Rady pred materstvom

cakambabatko
8. okt 2022

Ahojte žienky… Existuje nejaká vec, ktorú ste zistili počas materstva/výchovy a boli by ste rady keby ste to vedeli skôr? Niečo čo ste museli riešiť a zisťovať hneď za pochodu a keby ste to vedeli skôr, veľmi by vám to pomohlo😊 Nejaké rady pre budúce maminky

mogaa
9. okt 2022

ver, že ťa čaká kopec vecí čo budeš riešiť za pochodu😉každý z nás je iný - aj bábätká a pubertiaci reagujú uplne inak, takže budeš riešiť či už papanie, kakanie, plač, boliestky, choroby, neskôr vzdor, neposlúchanie, pubertu🙂na to sa pripraviť nedá😉každé dieťa ti na rovnakú situáciu zareaguje inak - na jedno pomôže vysvetlenie, na iné až keď zvýšiš hlas a ďaľšie ťa bude počúvať až keď dostane na zadok....tak to proste je

konikkon
9. okt 2022

@cakambabatko mne radili, čiže som o tom vedela, ale myslela som, že trepú. Respektíve, nevedela som si to predstaviť v realite. A to bola rada:,, vyspi sa, kým si tehotna, lebo potom sa už nevypsis" to je taká pravda, že až. Moja dcéra je síce dobrý spáč, ale v noci budí, a keď to trvá mesiace, je to pre matku ozaj náročná zmena. A ešte ťažké bolo pochopiť, že nie nie, v piatok poobede si nemôžeš vyložiť nohy a nie nie, nezačína ti víkend. Žiadna sobota a nedeľa. Žena na materskej nemá ,, voľno". Veľa vecí ( asi všetko) sa učím za pochodu, ale pre mňa je materstvo ťažká pohoda. Okrem týchto dvoch vecí. Ale stojí to 100% za to.

ivangeline
9. okt 2022

Budes ako svoja mama. :D Nenamyslaj si,ze nie. Stare vzorce sa tazko rusia. ;)

tandariatko
9. okt 2022

@cakambabatko Ahoj, oddychuj oddychuj oddychuj 😀 kým sa dá 😀

nafka0483
9. okt 2022

@cakambabatko Ze uz nikdy to nebudem len ja. Teraz nechapem co som predtym robila s tolkym volnym casom :D len tak si lahnut kedy chcem, cestovat len s batohom na chrbte, pozriet si film :D

mandzula
9. okt 2022

Keby mi bol niekto povedal, ze ten filmovy nevyslocny pocit stastia po porode nemusi prist u kazdej a hned, nebola by som sa citila ako totalny mimozenstan a bezcitny sebec.

nevenka
9. okt 2022

@konikkon lenze ked trpos nespavostou uz v tehotenstve, dobre tieto rady nastcu, vyspat sa do zasoby proste neda. Alebo ked mas take 1,5 rocne, co sa este budi v noci. Nuz, hej, to je materstvo. Dnes som bola okopavana zase 2 hodiny nadranom...🙄😑

h2
9. okt 2022

Ja by som bola pred materstvom vďačná za radu, že ak sa po pôrode pokazí vzťah s mužom, je to "normálne", je to spôsobené tou veľkou zmenou, únavou a vyčerpaním. Treba si uvedomiť, že je to dočasné a hlavne, že sa to dá zmeniť a napraviť. Toto ti nepovie nikto, všade vidíš a čítaš len to, ako bolo dieťa naplnením a spečatením lásky a ako dvojicu stmelilo. Áno, možno v niektorých prípadoch, možno dokonca v mnohých. Ale nie je málo ani tých, kde to po narodení dieťaťa vyzerá na rozchod. Treba to vydržať a prekonať, dá sa to a bude zase dobre.

konikkon
9. okt 2022

@nevenka čo ti poviem 😂 dnes prvý krát spala dcéra u babky... V noci som sa zobudila v čase, keď sa budí dcéra. od 7:00 sme obaja s manželom už hore, čo sa nám nedá spať 🤦 a ano, ako píšeš. ešte dobre si spomínam na tie prebdene noci ku koncu tehotenstva. Ešte to chvíľu potrvá, kým si pospime. Ale to všetko k rodicovstvu patri.

