Samostatné zaspávanie dvojročného dieťaťa

1. máj 2022

Ako ste naučili samostatne zaspávať 2 ročné dieťa? Naša dcéra zaspáva na prsníku a pritom ju musím ešte s rukou jemne hojdať. Ak máte nejaké typy sem s nimi 🥹

gelifil
1. máj 2022

vobec mi to zaspavanie nevadilo...uzivaj si to

zuzahajdulka
1. máj 2022

Preco ma 2 rocne samostatne zaspavat?

midori123
1. máj 2022

Toto asi citat nebudes chciet, no moja ma 8,5 roka a dodnes som pri nej ked zaspava😃

ailiba
1. máj 2022

Tak ja mam uplne iny nazor, ako tu bol pisany.... Nas syn zaspava sam od pol roka. Postupne sme ho odpajali a vzdialenost zvacsovali... Neviem, ci ti to pomoze, kedze mas uz vacsie dietatko... Najprv si ju dat vedla seba, potom po par nociach do postielky, ktora je pritlacena k vašej (spolu zaspavate, citi ta, ale sa nedotyka), potom medzi vas dat zabranu, o trosku odsunut postielku, potom dalej. My sme to robili tak a bolo to take postupne, nenasilne, ze teraz zahlasi "idem spinkat", da nam pusu a odkraca si... Samozrejme este potom pridem s mlieckom a odidem. Ma 2 roky.

tosomja
1. máj 2022

Moje deti spia so mnou v posteli, a kým chcú, budú tak spať. Vyspím sa aj ja, aj oni. Ani jedno z mojich detí nespali v postieľke, máme ich na parádu. A uspavam na rukách. Ročnú mám na sebe, syn leží na nohách, hladkam ich oboch. Najstaršia už bude mať 12r ona už spí sama 🤭🤣

bajka16
1. máj 2022

Náš zacal zaspávať úplne sám od prvého dňa ako má vlastnú posteľ. Predtým mal postieľku a nehrozilo že by iba tak zaspal. Predtým sme ho kolisali sme ho v kočíku aj hodinu. Ako prišla posteľ tak tak pekne ľahne a do pol hodiny spinká. 🙏😄

nikpa
1. máj 2022

2 roky ju uspavas na prsníku a popritom hojdas? 😳 Ak áno, tak klobúk dolu, ja vždy hovorím, že ženy vydržia viac ako kone. Ja by som to teda nerobila. No a k tomu ako oducit, asi bude plač a protest ale u nás sme proste dali malého do svojej izby, nechali sme mu zasvietenu lampicku alebo si rád sám svieti s malou baterkou, prečítame rozprávku a dobrú noc, odchádzame z izby. Takto sme začínali keď mal cca 2,5r a fungujeme tak dodnes. Občas niečo povykrikuje z izby, tak prídem, opýtam sa čo sa deje, prehodíme pár slov a väčšinou potom už zaspí. Zvládol to celkom fajn. Skús a uvidíš ako bude reagovať

gelifil
1. máj 2022

@tosomja užasne, tak to ma byt!

elizabet173
1. máj 2022

@gelifil nie, má to byť tak, ako to vyhovuje matke aj dieťaťu. Mne spanie s dieťaťom v jednej posteli nevyhovovalo, moje dieťa nechcelo byť na mne nalepené, chcelo byť rozvalené, aj perinku neznášalo. Nevyspali sme sa ani jeden, keď som si ho dala k sebe. Spinkal v postieľke prirazenej k mojej posteli, kedykoľvek som ho mohla pohladiť, držať za ruku. Takto mi dieťa spalo bez zobudenia od štyroch týždňov celú noc, plne dojčené. Bolo by mi smutno, keby som ho mala od narodenia v detskej izbe, necítila jeho vôňu. nemohla sa ho kedykoľvek dotknúť, ale nedovolím si napísať, že to takto nemá byť, lebo poznám mamičky, ktorým dieťa takto spalo s jedným zobudením, kdežto pri spaní v jednej izbe bolo nonstop hore a ráno mrzuté, nevyspané. Ak by bolo spanie matky a dieťaťa v jednej posteli to naj pre všetky mamky a deti, nevznikali by tu témy, ako je dieťa v noci hore 10-12 krát, ako má mama problémy s chrbticou, lebo uspáva takmer trojročné na rukách

autor
1. máj 2022

To zaspávanie mi samo o sebe nevadí, ale som tehotná a myslím, že keď ho nebudem musieť aspoň hojdať počas zaspávania bolo by to lepšie, byť pri ňom kým zaspáva mi nevadí, ide mi hlavne o to odučenie od prsníka a hojdania

ailiba
1. máj 2022

Tak potom bude treba to nejako zlomit... Ako budes uspavat 2 deti? Plus to kojenie... Ono je to dost tazke uz v tomto veku... Dieta ma svoje navyky a asi sa ich tazko bude vzdavat. Ale mozno naopak, budes milo prekvapena. Skus ho teda ako prve odstavit, namiesto prsnika fľašku... Vyskusaj. Uz to je iste oddialenie.

