Reakcie na pády dieťaťa

20. sep 2024

Ahojte, možno blbá otázka ale skúsim, ako reagujete keď vaše deti 1-2r spadnú? Mám dcéru, má 1,5r, chodí od 9 mesiacov takže už je celkom zdatný chodec, samozrejme ešte sa stane že niekde spadne atď. Som vždy pri dcére, dávam pozor aby ste si zas nemysleli že ju nechávam padať samovoľne alebo čo ale v podstate je v tomto samostatná, spadne postaví sa, neplače a ide ďalej. Vie pekne padnúť na zadok alebo na ruky, jasne občas sa stane horší pád ale to ju zachytim keď vidím že je to nebezpečné (napríklad minule sa šmykla na schodoch) ale nezdvíham ju, nehíkam ani extra neľutujem a pre ľudí v mojom okolí som bezcitna matka. Moja svokra, aj pár mamičiek, ktoré stretávam v parku ale aj bežné babky u nás v dedine na ulici len krútia hlavou a zakaždým mi dohováraju "to ju musíš stále držať" "to len za ručičku musí chodiť nie sama" "to nemôžeš ju nechať padať" "prečo ju neľutuješ, nedostáva lásku" to je prvá vec ktorá ma štve, ja prídem za dcérou ked spadne ale ona nechce pomôcť vstať, ona sa postaví a ide ďalej. Občas sa teda stane nehoda väčšia (naposledy sa rozbehla po obývačke a narazila do zárubne) mala malú modrinu na hlave a tie komentáre ma vedia naozaj vytočiť "nedavaš na ňu pozor" "chuďatko stále je doráňana" "to ju musíš zachytávať aby si nikdy neublížila" a podobne.
Dosť ma to mrzí lebo aj na tom ihrisku na mňa pozerajú ako na debila lebo nejdem hneď dcéru dvíhať ale nechám ju chuďatko samu sa postaviť.
Úprimne? Mám nervy a niekedy už fakt pochybujem že som dobrá matka lebo sa to na mňa valí z každej strany, to by som musela byť dcére 24/7 za riťou, neísť ani na záchod ani variť a len sedieť pri nej aby sa nič nestalo a ani náhodou nespadla... samozrejme áno dávam pozor ale ako hovorím ona tie malé pády ani nevníma nejako.
Ako reagujete keď dieťa spadne? Chodíte stále za ním? Stále mi všetci tlačia tie mäkké prilby na hlavu pri páde čo majú detičky keď sa učia chodiť ale podľa mňa je to blbosť, ako aj hovorím už chodí celkom dobre a spadne možno 3x za deň keď sa niekde rozbehne

anjelicek26
20. sep 2024

Nikdy všetkým nevyhovies, tak sa o to ani nesnaž a bud taka mama, akou chces byt ty.. ja som ta,co si dieta vzdy dvihla,spýtala sa ho,či je ôk, dala prednášku, nech tak neleti a dáva pozor a išlo sa ďalej. Neviem si predstaviť pozerať na spadnute 1.5 ročne dieta, co sa pravdepodobne udrelo a neísť k nemu...a tvoje dieťa vstane samé,lebo vie,že musí, na výber nemá.. neber to ako kritiku, len proste ani mne sa vzhľadom na vek ten postup nezdá.. je rozdiel hykanie a rozdiel pomoc a áno toto je vek,kde si dieťaťu stále za zadkom,je to úplne normálne. Porastie a zlepší sa to. Ale nie dnes a teraz.

thereisabear
20. sep 2024

Úplne rovnako. Môj padá ako hruška a nie je v mojej moci tomu zabrániť. Buď sa sám postaví a ide ďalej, niekedy začne mrnčať tak sa mu v pokoji prihovorím. Ak plače tak samozrejme pomojkám. Ale nerobím z toho drámu.

jankafresova
20. sep 2024

Všetky kamošky čo veselo povedia "Hop! no vstávame , poďme hore!" a prípadne pomožu dieťaťu znovu vstať, tvrdia, že dieťa je potom tiež v pohode a nič si z toho nerobí. Kamoška vraví že ak sa ona zľakne, tak potom aj dieťa si myslí, že sa deje niečo zlé. Nieže hneď dvíhať, dať najavo že som tam prítomná, ale povzbudiť, nech sa dvíha aj samo.

