Ročné dieťa a návrat do práce

evickova
13. nov 2013

Ahojte, ako vidiet z nazvu, vraciam sa do prace po Novom roku, ked dcerka bude mat 13 mesiacov. Zijem v zahranici, do oktobra mi este stat platil rodicovsky prispevok, ale teraz uz iba dostavam pridavky na dieta. Takze moj navrat do prace je skor nuteny ako chceny. Priatel nezaraba tolko, aby nas uzivil sam. Moj problem je, ze mam z navratu strach. Bojim sa odlucenia od malej. Stale ju kojim, som s nou nonstop. Doteraz som bez nej nebola dlhsie ako 2 hodiny. Mala pojde ku opatrovatelke na 3 dni. Ja budem robit 4 dni v tyzdni. Su tu maminky, ktore nieco take zazili? Ako ste to zvladli? Ako reagovalo dieta na zmenu?

eeffka
13. nov 2013

@evickova ja som isla od dcery v 13m, popravde je to ten najhorsi vek, treba ist do 11m alebo po 2rokoch, mala bola iba so mnou, kojena na poziadanie
Vyzeralo to tak ze 1.tyzden som chodila do roboty na 2-4hod podla toho ako mi mama volala ze mala reve, ci tak standardne , ci tak ze som sadala a palila domov... no rit som mala stisnutu.... po tyzdni povolila a prestala revat

Odchadzam, musi mat cici, prve co pridem vo dverach podprsenka dole... teraz ma uz 21m a sa to zrovnalo, ale prvy mesiac bol drsny.... brrr. Od prvej dcery som sla v 6m a myslela som ze to zvladnem s prstom v nose... no ale treba zatat zuby a vydrzat, najma ak si v situacii ze musis

zuuzika
13. nov 2013

ahoj mna caka to iste v marci,maly bude mat tiez 13mesiacov,tiez mam z toho zmiesane pocity. Som zvedava na reakcie mamiciek ktore to zazili...

lesanka845
13. nov 2013

ahoj,moja dcera nastupila do prace,ked mala vnucka12mesiacov,pracuje pet dni vtyzdni na trizmeny. Vnucka je doma somnou, zvladla to aj dcera aj vnucka. Takze,ked sa chce,vsetkosa da. Dcera jes vnuckou sama,takze,ked chceli prezit, do prace ist musela-

ask
13. nov 2013

@lesanka845 Keby som mala to stastie ze by moje dieta mohlo ostat s mojom mamou ako je tomu u vas, brala by som to vsetkymi 10timi. Ale to ze onedlho tiez musim dat maleho do skolky medzi kopu deti a k cudzim osobam....tak to ma naplna strachom a obavami tak ako @evickova

lesanka845
13. nov 2013

@ask Ja som rada,ze mozem dcere aspon takto pomoct a vnucku si uzijemd osytosti .Tiez by som mala obavy,keby musrela ist malicka do jasliciek. Ale ked nie je ina moznost,neda sa nic robit,len dufat, ze si malick yzvykne, najde novych kamaratov anebude casto chory. Zaciatky suvzdy horsie pre maminu, ako pre dieta,aspon umna to ta kbolo.

akova
13. nov 2013

lahke to nebude, vyhodu maš možno v tom, že mala ide k opatrovatelke a nie do kolektívu. Ja som malu davala do jaslí ked mala 15 mesiacov, a bola hned chorá, takže často s nou bola babka alebo dedko. Zvykla si aj v jasličkách, nemali sme potom problem so škôlkou rychlo sa adaptovala....

