Rozprávanie a gestá u ročného dieťaťa

lllperko
7. júl 2022

Ahojte, kedy vaše deti začali hovoriť slová, opakovať? Malá má rok a ešte rozpráva len to svoje tatatta, dadadada,... Nevie ani ukazovať prstíkom alebo zamávať.. Keď sa ma na to pýtala Dr tak sa čudovala, že to nevie... Cítila som sa divne.. Je to Ok?? či??

lllperko
autor
7. júl 2022

hej, a tiež sa nehraje s kockami (nesklada ich na seba a pod), zatial hracky len okusuje, ziadne zmysluplne hranie..

pribinak
7. júl 2022

@lllperko bože, tie kocky to je nejaká magická hračka?
Niekotre deti kocky ani nemajú. Veď motorika a koordinácia sa dá trénovať aj na iných hračkách

Ja som ich pre syna dostala, nikdy ich na seba nestaval, jediná hra s nimi bola, že ja som postavila vežu a on ju zhodil dole

lllperko
autor
7. júl 2022

@pribinak ved presne tak!! ako píšete... ale podľa našej Dr musia byť v ''povinnej výbave'' a 1r dieťa sa s nimi má vedieť zahrať... lebo keď som povedala, že nevie, tak z nej urobila zaostalejšiu vo vývine... až som sa ja cítila zle, že to je moja chyba...

bajka16
7. júl 2022

To je úplne normálne správanie ročného dieťaťa. Veď je to ešte batoľa. Opakovať ti nebude. Stavať kocky na seba tiež ešte nie. Idú jej zuby, takže logicky všetko hryzie. Môj má 1,5 a len teraz sa naučil zakývať "papa", len pred nedávnom sa naučil ukazovať a krútiť hlavou "nie" a "áno". Každé dieťa je iné, každé ma svoje tempo.

pribinak
7. júl 2022

@lllperko prosím tá, povedz jej, že kocky určite nie sú povinná výbava a nech sleduje iné ukazovatele psychomotorického vyvinu

silvinka82
7. júl 2022

@lllperko v prvom rade nejdem sa chvalit. Len tolko k tym kockam a rozpravaniu, ukazovaniu a pod. Ja som sa u prveho syna citila rovnako. Uprimne som si aj ja sem tam myslela, ze nieco nie je OK. Nedaval papa, neposielal pusu, nerobil tap tap tapusky, neukazoval aky velky narastie a pod. Ked mi dr. hovori, ze v roku ma vediet 12 slov a on si isiel svoje gugugaga, tak som chytala paniku. V zivote si nepostaval vezu z kociek.... klamem...teraz sestre, ked bol vacsi, neskladal si z dupla, len vezu. Nekresli.... a je mimoriadne nadany, takze tolko asi k testom, lebo podla nich by bol pekne pozadu.

Inac ani moja rocna toho moc nenakeca. Vie 2 zakladne slova.... mnam a nie 🤣 Kocky len rozhadzuje a na hracky prdi, vsetky max. zje. A najlepsia hracka je prazdna flasa 🤷‍♀️ A je uplne krasna, uzasna a zdrava ❤️ Takze neries 😊

elizabet173
7. júl 2022

@pribinak moj ich este hadzal po izbe, netusim, kedy staval kocky na seba, ani som sa tym nikdy nestresovala, ani lekar nerobil paniku, ze jeden a pol rocny vedel par slov. Dvojrocny cele vety, rozvite. A keby zacal aj v troch rokoch, je to ok.

jazula
7. júl 2022

@lllperko Tie dotazníky u pediatra sú peklo 🙈. Naša prvý krát urobila “papa” pred 2 dňami, o týždeň má 14 mesiacov. Kocky stavať na seba ju zatiaľ nebaví (len búra veže a hádže veci), ani ukazovať prštekom. Zato dokáže vybrať platňu z obalu a nerozmlátiť ju 😂. A konečne začala malé veci aj vkladať napr do vedierka, nielen vyberať…

andreatytler
7. júl 2022

@lllperko Praveze vsetko co sa ta pytala su klasicke ukazovatele vyvoja, ktore sa sleduju, takze doktorku chapem ze sa na to pyta a ked ich je hned niekolko, ktore dieta nedosahuje, treba ho trosku lepsie sledovat a pozriet sa na ine ukazovatele.

