Pusinkovanie novorodenca

15. jan 2023

Ahojte, možno blba otázka ale skúsim. Ako to máte z pusinkovanim dieťaťa od babiek? Moji rodičia už majú jedno vnúča, nehovorím že mu nedajú pusu ale nieje to vôbec tak že by ho stále pusinkovali na ústa na tvár alebo tak. Svokrovci majú tiež jedno vnúča ale to svokra pusinkuje stále a všade len ho chytí na ruky a už mu dáva pusu na ústa niečo, mu povie a dáva pusu na čelo, ja ho držím ide okolo hneď pusinkuje ruky, nohy. Minule mala namočila prsty do príkrmu a ukazala na svokru, tá jej hneď olizala prsty. Bežne aj keď mala nechcela jesť, svokra zobrala jej lyžičku a jedla s ňou. U nás doma to tak nikdy nebolo, dieťa jedlo svojou lyžičkou, nepusinkovalo sa 100krat za deň od babiek a už vôbec sa mu neolizovali prsty. A teraz otázka ako by to malo byť správne? Za pár týždňov mám termín, ako efektívne vysvetliť, že si neželám aby novorodenca pusinkovali na ústa atď. Ďakujem

bluemoon24
15. jan 2023

V idealnim pripade by se dite nemelo pusinkovat na usta, nikdo by mu nemel olizovat ani lzicku, ani prsty, ani nic jineho, ale realita casto byva jina. Duvodu je vice, prenos bakterii zpusobujicich zubni kazy a jine bakterie, je to nehygienicke atd. No ale zase to neni konec sveta. Dulezity je tvuj a partneruv nazor, jak si to nastavite, tak to bude.

janinah
15. jan 2023

Som za tolerovanie istých veci,ktoré staršia generácia bežné robila,ale toto ozaj nie,ani olizovanie jeho lyžičky.Vysvetlila by som to tak rázne,ze by to pochopil aj hlupák.Teraz sme tu mali vnucika 7 mes.a inde ako na vlásky pusu nedostáva odo mňa.

mima172
15. jan 2023

Za mňa nie, nie je to vhodné zo zdravotných dôvodov. Napríklad možnosť prenosu herpesu atď. Je toho veľa. Ani ja neoblizujem dcére lyžičku, neslintam jej prsty a podobne 😱

mamelka
15. jan 2023

Normálne povedať,,nebozkavajte na ústa, je to nehygienicke a pre bábätko nebezpečné,, tiež ma nepusinkuju rodičia, ani svokrovci, ani babka tak prečo by mali bábätko ktoré nevie povedať ,,nie,,. Ale poznám kde v rodine vedú k tomu,že babke na ústa daju pusu. Máš aj články kde sa detská Dr vyjadruje,že je to pre bábätko nebezpečné. Ale to si musi každá svoj úsudok spraviť. Kedysi ,,predzuvali,, babatkom🙈🤢

autor
15. jan 2023

Ďakujem zatiaľ za odpovede, pýtala som sa hlavne preto, že pre mňa je to nehygienické, muž má rovnaký názor.

@mamelka ďakujem články určite pozriem

thereisabear
15. jan 2023

Stopni to hneď na začiatku, povedz že doktorka "zakázala".

mamelka
15. jan 2023

Ale nechápem túto,,tradíciu,, 🙈 to,ze sa bábätko nedokáže brániť, neznamená,ze sa mu to aj páči. Ja osobne ani neuznavam nosenie babatka keď spi. Keď spi tak tak proste spi. Žiadne branie, prihováranie. Toez keď spim mam rada klud😂

wazowski
15. jan 2023

Mne by sa to tiez osobne nepacilo. Este ako rodicia, dajme tomu ze ok (aj ked ja by som to nerobila), ale inak nikto iny. Ak nahodou sa nechces nikoho dotknut, vymysli si ze ma dietatko napr. nejaku vyrazku a doktorka Ti povedala ze to moze byt z toho - hned to pochopia. Alebo ze je teraz obdobie chorob a bojis sa. Ak babatko tak miluje, pre jeho dobro to isto urobi. Drzim palce 🤞🏻

stannkal
15. jan 2023

@mamelka to ani neni tradícia ale proste niekedy staršia generácia sa správa tak ako keby to bábätko tam bolo pre ich zábavu a potešenie.

gertrudaosem
15. jan 2023

No úprimne, ja by som toto nezniesla, nemala by som na to žalúdok (vekom som citlivejšia na stále viac veci). Za ďalšie, áno staršia generácia, úcta atď, malo by sa niečo tolerovať akoze ok čo už s tebou, predýcham. Ja by som radila ozvať sa, aj keď viem že by to nespravilo dobrotu, no ako olizovanie prstov, pusy na ústa a jedenie s malou, ďakujem neprosím. No, neviem či by som mala na to gule, ozvať sa. Každopádne tá babka by mohla mať viac rozumu. Ale nedá sa za každého rozmýšľať. Ja by som to určite nerobila ako babka. Ešte rozmýšľam že možno jej dať najavo nejakým správaním aby babka pochopila. Napríklad utrieť malej ruky ešte pred olizovanim 😅 alebo nejako zazrieť na babku alebo niečo podobné. Asi konfrontácia z očí do očí by nebola s pozitívnym výsledkom. Každopádne toto sa nerobí - odpoveď na tvoju otázku, na to sú rodičia 🤣.

autor
15. jan 2023

@gertrudaosem konfrontácia z očí do očí prebehla a skončila vetou "jaj tým mladým mamičkám vadí všetko"

strapec
15. jan 2023

🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ akože ta posledná veta ma zabila, že mladým mamičkám vadí všetko, asi by som dodala, že škoda, že staršie generácie si myslia, že robia všetko najlepšie, ja som zakazovala malu bozkávať, teraz keď už je veľká a bráni sa tak vravím, že nech ju neobozkaju nasilu, lebo čo ma potom nepríjemne mľaskavé bozky ticho trpieť celý život, aj od ľudí čo nechce a je mi jedno, či je babka smutná

whatever1
15. jan 2023

Hlavne ich nepresviedcaj, nevysvetluj a neobhajuj sa. Pretoze tym sa ako keby das do nizsej pozicie, v ktorej potrebujes ich suhlas a pochopenie. Staci asertivne a strucne OZNAMIT, ze si to nezelate- ziadne bozkavanie, ani na tvar, ani na ruky, neolizovat cumliky, lyzicky, atd. Preco? Lebo si to nezelate a nedovolite to, a ak s tym maju problem, bez dozoru s dietatom nebudu. Nelam si hlavu s tym ako to vezmu. Normalny clovek pochopi. Ak nie su normalni a urazia sa, tak to nie je tvoj problem. Tvojou prioritou nie su ich pocity ale zdravie tvojho dietata.

lenkaziva
16. jan 2023

Mne hovorila dentálna hygienička,že bábätko nikdy nebozkaž na pusu ani neolizovať lyžičku,prstíky. Prispieva to k tvorbe zubného kazu. Myslím si že to je dostatočne silný argument aj pre rodinných príslušníkov…

kristinka92
15. júl 2023

autorka najbližšie keď ti dôjde svokra na kavu, olizni jej lyžičku pekne pred ňou a strč jej ju rovno do kávy…veď keď to je “v poriadku” oblizovať deťom lyžičky tak potom jej to asi nebude vadiť keď jej niekto lyžičku oblize nie? :D a nezabudni podobne sprostu poznamku “ach tým babickam všetko vadí”…