Sladkosti u 2 - 3 ročných deti

4. aug 2020

Ahojte mamičky,
Ako to prosím máte u 2-3 ročných deťoch so sladkosťami?
Môj syn sem tam nejakú zjedol, ale keďže sa mi zdalo že býva až moc pojašený a nesústredený, ani posedieť na pár sekúnd tak sme s tým dosť sekli. Ako občas mu dám napríklad na cestovanie piškótky, lentilky (alebo v jogurte) ale ostatné som zatrhla (kinderka, brumíkovia, gumený mackovia). Lenže problém je vtedy, keď prídeme niekam kde je viac detí (mám 3 sestry, každá aspoň jedno dieťa) a to sú nonstop nejaké lízatká, čokolády na stole.
Snažím sa vždy doniesť nejaké ovocie v miske alebo banány... Ale tak zas ktoré dieťa sa nepoteší viac sladkostiam.
Nechcem aby to syn jedol, ale keď vidí všetky deti že to jedia, nechápe prečo on nemôže.
A zatrhnúť rodinu kvôli sladkostiam by som nechcela.
Ďakujem za rady a nápady 🙂

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
4. aug 2020

Ja tiež nedávam sladké a ani sa nechystám. Mám to ale o niečo jednoduchšie, keďže nemáme v rodine iné deti. Dospelí to rešpektujú, povedala som, že si neprajem sladké... skúšala si sa o tom so sestrami porozprávať?

sapetka
4. aug 2020

Na ranajky si vacsinou moj 3r san pyta jogurt s coko gulickami. Par mu ich tam dam. Potom je to len ovocie a po obede ked sa naobeduje dostane “dezert” bud kinder schokobons, alebo tu kinder tycinku ale trochu lentiliek. A tym sa sladke konci. Obmedzujeme to tiez nechceme aby jedol sladke vela

marlent
4. aug 2020

Jedna sladkosť denne u nas.. Bude mať 3.
Sam si vyberie že čo.
Lízatko kinder keksik a vždy doobeda.
Samozrejme sú výnimky kedy ho babky na tlačia hovadinami ale neriesim

nenne27
4. aug 2020

Moj syn nedostaval sladkosti vobec dokym nenastupil do skolky.ked mal 2,5 roka videl na ulici dieta s nanukom a opytal sa nahlas, co to je🙈 ked sme isli na ihrisko, v miske mal nakrajanu uhorku alebo ruzicky brokolice😁deti sa k nemu nahrnuli ze keksiky a ked sme otvorili krabicku, deti sa rozutekali🤣 no lenze ja som bola vtedy fanaticky fanusik casopisov mama a ja a dieta a vtedy to frcalo riadne😁syn je preto ukazkovo vychovany co sa vyzivy tyka, dcera je o 5 rokov mladsia a tam sa uz nedalo zabranit sladkostiam, aj ked sme to obmedzovali dost.

lauriema
4. aug 2020

Ahoj, ja sa m normálne sladkosti ale musia spapkat raňajky obedík aj ovocie si zlatúčka že sa tak staráš o zdravie svojich detičiek,ale oni to časom keď budu rast budú vyhľadávať tie sladkosti teda myslím za tvojim chrbtom predsa detičky a sladkosticky patria tak nejak ku sebe

lienka175
4. aug 2020

ja som sa tiež pri prvom snažila strániť ho sladkostí... my sme to veľmi doma nejedávali, tak nedostával ani on... veľmi mu chutilo ovocie a stačilo mu... lízatko jedol prvýkrát ako 4-ročný v škôlke... potom ale babky začali, že však aspoň cukrík a naučili ho na gumené cukríky... a sem-tam kinderčokoládku... pri druhom synovi to už bolo ťažšie, ten začal so sladkosťami skôr... ale ja sa teda priznám, že teraz im už nebránim, ak zjedia normálne jedlo, nech si kľudne dajú aj sladkosti... videla som totiž u viacerých, aké "zlo" narobí takéto striktné zakazovanie sladkostí... môj brat so švagrinou to tak robia... malý nemôže nič, všetko mu zakazujú... čakajú, kým pôjde večer spať a potom si otvoria keksy a čokoládu... a malý (5 rokov) začal deťom kradnúť sladkosti, lebo proste neskutočne po tom túži... on je až v tranze, keď sa dostane k sladkému... na čo to je dobré??? všetko s mierou 🙂

stanislavicenka
4. aug 2020

Ja si myslim, ze robis dobre. Tiez to neprehaname. Ani sladke kazdy den, je to zly navyk. Na navsteve ano, ale Len trosku, nie, kolko by chceli ony