Ak samo padlo a ani neplače ani nič, samo vstáva a ďalej sa hrá a baví, tak nevidím dôvod na poplach. že sedíš a iba pozoruješ, ako je ďalej v pohode, sa mi zdá úplne okej.

(ešte, ja mám skúsenosť, keď som robila s deťmi, že podobne ak sa dieťa poreže, pribehne s rozbitým kolenom: "Fíha. Chceš aby som ti to ošetrila? Chceš si aj sama vyskušať, ako dať obväz na ranu? Si šikovná, naučiš sa to rýchlo!"
tak potom deti prestanú plakať a berú to v pohode.
Akože nie uplne opustiť dieťa v tej situácii, ale dať mu najavo, slovne a veselo, že je schopné a že také veci vie aj vyriešiť "samo", ale pritom dospelý je stále tam,
keby niečo.
Raz jedno plakalo že si rozbilo koleno, tak sme mu hovorili že "Uh, to nám je ľuto, ale pozri, aj ja som si rozbila minule, vidiš? ale zahojilo sa...." ukazala som mu rano na mojom kolene. A hneď prestalo plakať a so záujmom obdivovalo moju starú jazvu.
Alebo keď jednému chlapčekovi vypadol mliečny zub, začal plakať lebo videl krv, tak sme k nemu prišli my dospelí a začali sme že "Fíha, to je ale kúl. Váááu. Ty už budeš mať trvalé zuby? Supeeeer. Ukáž ten vypadnutý!" ... tak hneď prestal plakať a tváril sa hrdo 😂 )

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 pozor není to tak že nemá na výber a náročky som na začiatku písala že dávam pozor a som pri nej. Zas si nepredstavuj že dieťa spadne a ja sedím na lavičke a pozerám sa. Ale dcéra je samostatná v tomto, nechce aby som ju dvíhala sama sa postaví a neplače pri každom malom páde, sama mi dáva ruky preč chce to urobiť sama. Jasné poviem vysvetlím zas nerob zo mňa matku čo nijako nereaguje a tym behaním som myslela presne ten čas keď som na wc alebo varím alebo niečo proste robím

autor
20. sep 2024

@thereisabear presne tak postupujem aj ja, ale dcéra padá malo

autor
20. sep 2024

@jankafresova ďakujem za komentár, presne niečo takéto myslím. Totiž v mojom okolí považujú za super reakciu len "chudatenko moje maličké spadla si?" A to proste ja nerobím, malé pády nevníma a ide ďalej sama tak nevidím dôvod na ne zbytočne upozorňovať ale vždy som pri nej

anavixy
20. sep 2024

Spytam sa ci ju treba zodvihnut alebo to zvladne sama, ci jej treba pomoct, zvycajne sa sama postavi bez nejakej dramatickej rekacie, ci jej treba pofukat, to teraz vacsinou povie, ze ano 🙂 ked vidim ze si ublizila, tak ju dviham a mojkam, ale to podla situacie zhodnotim. Podla mna to robis dobre, vobec nema zmysel hikat a ochkat viac ako dieta…

vevesh
20. sep 2024

U nas vsetky babky hiiikali, ked dieta spadlo, tak sme to zatrhli hned. A naozaj, ked oni zhiiikli, tak dieta vystrasene aj viac plakalo, aj tazsie sa davalo spat do pohody, pritom sa len potklo/buchlo/slabo narazilo. Ak som reagovala s kludom a s napomocou, tak aj dieta bolo v pohode, dokonca aj ked si rozbilo bradu ci zlomilo ruku...🫣🫣🫣