midori123
1. máj 2022

@tosomja aj moja 8,5 rocna spi somnou🙂)
A to ma prosim pekne 2 detske izby k dispozicii. V jednej sa uci a ma tam gauc a druhu ma na spanie. Spala tam 0 (slovom nula!) krat😅😅😅

alexnina777
1. máj 2022

ahoj, moje deti majú medzi sebou 14 mesačný rozdiel, nikdy sme nespali oddelene…celé tehotenstvo aj keď už boli dvaja spíme spolu, kojila som menšieho do 2,5 roka..každému ako to vyhovuje,

tosomja
2. máj 2022

@midori123 12r už si zariadila sama podľa svojich predstáv, príde ku mne keď priateľ nie je doma, či nemôže polezat pri mne, samozrejme veľakrát zaspí 😃
Môže prísť aj keď je priateľ doma, ale potom sa už tlačíme. Keďže jedno malé spí z jednej strany, druhé z druhej. 🙈 Boli sme na dovolenke, mali sme apartmán s 2 izbami. 2 dospelí, 5 deti. Pospajali sme postele a spali ako v tábore niekde 🤭🤣 vyzeralo to ako Snehulienka a 7 trpaslíkov

elizabet173
2. máj 2022

veď ho nehojdaj, polož ho vedľa seba, hladkaj ho, tľapkaj po zadočku, ak začne plakať, tak mu šepkaj, spievaj a nič sa mu nestane, keď si trochu poplače. Plače len preto, lebo nemá to, na čo je zvyknuté, si pri ňom. A možno je čas aj dieťa odstaviť, vtedy by si asi musela odísť na pár nocí u domu. Tak či tak to nastane, ak pôjdeš do pôrodnice, ak teda neplánuješ pôrod doma alebo tandemové dojčenie. A pri druhom sa zariaď ináč, ak nechceš, aby sa to zopakovalo. Držím palce, dieťa má dva roky, nie desať mesiacov, takže si vôbec nemusíš robiť nejaké výčitky.
@midori123 smiem sa spýtať, ty si bez partnera, či?

kate_cs
2. máj 2022

Môj syn zaspával tiež dojčením a prestala som asi v 6.mesiaci tehotenstva, keď mi to spôsobovalo už takú bolesť, že som plakala.
Najskôr som prestala takto uspavat cez deň, nejaký čas som ho dávala spať do kočíka, tak zaspal aj bez dojčenia a hlavne bez plaču.
Potom som ho uspavala v posteli, spali sme spolu. Hladila som ho, mojkala, keď nechcel ležať, len som pokojne opakovala, aby si ľahol, že ide spať. Prvé dni, týždne to trvalo aj 30 minút, ale postupne sa intervaly skracovali. Má 3,5 roka a síce nezaspáva sám, ale uložíme ho, chvíľku som pri ňom v izbe a on rýchlo zaspí. Mne to nevadí, je to chvíľa, kedy si na chvíľku oddýchnem aj ja. Pre mňa bolo dôležité to dať bez plaču či klamstiev.

mima172
2. máj 2022

Moja dcérka bude mať o pár dní 2 roky a samozaspánie sme začali trénovať v cca roku. Teraz ju dáme do postieľky, podáme bábiku, pošle nám pusinku a do 15 min spí. Ak si rozhodnutá a najmä pevná v rozhodnutí, tak jedine formou odstránenia asociácií (najskôr by som odstránila dojčenie, neskôr i hladenie a následne by som dieťa dala do postielky, povedala mu, že je čas ísť spinkať a odišla z miestnosti). Samozrejme, že plač bude, no bude ho stále menej a menej, dôležité je jedine vytrvať a nepolaviť. Moja má 2 roky ale vie krásne "používať" plač 😁

