Ročné dieťa spí v noci horšie ako keď bolo mladšie

andrea_za
7. jan 2015

prosim poradte alebo aspon povzbudte. uz som z nasho synceka zufala a unavena, vobec sa z neho netesim a pritom je to zlatucke, usmievave dietatko. problem mame v noci. ako vela deti zacal nam horsie spavat ako 3-4 mes. avsak odstupom casu sa to ako tak stabilizovalo. ako 6-8 mesacny - cez den to sice nebolo bohvieco, ale s tym som sa zmierila. a v noci sa budieval 1x, nakojila som a pekne spinkal dalej. vtedy som ani neriesila, ci po kojeni spi alebo nie, dala som ho do postielky, pomrvil sa a zaspal. ak sa aj nahodou este v noci zobudil, stacilo ze som sa mu prihovorila alebo polozila ruku na chrbatik a spinkal spokojne dalej, ani cumlik nepotreboval (mame postielku prisunutu k nasej posteli).
dnes ma uz rok a s nocnym spanim je to katastrofa. neriesim denne spanky, tie su take ako predtym. ale vystraja nam vecer a v noci. ulozim ho na nocny spanok, aj to ho musim uspat na rukach (predtym som ho ulozila do postielky, lahla vedla neho a pomaly zaspal. to uz nefunguje). a odvtedy sa budi aj kazdu hodinu. pricom ho musime zobrat na ruky, uspat ho a aj to vacsinou po ulozeni do postielky sa po chvilke zobudi a zacne neskutocne plakat. skusali sme ho aj nechat plakat, hoci to bolo neunosne a ja som plakala s nim, ale po case chytil vyslovene az taky amok, zacal sa hadzat v postielke ako zmyslov zbaveny. vtedy sme sa uz zlakli a vybrali ho z postielky. taktiez je uz neskutocne zavisly na cumliku, predtym ho potreboval len kym zaspal, teraz ho potrebuje dudlat aj celunoc.
este jedna vec, mam pocit ze sa nam to takto pokazilo, ako zacal stvornozkovat ako 11-mes. vsetci mi hovorili, ze prave vtedy sa mu spanok zlepsi, lebo sa viac unavi, no u nas je to presny opak.

preco je to tak? ked sa predtym budieval 1x, tesila som sa, ze sa blizime k celym prespatym nociam. no teraz je to v nedohladne.
syncek je stale kojeny, po roku som ho chcela odstavit, ale teraz sa toho obavam. moze to suvisiet aj s tym? ze ho uz menej kojim (v noci 1x, potom rano a vecer a este cez den 2x), ze potrebuje viac kontaktu so mnou?
clovek si povie, ze kazde dieta je ine a potrebuje svoj cas. ale nas to trapi aj z toho dovodu, ze sme chceli druhe dieta, co v tomto pripade vobec neprichadza do uvahy :(
prosim, kto ste mali nieco podobne, poradte alebo aspon povzbudte, ze raz sa to zlepsi. co sa urcite aj zlepsi, len sa bojim ze budem k 5-rocnemu dietatu vstavat, pretoze nebude vediet prespat noc
vopred dakujem

katy1979
7. jan 2015

motoricky nepokoj. Je to uplne normalne v roku. Detom sa vyvija motorika a prenasa sa to aj do spanku. To sa upravi zachvilku.
A kludne mozes nad tehotenstvom uvazovat vsak tehotenstvo trva 9 mesiacov to sa dovtedy v pohode upravi

kofoluska
7. jan 2015

@andrea_za Niektore deti svoje nove zrucnosti "precvicuju" aj v spanku alebo sa v noci budia a xcu robit to, co nanovo vedia. Je to uplne normalne. Mozno by som vyskusala dat ho k sebe do postele, hlavne pre to, co pises o tom plakani v postielke. Mohol si zafixovat, ze v postielke ste ho nechali plakat a teraz tam byt nexce - ale to je len moj tip. Nemusi to tak byt. Mne maly spava so mnou, uz asi rok. Behom dvoch tyzdnov mi zacal potom spavat celu noc a taketo vykyvy sme nemali ani ked zacal lozit ani ked zacal chodit. Kedykolvek sa v noci preberie, registruje ma vedla seba a spi dalej. A s cumlikom sa netrap, ak ho ma len pocas spanku a nie cez den, ked bdie. Aj moj ho maval len na zaspatie a prisla doba, ked ho v noci sice vypluje, ale obcas sa zobudi a hlada ho. Akonahle mu ho strcim do ust, zase spinka. 🙂