ikissedagirl
9. okt 2022

@cakambabatko čokoľvek si naplánujem s deťmi, nakoniec bude realita iná. Treba prijať realitu, hoci jie je podľa plánu a tešiť sa z pozitívnych vecí a nelipnúť na plánoch a predstavách 🙂

h2
9. okt 2022

@cakambabatko A ešte na jednu dôležitú vec som si spomenula, hoci veľmi dúfam, že ju nebudeš musieť riešiť. Ak by sa ti náhodou nedarilo dojčenie ani napriek veľkej snahe, netráp sa tým a nemaj výčitky svedomia. Nejdem ťa nahovárať na umelé mlieko, samozrejme, že najlepšie by bolo materské. Ale keď to proste nejde, netráp seba, ani dieťa. Vyššie som písala o problémoch vo vzťahu s mužom po pôrode. Keď tak spätne rozmýšľam, išlo to ruka v ruke s mojou frustráciou tým, že som nebola schopná dojčiť. Keď som to po cca 4 mesiacoch vzdala, všetko začalo smerovať zase k lepšiemu.

jazula
9. okt 2022

Keby som sa vrátila v čase o dva roky, medzi nástupom na materskú a pôrodom by som si v kľude preštudovala veci okolo prvých príkrmov a rozhodla sa, ako na to chcem ísť. S polročným bábom som mala iné zábavky, ako sa orientovať v tejto téme 😅. Všetko ostatné tak nejako prichádzalo, ale tie príkrmy ma trápili dosť 🙈.

thoughtfulweirdo
9. okt 2022

Nerobiť zo všetkého veľkú vedu 🙂 staraj sa o dieťa najlepšie ako vieš, ale netráp sa, keď sa ti nedarí robiť všetko ukážkovo, zbytočne sa sama vystresuješ. Nerob si ťažkú hlavu zo všetkých tých "zlozvykov", čo dieťaťu neubližujú, ale podľa všeobecného nastavenia by si sa ich mala rýchlo zbaviť, napríklad dokedy dieťa uspavaš na rukách, dokedy ho kŕmiš, či sa naje len pri rozprávke, kedy sa naučí chodiť na nočník... Ja som pri druhom dieťati pochopila, že musím ísť nie na "výkon", ale na pohodu a zrazu je materstvo krásne 🙂

evaachesa
9. okt 2022

@mandzula toto je skutočne veľmi dôležitá rada/info pre budúcu mamičku. Tiež som z každej strany počúvala a čítala aj tu na koňovi aký neuveriteľný pocit lásky a šťastia ženu zaleje hneď ako porodí a prvý krát uvidí svoje dieťa...láska na prvý pohľad. Tak toto sa mi vôbec nestalo a ja som sa cítila ako najhoršia matka pod slnkom. Nechávala som si to pre seba a absolútne nikto o tom doteraz nevie ako na nič mi bolo a že tie pocity neprišli hneď ale až cca 6 mesiacov po pôrode. Teraz môžem povedať, že syna nekonečne milujem a nechápem ako je možné že sa tie pocity nedostavili hneď, ale bolo to tak. 🙄 Neskôr som tu ale natrafila na diskusiu, kedy som konečne pochopila, že nie som jediná a že je to celkom bežné. 😏

katulkagajdos
9. okt 2022

@cakambabatko že kojenie sa niekedy aj úplne nerozbehne a dieťa proste potrebuje prikrmit, ušetrila by som dcére ten mesiac nariekania 🤦‍♀️

