Spánok 2,5-ročnej dcéry

vanda323
25. júl 2022

Dievčatá, kde robím chybu, pretože niekde robím, ale netuším kde tak snáď to vy uvidíte a upozornite ma...
Dcérka dva roky a šesť mesiacov....
Je skoro pol 12 a ona je stále čerstvá a hore...
A tak to je skoro každý deň ...Ráno je hore už pred siedmou alebo o siedmej.... Naranajkuje sa.
Keď je doma manžel berie ju vonku do obeda aj nie tak sme doma. Ja rýchlo varím ....a keď su také vysoké teploty tak idem s deťmi von až okolo 16-tej a sme do tej 19-stej pretože mám ešte 5 mesačne bábätko a kúpeme ju o 19:30.
Zabudla som napísať že niekedy poobede ťa dvoj ročná spinká a inokedy nie...proste skúšali sme hoc čo...nezaspím...úplne začne ričať až je červená že ona nespinka...

lilyianka
25. júl 2022

@vanda323 nie je večer až moc unavená, že nevie zaspať?
Ja mám tiež 2,5r syna a vstáva cca o 9h ráno,cez obed ide spať, aj na 2h a večer najneskôr o 21h ide spať. Aj to je výnimka,lebo je leto a dlhšie svetlo. Inak chodí spať okolo 19:30-20h.

gleep1
25. júl 2022

Každé dieťa potrebuje ine množstvo spanku, to že cez obed nespí by som neriesila pokial nie je nervozna a nie je na nej vidno že to potrebuje.
Cez tieto horka zaspava okolo 11 aj moja dcéra. Inak chodí o 9. A vstáva s prvým hlukom, keďže ma dokorán okno, takze okolo 7.
Z toho čo si napísala nevidím chybu nikde.
Vo všeobecnosti treba nech sa dieťa čo najviac hýbe. Treba minimálne 2 hodiny pred želaným spaním tlmené svetlo v teplých tónoch- žltá orancova červená. Led sveta vypnut. Žiadne rozpravky a žiadny televizor. Ani vy lebo ona by sa pozerala. Treba vytvoriť podmienky pre tvorbu melatonínu.
Skúsila by som jej dať červene jemne lampičky do izby a po umyti zubov a dani do pyžama by som jej povedala ze sa môže hrať v izbičke pri tlmenom svetle s tichými hračkami do kedy chce… ak je zvyknuta zaspávať s vami tak by som sa s ňou nejakú hodinku hrala, potom prečítala rozprávku a sup do postele

andreatytler
26. júl 2022

@vanda323 Takze ak nespi cez den, ma v ten den iba 7 hodin spanku a bdie 17 hodin. Vela dospelych ludi potrebuje viac ako 7 hodin spanku a pri 2.5 rocnej si to neviem predstavit.
Podla mna je preunavena. Ked ide telo za svoj idealny cas spanku, tak produkuje adrenalin, aby zostalo v bdelom stave. Cim dlhsie, tym je telo unavenejsie a tym viac adrenlinu potrebuje aby ostalo v bdelom stave. Preto su preunavene deti plne energie a svieze ako rybicky, lebo su napumpovane adrenlinom. Ale ten adrenalin z nich zaroven robi nervakov a nespokojnych zurivcov. Ja by som sa snazila ukladat na obedny spanok. Ak by aj nespala, aspon nech ma kludovy rezim zo zaciatku a mozno neskor aj bude spat. Nepises co robite vecer ked nechce spat. Snazis sa ju uspat 3 hodiny, alebo cakas kym ona sama pojde spat? Ja by som sa snazila o pravidelnu vecierku o 21:00. Ak nebude spat cez den, tak vecierku uz o 19:00.
Mozno ju ten pobyt vonku tak neskoro vecer nazhavi a potrebuje dlhy cas aby sa skludnila. Cez tieto horucavy by som von chodia rano. Varila vecer na druhy den a tym padom by si mohla zaviest tu skoru vecierku.
Ako to mate s TV?

elizabet173
26. júl 2022

@vanda323 bola nespavcom, vždy, či iba teraz? Čo robí po kúpaní od 19,30? Nemá príliš veľa vnemov pred spaním? Nepozerá dlho TV? Dúfa, že mobil, tablet nepozná. Možno by som posunula kúpanie a ukladala ju neskôr a chodila von aj doobeda, aspoň na hodinku, skôr, kým nie je horúco, nech sa vybehá.

ivangeline
26. júl 2022

7 a 19... spanok kazdy den v rovnaky cas. Pol h upokojovaci ritual a radsej vynechajte obedny spanok. Budete sa tym trapit neskor v skolke... xD

punka24
26. júl 2022

@vanda323 u nás funguje večerný rituál...
Vypiť kakao, ísť na wc, sprcha/kúpeľ, pyžamko, umyť zuby, prečítať rozprávku, dať pusinky plyšákom, dať pusinky nám, objať, povedať že ho ľúbime, zaželať dobrú noc a sladké sny, odísť a zatváram dvere... Zaspáva sám, máme už len kameru ktorá nás upozorní ak by bol hore... Začíname rituál okolo 19:00-19:30 a odchádzame z izby okolo 19:30-20:00... Ráno vstáva medzi 6:30 až 7:30... Cez deň nespí... Zaspí len keď ideme dlhšie autom... Vek takmer 3r.
Skús si zaviesť svoj večerný rituál ktorý bude pasovať aj tebe aj dcérke... Ak si zavediete rituál drž sa ho presne... Nevynechaj nič, nemeň poradie vecí počas rituálu... Ak si ho spolu nastavíte, do pár dní už možno uvidíš zmenu... Ani čas rituálu veľmi neposúvaj, skús cca vždy v rovnakom čase... Už to potom bude očakávať, bude vedieť čo sa ide diať a že potom nasleduje spánok... Dokým si to nastavíte môže to trvať ale je to niečo, na čo ja osobne nedám dopustiť... Odkedy to tak máme nastavené máme všetci kľudný večer...
Držím palce aby ste boli obe spokojné... 😊

