Správanie 9-mesačnej dcérky

27. jún 2024

Vopred upozorňujem,že nepotrebujem počúvať žienky, ktoré mi idú písať aká som hlúpa....pýtam sa matiek, ktoré majú skúsenosti s danou problematikou. Dcérka, 9m, nechodí, neštvornozkuje, plazí sa a vie sa sama posadit, motoricky zrejme pomalšia kvôli vyššej váhe, nakoľko je od začiatku na UM. Očný kontakt podľa mňa slabší, sociálny úsmev má, nevie dať papá, nevie ukazovať, tlieskať vie ale nerobí to,keď poviem ťapi ťapi. Blaboce iba daj-daj, dede a kojkoj. Spáva dobre, ráno po zobudení neplače, čaká a po mojom príchode sa usmieva. Čo je však podľa mňa zvláštne je: točenie nožičkami v členkoch, akoby taký kŕč, napätie,keď ju kŕmim, ručičky vo vzduchu, na meno reaguje tak na 80 %, keď prídeme do miestnosti registruje pozerá, na cudzích sa uprene pozerá, silné naviazanie na mňa nie je. Z hračiek zatiaľ iba vyhadzovanie vecí z krabice, blikajúce a hrajúce hračky, nič ju dlho nebaví. Na začiatku sa dokázala prehrať aj 30min sama,teraz sa posadí a je zachvilku nervózna, pomáha iba nosenie na rukách. Rada pozerá na svetlo,otvára a zatvára skrinky a dvere, vypínače svetiel.Ked poviem kde je tik tak vie,bimbam vie,vie kde sa pozrieť kde je lopta keď sa spýtam.
Moja otázka znie točenie v členkoch, kŕče akoby z nadšenia,slabší očný kontakt... zdvihnuté ručičky a pomalší pohybový posun...mám sa niečoho obávať.
Prosím komentáre,že som úplne nahlavu mi nijako ako máte nepomôžu.... prosím o zdieľanie skúseností....

jaass
27. jún 2024

Skúšali ste fyzio? Či by nepomohlo cvičenie…

zuzkaa1991
27. jún 2024

Normálne dieťa
Moja nestvornozkoovala vobec
Neblabotala tak..ano maa pozaduu vyyvim reci neskor.zacala.rozpravat na 3r
Inac je šikovná vo všetkom ma 6r.
Tiez nevedela iste veci co iine deti vedia takze ja som nepoznala MK v tom case🤣🤣 a neporovnavala som kazde dieťa je ine

deti95060810
27. jún 2024

točenie v členkoch si spomenula pediatrovi? možno to vôbec nič nie je, len je lepšie keby sa k tomu vyjadril odborník...
všetko ostatné mi príde na 9 m OK

autor
27. jún 2024

@deti95060810 všimla som si to pred 3 dňami....ale keďže čoskoro ideme na poradňu určite spomeniem

autor
27. jún 2024

@jaass lekárka tvrdí,že netreba

jaass
27. jún 2024

Tak lekárka vie a pozná babatko 🙂 hlavne je nestresovat 🙂 uvidis čo povie keď pôjdete najbližšie

autor
27. jún 2024

@jaass ja neviem, naozaj je to veľmi zvláštne a mám strach

bubuzu
27. jún 2024

Mám 9 mesačnú, motoricky je už inde, ale ostatné veci, spôsoby hry, blabotania, reakcie na meno ... akoby si hovorila o mojej. Šla by som na fyzio vo vašom prípade

autor
27. jún 2024

@bubuzu aj to točenie nožičkami,

lucia13022023
27. jún 2024

Čo sa týka motoriky, stojí, chodí okolo nábytku? Môj malý dlho plazil, dával sa na štyri a z toho do sikmeho a potom normálneho sedu, potom sa postavil a chodil popri nábytku, štvornožkovať začal neskôr, až keď nám dala fyzio cvik aby spevnil brušné svalstvo, chodiť začal asi v 13m. Nepríde mi ale, že by bol pozadu.
Co sa tyka tých nôh, mojej sestrnici mala sa akoby pucila. Do dvoch rokov. Sedela ci už v autosedacke alebo stoličke, a zrazu dostala akoby kŕč a tlačila, pucila sa. Doktorka ich poslala na neurologicke vyšetrenie, ale všetko bolo ôk, teraz ma štyri roky a vôbec to nerobí, je zdravé dievčatko.

andreatytler
28. jún 2024

Tie nozky a rucku su nieco ine, ale v tomto veku je kludne mozne ze len objavila novy pohyb a trenuje ho. Ten ocny kontakt, usmev, pa pa, tlieskanie sa sleduje preto lebo je to forma komunikacie. Dieta by to malo robit ak ma na to dovod a nie preto ze ty povies tapi tapi. Takze ak ona netlieska ked ty povies tapi, tapi, tak je to normalne.
Mas dojem ze s tebou komunikuje? Je tam snaha z jej strany ziskat tvoju pozornost a nieco ti povedat? V tomto veku je to velmi tazke zhodnotit. Pockaj aspon do 18 mesiacov.

autor
28. jún 2024

@lucia13022023 vie sa postaviť v postieľke ale má 11kil a naozaj mala problémy kvôli tomu....neviem teda čo problémy.. ale váha bola jednoznačne spomalovacom v pohybe....teraz sa vie posadiť a postaviť v ohradke...tak ja neviem

autor
28. jún 2024

@andreatytler keď je v ohradke a prídem do miestnosti zaregistruje usmeje sa a pokiaľ sa predtým s niečím nehrala pozerá a mňa a prípadne má upozorňuje mrnkaním alebo plačom ,že chce ísť za mnou a na ruky ..keď sa hrá a zavolám na ňu...ako kedy...pokiaľ som nebola v miestnosti zväčša pozrie....ak som bola a je zaujatá knižkou,niekdy aj nie....