katty2012
4. aug 2020

akoze ponukat decku ovocie alebo zeleninu namiesto cukrika, a cakat, ze ho neuprednostni, sa mi zda dost uletene. presne ako pise lienka, rodicia dietatu zakazu, ale sami sa sladkostami pchaju. ked uz, tak nech idu prikladom, ale i tak je to stresujuce pre dieta, nemoct mat to, o com vie ze chuti, a co ine deti mozu a ono nie. tiez poznam chlapca, ktoremu matka nedovolila ziest ziadnu sladkost a ked prisiel na navstevu, pol hodinu ho nevideli a zatial vyjedol cely kosik sladkosti, ktore objavil. nestresuj dieta zakazmi, ked je v spolocnosti inych deti. ked ste doma, ok, obmedz

stanislavicenka
4. aug 2020

@katty2012 to nie he o zakazovani, ale vysvetlovani. Ano, chuti to, ano, obcas mozeme, ale pre telo to nema tolko prospechu ako zelenina, ci ovocie. Kedy kupim sladkosti, tak pozeram na zlozenie, a takisto na vyzivove tabulky.

autor
4. aug 2020

Ja si pamätám ako dieťa, že nám babka rozkrájala pre 6 vnúčat jednu horalku 😁
Nechcem mu to úplne zakazovať, ale stretávame sa najmä poobede a tak 3x týždenne takže dosť často 🙂
Nevadilo by mi to pokiaľ by potom nebehal ako splašený, fakt vtedy nič nerešpektuje, robí zo seba blázna (upútava pozornosť a robí blbostičky).
Fakt mu nechcem jedinému robiť na prieky ale ani nechcem aby toho toľko spapal.
Sestrám je to jedno, oni už majú trošku staršie deti, môj je najmladší. A oni ani tak nedávali deťom jedenie ako ja - od pol roka varená strava - zelenina, ovocie, všetko postupne. Oni začínali jablkom, banánom, detskou výživou, ich deti nemajú radi polievky a takéto bežné veci. Môj zas takéto má rád, ale aj to sladké samozrejme 🙂

queen_mary
4. aug 2020

Och tieto premotivovane matky 🤣 moj maly ma 10 mesiacov, a v klude mu dam dzem do jogurtu, alebo obliznut zmrzlinu, alebo z nanuku. Podla mna, ak si na to zvyka odmalicka, bude to brat normalne, nebude to prenho nic wow. Od 4. Mesiaca mi zje vzdy vsetko, od spenatu, cez repu, kel, proste hocico. Lebo je na sladke zvyknuty, a nepride mu to ako nieco wow uzasne.

stanislavicenka
4. aug 2020

Baby, a teraz napiste, kolkej z vas by chceli schudnut, a nevedia sa zbavit chuti na sladke.
Tak taketo dedicstvo by sme tym detom nemali Zanechat. A Este ked clovek vojde do obchodu, vacsina sladkosti je zlozenim bordel. Mal by byt kladeny vacsi doraz, Nas spotrebitelov, aby sa veci, predavane, ako pre deti, pripravovali starostlivo a z kvalitnych surovin

queen_mary
4. aug 2020

@nenne27 a este ti nevyziera skrinku so sladkym na tajnasa?

stanislavicenka
4. aug 2020

@queen_mary takze bude patrit do velkeho klubu obeznych deti, bravoooo.
Sladka chut je kazdemu prirodzena, je to aj chut materskeho mlieka.
A potom v buducnosti budes robit Este jednu skvelu vec, ze sladke za odmenu, ak spapa obed.

nenne27
4. aug 2020

@queen_mary 🤣nie, je dospely a sladkosti moc nemusi.skor si da pivo😝

mon895
4. aug 2020

Moj ma 3r sladkosti mu nezakazujem ale ani ich neoblubuje omnoho radsej ai da iriesky, susene ovocie alebo doma peceny kolac. Ma vzdy k dispozicii aj kupovane co podostava ale napr 1 balik cukrikov vyjeda aj tyzden. Zobere jeden cukrik zavre a hotovo preto nemam potrebu mu to zakazovat kedze vidim ze sa toho neprejeda

queen_mary
4. aug 2020

@nenne27 zlaty 🤣

makova333
4. aug 2020

sladkosti nekupujeme, nedavam kinderko, gumakov ani nic podobne. YSladke ma, ale vo forme kolacu, palacieniek, lievancov s ovocim a podobne. Nevidim dovod davat dietatu nieco, co by som ani ja sama nejedla.

