Strach z chorôb u detí

syrik
15. jún 2015

Ahojte maminky, mám dve deti A strach O ne. Ale to má asi každá,len mám pocit, že to už prehanam. Druhá dcérka sa narodila pridusena,odvtedy sa hrozne bojím O ňu.O staršiu sa už až tak nebojím, už jej necistim ruky po hraní na ihrisku alebo po chytani nákupného košíka - to som až paniku chytala. Dnes oblizovala tyč na preliezke. Ju až tak neriešim už.No ten strach sa preniesol na druhú. Keď príde návšteva, musia si umyť ruky, bojím sa chodiť aj na poradne, lebo pravidelne tam mamičky S chorými deťmi V čase poradni. Teraz sama brušná viroza. Ja sama si umývam ruky obruskami po návšteve zdravotného strediska. Bola som za oboma už hospitalizovana so zdravými. S druhou som hneď Z pôrodnice na detské plné chorých detí, my so zltackou. Hrozne sa bojím, že niečo chytia, hlavne hnaciek A vracania.Keď ideme na návštevu alebo má niekto prísť, kontrolujem,či nie sú chorí. Od septembra ide mala do škôlky, to sa aj zblaznim. Snažím sa hovoriť si,že choroby patria K detstvu, ale chytá má panika pri každom ochorení, pri každej horúčke.Už V pôrodnici som nezniesla návštevy. Ja viem, preháňam to, len akosi sa neviem pozrieť na to Z nadhľadu A byť uvolnenejsia. Máte niektorá podobný problém? Ďakujem

pribinak
15. jún 2015

Nic v zlom, ale asi by si sa mala porozpravat so psychologickou, aby si nejaku uzkost ci fobiu nepreniesla aj na svoje deti. Tie totiz viac ako pocvaju co hovoris, "citaju" tvoju neverbalnu komunikaciu, teda skor vidia to ako sa spravas v niektorych situaciach

Ale zas ja tiez ked idem na navstevu sa hlasim, ze sme zdravi a zurim, ked niekto v polovici navstevy vyhlasi, ze jeho dcera ci syn takto kaslu uz druhy tyzden ci vcera sme mali este teploty a dnes je to uz ok

andrejka1974
16. jún 2015

ja mam doma malu autistku a ta dava do ust naozaj vsetko 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a ver mi nic sa jej nestalo, prehnana cistota nie je zdrava, vsetko z mierou , samozrejme nemam rada, ked j niekto chori tak nech na navstevu nejde

kiristinka1
16. jún 2015

Ja som si tiež myslela,ze som paranoik,ale nie som.ludia su maximálne neohladuplni a hotovo.maly ma 3 a pol roka,teraz som tehotná a veru zasa to riešim..lebo dojdem na návštevu k svokrovcom,boli u nich este známi a chlap hovori,nevedeli sme ci prídeme,vcera ma este preháňalo?ale deti su uz v pohode..samozrejme sme za 2dni boli na záchode cela rodina..nemala som kiahne,som tehotná,preto som aj maleho nechala doma este,a nie v škôlke..dojdem na firemnú akciu môjho muža a tam decko na 5den po vyseve?ze sak sa doma nudilo?..nehovorím o soploch,kasloch normálnych,tomu sa clovek nevyhne..ked som pred cisárskym bola doma,tak som uz týžden pred operáciou bola len s rodinou,nech nic nechytím.,silnou mocou došla kamoska,ze ona je zdravá,ked odchádzala mi povie,ze sak pred dvoma dnami mala teplotu a skončil jej kašeľ,no nerodia som s kašľom?jasne..v 6nedeli som nechcela k malému cudzie návštevy,zas som bola za psychopatku..došla silnou mocou rodina mužova neohlásene..výsledok?choroba ruky,nohy,ústa..sak oni uz boli 5den Ok od nich to mat nemôžme..

megika1
16. jún 2015

@kiristinka1 považujem za hulvátstvo takto chodiť medzi ľudí s nedoliečenými nepríjemnými ochoreniami,preto sa to šíri ako mor.....s chrípkami ešte obehať čo sa dá,šak nech trpia aj iní,keď sa musím trápiť ....och,neznášam taký prístup :/

kiristinka1
16. jún 2015

@megika1 lenže ludia to robia,sak nech si okolie buduje imunitu..ja ked som sedela na pľúcnom s ruskou na "hube" tak sa ma pýtali,ci mam ebolu..vyšiel doktor a hovori,ze keby tam po sebe nekašlali a dali si ju tiež tak nema plnú čakáreň..

