Správne odgrgnutie mesačného bábätka

jennyka
14. jún 2012

ahoj, tak na uvod som uz zufala, maly posledne dni po kojeni ked je cas na odgrgnutie zacina sa pucit, natahovat, plakat a nechce si odgrgnut. vcera vecer som ho nosila na rukach asi tri hodiny a stale plakal. neviete preco si nechce odgrgnut? respektive preco place ked ho dam do zvyslej polohy na odgrgnutie. davam ho na plece. je aj iny sposob co by som mala vyskusat? poradte mi prosim

zapka21
14. jún 2012

@jennyka existuje poloha na tigrika, dietatko lezi na predlakti tvarickou nadol, rodic drzi stehienko v uhle zvierajucom 90st so zvyskom telicka, dietatko je cca v 45st uhle.

jennyka
autor
14. jún 2012

To si neviem ani predstavit 🙂 je nutne aby si zakazdym odgrgol? citala so ze ak zaspi pri kojeni a vtej istej polohe ho premiestnim nemusi si odgrgnut. ze mi sam da najavo ze si chce grgnut a to takym sposobom ze sa po chvilke prebudi a zacne sa mrvit. nie je to nebezpecne? bojim sa aby sa mi nezadusil.

xlucia
14. jún 2012

@jennyka nie je to nutne a urcite sa ti nezadusi. moj starsi si prve dva mesiace vobec neodgrgaval. ako som ho nakojila, tak som ho polozila na bok a spal. naco ho davas do takej polohy, v ktorej ti jasne placom ukazuje ze mu je to neprijemne???

monickapd
14. jún 2012

@jennyka na brusku Ti nebude chciet byt ked sa tak natahuje...aj moja mala to robila, az som skusila ju vobec nezdvihat na grg a spala kludne...ak sa velmi pucila, zdvihla som ale 🙂 babatko sa nezadusi, ani keby sa pogrcalo, ma tak usposobeny system, ze ani keby lezalo na chrbatiku, nezadusi sa 🙂 a mozno ma reflux..to mal moj syn a kym sme nasli dobru polohu, uz bol vacsi 🙂 len klud, zaspievaj mu, drzim palce 😵

bosoriak
14. jún 2012

@jennyka Presne ako pise @xlucia - dojcene dieta nepotrebuje odgrgavat vobec. Skus ho nedat odgrgnut a uvidis. Moje dcery si za cely svoj dojceny zivot odgrgli dovedna asi 3x. 🙂

monickapd
14. jún 2012

nie je pravda ze dojcene deti nepotrebuju grgat..preco by nepotrebovali? 😀

kiwi82
14. jún 2012
ustrachana
14. jún 2012

moj maly si neodgrgaval, mozno 3 krat sa stalo, ze sa mu to podarilo, ale inak nie - kojeny nebol, od zaciatku ma umele

monickapd
14. jún 2012

hlavne nic nestuduj ani nehladaj na internete..ako mozte takto deti hadzat do skupin..to najhorsie co sa da... 😉

dida84
14. jún 2012

sestrička mi v pôrodnici povedala, že vraj sú teraz nejaké štúdie, že nie je potrebné dať dieťa odgrgávať, ale že ona to odporúča... naša malá si cez deň odgrgne vo zvislej polohe tak, že jej krúživým pohybom hladkám chrbátik a v noci si odgrgnúť nepotrebuje...

majka1981
14. jún 2012

mozes skusit ako keby "posadit" na tvoje kolena, dieta si odgrgne aj ked sedi - ale dlho by to nemalo trvat, kedze dieta by nemalo pasivne sediet. moznoze sa mu takto lahsie odgrgne. ja som v noci davala tak odgrgnut, kedze som kojila po leziacky a nechcela vstat, ze som si dieta ako keby oprela o svoj bok (lezala som na boku), dieta malo ruky cez moj bok a ako keby klucalo na posteli. takto mi poradila laktacna poradkyna, aby som nemusela vstavat. ak kojis po leziacky, tak moznoze ti to takto bude dieta akceptovat