autor
28. jún 2024

@lucia13022023 moc ďakujem za odpoveď....a ďakujem, že ste na okamžité neukamenovali

lucia13022023
28. jún 2024

Skus ísť k fyzio, možno ma slabšie brušné svalstvo, ale to nie je nič také hrozné, to by sa cvičením upravilo. Nam stačilo dat cvik aby dvíhal nohy hore, tým vlastne posilnil brušné svalstvo a začal štvornožkovať. Musel spevniet a až tak začal chodiť. Možno to bude aj váš prípad a možno nie, možno bude treba viac cvikov, iné cviky...

karolinkaaaa005
28. jún 2024

Podľa mňa úplne normálne dieťa...nôžky krči preto lebo sa teší aj môj to robil a teraz aj dcéra ...a nie nieje ani autistka to si len domýšlaš ....moja dcérka tiež nikde nevydrží a to ani na 10min , takze sa len nosí ...

andreatytler
28. jún 2024

Hm. Podla mna je to velmi tazke posudit v tomto veku ci ma dieta spravnu komunikaciu. Do roku sa vsetky deti spravaju ako autisti. Robia cudne veci a su akoby mimo.
Ten socialny usmev... tym si myslela ze ak sa na nu usmejes tak sa ona usmeje na teba?

zaphyra
28. jún 2024

Moja je tazsia ako tvoja a zacala 4nozkovat ako 8 a pol mesacna, zo stvornozky do sikmeho sedu a akurat dnes do klasickeho, to ma 9m. Ja by som zbehla k fyzio, mozno ju staci iba nakopnut par cvikmi. Alebo este mi napadlo ak sa ti plazi, daj ju na holaka, moju nakoplo to. Tyzden sa plazila, tak som skusila na holaka a ten kontakt brusko podlozka alebo podlaha jej vadil a automaticky sla na 4. A zacala ist po styroch. Ked som ju naspat obliekla tak zas plazila. Asi dva dni to trvalo a potom sup ako delova gula uz iba stvornozuje.
A tie otazky ohladom tapusky a papa a podobne..... Ze do teba vrtal niekto z rodiny, nejaka znama alebo tabulkovy pediater? Akurat som minule citala diskusiu a pdoobne stare deticky tiez take veci nerobili a uz vobec neukazovali prstom. Inak moja od kedy zacala lietat po celom byte, tak sa tiez moc nehra s hrackami, lebo vsade robi neplechu a chce sa dostat, tak nema cas na hracky.

autor
28. jún 2024

@lucia13022023 ja som mala také návrhy aj u lekárky....chcela som výmenný lístok...povedala,že netreba,čiže skúsim naozaj zájsť asi súkromne

autor
28. jún 2024

@karolinkaaaa005 ďakujem pekne...naozaj to robí vtedy keď sa teší na spanie,jasime sa alebo sa kúpe a to miluje....snáď to teda tak bude aj u nás .... ďakujem Vám

autor
28. jún 2024

@andreatytler ráno keď ma čaká v postieľke usmejem sa prihovorim a usmeje sa...keď sa jej niečo podarí a pochválim a usmejem....usmieva sa späť bez toho aby sa predtým smiala.... nerátam jašenie a blaznenenie sa...ja neviem,možno sa mýlim....ale niektoré veci asi riešim nad mieru....ale neistota je zlá

autor
28. jún 2024

@zaphyra ďakujem moc za reakciu...aha, tak vidis, každý naozaj tvrdí niečo iné...lekárka tvrdí že je dosť tazka ale nikdy veľmi nezaostávala,vždy sa zmestila do tabuliek...ale fyzio už zvažujem dlhšie.. a si nemám na čo čakať...čo sa tuka tej neistoty....moja svagrina bola prekvapená, že neukazuje, že málo blaboce...a naučila sa iba plazit a a sedieť....jej dcera v 7m sedela a stvornozkovala...a hovorila mama baba tata a neviem čo ešte

zaphyra
28. jún 2024

Hahahahaha tak som mala pravdu vidis 🤣 svagrina 🤣 nastastie moja neter robila vsetko neskor, takze som nikdy nic take nepočula 😆 je tazka a o to musi byt silnejsia, ale neboj jej sa to zastabilizuje a ked sa zacne hybat, tak mozno aj schudne.
No tak tvoja neter bola ako z rychlika, každé babo je ine a potrebuje iny cas. V 7 mesiacoch este vôbec nemusí sediet ani stvornozkovat. A fyzio alebo nejakym baby cvicenim nikdy nic nepokazis. Ja keby mam druhe dieta tak idem hned po sestonedeli s malou k fyzio, lebo niektori pediatri su velmi nevsimavi co sa tohto tyka.

andreatytler
28. jún 2024

Myslim ze to je velmi dobra interakcia co mate. Take cudme pohyby ako tie nozky a rucky cloveka vyplasia a hned zacne sledovat. Tiez ma syn takto vyplasil vselijakymi pohybmi v prvom roku.

autor
29. jún 2024

@zaphyra ďakujem za odpoveď....viem,že nemusí spĺňať všetky tabuľky ale najmä to točenie v kotníkové má veľmi znepokojuje....

autor
29. jún 2024

@andreatytler snáď to bude dobré....ale naozaj, neustále sledovanie je veľmi vyčerpávajúce....ďakujem Vám

andreatytler
29. jún 2024

To je zivot mamy. Budes sa uz bat cely zivot😨 S dietatom dostanes najvacsiu lasku a zaroven najvacsi strach. Treba len dbat aby ti ten strach neprerastol cez hlavu.