ruthike
16. jún 2015

Ja som na tom bola podobne, hlavne ked mala isla do jasli a tam kazde druhe babo zelene sople🙂samo, ze to aj ona schytala a pol roka bola casto chora, spociatku len zakaslala a uz bola doma na marodke.Postupne som pochopila, ze takto je to normalne a buduje si imunitu. Mame v rodine pripad prehnane uzkostlivej mamy, vsetko pucuje a jej maly sama alergia. Kym nema teploty, alebo nie je malatna tak ju vodim do jasli aj so soplami, nakolko to tak robia i ostatni, pije vtedy viac caju a davam jej cibulovy sirup na podporu. Myslim, ze sa jej to zlepsilo o dost. Ono deti schytaju vselijake desy, ale oni to znasaju lepsie nez my a ked ta nevidia panikarit tak su v pohode. Treba verit, ze vsetko dobre dopadne inac sa zblaznis.

Co sa beznej hygieny tyka, nemyslim si, ze som vyrastala v nejako extra cistotnej rodine, ale u nas bol prisny zvyk ruky si umyvat po prichode z vonku, pred jedlom co sa jedlo priamo rukami (ako chleba, kura a pod) a po navsteve cakarne s chorymi tiez. Nemyslim na vyskyt bakterii stale a vsade, ale toto su nase pravidla. Pride mi normalne, ze ludia si umyju ruky na navsteve🙂 moj muz pride z roboty a vie, ze ziadne cukrovanie ani so mnou ani s malou pokym si ruky neumyje.Vonku mala moze ryt v zemi a valat sa v blate aj ked co to olize,tak sa snazim ostat kludna🙂 ale to umyvanie ruk nie je precitlivenost ,ale dobry zvyk - netreba ti salmonelu, hepatitiidu a znizuje to aj vyskyt bezny viralnych ochoreni (sice nie az tak u malych deti, ktore vsetko olizuju)

ruthike
16. jún 2015

@kiristinka1 suhlasim, hlavne tie crevne virozy a ludska neznalost. Moja mama vravi, ze ludom chyba obcas zdravy rozum, ale podla mna je to len osveta. Ale ... Muzova seseternica je obvidna lekarka (sice v Anglicku, no nie je to Somalsko:D a pozvala nas na vikend. Mame rovnako stare deti, takze super. V stvrtok doobeda mi vravi, ze jej maly ma hnacky a vracia, takze radsej nic. Ja, ze jasne. V piatok ma uz ale presviedca, ze maly je uz v pohode nech teda prideme. Na nete sa vsade pise, ze este 48 hodin po ukonceni symptomov si nakazlivy!!!Samo, ze uz v piatok vecer vsetci davili a hnackovali a ja som len krutila hlavou. To iste svagrina, tiez doktorka, ta poslala maleho do jasli po vikendovom hnackovani... Lebo vsak nevracal to nebude viroza....!!! Polka jasli bola nakazena a aj nasi svokrovci.bpochopim nadchu a podobne, ale uz len tych par dni nechat decko doma, aspon pre pripad, vsak tie crevne virozy nie su len tak, male decko lahko skonci dehydratovane.Ja som za budovanie imunity, neumyvam hracky a neprenasledujem s alkoholovymi obruskami, ale ked moj muz povolil navstevy ked mala mala 3. Dni, tak ma skoro trafil slak:D

tinqua
16. jún 2015

Netreba nic prehanat, tiez malej umyjem ruky ked prideme domov, ale zas ju nenahanam s antibakterialnymi obruskami po ihrisku...ked je chora sedime doma aj ked sa nudime obe na zblaznenie...zas na druhej strane mame v rodine ocka psychosa co synovi odmalicka za vsetko drhol ruky, pri kazdom sopliku sedel v cakarni a drzal ho doslova v izolacii, teraz ma chlapec tri roky a uz je tiez sfanatizovany do cistoty, odtrhne datelinku pyta si ruky umyt, zakopne padne zas umyt, vycika sa a musi sa ist okupat lebo zachvat inak...no bude to mat tazke v zivote

syrik
autor
16. jún 2015

@kiristinka1 Píšeš O mojej rodine? Presne toto isté sa nám stalo, akurát som čakala prvé. A dokonca na štedrú večeru nás volala svokra K sebe, V ten deň skončila na pohotovosti S hnackami A,ja tehotná. Ale ja sa prehnané bojím O deti. Nascipani prišli obaja zase po narodení na Mikuláša, lebo veď je Mikuláš A ona malú pestovať nebude. Som myslela, že má vystrie. Ale tiež som vadna, lebo volám, či sú zdraví, keď tam ideme.