zmrzlinkams
14. jún 2012

mne si mala tiež malokedy odgrgla zvyslo, nám zabralo dať na bruško a hladkať chrbatik, masirovať ho od spodu hore ku krku a tak si mi mala vždy tak krásne a schuti odgrgla 🙂 a neskor už ani inač nechcela len takto a ked začala sama papať bez pomoci tak bola naučena od malička že ked vypila mliečko položila flašku sama sa prevratila na bruško a odgrgla si ked jej bolo ťažko ked nemala chuť tak sa neotočila ale to už ked bola asi tak pred 6 mesiacom 🙂 ešte zabera potlapkavať chrbatik, a spinkať na brušku mi nechcela až neskor asi tak po pol roku ale to sama sa toči ako jej vyhovuje raz tak a raz onak, lubi cestovať po postielke.
mi sme mali aj refluks, ak daš malemu papať tak ho nechaj v klude aspon pol hod. lebo ak mu zmeniš polohu zvyslo tak sa stane že sa mu nejake mliečko vrati nazat do hrtana a vraj to je niečo podobne ako u dospelych kyselina a vtedy babatka zviknu aj plakať koli tomu.
a ktomu večernemu plakanie to nemusi byť koli odgrgnutiu to možu byť koliky tie su väčšinou vo večernych hodinách a trvaju 2-5 h a to babo len plače. koliky začinaju od 6tyž. a trvaju aj do 5 mesiace dieťatka, tak so skor myslim že to dlhe večerne plakanie nieje koli grgnutiu 🙂
a to je jedno či je dieťa na MM alebo na UM grga každe dieťa tak ako dospeli tak isto ako prdi, ved ked je žaludok plny tak si každy chuti odgrgne 🙂 len dospeli si vedia pomocť sami ale detičky nie 🙂

jennyka
autor
14. jún 2012

pocas papania je v klude akonahle ho zdvihnem tak place. myslite ze to su koliky? a co je to ten reflux? ☹

jennyka
autor
14. jún 2012

ahoj katren myslim ze ani jedna tema nevystihuje to co trapy mna. mna trapy to ze veder ked ho chcem dat odgrgnut tak sa puci, odsuva aplace niekolko hodin!

jennyka
autor
14. jún 2012

kiwi 82 dakujem toto mi pomohlo on spinka 😀 a dakujem velmi pekne aj ostatnym

ajca123
14. jún 2012

@jennyka ahoj mám tri deti a prvy mi negrgal a ani druhy syn,ale trei si vždy odgrgne..
Ked nakojiš daj si babo na svoje prsa a určite si odgrgne a ked nie tak pomasiruj mu bruško a daj si ho zase na prsa.. Tím ked mu tlaciš na bruško malo by si odgrgnut..

hajanka
14. jún 2012

@jennyka najlepsi sposob je negrgat vobec 😉 ako to dosiahnut? spravnou technikou prisatia a sania, vtedy sa babetko nenahlta vzduchu.
Ak uz sa nahlta, tak je dobre babetko dat odgrgnut, ale nie bezprostredne po papani, nechat ho minimalne 5min v rovnakej polohe ako pri krmeni (nikdy nie okamzite po dojedeni, lebo moze vygrgnut aj mliecko a vyvratit ho von) a potom pomaly jemne pridvihnut do cca 30-40st uhla, nikdy nie uplne zvyslo na plece alebo na brusko (z rovnakeh dovodu, grckanie). Predstav si, ze sa dobre dosyta najes a v tom momente lahnes na brucho 😀 tlak na brusko sposobi akurat tak grckanie a to by si asi nechcela 😉 tak radsej ziadne tlacenie bruska 😉 (predstav si seba ako ti niekto tlaci na plne brucho)
Je mozne jemne masirovat chrbatik. Ak mu v brusku ostane vzduch a nemoze ho vygrnut, pravdepodobne ho z toho moze boliet brusko, zvysit sa plynnatost. Skus jemne masirovanie bruska Pupikom (ale nie tesne po jedeni, najskor tak pol hodinku) a espumisan, alebo probiotika.
Najlepsie vsak je, ak sa babetko vobec vzduchu nenahlta 😉

jennyka
autor
15. jún 2012

som 3000km od domova a som nanho uplne sama. moja mama este pri mne nebola, moj partner je vycestovany za pracou a ja vobec nic neviem. co viem tak som vycitala tu. nikoho tu nemam kto by mi poradil ☹ len vas 🙂
vsimla som si ze to rozculovanie a odtahavanie je len vecer (robi to dva dni) cez noc mu poloha hore nevadi. takze mam ho nehat hned po krmeni v tej istej polohe na 5minut a potom ho zdvihnut? lenze on sa pogrcka ked ho neham lezat. ☹
a musi si odgrgnut lebo ta poloha kde sedi na lavom kolene tak ta je na par sekund no a ked ho dam potom laskat tak grcka a dost. nestaci mu si raz odgrgnut. dobre pren je ked je zvyslo aspon 15minut. lenze to sa mi vecer nepodari. no uvidime dnes 😒

jennyka
autor
15. jún 2012

@hajanka ahoj, ako viem ze sa nenahltal vzduchu??? 🙂 a co je to ten pupik? 😀

luciannka83
15. jún 2012

@jennyka a nemá náhodou večer po papaní koliky? My sme tiež s tým mali problém, že si nechcel odgrgnúť a za každým keď sme to už nechali tak, tak sa povracal do nepríčetna. Teraz má 2 mesiace a keď mu dávame umelú výživu cez fľasu, tak odgrgnúť musí, po kojení ho odgrgávať nedávam. Po kojení sa mi nepozvracal nikdy. Ale to bude asi tým, že veľa nevycical,... ☹

chtoura_ba
15. jún 2012

ja tiez maleho dam odgrgnut len ked nezaspi pri kojeni. Ked zaspi, polozim ho do postielky a bud spi dalej bez problemov alebo sa po chvilke zobudi, zacne mrncat a vtedy ho dam odgrgnut. Preto si myslim, ze dieta da najavo ci chce alebo nechce odgrgnut.