jaass
20. sep 2024

Asi kamošky a známy vidia ako dobre ti ide vychovávať tak len niečo povedia aby si zapindali 🤦‍♀️ aj my sme minule boli von, synček spadol a ja že poď pofukame keď boli, povedal, nie, postavil sa isli sme ďalej. A dve ženy na lavičke, jedna druhej - no kde ja by som sa tak bezcitne k dieťaťu správala zamlada🤣 takze asi tak🤣 podotýkam, mám predcasniatko. Prvý rok som nevedela, že žijem od toho ako som sa malému venovala, no 24 hodin na deň bolo pre mňa malo. A nejaká babka toto povie 🤣 takze keď ti niekto niečo povie, tak ani nie že jedným uchom dnu, druhým von. Take reči nech idu len okolo teba 🫠

jankafresova
20. sep 2024

AUTOR - chápem ich, lebo asi tie mamičky samy v detstve nezažili žiaden súcit a pomoc, tak teraz idú do opačného extrému.

Netreba hneď "chúdatenko", ak je samo v pohode. Ak plače, tak podľa mňa neopustiť nech plače samo - to asi robievali dnešným mamičkám ich rodičia 😢😢😢😢😢😢😢

ale len to postaviť do veselšieho svetla tomu dieťaťu. že plakať je okej, ale pozri, vidiš aka si šikovná, vieš si aj sama pofúkať boliestku? Super! A poďme, hráme sa, hurá.

🫠🫠🫠

autor
20. sep 2024

@jankafresova veď takto to ja robím, keď neplače a ide ďalej a nechce pomôcť nerobím nič ak plače a chce pomôcť som tam...lenže zo 100krat dcéra tu pomoc 97 krát nechce a nie že ja jej nechcem pomáhať ako si myslia a ako aj hneď napísala jedna osoba tu...vidím to asi tak ako ty aj to tak robím
@jaass ďakujem

anjelicek26
20. sep 2024

Reagujem len na tvoj príspevok, neinterpretuj do toho priveľa, ja som ta na tom ihrisku nevidela😅 Hikat nemusíš, ale spozorniet a opýtať sa ci chce pomoc a ci sa nič nestalo je pre mňa vhodné vždy, aj keď viem, že na 90 percent bude odpoveď nie nepotrebujem. Učím tým dieta, ako do budúcna reagovať,ked v skolke spadne jeho kamarát ci kamarátka.. ist za ním,pofukat,pomôcť,opýtať, čo sa stalo a nie čakať,kým sa ma cielene zavola.. ale vravím to som ja...

jankafresova
20. sep 2024

Vieš čo, počula som na internete že aj v iných krajinách je "moderné" že mamičky odsudzujú iné mamičky.
Jedna američanka dala na net fotku, že má špinavé tričko na sebe a neumytý riad, lebo chcela povzbudiť ostatných, že je okej nebyť dokonalá,
že niekedy proste nestíha upratať a oprať, a to je okej, pokiaľ dieťa ľúbi a snaží sa najlepšie ako vie.
Ale hneď dostala spŕšku komentov, že čo si to dovoľuje, mať neporiadok v byte,
a že to či dáva decku piť zo špinavej flašky???

Proste odsudzovanie bez poznania celého kontextu bolo vždy moderné a asi aj vždy bude.

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 napísala som toto "Som vždy pri dcére, dávam pozor" ty hneď píšeš že vstáva sama lebo nemá na výber čo je blbosť... taktiež som napísala v tom príspevku toto "ja prídem za dcérou ked spadne ale ona nechce pomôcť vstať, ona sa postaví a ide ďalej. " Tak prepáč ale buď si zle prečítala ale to čo píšeš ja robím

autor
20. sep 2024

@jankafresova áno bude to tu asi vždy...len bolo toho poslednú dobu na mňa veľa tak som to musela už dostať von

anjelicek26
20. sep 2024

Autorka precitaj si to sama po sebe🫣 Mne je úplne jedno, ako máš svoje dieťa naučené, ale keďže sa s tými reakciami stretavas z každej strany, asi je to inak, ako bežné. Oni neriesia to,ze ti tvoje dieta povie nie, ja sama. Riesia to, ze ta vidia, ze nereagujes (v momentoch,kedy oni by uz reagovali a ty mas hranicu,kedy ta dieta potrebuje inde) Tak bud si za tým stoj, alebo niečo zmen, alebo sa vykašli na verejné ihriska...