vanda323
autor
27. júl 2022

@punka24
@ivangeline
@elizabet173
@andreatytler Aho dievčatá, takže ďakujem vám za rady .
Jasné že žiaden tv pred spaním . ..
No vyzerá to proste tak že naša Laura má veľmi veľa energie.
Dnes ale zaspala napríklad dosť skoro už o pol 9. No nespala na obed...
Od Septembra má ísť do škôlky(AK BOH DA) takže sa celkom bojím ako tam bude zaspávať. Bude asi problém

elizabet173
27. júl 2022

@vanda323 možno problém nebude, v škôlke sú deti oveľa viac unavené, už len z toho, že musia dodržiavať pravidlá a nedostanú všetko hneď, majú pestrý program, dosť pohybu, veď uvidíš, držím palce

katrin69
27. júl 2022

@vanda323 Kamarátka mala rovnaký problém... Prestali drobca dávať spať cez deň. A vidím, že dieťa potrebuje viac pohybu. Keď moje kurátka sedia doma a hrajú sa, tak tiež večer vymýšľajú. Je to tak... Žiadny kočiarik, ani pri nákupoch, proste stále nútiť, aby behalo, skákalo, nie na rukách nosilo... Môj syn síce vymýšľa (ale max do 21h) ale od roku a pol na rukách nebol nosený, nemohol. Bola som na operácii pruhu a stále som hovorila, že ma bruško bolí, a pochopil. Odvtedy len behať chce...
Maminko, chybu nerobíte žiadnu!!! Len každé jedno dieťa je iné. To by bolo, keby boli okopírované... 😅 Nechcela by som iné deti, než mám...

vanda323
autor
27. júl 2022

@elizabet173 Ďakujem no aj tak sa bojím tej škôlky....naša Laura má troška problém s dodržiavaním pravidiel celkovo...

vanda323
autor
27. júl 2022

@katrin69 Anooo každé dieťa je jedinečné to je pravda ...
No ani ja by som to moje nemenila ...len občas som už unavená pretože okrem nej mám ešte ďalšie 3 detičky a tiež sa im treba venovať

elizabet173
27. júl 2022

@vanda323 toho sa vôbec nemusíš báť učiteľky si s ňou poradia a ona sama veľmi rýchli zistí, že tam pravidlá sú a sú striktne dodržiavané. Máš ešte mesiac, aby si na dodržiavaní pravidle trvala a uľahčila jej to

vanda323
autor
27. júl 2022

@elizabet173 Snažím sa veľmi veľmi, tak snáď moja snaha nebude na zmar.
Troška mi to ale kazí moja mamka , teda naša babka ..hrozne sa mi mieša do výchovy u nás Rómov je to normálne aleja som jej už sto krát vrvaela že sú to moje pravidlá no ona začne plakať že tYram deti stále

elizabet173
27. júl 2022

@vanda323 nedaj sa vydierať jej plačom a do výchovy majú tendenciu miešať sa aj matky , ktoré nie sú Rómky, to je jedno

katrin69
28. júl 2022

@vanda323 AJ ja som chcela štyri, ale pri mojej povahe mi v pohode stačia dve... Možno za 10 rokov budem nad tým uvažovať. Ale som rada, že keď teraz vidím malé dieťa (bokom sledujem aj môjho manžela, ako sa budem pri tom tváriť, či si má dať odo mňa odstup na nejaký čas 😂 ), tak to so mnou už nič nerobí.
Čo sa týka plaču, ako čítam vyššie, tak sú také niektoré uplakané. Veľa mám to rieši tým, že si kúpi šatku a nosia v šatke, to dieťa sa fakt upokojí. Moja dievka tiež stále plakala, pichla som ju do šatky a bol pokoj. Len pri varení som si musela dať pozor, aby som nemala pečenú riťku 😅 Za to syn ani za svet do šatky. Nosič neodporúčam, alebo som si len kúpila zlý. Bolel ma z neho chrbát a aj dieťa je v tom inak natlačené...
A žiaľ, babičky sú babičky... Keď som zdvihla ruku na dcéru, lebo už sa jej pekne nedalo povedať a ona má fakt uši na chrbte, ale dostala po slabý cápanec zadku, tak svokra zdutá, nahnevaná odcupitala preč, že v jej prítomnosti ich BIŤ nebudem (bola na návšteve). Za to teraz decká boli 2týždne u nej na prázdninách a už sa pýtala, či môže capnúť... Pochopila, že capnutie a bitie je rozdiel a hádam si nenecháme skákať obe po hlave, keď už inak s deťmi nejde pohnúť. Moje deti to chápu a nenechám ich robiť si po svojom, keď viem, že to je zle. A to ešte len pochopia...
Aj babička to po čase pochopí 😉