Špičkovanie u 21 mesačného dieťaťa

slnecnica777
5. júl 2020

Je tu nejaka maminka, ktora si so svojim dietatom presla spickovanim? Moj 21m syn zacal pred dvoma dnami nahle spickovat. Doteraz doslapoval na cele chodidlo. Teraz to strieda chvilu spickuje, potom zas chodi normalne. Spickuje najmä, ked je bosy alebo v ponozkach a papuckach. Je dost zvedavy, chce vsetko vidiet a mat v rukach, takze ked nevidi alebo nedosiahne na nejaky predmet, ktory je vysoko stavia sa na spicky. A robi to dost casto. Preto si myslim, ze to bude mat nejaky suvis so spickovanim. Do choditka som ho nikdy nedavala, chodit zacal v 11m, presiel aj stvornozkovanim. Priznam sa, ze ma to spickovanie dnes dost vydesilo, lebo pokial viem takto chodia deti s DMO. Zajtra ho idem objednat na neurologiu. Mal niekto podobny problem? Ako ste to riesili? Pomohla by nejaka obuv?

zuzuliennka1
5. júl 2020

aj moj syn (2r 7mes) semtam spickuje, ale netyka sa nas ani autizmus, ani dmo - ono to moze byt aj kvoli plochym noham (ktore asi bude mat, mal to po kom zdedit, ja aj manzel mame, ja dokonca aj priecne aj pozdlzne).. alebo ze len proste chce vidiet vyssie napr. na linku

pininka1
5. júl 2020

Nie, určite to nieje vec len deti s DMO, kopec aj úplne zdravých detí spickuje. Aj ja a aj môj najstarší syn cca do troch rokov. Určite si to treba všímať a nezanedbat to. My máme v škôlke deti ktoré takto spickuju, ale majú už viac ako 5 rokov, niektorým pomohli ortopedické topánky, niektorým nie.

deedol
5. júl 2020

ak to trva len dva dni a predtym chodil normalne, moze len nieco skusat. keby mal DMO, vedela by si to ovela skor, to sa neprejavi takto zrazu.
v kazdom pripade, ak to bude pretrvavat, tak nielen neuro, ale hlavne rehab lekar, pripadne ortoped by ho mal vidiet.

nikpa
5. júl 2020

@slnecnica777 syn striedavo špičkuje uz rok a pol. Ked ho to chyti, drží ho to niekoľko týždňov, vzdy začne aj prestane zo dna na den. Čím viac ho upozorňujeme, tym viac to robí. Neurologičke chodíme pravidelne, je to tiež jeden z príznakov autizmu. Ale deti to naozaj často robia len zo zvedavosti, vymýšľajú, skúšajú

kiki68
5. júl 2020

Spickovanie je do cca 3,5 roka bezna vec. Vela deti spickuje, aj mava rukami a su oki.

slnecnica777
autor
5. júl 2020

@pininka1 Ach, tak to si ma teda nepotesila, ze tento zlozvyk pretrvava aj u 5 rocnych zdravych deti. Uvidim, co mi povie dr.na neurologii. Dufam, ze to nebude DMO, ked spickuje sem-tam zatial "len" 2 dni.

slnecnica777
autor
5. júl 2020

@nikpa my chodime na neurologiu kvoli slabemu brusku uz od 3m a autizmus vylucila. Sono mozgu aj EEG mal o.k. Doteraz doslapoval na cele chodidlo. Zacal obcas spickovat od vcera. On je strasne zvedavy, chodi casto okolo kuchynskej linky, vsetko chce vidiet, tak sa staval niekolkokrat za den na spicky. No a vcera zacal spickovat aj pri chodzi. Hlavne, ked je bosy alebo ma len ponozky a lahke papucky.

mogaa
5. júl 2020

@slnecnica777 no neurologičku kludne zruš.....minimálne týždeň dva počkaj, malého prestane špičkovanie baviť a bude zase hodiť normálne......jednoducho znovu objavil že sa dá chodiť po špičkách,tak skúša ......a keďže mamina si ho stále všíma a napomína tak ho to bude baviť o to viac😉

mogaa
5. júl 2020

@slnecnica777 problém by bol keby špičkoval od "mala " a dlhodobo.....a k tomu by začal padať, potkýňať sa či by nevedel normálne výsť po schodoch- chodil by stále po nich po štyroch....

kacena4
5. júl 2020

prepac ale po 2 dnoch spickovania objednavat dieta k neurologovi 🙂 sa mi zda prehnane, najma ak sama vidis ze je to zo zvedavosti lebo lepsie dovidi na veci na linke a po druhe spickuje ked je na boso lebo ma volnejsiu nohu, nie v pevnej obuvi... uplne zbytocne vysetrenie a a kedze chodite k neurologovi od 3m tak urcite to nebude DMO to by vam uz DAVNO diagnostikoval neurolog jedine ze by bol slepy a nevidel diagnozu (prepac za uprimnost ale mam skusenost s "inymi" detmi)

janasz06
5. júl 2020

Necitala som komenty.Moj syn tiez obcas spickuje no vsmila som si,ze to robi lebo sa tym zabava a je to pre neho forma saskovania.Robi to aj ked sme dlho doma a uz sa nudi.Skus si toto odsledovat.syn ma 25m

simonah73
5. júl 2020

no co vam poviem. aj moja ma obdobia ked spickuje a vtedy jej nadavam. inak ma 14 rokov a su obdobie ked chodi po spickach. drzi ju to s prestavkami od mala. mladsia tiez miestami chodila po spickach, ale tu to preslo.