jankafresova
20. sep 2024

ber to ako výzvu naučiť sa viac veriť sebe a nedbať na názory druhých.
že ti to prišlo do života ako pripomienka, že samu seba musiš ešte viac ľúbiť. ❤️
vždy je dobré chcieť sa poučiť - ale nie sa nechať zdrviť odsuzovaním, keď vieme, že sme mali dobrý úmysel. aj keby druhý mal pravdu, neubíjať sa, keď viem, že som dobré chcela. Ale v tomto prípade tí ostatní ani pravdu nemajú, tak je to celé iba pre teba lekcia, že treba sa naučiť viac seba chrániť a nepúšťať
jedovaté reči druhých do srdca. jedným uchom dnu a druhým von.

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 potrebuješ niečo vysvetliť? Myslím že je to napísané zrozumiteľné. Zjavne si to nepochopila. Riešia to že ju hneď neberiem na ruky a nehíkam a nie že to že nereagujem ako som už písala hneď v úvode som pri dcére, dávam pozor, keď spadne idem za ňou ona pomoc nechce...pre moje okolie to je akože ako že nechce pomoc? Treba hneď dvíhať a ľutovať či podľa teba je to normálne keď to samotné dieťa nechce? Neklam že nereagujem, reagujem hneď len dieťa je natoľko samostatne že nechce asistenciu pri zdvíhani po malom páde,a možno sa stretávam práve zo skupinou ľudí ako ty, že je to pre nich nepredstaviteľné

anjelicek26
20. sep 2024

Och ty si riadne nabrusena od rána.. mozno je toho na teba v poslednej dobe fakt veľa ako píšeš. Pretože všetci v tvojom okolí sú zlí a vlastne ta chcú len poučovať a ty si jediná,ktorá to robí správne. Škoda času a písmen, na čo si tu zakladala tému? Oni na to ihrisko to "co a ako a preco" tvojim kamoškami vysvetliť nepôjdu,to musíš sama....

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 ja niesom nabrúsená ale úplne kľudná, jediné čo nenávidím je keď niekto prekrúca veci, ktoré sú jasne napísané. ja som niekde napísala že všetci sú zlý? A ja jediná to robím dobre? Hm neviem toto je z tvojej hlavy a nie z mojej. Ty si napísala "Neviem si predstaviť pozerať na spadnute 1.5 ročne dieta, co sa pravdepodobne udrelo a neísť k nemu...a tvoje dieťa vstane samé,lebo vie,že musí, na výber nemá." Čo je totálny blud a opak toho čo som ja napísala v úvodnom príspevku a to sa ti snažím celý čas vysvetliť ale ty si ideš svoje a keď niekto s tebou nesúhlasí tak hneď útočíš...

taktotedanie
20. sep 2024

Preco nejdes stylom jednym uchom dnu druhym von, je to tvoje dieta povedat si moze ktokolvek cokolvek, mna to ako matku nemusi zaujimat a ani nezaujima

anjelicek26
20. sep 2024

Utocim🫣Ach jaj. Uvedom si, ze keď ma iný názor ako ty 1 osoba co sa tyka výchovy - treba sa držať hesla, že nevyhovies všetkým. Keď ma opačný názor niekoľko ľudí - stále si treba ísť svoje a vedieť si to obhájiť. Ale keď sa stretavas s názorom takmer všetkých, že tvoja reakcia nie je vhodná, tak sa nad tým aspoň zamysli, či za tým niečo nebude. "Pre tvoje okolie si bezcitna matka - pre rodinu, kamarátky a aj bežné babky na ulici" a valí sa to na teba z každej strany.