nenne27
4. aug 2020

@queen_mary ale viem ze okrem sladkosti sme mu nedavali ani cipsy apod.samozrejme nastupom do skolky toto skoncilo, lebo lahko sa dieta zdravo stravuje, ked nepozna ine( my sme pred nim sladkosti nejedli, babky respektovali) ale ked ine deti jedli tak uz sme mu aj my davali ale ozaj velmi obmedzene. No a raz bol v skolke vianocny vecierok a kopu obcerstvenia.co sa nezjedlo, vytiahli pani ucitelky poobede detom.cipsy, chrumky apod.nas kedze mu to bolo vzacne, pojedol kolko sa donho zmestilo, a volali mi zo skolky ze si mam ponho prist, lebo vracal🙈

queen_mary
4. aug 2020

@stanislavicenka stanislavka, neboj nic. S muzom mame kvalitny genifond, tucny urcite nebude ;) stravu ma kvalitnu, preco mu nedopriat aj nieco sladke, aby to nevnimal ako prave nieco za odmenu, alebo nieco vynimocne. 🙂

iva812
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
queen_mary
4. aug 2020

@stanislavicenka inak tvoje vychudnute dieta na fotke tiez nevyzera velmi zdravo, ked uz tu spominas, ze dieta, ktore dostane obcas sladke=obezne🙂

montemotherone
4. aug 2020

Tak mu nedávaj žiadne sladkosti ty a bude ich mať len u rodiny 🤷‍♀️ A nakoniec, aký je problém nastaviť hranicu? (Zober si 2-3 cukríky a stačí... ) To predsa neznamená že musí jesť nonstop celý deň sladkosti ako ostatní. A dookola vysvetlovať- zubky, bolesti bruška, a vôbec vplyv na naše telo, obezitu....

elizita
4. aug 2020

Ja som s tym bojovala od skolky a stale bojujem. Potajomky nekvalitne sladkosti vyhadzujem. Mala nastupila do skolky ked mala 2r 5m. A tam stale nejake narodeniny, meniny, ucitelky uplacali cukrikmi. No otras. Dovtedy si nepamatam, ze by som jej dala nejaku cokoladku ani keks, ze cely. Nemala som na to dovod jej to davat. Akurat tak odhryznut, aj to len z keksu. Aj teraz, kde prideme alebo niekto pride, kazdy vlaci sladkosti. A to nie je raz za cas, ved stale niekam chodime aj k nam dakto. Nikdy som to nestravila a ani nestravim, je to blby zvyk a ja ho nechapem. Aspon sa mi podarilo jej vstepit, ze max 1 sladkost za den a vzdy sa pyta ci moze. Dokedy, neviem. Teraz ma 5r. Kym sa nezje obed, na sladkost moze akurat tak kukat. S mladsou 1,5r to bude horsie, ta sa veru pri starsej prizivi. Ale zatial som s nou nesklzla na bludne cesticky, este sa to da ukocirovat 😀

simca06022011
4. aug 2020

Nevidim dovod ucit 2-3-4 a neviem kolko rocne male deti na "jednu sladkost denne" a "nech si uziju". Ja mam skusenost taku, ze pokym jej to sladke nevystrcim, tak ju to ani nenapadne hladat. Na navstevach to je jedna vec, ale my sme to nakoniec prebrali a ostatne kamosky to tiez uznali, ze naozaj nie je nutne vzdy chodit so sladkostami alebo ich vykladat hned. A cuduj sa svete, ked sa vylozilo ovocie alebo nebodaj mrkva :D vsetko sa zjedlo a nik a toboz nie 3 rocne deti nechodili pytat cokoladu ;) Dokonca kamoska dala uhorky a paradajky na stol, co sme kukali... a tie deti to zjedli, lebo vyhladli pri hrani sa, ale keby to tam nebolo zjedli by miesto toho somarinu ako cokolada a keksiky a chipsiky. Na co budovat takuto zavislost na sladkostiach od mala? nejde o wow efekt, ale o zavislost. A pohodlnost. Je lepsie supnut do seba cokoladu za sekundu ako pozut jablko. Moja mala sa nejde potentovat ked sa donesie sladkost, v klude si to odlozi a zje ked ma chut.. to potom je skor boj, aby to mama nezozrala :D

Rovnako neucim na pravidelny dezert, cukrik, lizatko a to pritom vooobec to nema zakazane. Nemala som problem ani v skolke, ved tam si to deti nosili iba na sviatky, tiez tam sladke nedostavali.. a nemame problem ani v skole. Sladke dostava aj odo mna, ci pecivo alebo nejaku maskrtu na desiatu, bufety na skolach zrusili, cize na male deti taketo pokusenie urcite nestriehne v skole.