andrea_za
autor
7. jan 2015

@katy1979
@kofoluska
ani si neviete predstavit, ako ste ma ukludnili. naozaj to moze suvisiet s tou motorikou, pretoze on velmi casto spi na bruchu s pokrcenymi nohami v kolenach a ritka hore 😀 aj teraz takto spinka.
my si ho uz davame k sebe, vacsinou okolo polnoci, ked je hore uz niekolky krat a uz nechce vobec spat v postielke. tak si asi budeme k sebe davat skor a nebudeme ho trapit. sice tym riskujeme, ze si nato zvykne a potom bude pri nas spat do 3-4 rokov, mozno aj dlhsie. ale asi nam neostava nic ine, len to zariskovat.

neviem ako to bolo u vas- ale myslite, ze ked ho odstavim, ze sa to moze aj zhorsit. nerada by som potom v noci chystala niekolko davok UM. pretoze ja si myslim, ze on je na mne viac zavisly a potrebuje ma citit hlavne preto, ze ho este kojim. poznam vela pripadov, ze po odstaveni sa spanok dost zlepsil, ale viem ze su aj opacne pripady. nemate s tym skusenost?

este raz velmi pekne dakujem

lauricka
7. jan 2015

pride mi to ako normalny priebeh, to, co pises, sa asi deje u mnohych deti. Tusim aj nasi to tak mali podobne. Suvisi to s ich vyvojom. Co sa tyka spania, skus si pozriet knihu Klidne spani a ukladani (Elizabeth Pantley). Maleho na rukach skuste ukludnit az kym skoro nespi, ale nie do uplneho spanku a nechat ho uplne zaspat uz v postielke. Ale lepsie je si to prejst podrobnejsie. A hlavne, nezabudajte, ze je to len faza a zasa pride nieco nove potom 😉

andrea_za
autor
7. jan 2015

@lauricka
no ako nam zacal takto zle spavat, tak neprichadzalo do uvahy ho do postielky ulozit skor ako v uplnom spanku. potom vzdy pride par dni, kedy ho do postielky dam aj skor. napr. aj vcera aj predvcerom, sa mi to takto podarilo. nakojila som, trosku podrzala na rukach a supla do postielky a lahla k nemu. pomrvil sa, aj oci mal otvorene ale zaspal pekne sam. no ked sa potom budi v noci, uz je velmi tazke ho v postielke udrzat. asi nas potrebuje citit, alebo nieco podobne. a taktiez to asi suvisi aj s tou motorikou ako pisu vyssie. ja dufam, ze je to len faza, len som si myslela, ze cim bude starsi, tym sa budi tieto veci zlepsovat. a nam sa to rapidne zhorsilo. som sa zlakla, ci som niekde nespravila chybu a on si to kompenzuje tym, ze chce byt pri mne alebo pri MM

kofoluska
7. jan 2015

@andrea_za Moze byt aj to, ze je na Tebe "zavisly". Ale to je tiez uplne normalna faza. Cca od osmeho mesiaca asi do roka a pol dieta prechadza separacnou uzkostou. Nexce sa od matky pohnut ani na krok, vyhladava ju aj v stresujucich situaciach ako bezpecny bod vo svojom svete. Treba mu tu blizkost dopriat a v takychto situaciach ho "neodsuvat na bok". Vela mamiciek schvalne dava dieta do ruk inej osobe, aj ked place za mamkou. Vraj aby si zvykalo, ze nie vzdy bude proste mama po ruke. Ale to nie je dobre, tym sa cela ta faza len zhorsuje a casto predlzuje. U nas pominula behom par mesiacov, okolo 13ich sme s tym mali uz pokoj. Vzdy ked xcel byt pri mne, bol. Ked prisli cudzi ludia alebo sme my prisli na navstevu a xcel byt na mne nalepeny, nechala som ho. Ked sa otukal, uz ma nepotreboval. 🙂
A to spolocne spanie. Nebala by som sa. Dieta ked ma uspokojene vsetky potreby (vratane blizkosti vztahovej osoby), je sebavedomejsie, samostatnejsie, odvaznejsie. A samo dospeje do stadia, ze bude xciet spavat same, vo vlastnej posteli, pripadne vo vlastnej izbe. Nemusi to trvat tak dlho ako pises. Vacsinou co mam odpozorovane od kamaratiek, ktore to takto nechali na dietati a spavali s nim v jednej posteli, tak okolo dvoch rokov sa ich deti postupne same pytali do vlastnej izby.
Inak moj mi zuril na prsiach, my sme sa dlho nekojili. Je na UM. Mozes vyskusat, ci mu to nepomoze. Otazne je, ci Ti to UM bude xciet pit. Mozno prejdete v noci na vodu (lebo pravdepodobne pije skor od smadu a len vyzaduje Tvoju blizkost). 🙂

