozčúlený, ale keď dieťa týra niekoho slabšieho od neho, je to práve prípad, keď by mal vždy a rázne zakročiť a nie sa len prizerať a trpieť sebaľútosťou alebo to prejsť ako niečo nepodstatné

sardinka333
29. júl 2015

@yukki vztah zviera a človek je velmi krehký...ta mačka si to tiež fixuje ako sa k nej kto sprava, nie je to vec zvlášť mačky maju svoj svet a nie su také poddajné ako psy. (máme kocura a ten cviči s nami, ale tak to je ina diagnoza) Moja mama ma psika z utulku, nebol tam vraj dlho...a je na nom vidieť že sa k nemu dlhšie nespravali prave najlepšie, boji sa, laka sa, nema taku doveru v človeka...takže je dosť možné ze mačiatko bude pred chlapcom akurat tak utekat preč pretože si ho spaja s neprijemným zažitkom - bolest. A to je silný stimul...
A nie ze sa ,,budu hrať,,

elewele
autor
29. júl 2015

Ale on predsa je potrestaný keď urobí niečo zlé (v tomto prípade mačke) ale akoby na to potom zabudol alebo neviem... Skúša.. Možno... Ja mam tiež Zvieratá rada.. Až príliš... Preto ma to teraz trápi ze si zrazu neviem poradiť...

ibo
29. júl 2015

Ahojte ja si osobne nemyslim ze je zle mat maciatko pri malom dietati....moje mala ma 18 mesiacov a mame 3 mesacne maciatko...u nas je vyhoda to,ze mala ked robi nasej macke zle tak jej to macka vrati....nie ze doskriabe alebo nieco take ale skoci jej na plienku a tak 🙂Tiez sme sa bali ako to bude ale treba aj dieta usmernit ze nemoze robit zle macicke...nasa tak brutalne nikdy nerobila zle macke...ale veru by dostala aj po ritke(plienke)

ivetkab.
29. júl 2015

Ako čo riešite? Proste mačku by som dala z bytu preč.