Ak mas vycitky svedomia, doma sladkosti nemaj, nedavaj cielene (napr kinderko moja dostavala ked sme isli od lekarky :D v podsteke ked normalne jedla ani jej to neprislo, jogurty a kase neberiem ako sladkosti ). Vonku neries. Ja som sa nad tym nepozastavovala, co som jej vyslovene nedovolila boli kofolky, a podobne napoje co v mojom okoli uz fakt 4 rocnym detom davali bezne. Ked bude vacsi vysvetlis. JA som malej uz ako skolkarke vysvetlila co je brumik a milka za fajnotky.. a nekupi si to ani ona sama (lebo teraz ma 9 a sem tak si skoci do obchodu nieco kupit). Ked chce da si.. hocico na co ma chut a bezne to aj kupujeme, ale urcite jej s tym raz za den nekrutim pred nosom nech si da :D Ani cez koronu doma nic nechybalo, upiekli sme si kolac sem tam a vybavene. Vsetko je to o zvyku.
Problem som mala s rodicmi, ale schladila soch ich, ked mala dcera 4 roky a za tasku lizaniek a somarin co zvlacali asi aj 2 roky som hodila do kontajnera. Proste nik to u nas nejedol a oni nedoniesli ze 1-2ks ale cele vrecko (pre priklad minuly tyzden dobehli na navstevu so 6 cokoladami). Tak mama bola cela v soku... neverila, ze fakt tie hnusne lizatka z jej detstva a cukriky a somariny nikto neje. Nerob si ty z okolia nic, urob si podla seba. Na kazdu jednu vec tu najdes komentare pre aj proti. Urcite nic zle na tom, netlacit dieta denne sladkostami, nie je.

simca06022011
4. aug 2020

@elizita no mne sa velmi pacila asertivita jednej maminy v skole, nomrlane zavolala rodicom co mali prist na navstevu k nim, ze by bola rada keby to nenosili, ziadne darceky, ziadne sladkosti. Ja som tak zakrocila kedysi voci rodicom, svokrovci nosili oriesky, susene ovocie a kadejake bio veci :D šťavy, ovocie.. a moji kilo somarin. A do skolky, ja soms i to poratala. Rovnako sa to da doohodnut v skolke aj skole. A navsteva ku nam aj tak nieco vzdy donesie, ale v podstate to beriem ja a aj sa mi vsetci zdaju taki uvedomeli uz, ze to daju mne s tym, ze ked budem chciet malej mam dat.. a ja to odlozim. A ucitelka vie ine odmeny ako cukriky davat. Nechapem to... potom tie pokazene zuby kto ma riesit? :D nase ucitelky davali nalepky 🙂

elizita
4. aug 2020

@simca06022011 obdivuhodne, ze v skolke ste problem nemali. Len ked si poviem to cislo, ze 25 deti ma narodeniny aj meniny, to je 50ks sladkosti rocne len a len zo skolky. Plus od uciteliek, kuzelnika a mimo skolky taka teta, navsteva, atd.

kate_cs
4. aug 2020

Toto je téma, ktorá bude vždy rozdeľovať rodičov na dve skupiny.
Každý nech robí, ako považuje on za vhodné. Môj syn bude mať 2 roky a sladkosti nejedáva. Zakázala som aj babkám, aby mu nosili brumíkov, kinderká a podobné hlúposti. Doma bežne nemávame sladkosti, preto nevidím dôvod kupovať ich jemu. Ale keď upečiem koláč, bez problémov mu dám. Toto je pre mňa taký zlatý stred...
Keď sme niekde medzi deťmi, zatiaľ sa ma vždy spýtali, či môžu ponúknuť aj syna a vždy som slušne odmietla.
Rátam s tým, že sa k sladkostiam dostane, ale zatiaľ nevidím dôvod prečo už teraz.
Môžno synovi vysvetli, že keď je na oslave/návšteve, ide o výnimku a s rodinou sa porozprávaj, aby množstvo sladkého obmedzili.

montemotherone
4. aug 2020

Baby ale jedna sladkosť denne je brutal!!! Nepozerajte len na to, že dieťa nie je tučné. Nevidíte jeho pankreas, krv, cievy... Cukrovka je dnes riadne rozšírená a veková hranica sa znižuje. Bežné potraviny, jogurty, kadejaké krémiky, sladké vody... Keď si zrátate koľko SKRYTÉHO cukru prijme vaše dieťa aj mimo tých sladkostí... Sú to brutálne čísla a takto svojim deťom skracujete život. V minulosti sa nepoužívala izoglukóza, frukrózový sirup a podobné hovadiny, ktoré dnes máte VO VŠETKOM a ktoré vybúchajú pankreas za pár rokov... A potom už niet pomoci... 🙁 Nie, detičky a sladkostičky nejdú automaticky k sebe v zmysle, že ak radi maškrtia, tak aj maškrtiť pravidelne budú 😒 O tom, ako deti jedia v škôlke NORMÁLNE jedlo ani nehovorím. Keď bolo v minulosti jedno-dve deti, ktoré "neboli veľkí jedáci a vo všetkom sa vŕtali", dnes je jedno-dve, ktoré normálne jedia. Dajte si vy na svoju hmotnosť zo 2-3 horalky denne a kľudne pol dňa nebudete jesť. Oklamete mozog, ale organizmus vám tento deficit vráti. Ak si dá decko jednu kinder čokoládku denne, pol dňa nemá potrebu jesť. 🤷‍♀️