veronicka1901
7. jan 2015

Ja ti bohuzial neporadim, nasa dcerka spavala hrozne do 2 rokov a teraz sa tiez stale kruti, ale kedze je od 2 rokov vo vlastnej izbe, tak nas to tak nerusi. Inak, neviem, ako by som to dala, lebo chodim do prace a som tehotna.

magdalena205
7. jan 2015

@andrea_za ako by som citala o tom mojom . Do 3-4 mesiacov spaval ukazkovo , prespal aj 6 hodin . Nakojila som ho a spal dalej . Potom sa to zhorsilo . Okolo 6-8 mesiaca stabilizovali a odvtedy to ide dolu vodou . Moj je stale kojeny a odstaveni ani neuvazujem , lebo to je jediny prostriedok , ako ho v noci upokojit . V noci strasne zle spava , budi sa aj kazdu hodinu a strasne sa v spanku prehadzuje . Spava presne ako tvoj s nohami skrcenymi pod sebou . Spava so mnou v posteli o postielke nemoze byt ani reci . Ja to uz ani neriesim . Verim , ze raz sa dockam aj toho , ze prespi celu noc a sam . 😄

katy1979
7. jan 2015

@andrea_za ak v noci chces odstavit nevymienaj za um. Ani to nepotrebuje a usila by si si na seba bic. max. ponuknut vodu ale ani to nemusis. Mlieko bude rano v noci sa spinka. prve noci asi budu nic moc ale potom to uz bude lepsie a lepsie

fopka
7. jan 2015

@andrea_za u nas sa spanie okolo pol roka tiez zhorsilo,druhy polrok sme sa snazili stabilizovat,no jednoducho to zavisi od vela faktorov,co cez den prezil,zubky,nas ma celkovo problemy s travenim,cize staci,ze sa viac napapa,alebo vypije viac mliecka a nestihne mu dobre stravit a o zabavu cez noc je postarane,prehadzuje sa,skuci,atd...maly ma rok a pol a pokojnu noc bez vstavania mame zhruba raz za 10 dni...je to vycerpavajuce,ale neriesim...moja mama vstavala k bratom -dvojicky,v noci do ich piatich rrokov po 5-6-krat za noc,aj chodila do prace,viedla domacnost...prezila 😀

fopka
7. jan 2015

@andrea_za a este k tomu cumliku,nas ma taky osial teraz,ked mu idu zubky,je schopny predudat aj cely den,ale kedze je uz vacsi a rozumnejsi,tak si da vysvetlit,ze cumel len na spinkanie. A k spaniu s nozkamu stiahnutymi pod seba...nas takto spinka prave vtedy,ked je mu tazko na brusku

lauricka
7. jan 2015

@andrea_za ved ono to nejde zo dna na den 😉 , chce to postupne ucenie na iny styl...v tej knihe by ste sa dozvedeli viac. Pri mojich dvojkach si pamatam, ze urcite tesne pred rokom to bolo horsie, nez ked mali pol roka a spat normalnejsie zacali tak cca v 15 mesiacoch.

andrea_za
autor
7. jan 2015

@kofoluska
my sa mu snazime davat co najviac lasky, ak si ju vyzaduje. presne ako si pisala. ak niekam prideme, najprv sa potrebuje "rozkukat", vyslovene sa vsetkych hanbi. a potom si uz spaciruje ako keby bol doma. dakujem za prispevok, urcite pomohol

andrea_za
autor
7. jan 2015

@veronicka1901
dakujem za skusenost. uvidime ako to bude s nami

andrea_za
autor
7. jan 2015

@fopka
dakujem za skusenost

andrea_za
autor
7. jan 2015

@lauricka
skusim si ju zohnat a precitam, uvidime. dakujem

patinka
14. jan 2015

@andrea_za ahoj reagujem nato ze ti zacal spavat z nozkami pod sebou...nam diagnostikovali koliku v 1 roku ked s tym zacal a budil sa v spanku,vraj mam vela tuku v mliecku a boli ho brusko....pomohla uplne obycajna stava z ananasoveho kompotu ,,naordinovali mi 5 lyzic denne🙂maly sice nespava dobre ale spi uvolnene a nozky si uz nekladie pod seba.takze v tom nam to pomohlo