lalala94
9. okt 2022

1) Nikde sa nerieši to, že láska k dieťaťu nemusí prísť automaticky. Tie klišé vyjadrenia často čítam aj tu, keď chcú nejakú tehotnú ženu s pochybnosťami podporiť - ,,neboj sa, keď to dieťa uvidíš, zamiluješ sa doň na prvý pohľad” alebo ,,žiadny strach, keď to bábätko uvidíš, zabudneš na všetkú bolesť” a pod. Nie je to pravda. Môže to tak byť, ale rozhodne to tak nemá každá žena. Pokojne sa môže stať, že prvé týždne budeš neskutočne ľutovať to, že si sa dala na materstvo a budeš chcieť svoj starý život späť, o dieťa sa budeš starať len v režime autopilota a bude ti neskutočne vadiť. Je to ok a nie je na tom nič zlé. Je to obrovská zmena a každá to prežíva inak.
2) Na dojčení nestojí celý vzťah medzi matkou a dieťaťom.

No a netýka sa to síce výchovy ani nejakých rád, ale keď som uvidela dcéru, bola som veľmi prekvapená, že tak škúli, no prešlo to asi po týždni-dvoch. 😀

cakambabatko
autor
9. okt 2022

@mogaa ďakujem ale myslela som konkrétnu vec, ktorá ta prekvapila u bábätiek a nevedela si, že sa niečo také u nich deje😊 to, že ma veľa veci prekvapí viem, preto sa na to pýtam aby ste sa s tým podelili

struhanka
9. okt 2022

@cakambabatko Kedykoľvek sa naskytne šanca, pospať si, oddýchnuť si. Myslieť na seba - raz za čas vybehnúť von s kamarátkou, ísť sa sama prejsť, ku kaderníčke, zacvičiť si... Hocičo, kde je žena len sama za seba, nie ako matka, ale ako človek, ktorý si robí radosť, čerpá energiu. Nezabudnúť na to, že narodením dieťaťa partnerský život nekončí. Mení sa, ale stále platí, že s mužom by ste si každý jeden deň mali nájsť na seba čas. Porozprávať sa, byť spolu, deliť sa o starostlivosť o dieťa, milovať sa.

cakambabatko
autor
9. okt 2022

Ďakujem za všetky rady, určite pomôže každá jedna a týmto zo mňa opadá stres❤️

natalala
9. okt 2022

@cakambabatko asi sa len nenechat strasit “skusenymi matkami” ako sa uz nikdy nevyspis, ako urcite bude mat male koliky, ako na seba uz nikdy nebudes mat cas a tak 🤷🏼‍♀️ Moja rada je, ze ber veci ako pridu a aj ked budu horsie obdobia vsetko je len docasne a prejde to 🙂 Nenechaj sa nikym zdeptat, najviac aj tebe aj babatku pomoze, ked budes v klude a aj ked mozno niekedy nevyspata ale stastna. Drzim palce 🙂

patusss
9. okt 2022

Ja by som chcela, aby mi niekto zdôraznil, že každé dieťa je iné. Niektoré veľa plačú, grckajú, niektoré spia len pol hodinu, niektoré od pár mesiacov prespia takmer celú noc a pri niektorých si hore 20x. Pri niektorých deťoch si ani nevšimneš, že im idú zuby.. niektorým stači kukať na okolie z kočíka, niektoré neobsedí ani minutu... a ak nejakú z tých horších vlastností bude mať tvoje dieťa - nič nemusíš robiť zle... lebo každé je iné ;)

mary174
9. okt 2022

@cakambabatko nenaucit dieta zaspat pri kojeni. Moj 4 mesacny zaspi vacsinou len tak a neda sa odlozit. A zavolat si laktacnu poradkynu ak nepojde dojcenie, velmi mi pomohla a keby si ju nezavolam urcite by som nedojcila

majlo1234
9. okt 2022

Co najviac si veci zjednodusit, neriadit sa podla rad inych mam, ak ti to tak nevyhovuje(budenie babatka, neuspavanie na prsniku, nenosenie na rukach, ne/dokrmovanie)

jazula
9. okt 2022

@cakambabatko Inak čo mňa vyslovene prekvapilo bolo, aké hlučné také bábätko vlastne je 🤣. Nemyslím plač, ale v noci aspoň moja dcérka ako novorodenec v kuse vydávala nejaké zvuky…všelijaké vzdychnutia, mľasknutia a tak…prvý krát som sa ako tak vyspala, keď som si dala štuple do uší. Aj tak som bola hore na každé hlasnejšie zamľaskanie, ale aspoň chvíľku som aj spala. Po pár nociach som sa to už naučila filtrovať, ale prvé noci ma prekvapili 🙂