jennyka
autor
15. jún 2012

@luciannka83 a co ste s nim robili ked mal tie koliky? on ma iba materske mliecko a ja mam taky dojem z neho ze si potrebuje odgrgnut. neviem dnes to vyskusame bez

jennyka
autor
15. jún 2012

@luciannka83 myslim ze mam taky isty problem lebo tiez ked uz neviem co dalej tak ho len polozim a riadne sa povracia ☹ chudatko malicke. co mam robit?

hradnapani
15. jún 2012

@jennyka u nas to vyzeralo presne takto isto... ked si odgrgol, bola to hotova slavnost a ulava. Tiez som mala pocit, ze si proste potrebuje odgrgnut a neslomu to ani za svet. Ale poradit neviem, nam nepomahalo nic, iba vydrzat. Skus, aj ked je to velmi tazke pozerat sa na vlastne dieta, ako s trapi, skus sa trochu od toho odosobnit a vnimat ho ako statocneho chlapceka, ktory sa s tymto problemom vysporiada ako vie. ja som to tiez tazko prezivala, ze som mu nevedela nijako pomoct, ale maly to zvladol. Prvy mesiac, dva to islo strasne tazko, potom sa naucil pekne odgrgnut, vacsinou pri tom vsak aj vyvracal dost mlieka (ale zase natahal ho az prilis, takze len nadbytok siel von), potom sa zbavil aj vracania ked mal nejakych 8 mesiacov a teraz ma cez rok a grgat vobec nepotrebuje. Deti su bojovnici hned od narodenia 🙂 vydrz, bude dobre....

feb13
16. jún 2012

@jennyka Ahoj my sme tiez v tom. Kazdy vecer nas to hrozne trapi hodiny a niekedy aj pocas dna, ale vtedy ho to lahsie prejde. On sa dokonca puci niekedy aj pocas kojenia, potom ked si odgrgne tak ma z toho horku chut v ustach tak si to potrebuje oplachnut mlieckom co teda znamena dalsie kojenie po ktorom zase nemoze odgrgnut... a takto to ide dookola... Ale ja nie som si ista, ze je to len odgrgnutim. Niekedy sa mi zda skor ze sa zlosti. Alebo je uz nadmerne unaveny a nemoze zaspat. Myslim si ze tie vecerne placove maratony sa kazda mamina snazi nejako vysvetlit a nakoniec to zvali na prdiky alebo grg alebo na nieco ine, ale skutocna pricina moze byt aj uplne ina a je to velmi tazke zistit az nemozne. Napr. moze to robit aj psychika, spracovavanie porodnej traumy, v ramci adaptacie na mimomaternicovy zivot, pre babatka je to omnoho narocnejsie nez by sme mysleli. Velmi ma mrzi ze mu nedokazem pomoct.
Starsi syn toto robieval tiez, kazdy vecer asi 4-5 hodin to trvalo, zacalo to po druhom tyzdni a po sestonedeli to postupne samo preslo tak dufam ze ani teraz to nebude trvat dlhsie. Dovtedy nejako vydrzime. Ale je to velmi narocne a hlavne ked si s nim cely den aj v noci sama tak ti nezavidim. Bacha na prevenciu poporodnej depresie. 😔

tetapetra
16. jún 2012

@jennyka mame skoro rovnake babatka. Ani moj v noci negrga. Podrzim ho cca5 min a ulozim. Aj u nas sa place, vlastne krici pretoze moj hlados nepocka a vsetko musi byt hned 😀 . Maly si dokaze aj naskreckovat mlieko do pusy a potom pusta, ako to robi, neviem 😀 .

hajanka
16. jún 2012

@jennyka vzduchu sa nenahltal ked si po jedeni negrgne a zaroven nema bolesti bruska alebo sa nezvysi plynnasto 😉
Pupik je masticka ktoru kupis v lekarni, masiruje sa nou brusko.

momo111
16. jún 2012

ahoj jennyka, moje dievcatka ani jedna negrgali vobec, ale presne taketo vecerne pucenie a hnevanie u mojej mladsej znamenalo ze si potrebuje poprdkat, masirovanie nepomahalo ale ked som ju nechala chvilu sa hnevat na brusku tak sa pri tom jedovani nadhedne vyprdkala a bolo dobre

anjelicek26
16. jún 2012

@jennyka - moje deti neodgrgavali - ani jedno... proste spravne pili, preco by mali hltat vzduch? Ved to je len vtedy, ked saje nespravne 😅