Skúsenosti so spánkovým poradenstvom

sapetka
20. sep 2019

Prosim vas ma niektora s tymto poradenstvom skusenost?

lacibo
20. sep 2019

@sapetka ahoj neviem čo máš presne na mysli s tým "skúsenosti" a neviem v čom presne sa chceš poradiť, ale ak máš náhodou na mysli, ako naučiť bábo pekne spať, mám osobné skúsenosti v tomto smere - 3 deti a všetky zaspávali samé od narodenia (o 8 hodine večer) vo vlastnej postieľke a prespali celú noc zhruba od troch týždňov, neskôr spali bez problémov samé vo svojej izbe a vo svojej posteli..najstaršia od roku a druhé dve zhruba od troch..dá sa to v pohode naučiť, len treba chcieť.😉

sapetka
autor
20. sep 2019

@lacibo na slovensku ponuka jedna babab toto spankove poradenstvo tak ma zaujimalo ci niekto vyuzil jej sluzby

jamatkaroka
20. sep 2019

@lacibo a ako sa ti to podarilo?

lacibo
20. sep 2019

@jamatkaroka od začiatku režim dňa..ukladala som v rovnakom čase, rovnaké rituály predtým atď. do svojej postieľky (mali sme samozrejme v spálni)..žiadne spoločné spanie, ak aj náhodou bolo treba zo začiatku kojiť v noci, tak som potom vždy preložila do postieľky..ale mne spali celú noc - žiadne mlieko, žiadne čaje- nič.. ja som bola v tomto smere lenivá mama😉 a sebecká (potrebujem sa riadne vyspať a to aj sama a aj so svojim mužom občas😅)..zaspávanie sme vždy riešili a aj riešime (najmenšia má 3) tak, že rituály, postieľka, rozprávka a idem preč..zaspáva výlučne sama a spí vo svojej izbe..skrátka keby som to mala zhrnúť..ja svoje deti nadovšetko milujem, ale obaja s mužom rodičovstvo berieme tak, že dieťa sa má adaptovať do rodiny (resp. vzťahu, ak je to prvé) a nie naopak, že jeho narodením končí predchádzajúci model a rodičia sa výlučne prispôsobujú dieťaťu..ja sa na tom vždy iba smejem, ak niekto povie : "uspávali sme obaja s mužom od druhej do štvrtej (poobede) a aj tak nezaspala (3 ročné dieťa!) a večer sme zase uspávali od ôsmej do jedenástej a ocino sa nemohol pohnúť z izby, lebo za ním kričala a plakala..tak toto nie!!.. u nás už pár týždňov po pôrode večer ..TV, rozhovory s mužom, venovanie sa starším deťom a po skončení kojenia aj pri pohári vínka..plus nemali problém pri nikom, aby uložil, my sme mohli ísť aj na tri dni, kde sme chceli, aj plesy, koncerty..nič nebol , ani nie je problém..mne to takto vyhovuje..inak by som sa už asi liečila na psychiatrii na syndróm vyhorenia😀

lacibo
20. sep 2019

@sapetka ja mám vlastnú rodičovskú intuíciu..neradila som sa nikdy, všetko sa snažím robiť prirodzene, tak ako mi to vyhovuje a ako to považujem za správne..

sapetka
autor
21. sep 2019

@lacibo mas stastie ze ma take deti. Lenze nie vsetky matky maju take stastie ze im deti zaspia same a prespis celu noc a ze vobec zaspia.. takte to nie je len o intiucii. Ja sa pytam v menej kamosky. Moje dieta vedelo spat pekne aj ked sa budilo na krmenie v noci ale s tym sme problem nemali.

ajka0207
21. sep 2019

@lacibo myslim si ze si mala velke stastie ze mas take deti. U mna prva neprelozitelna do postielky, zachadzala sa od revu. Nechala by si revat? Teraz ma dva a pol, tak jasne ze ju necham aj vyplakat. Ale malicke babo? Mladsia vecer zaspava sama v postielke. Vôbec neplace. Myslis ze robim nieco inak? Vobec. Takze je to o dieťati a nie o tvojej snahe. Aspon podla mojich skusenosti to tak vyzera.

lacibo
22. sep 2019

@ajka0207 jasné, viem, je tam určite viac faktorov..alebo súhra faktorov, ktoré to ovplyvňujú.. ale dôležité je začať naozaj od narodenia s tým režimom.. a to myslím celkovo režim dňa..(kŕmenie, prechádzky, kúpanie)...nielen v spánku..dieťa potrebuje predvídať čo bude, potom je spokojné..vyrevať by som nenechala nikdy!! také niečo absolútne nie, to som nemala na mysli..

matilda72
22. sep 2019

@lacibo a potom vysvetli,.dieta ktore od narodenia zaspavalo samo, ziaden cumel, prso, neznasala.hojdanie, v postielke si kecalana zaspala a ako prisli 4m reva az bola bordova aa zachadzala sa a od vtedy spi s nami lebo ozaj za 1h byt pri postielke o 2r 5krat ak nie aj viac...a zaspava po novom s cumlom a ako mala 10tyzd. Sapala 30minutivky aj to 6krat za den a nervozna ako...a v noci 100krat hore....tiez e mali rezim a co z jedneho dna na druhy fuc...a starsia zaspavala sama a ako som otehotnela tak zacala mat take zachvaty a zlosti, ze ked som ju nechala revat bola az tak mimo ze mi zaspala.o 23.00 od vycerpania....nie kazde dieta vie byt ukazkove

lacibo
23. sep 2019

@matilda72 myslím si, že to bolo v tých 4 m. niečím spôsobené, prečo tak plakala, evidentne mala nejaký problém, ktorý ste vyriešili tak, že spala odvtedy s vami..(ak vám to vyhovuje, je to o.k.), otázka je, či sa ukľudnila hneď po preložení do vašej postele (vtedy by nešlo o zdravotný problém)..nedá sa to samozrejme posúdiť všeobecne..ak by som mala radiť ( a to v hocijakom smere) musím poznať nielen všeobecné zákonitosti, ale konkrétne individuálne okolnosti.. ja som v mojom príspevku nechcela deliť deti na ukážkové v spaní a tie problémové v spaní..to nebol môj zámer - chcela som len poukázať na to, že správny prístup rodiča dokáže veľa ovplyvniť.. ale samozrejme každá mamička tu na MK má svoj názor a svoje skúsenosti.. a ešte na záver dodám len jeden príklad - môj rodinný príslušník pracuje už asi 30 rokov v detskom domove.. za tú dobu tam problémy so zaspávaním a spaním v noci nemalo dá sa povedať ani jedno dieťa (samozrejme ojedinelé prípady choroby a pod. sú výnimka) a to boli aj sú deti naozaj zo širokého spektra osobností, genetických predpokladov a pod., to ma vždy utvrdzovalo v názore, že veľa vecí sa dá ovplyvniť.. ( a týmto nechcem vyvolať polemiku o vývoji detí v detskom domove, to je všetkým jasné, že to nie je najideálnejšie prostredie pre zdravý vývoj), všimla som si čiste len túto jednu vec, a tiež napr. aj jedenie - s ničím na tanieri nemajú v zásade problém (čo je v mnohých rodinách v okolí priam katastrofa, ako deti "komandujú" rodičov nielen v spálni, ale aj v kuchyni)😂..toľko môj názor, nemusia so mnou všetci súhlasiť, každá si napokon robí tak, ako mu vyhovuje..😉