slnecnica777
autor
5. júl 2020

@kacena4 No ja ho nejdem objednat len kvoli spickovaniu, my tam chodime cca kazde 3 mesiace, mali sme tam byt uz v marci, ale kvoli korone sa to zrusilo a az teraz zacala znova objednavat. Takze tam ideme na dalsiu kontrolu pri ktorej jej spomeniem aj to spickovanie. Nejaka mamina tu na MK pisala, ze jej dcera bola u neuorolga sledovana od narodenia, vsetko bolo o.k. a neskor ako 2,5 rocna zacala spickovat a v 3 rokoch je zistili DMO. Maly mi dnes zacal spickovat aj v papuciach a botaskach. Uz nespickuje len na boso.

slnecnica777
autor
5. júl 2020

@mogaa hore po schodoch chodi stale po styroch, dole ide po svojich. Doslapuje na cele chodidlo. Ked bol mladsi casto padal, ale v 16m to prestalo.

mogaa
6. júl 2020

@slnecnica777 no práveže DMO je ak začne z ničoho nič padať....ale tiež to hneď nemusí byť DMO ale len oslabené svalstvo nôh...to s tými schodmi bol zlý príklad, lebo ešte má čas chodiť normálne po schodoch, tuším až v 3rokoch musí vedieť chodiť pekne sám po schodoch, takže to má stále čas.....

slnecnica777
autor
6. júl 2020

@mogaa to on sam tak zacal, lebo je strasne zivy.

mogaa
6. júl 2020

@slnecnica777 zabáva sa tým....baví ho chodiť po špičkách...skús si ho nevšímať a uvidíš kedy ho to prestane baviť.....

slnecnica777
autor
6. júl 2020

@mogaa no tak dnes napr.rano bosy zas tak chodil, ked som ho upozornila, tak sa mi smial a este viac spickoval. Kupila som mu v Protetike sandalky s klenbou snazil sa v nich vstat na spicky, ale neslo mu to. Zatial.

mogaa
6. júl 2020

@slnecnica777 robí to schválne, nerieš, prejde ho to len si ho netreba všímať.....či špičkuje vedome(lebo chce)zistíš jednoducho , nech sa vonku prejde po nejakom múriku (ak si bude dávať pozor aby nespadl, nebude špičkovať ale pekne dávať celú nožičku)alebo na ihrisku pri hre s deťmi

kacena4
6. júl 2020

@mogaa no moja pada ako blazon, urazov mame habadej a teda DMO to nie je 😀 uz ma 10r. DMO je detska mozgova obrna a nie je to ochorenie ktore sa da ziskat len tak z nicoho nic. moja pada z toho, ze ma velmi spadnutu klenbu na nohach + clenky aj kolena, upravou obuvy specialne na mieru sa to ciastocne upravilo ale nikdy sme neuvazovali nad DMO

mogaa
6. júl 2020

@kacena4 DMOje skôr súbor viacerých pohybových ťažkostí, čiže môže tam byť aj padanie vo veku 2-roky....v Kováčovej som stretla kočku čo tam bola s 2,5ročným synom, začal je padať, mal problém s chôdzou po schodoch - neurologička to zhodnotila ako oslabené svalstvo nôh, dala mu podozrenie na DMO a kúpele....po kúpeloch mala prísť opäť na vyšetrenie, či sa zlepšil tonus svalstva a mala ísť na očné...

kacena4
6. júl 2020

@mogaa viem co je DMO mam s nou skusenosti v kazdom pripade je vrodena, t.j. z prenatalneho obdobia, alebo pocas porodu, alebo ziskana pocas zivota, t.j. z infekcie alebo urazu. mamicka sa boji ci jej dieta nemoze "dostat" DMO kedze 2 dni spickuje v 2r. a v tomto pripade je to podla mna nezmysel, kedze nic blizsie nenapisala, napr. preco chodia na neuro, alebo ci nie su predcasniatko...

evik159
6. júl 2020

ake nosi topanky?

slnecnica777
autor
6. júl 2020

@kacena4 pisala som preco tam chodime. Kvoli slabemu brusku. Ma hypotoniu priecnych brusnych svalov a mal aj hypertonus na DK a HK, cvicili sme pol roka vojtovku, v septembri zaciname s rehabilitaciami, tak je sledovany. Nie je predcasne narodeny. A je aj dost drazdivy, ma nedozretu CNS, tak aj kvoli tomu. Nie to moje prve dieta. Starsi syn mal ten isty problem (hypotoniu brusneho svalstva) a v puberte uz bola z toho skolioza. Mozno je moj strach trochu prehnany, ale nechcem nic zanedbat. Radsej ist 2x zbytocne ako potom nariekat alebo si nieco vycitat.

slnecnica777
autor
6. júl 2020

@evik159 momentalne Protetika s klenbou. V tych zatial nespickuje.

slnecnica777
autor
6. júl 2020

@mogaa o.k.dakujem. Zajtra vyskusame.

evik159
6. júl 2020

@slnecnica777 ake nosil doteraz?