ask
13. nov 2013

@lesanka845 Toto je uz moje tretie dieta a obavam sa ze jeho nastup do skolky budem prezivat este tazsie ako nastup tych prvych dvoch 🙂

lesanka845
13. nov 2013

@asktak to verim,ja som mala dve deti, dcera si zvykla bez problemov,zato so synom smesi uzili,aj ja aj pani ucitelky,ale nakoniec sitiez zvykol.Dnes su uzobaja dospeli a ja uz sina to len spominam

evickova
autor
14. nov 2013

Keby som mala mamu nablizsku, hned by sa mi odchadzalo do prace lahsie. Aj ked viem, ze opatrovatelka je super. Byva blizsko nas, vidim ju z inymi detmi. Mozno si moc idealizujem situaciu u nas na Slovensku. Proste v mojej hlave je "zena ostava doma do 3 rokov s dietatom", tak ako na Slovensku. Tu je to uplne nieco ine. Tu s mojimi obavami moc nepochodim, kedze tu deti chodia do jasli od 3 mesiacov.

maslenka47
14. nov 2013

@evickova ono je to aj o tom, ako dieta na tu zmenu pripravis. Do januara mas stale mesiac a pol, to je kopa casu. Dohodni sa s opatrovatelkou, ze k nej budete chodi nejaky cas pred nastupom do prace spolu aj s dcerou, nech si mala zvykne jak na opatrovatelku, tak na nove prostredie. Neskor ju nechas u opatrovatelky samu. Zaroven musis dceru naucit, ze kym "ste na navsteve", tak sa nekoji. Je to uz predsa "velke" dieta, urcite papa aj ine veci ako MM, hladna nebude. A zvykne si neboj, kazdy si raz bude musiet zvyknut.

A nezabudaj, ze deti na roznych dospelych reaguju inak. Ak ti bude pri tvojom odchode od opatrovatelky vrieskat jak pavian, aby si neodisla, tak ta len skusa, ci si to nahodou nerozmyslis. A ak si to rozmyslis, bude to skusat zase, lebo zisti, ze "metoda vresku" funguje. Mozno bude pol hodinu po tvojom odchode urazena a robit sceny, ale to neznamena, ze jej tam je zle.

maslenka47
14. nov 2013

A este jedna vec, zvykaj dceru na to, ze v zivote nie vzdy dostane to, co chce. Zide sa jej to. Ze bude ziapat, to je jej problem, nie tvoj. Ona zatial svoj nesuhlas inym sposobom vyjadrit nevie. To ale neznamena, ze jej musis zakazdym vyhoviet. Aj v cudzom prostredi to potom pre nu bude lahsie.

sonagolisova
14. nov 2013

@evickova od syna som isla ked mal 20 mesiacov a bolo to z jeho strany ok ale on isiel k babke a dedovi takze mozno ak preto to pre neho nebol ziaden stres a uz som ho nekojila..jasne, ze ked som prisla domov , uz sa odo mna nepohol .. od dcerky som odchadzala do prace ked mala 10 mesiacov a ostavala doma s tatinom takze opat ok z jej strany lebo ostala doma ..kojenie som zvladala zial uz iba dalsie 4 mesiace , nedalo sa to ,letela som domov, kojila hned vo dverach, potom v noci na poziadanie, potom rano pred pracou ...takze toho vydatneho spanku nebolo vela , nastastie akoby to vycitala, ze uz meliem z posledneho a pekne sa s tym vyrovnala a presli sme na jogurty a tvrdy syr ..po psychickej stranke som to oba razy tazsie zvladala ja ako decka 🙂

evickova
autor
14. nov 2013

Jasne, ze malu na nove prostredie naucim postupne. To uz mam s opatrovatelkou dohodnute. Ja viem, ze mala si zvykne, nebude mat na vyber, skor u mna prevlada pocit, ze je este malicka, ze by mala ostat so mnou. Ze nieco premeskam. Najhorsie na tom je, ze ja sama pracujem v jaslickach. Budem sa starat o cudzie deti a moje dieta bude u pestunky.