Necháš ju padať, lebo to vie pekne na zadok a ruky a ani ju neľutujes, zabraňuje len pádom typu schodisko.. Co zle čítam? Ty to môžeš vnímať ako primerane reakcie a pre tvoje okolie reagujes malo.

Takže ešte raz, bud si to tak neber a stoj si za tým, že je toto pre vás a s dietatom vhodna cesta, alebo niečo zmen...v tomto veku nás ale ešte veľmi potrebujú. Ta samostarnost prijde o pár rokov.

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 to že ju neľutujem znamená že nerobím to prehnane "chudatenko moje spadlo si?" Chytám ju v nebezpečných situáciách. Či teda pre teba je primerané chytať a zabraňovať každému pádu? A nikdy nenechať dieťa padnúť? Lebo toto je vec ktorú čakajú v mojom okolí. Nepochopila si to zjavne....ale už som ti to vysvetlila viac krát...

autor
20. sep 2024

@anjelicek26 a teda ako vidíš sú tu aj ľudia s podobným názorom ako ja...a nieje to len môj názor ale teda možno tvoje deti také neboli tak sa nevieš do toho vžiť...robím to čo je príjemné dieťaťu a takto to vníma okolie...

anjelicek26
20. sep 2024

Autorka ono ako vnímas to, čo robíš ty a ako to vnima okolie je jednoducho odlisne. Pre teba je to akurát,pre vsetlych okolo teba je to malo. Toto ťažko zmenís. A mam doma autisticke hypermobilne dieta, tiež som sa na ihriskach často cítila ako lietadlo, ked oni na slušne na smykacke a moj na streche smykackoveho krytu🫡 Ale to na veci nič nemení - bud som to ľuďom vysvetlila, alebo mi to bolo jedno. Už je len na tebe,ako sa nastavis, ale ich názor nezmenís, je zalozemy na skusenostiach ako rodicia z vlastnymi deťmi.

jaass
20. sep 2024

Autorka ešte doplním, si dobrá mama, nemaj pochybnosti. Ja napr. “Milujem” keď niektorá mama povie, že vychovala napr. 4 deti ale reálne ich v roku strčí do jaslí lebo veď ma dobrú prácu 🙂 takze to je asi tak no. Nerozčuluj sa, robíš maximum.

lucia13022023
20. sep 2024

Mam 1,5 ročného, spadne, sam sa postaví, oprsasi ruky a ja sa ho spýtam ci je ok. Povie áno, a beha ďalej.
Nehikam, nejacim.. Zbytočne mu nehovorím ze pozor nebehaj lebo spadnes.. Načo? Nech skúša. Som pri ňom, dohliadam ale dôverujem mu.
Podľa mňa niekote mamičky strašne preháňajú.

danica2711
20. sep 2024

robíš to dobre, hlúpe reči si nevšímaj

simona1306
20. sep 2024

ja som teda tiez nikdy nehykala ani neutekala za malou ked spadla ... ked su to len male pady , ziadne rozbite kolena, alebo rozbita hlava alebo hrca , tak proste mne mala ked spadne, tak sa sama postavi, oprasi si ruky a zacne sa smiat ze spadla ... ak je to nejaky horsi pad, idem k nej , opytam sa kde ju boli, ked tak pofukam, ale na ruky neberiem .... tiez som bezcitna matka, ale neriesim, ja som rada ze je taka ... poznam 5 rocne dievca ktore len ked sa potkne tak ostane lezat na zemi , revat a caka kym ju mamicka pride zodvihnut :D

jankafark
20. sep 2024

Ja som moju naučila že keď spadne postaví sa otrepeme rúčky, kolienka a ideme ďalej .. nepotrebujem dieťa ktoré za každý pád bude 10 minút plakat