bororka
9. okt 2022

@cakambabatko
Ako matku ma prekvapila synechia vulvy. Netušila som, že sa dokáže uzavrieť vchod 🙈
Ako ženu ma prekvapila bolesť pri dojčení.
Tiež by som sa pripravila viac a načítala si o psychomotorickom vývine a prikrmoch. Aspoň základné poznámky by som si spravila.

nafka0483
9. okt 2022

@jazula Toto! Moja vkuse v spanku akoby vrcala alebo co :D nedokazala som pri tom zaspat, potom mi to uz mozog automaticky filtroval (ako biely sum) a asi v 3 mesiacoch s tym prestala a spi potichu :D

cakambabatko
autor
9. okt 2022

@bororka tato odpoved je úžasná, presne niečo takéto som potrebovala😊🤩 nič o tomto som nepočula, určite si to naštudujem, ďakujem 😊

zorkahorka
10. okt 2022

No je toho vela. Netreba vela riesit, bat sa. Mna dr na prvej poradni sprdla,ze maly po prepusteni z nemocky schudol 30 g. Tvarila sa, ze je to velmi vazne. Kokos,jak som panikarila! Pri druhom dietati som sa na nu len pousmiala a robila po svojom. Riad sa svojim dietatom, materskym instintkom, pocitmi a sedliackym rozumom

zadarmo1
10. okt 2022

@cakambabatko keby som vedela skôr niektoré veci ako napr. Správny výber vajíčka ktoré vydrží aj do 18m (nie to z 3kombinacie, čiže ešte vyhodené peniaze za taký kočík), správne polohovanie a manipulácia (zležaná hlavička) . Aké zvoliť príkrmi (kúpila by som si knihu nech to mám po ruke) lebo nebol čas to študovať už keď ich trebalo variť. Zbežne by som si prečítala aj o dobrovoľných očkovaniach lebo tiež nebol čas to študovať keď bol čas podania. A hlavne by som dopredu odkomunikovala s partnerom (či budú a kedy) návštevy v 600nedeli (už by som ich u nás zakázala) a ešte skôr aj názory na výchovu a výchovné postupy. Keď sa začne montovať rodina že toto by ste mali a nemali robiť už je dosť neskoro sa dohadovať doma či najprv urobíme po svojom či veriť iným. Požičala by som si z knižnice rôzne knihy o rodičovstve lebo teraz už nemám kedy 😂🤦‍♀️ ale ver že budeš super mama aj keď nič z toho robiť nebudeš 🤗

avalora
13. okt 2022

Ked mala suseda novorodenca, planovala si aj 5 minutove sprchovanie a volala muza z okna nech ide nachvilu k malej, lebo sa potrebuje osprchovat.
Vtedy mi to bolo smiesne.
BOLO...

Uz nikdy nebudes robit co chces, ked to naozaj chces. Aj to, co chces mozes robit len ked mozes, takze caro toho, ze ked chces, tak teraz mozes bude, len teraz mozes. Nechce sa ti citat? Smola, citaj. Musis varit obed lebo je 11:00? Smola, cas uz neexistuje. Si unavena, pospat si 20 minut? Smola, spanok ale hrozi basa.
Alebo vylet, hoc aj cez ulicu k mame na obed? Smola, stahujes za kufor veci.
Vyber si 🙂
Mas doma zive radio ...telku, mobil, radio mozes vypnut na par rokov.
Ani ja som neverila, ale ver, ze najlepsie je to, kym sa novorodenec nehybe! Neplazi, nechodi, nestvera, nebeha, neskusa... ja som bola svedkom tolkych situacii, ze mozem uplne pricetne prehlasit, ze Strazni anjeli existuju! Kolkokrat mohli zomriet, sekunda...😄