monikac
14. nov 2013

@evickova Tak ja som do prace isla ked mala bola 14-mesacna, tiez zijem vonku ,ale mala som to stastie, ze moja mamina s ocinom prisli k nam a starali sa o malu 8 mesiacov a ked mala mala skoro 2 roky sme ju dali do skolky kedze nasi odisli. Prve 2 tyzdne ked zacala skolku boli hrozne, mala aj napriek tomu, ze bola zvyknuta byt odomna a bola taka, ze isla k hockomu a nemal problem, ked zacala skolku, tak sa jej zmenila aj system... a trvalo jej to asi 2 tyzdne kym si zvykla. Prvy tyzden chodila do skolky len na par hodin s mojou svokrou (kedze ja som uz pracovala) a postupne sa jej to zvysovala. Svokra tam bola chvilu s nou, potom odisla a potom zas prisla na hodku a takto to bolo prvy tyzden. Moc to odporucaju aby si mala postupne zvykla....a potom ten dalsi tyzden, tam uz bola sama, rano sme ju zaviezli (vzdy manzel kedze pri nom menej plakavala) a vecer po nu. Prve dni preklakala cele ale ku koncu prveho tyzdna sa to postupne zleposovalo. Ten dalsi tyzden plakala len ked sme ju zaviezli a ucitelka hovorila, ze ako manzel odisiel mala hned presala a cely den bola ok, vecer ked som po nu prisla a ma zbadala, tak zase zacala velmi plakat (to aby som sa citila vinna 😉 , ze som ju nechala tam ) a po tom tyzdni uz bola uplne v poho, uz si zvykla na ten system a celkovo zmenu a skolku zboznuje. teraz tam uz chodi 4 mesiac a niekedy place ked po nu dojdem,ale to len preto, ze sa tam chce este hrat. 😀
Moc ti odporucam malu zobrat k opatrovatelke aspom tyzden predtym ako pojdes do prace na par hodin kazdy den nech ju postupne spozna a nech si zvyka a ked budes moct, tak ju nechaj s opatrovatelkou aj 1-2 hodky samu predtym ako tam zacne chodit na ostro. Zo zaciatku to bude takze, kym si mala zvykne na vsetko nove ale ono to pojde len k lepsiemu 😉 . Ak mas tu moznost, ze manzel ju rano moze zaviest radsej ako ty, tak odporuvcam, lebo deturence su predsa len viac naviazane na maminku 🙂 . Prajem vela stastia a hlavne trpezlivosti

emma2310
14. nov 2013

Ja zijem v anglicku a materska je tu 9 mesiacov tak ked mala mala 9 mesiacov zacala chodit k opatrovatelke ja som prve dni plakala ale mala nie ta sa tesila ze sa hraje s inymi detmi a vobec neplakala a teraz ked pocuje opatrovatelku ked zaklope na dvere ked po nu pride skace a tesi sa s k nej.

lucretia7
20. júl 2014

Tak ja idem do prace tiez po vyse roku materskej a mam z toho obavy. Tusim budem viac vystresovana ako maly. 🙂
Bude so starymi rodicmi, takze zle mu urcite nebude. Akurat mne bude luto, ze uz s nim nemozem travit tolko casu... ☹

ladywitch26
20. júl 2014

@evickova nie si sama, zazivaju to denne tisicky inych mamiciek. to len zeny na svk mozu zostat s dietatom do 3 rokov, inde musia naklusat do prace ovela skor. v irsku napr. po 6 mesiacoch. nie je to jednoduche, ale na druhej strane mozem povedat, ze tazsie je to pre mamicku, ako pre dieta. zazila som to 3x a ani jedno z deti s tym nemalo problem. tiez je pravda, ze nepracujem na plny uvazok, kym najmladsi nepojde do skoly, tak ani nechcem. pracujem len 4 dni do tyzdna, aj to skratene hodiny, ale o deti je dobre postarane, nic im nechyba. trosku to bolo komplikovanejsie s kojenim, ale od pol roka sa uz predsa zavadzaju prikrmy, takze po tom roku uz cez den nebudes musiet kojit. ja maleho nakojim pred odchodom do prace rano a potom po prichode, dovtedy papa zeleninu, ovocie alebo kase a pije vodu. ani jedno moje dieta pri mojom odchode neplakalo, proste to beru ako normalne, ze mama obcas musi aj do prace. oni sa zatial zahraju s opatrovatelkou. inak moj maly tretinu z toho casu, co som prec, aj tak prespi, takze vtedy mu je jedno, ze nie som doma 😉