ziarifka
2. máj 2022

Prvú som v 1,5r odučila spat na prsníku tak, že sme zaviedli dojčenie v sede. Tiež som bola tehotná a v leže ma to bolelo. Ďalší krok bol, že prsník môže mať v puse iba keď tečie mlieko. Rovnaké pravidlo mam aj teraz s mladšou. Ma 2,5r a už polroka dojcim síce v leže, ale prázdny prsník musí pustiť a už sa len prituli a za 30-45 min zaspí. Ale musím pri nej ležať, drží ma okolo krku, alebo sa prituli chrbtom. Jasné, že plakali, tak sme si v náručí poplakali obe, že oni chcú mliečko a mňa to tak bolí. Postupne sama začala zakrývať prsia, keď mlieko došlo, a este mi poďakuje 🙂

elizabet173
2. máj 2022

@mima172 prepáč, to mi príde trochu tvrdé, aj keď je fajn, že ste to robili postupne. Ale to dieťa predsa nemusí zaspávať v miestnosti samé, mamina píše, že by jej nevadilo byť pri nej, kým zaspí.

ailiba
2. máj 2022

@elizabet173 podla mna je to aj trosku o tom, ako to vnimame my, nielen dieta. Mne to tvrde nepride a moj syn s tym tiež nema problem. Postupne odpajanie sa je prirodzene a nenasilne. Ale v prvom rade s tym musi byt stotoznena matka.

mima172
2. máj 2022

@elizabet173 nemusíš sa ospravedlňovať, je to tvoj názor, veď to je v pohode 🙂 Podľa mňa to nie je tvrdé, s dcérkou mame krásny vzťah, časom proste pochopila, že jednoducho spinkať sa ide a hotovo. Mám ju na kamere a vidím, čo robí. Niekedy si hneď lahne, niekedy sa hra s bábikami, ponožkami, snaží sa rozobrať mantinel na postieľke, no nakoniec vždy zaspinká. Preto som začala s navykanim už pred prvými narodeninami, lebo vtedy to ide ľahšie ako u väčšieho dieťaťa.
A aby som nezabudla - pre autorku: mame zatemňovacie rolety od cca roka malej, aj to spraví veľa (malá proste chápe tmu ako niečo "a ide sa spinkať").

elizabet173
2. máj 2022

@mima172 snaží sa rozobrať mantinel, to musí byť zlaté 🙂, ja som to myslela tak, že uspávať dvojročné dieťa hojdaním v náručí a na prsníku je pre mňa trochu cez, jasné, že každá to máme ináč, každej maminke a dieťaťu vyhovuje niečo iné, ale ja by som teda dvojročné dieťa neuspávala ani na prsníku, ani hojdaním v náručí ani náhodou. A prejsť teraz na zaspávanie, keď ostáva samé v izbe, no neviem, aj keby ako postupne na to išla. Ťažko ale popredu povedať, ako bude dieťa reagovať, možno bude prekvapená. Ja som nikdy neuspávala na prsníku, nakojila som, trošku popestovala, pomojkala, položila do postieľky, ľahla si vedľa, potľapkávala a zaspal.
@ailiba veď áno, len tu bude asi cirkus, lebo dieťa má už dosť dlho zafixované, že sa zaspáva hojdaním v maminom náručí.

ailiba
2. máj 2022

@elizabet173 tak to suhlasim

autor
2. máj 2022

@elizabet173 neuspávam ho hojdaním v náruči, ležime obaja na posteli a len ho jemne hojdám s jednou rukou, ale rozumiem, aj to je asi cez pri dvojročnom dieťati. Doteraz mi to ale nerobilo problém, zaspí hneď do 5 minút, takže to bolo v poriadku. Ale posnažím sa to zmeniť 🙂 ďakujem všetkým za rady

elizabet173
3. máj 2022

jáj, to som nepochopila, myslela som, že ho hojdáš v náručí. Keď ho nebudeš hojdať, iba budeš pri ňom ležať a pustíš nejakú tichú hudbu?

autor
3. máj 2022

@elizabet173 skúšala som aj knihy, aj hovoriť rozprávky, kadečo ale vždy keď už bol veľmi unavený začal plač a tam som vždy povolila 🤣 ale už sa budem snažiť nepovoliť 🤣

elizabet173
3. máj 2022

a keby ho uspával pár večerov manžel? Ty by si išla na kus reči ku kamarátke?

autor
4. máj 2022

@elizabet173 manžel pracuje v zahraničí takže je málo kedy doma ale ďakujem za radu, keď najbližšie príde tak to skúsime 🙂

elizabet173
4. máj 2022

Nemas to lahke, drzim palce