evulienkaslx
14. jan 2015

Aj nasa mala tak zle spavala v danom veku, jednak to bol motoricky nepokoj a tiez je slo viacero zubkov, mozno aj vasmu idu, ked si vyzaduje dudlik. Dali sme jej na zubky Calgel a ked bolo najhorsie Paralen. Kamoskin mal tiez take stavy, nespala skoro nic, kazdu hodinu hore a len prso a dudlosil. Pritom vsetko mozne vyskusala, povylucovala dovody. Vydrzala mesiac, mozno viac, potom si povedala dost, vstaval k nemu manzel, dal mu vodu a za 3 dni to bolo ok.

andrea_za
autor
15. jan 2015
zinulienka
15. jan 2015

@andrea_za Ahoj, ja mam to iste, nejdu mu zubky? Moja mala brala 3 antibiotika do jedneho roka a vtedy sa spanok najviac zhorsil. Zubky jej zacali ist az v 11.mesiacoch a teraz sa mi budi stale, kazdu hodinu, polhodinu, ale viem, ze su to zubky. Cez den mi spi 2-krat po 20-30 min. a to len na rukach, prip. v kociku a v noci ked k nej vstanem 4-krat, tak som happy. Treba len trpezlivost a lasku, nie su vsetky deticky rovnake. Drzim palce 🙂

andrea_za
autor
16. jan 2015

@zinulienka
idu mu stolicky. ono jedna noc je lepsia, ina horsia. stale sa to meni. mrzi ma to aj kvoli tomu, ze som ho chcela pomalicky ucit na samostatne zaspavanie v postielke. ale takto to neprichadza do uvahy, musi to pockat. este dufam ze ked ho odstavim od dojcenia, ze sa to mozno zlepsi, ale s tym tiez este idem pockat

andrea_za
autor
16. jan 2015

@patinka
@fopka
ak sa mozem opytat k problemom s bruskom. prejavovalo sa to aj nejako inac? aj pocas dna? alebo len tym ze spali so skrcenymi nohami? dakujem

pixma321
16. jan 2015

aj u nas to tak bolo....do pol roka idealne dieta ...v mojom ponimani...skratka v pohode som zvladala...aj v noci stavat aj cez den dve deti....po pol roku....zufalstvo...10x za noc hore...uspavanie neustale...horror...upravilo sa to ked mal 11mesiacov same.... U nas to bolo zo začiatku chorobami...lebo starši začal chodit do školky....a nosil domov...ale neskor ani nebol chory a aj tak nespaval....tak celkovo neviem kolko z toho bolo nepokojnych noci "z nejakeho psychickeho dovodu"... Jedine čo mi na to pomohlo bol pokoj....klud... skratkaa som sa zmierila s tym že sa už nevyspim nikedy....potom sa to vyriešilo same....

fopka
16. jan 2015

@andrea_za ahoj,no prejavuje sa to u nas tak,este aj teraz,ze zhruba po hodine...40 minutach spania sa zobudi s placom (aj cez den,aj v noci,samozrejme nie stale,zalezi,ako mu pretravi), potrebuje si grgnut -ciastocny reflux (akokeby bol cerstvo napapany),potom zaspi stale... ak je vygrgany,ma pretravene,prespi celu noc a cez den normalne 3 hodinky...skrcene nozicky pod bruskom u nas signalizuju,ze je mu zle,ze mu dobre nepretravilo...cez den sa to neprejavuje,pretoze sa hybe

fopka
16. jan 2015

@andrea_za no a teraz,ked nam idu zubky,noci su hotova pohroma,,,ja som normalne nespala uz vyse mesiaca...a to noc co noc

patinka
17. jan 2015

@pixma321 len pocas noci,cez den sa vyprdkal ,vykaka aj dva krat a je v poho,ale tie noci......

patinka
17. jan 2015

@patinka jojprepac to patrilo andrei🙂

pixma321
17. jan 2015

@patinka aj u nas bol denny spanok v poriadku.... len ten nočny...

andrea_za
autor
19. jan 2015

@pixma321
dakujem. aj ja sa to snazim tak spravit - prijat to take ake to je, ved raz sa to urcite zlepsi. nebude takto spavat donekonecna 😉

andrea_za
autor
19. jan 2015

@fopka
@patinka
dakujem. skusim si to odsledovat, ci nahodou nebude problem aj v brusku