gapre
16. jún 2015

Asi to je normalne 🙂 Aj ja mam strach o dieta a dokonca aj manzel.Dcerka mala anginu,to preslo.Potom mala afektovy zachvat,ze prestala dychat.To som ju chodila,len kontrolovat ci dycha.Strasne nieco zazit!Ale ,ze by som za nou chodila s obruskami to nie.No stale je nieco coho sa bojim a uz si namyslam co,ked...Dufam,ze sa to bude zlepsovat vekom,inak zosediviem 🙂

mirkita
16. jún 2015

veru aj ja mam pocit ze najviac v pohode su deti, ktorych mamy neriesia kazdy sopel, kasel, spinave ruky... urcite pouvazuj ci nezajst niekam pre odbornu pomoc ked sama citis ze to je asi prilis a ides sa z toho zblaznit...podla ma je to aj tlakom medii a socialnych sieti - vsak vsade citame a pocuvame co sa stalo, aka strasna choroba, z coho to asi bolo, aky virus, ockovanie, deticky v nemocniciach a tym horsie ze mas aj osobnu skusenost.... ja som tiez bola s mladsou v nemocke, jej sa viac chytaju kdejake kozne veci, so synom to nepozname... ale teda neprinutilo ma to k tomu aby som v kuse vsetko cistila, im neustale cistila ruky a pod...a ked kaslu a soplia, k dr, nechodime...mam pocit ze su ovela zdravsi ked tam nejdeme 😀 moji nemaju ockovanie proti rota a klop klop hnacku ani vracanie u nich nepoznam... ale jeden nikdy nevie, keby si sa mala o vsetko bat tak sa musis bat aj o to niekoho nezrazi auto, ci zem neznici ateroid a ci nam niekto neotravi vodu atd atd 🙂

kris557
16. jún 2015

@syrik je to normalne ze sa bojis aj ja beriem vsade vlhcene. A presne ludia su neohladuplni. Ja sa tiez netrepem na navstevu, ked sme chori. Kazdy je haklivy na svoje deti a na druhych neberie ohlad.

adrioska
16. jún 2015

Aj ja som taka. Niektori v rodine uz pochopili, niektori si tukaju na celo. Ale ked su chore deti, kto s nimi ide.k.lekarovi? Kto sa.stara? Kto ponocuje? No ja samozrejme....Takze kaslem na to, co si kto mysli. Brat ma strasi s autoimunitnymi chorobami....:-/
Mozno by si mohla zajst za psycholovom, aby si si to trosku korigovala....ja ta chapem, ze to robis, lebo aj ja to robim....ale aby ti z toho nepreplo....chapes 😉

ivana2209
16. jún 2015

Aj ja som taka ustrachana maminka 🙂 Teraz je to uz trosku lepsie, ale kym bol maly babatko, tak tiez som stale ked sme sli na navstevu zistovala ci su zdraví a tak isto ked mal niekto prist k nam. Asi od novembra do aprila s nim nechodime po nakupnych centrach, aby nieco nechytil. Zatial chvalaohu nebral maly ziadne ATB, mal len 3x sople. S cistotou to zase neprehanam, ruky si umyva pred jedlom, ked je na nocniku a ked prideme z von. Ale nenahanam ho s vlhcenymi utierkami. Je prevda, ze ked bol mensi a bral hracky do ust, stale ked sa s nimi hrali ine deti som ich potom umyvala, ale teraz to uz nerobim 🙂 Mama aj sestra mi hovoria, ze to prehanam, co si uvedomujem a snazim sa to uz tak nebrat. Ja mam ten strach nejek v sebe, lebo som mala rizikove tehotenstvo a zo zaciatku som len pocuvala, ze potratim. Potom ked mal maly 4 tyzdne, bol operovny na pruh a to som myslela ze zosaliem pred tou operackou.

syrik
autor
16. jún 2015

Alebo napr. Materské centra. Mamičky - 2 deti, S mladšim do centra A staršieho chorého do škôlky nevezmu,tak ho vezme do centra.Viackrát sa mi to stalo.