Nas syn nepovedal ani slovo do 20 mesiacov a nas pediater to zacal riesit ked mal 18 mesiacov a poslal nas za odbornikom na vyvoj aby sa vylucil autizmus, comu som bola velmi rada. Rec mu zacala neskoro, lebo som robila chyby v tom ako som ho to ucila.
U vas je dolezite ze blaboce. To je predchodca reci a tiez je dolezite ci rozumie. Mozno este nie vela ale coskoro by mal rozumiet stale viac a viac. Toto sleduj.

Ukazovanie prstom, tlieskanie, mavanie na rozlucku su vsetko neverbalna komunikacia a preto sa to sleduje. Dieta to nezacne robit, ak to nerobis ty. Treba to s nim trenovat. Ty sama ukazuj na uplne vsetko cely den, tieskaj ked mas radost, mavaj ako odusu vzdy ked sa s niekym lucis, alebo niekoho stretnes vonku a nabadaj jeho aby robil tieto veci. A ked zamava, tak urob z toho velke halo a pochval ho. Tlieskanie normalne trenuj tak ze mu chytis rucky a zatlieskas s jeho ruckami ked sa nieco podari... ide aj o dolezitu senzoricku aktivitu. Vela deti napriklad nema rado tlieskanie koli tomu pocitu, ktory pri tom nastava. Ak je to vas pripad, tak na to netlac.

Stavanie kociek tiez treba trenovat. Nas syn nemal sam ziadny zaujem, ale kazdy den som s nadsenim postavila jednu vezu a ked mal asi rok zacal sa chytat aj on, ale kocky doteraz nie su oblubena hracka. Uz ich vytahujem malokedy.

mogaa
7. júl 2022

@lllperko máš uplne normálne dieťa....má 1rok.....hrať sa sám ešte nevie, chvíľu sa vydrží bavkať s tým čo ho zaujme a nemusia to byť zrovna hračky.....zaujímavé sú aj kamienky, paličky, či čokolvek nájde v domácnosti.....ukazovať prštekom nemusí vedieť presne v roku, stačí keď vidíš že niečomu rozumie.......to džavotanie mamama,bababa uplne v roku stačí, postupne sa rozrozpráva.....naša ani v roku a pol nechcela ukazovať pá-pa, aké veľká vyrastie, proste nič....ukázať niečo zvieratká alebo očko, uško - u nej nehrozilo.....už sme si mysleli že ani nevie, až sme vonku zbadali mačku a aj na ňu ukázala aj povedala cica....do tých 2rokov si robila len čo chcela a kedy chcela, nič na požiadanie, veľakrát ignorovala aj keď sme jej niečo hovorili....rozrozprávala sa až v cca 2,5roku dovtedy to bola hatlaninka....teraz má 4,5 ústa sa jej nezavrú,zo škôlky len počúvame že aká je šikovná....

ivangeline
7. júl 2022

Zavisi od povahy dietata a rodica a ich komunikacie..a pod. Moje 2 starsie okolo roka. 1 slovo ine ako baba,tata,mama bolo po 1. narodeninach. Teraz mam 3tie a mal 10m...Uz hovori auto,hojda,hopa,toto,tata,baba,mama... akoze je to rozne!

izabela181
7. júl 2022

@lllperko môj má skoro rok a kocky doma ani nemáme 😅 teda mame jedny drevené ale keď som ich chcela stavať na seba tak ich začal obzuvat a tým pádom aj tie papierové obrázky čo sú na nich…má iné hračky s ktorými sa hra 🤷🏻‍♀️ A teda pohybovo je veľmi šikovný, chodí od 9 mesiacov ale povedať nevie nič skoro…aj keď mu poviem aby povedal mama, tak povie baba 😆 a okrem toho povie tata a len take hatlaniny už…každé dieťa je iné 😊

lllperko
autor
7. júl 2022

Máte všetky pravdu. Čo ja tu riešim 🤦‍♀️ Veď každé dieťa je ine a nemozem ani nebudem ju porovnávať s tabuľkami .. ;)