Prsník verzus dudlík

grundia
3. jan 2013

Ahojte mamicky.
Mam na vas taku otazocku.Mame doma 3tyzdnove dievcatko(1dieta),ktore ma"velmi rado" moje prsia 🙂 .Teda problem je v tom,ze mala ked je hladna,jasne,ze jej dam napapat sle ked sa uz dopapa,prsnik nie a nie pustit.Rada na nom ostava a ukludnuje sa alebo sa tak snazi uspat.No ked ju"odpojim"vydrzi iba niekolko minut driemkat a spusti plac.Hladna nieje,je prebalena a dozaduje sa opat len prsnika.Dudlik nam vypluva,strcime jej ho do ust a ona sa tvari,ze ide vyvrackat cely objem zaludka 🙂 .
Nevadi mi,ze jej dudlik nechuti ale je dost obtiazne mat dieta prisate 20hodin z 24.Manzel ma musi krmit lebo ja nemam ani cas si kedy prichystat nieco na jedenie.
Chapem,ze je este malinka a tuzi byt pri mame co najdlhsie(ved 9mesiacov nic ine ani nepoznala).
Mate niektora podobne skusenosti a ako by ste to riesili??Zatial sa to este da ale moje bradavky su uz v stave,ze by potrebovali aspon 2dni"volna".
Dakujem za rady 😉

marcelatje
3. jan 2013

@grundia Maličká je ešte maličká. My sme prvé týždne boli len v posteli a "kojili" sa. Mala som pocit, že nič iné nerobím. Po pár týždňoch sa to upravilo a už toľko prso nedudluje aj keď naša dudel môže, ale len ten otrasný, obyčajný, guľatý, kaučukový za 80 centov 😀 😀 😀 😀 😀
Bábätko sa chce napapať, ukľudniť, zohriať, pomojkať............dopraj mu to 🙂 teraz papáme cez deň každé 2-2,5 hodiny v noci ešte menej a kŕmenie trvá 5-10 minút, takže pomaly sa to zlepší, neboj. 🙂

renatka100
3. jan 2013

Urcite to nedovol.je to iba hlupy zvyk a ked ti rozhryzie alebo poskrabe bradavky tak ju budes musiet na nejaky cas odstavit a to uz nebude ziadna vyhra!

gubcikova
3. jan 2013

@grundia mala som také dieťa.neboj nebude to večne.teda ked bola malá asi do tých 4mes.bola na prsku,potom už ked šla spať a to bolo 5x denne,v roku už len 2x denne a v 16mes.som ju odstavila a spala krásne celú noc.syn je zase dudloví bude mať rok a ja by som mu ho rada vzala a on nedá

buffinko
3. jan 2013

@grundia, u nás bolo toto pri prvorodenej 6 týždňov po pôrode, potom sa stav rapídne zlepšil 🙂 a zlepšoval a zlepšoval každým týždňom, ako viac vnímala svet okolo seba a intervaly medzi kojeniami sa predlžovali. takže vydrž, bude lepšie, fakt. verím, že máš toho dosť, ja som bola úplne hotová z toho, buď som ju nosila na rukách (v šatke revala ako besná) alebo kojila alebo sme boli na prechádzke, kde nevydržala dlho...bradavky boleli vážne dosť. proste ona bola bábätko, ktoré ma potrebovalo nonstop cítiť. neskôr sa mi budila aj 8-10x za noc, cez deň spála málo. pri druhom bábätku som sa desila prvých týždňov, že ako to zvládneme, sama s malými deťmi, z toho jedno mimi stále na prsníku, ale nič také sa nekonalo, malý sa iba napapal a bolo. akurát ten spánok "podedil" po sestre, aj keď je to slabší odvar ako bola ona. deti sú rôzne 🙂 ani jeden z nich nechcel dudlík, pri prvej som vyskúšala celý arzenál, pri druhom som mávla rukou. prežili sme aj bez dudlíkov. toť moja skúsenosť.
no a kým sa mi narodilo druhé, som myslela, že som pri prvej robila niečo zle, skúšala som jej nedovoliť toľko dudlovať, lebo z každej strany som počúvala že je to zlozvyk...ale nedalo sa a o tom, že je to zlozvyk väčšinou vraveli maminy, ktoré také dieťa nezažili, to sa potom ľahko radí...

gubcikova
3. jan 2013

@renatka100 nieje pravda že ak je rozhryznutá bradavka že nemôže kojiť.existuje aj druhý prsník a dá sa aj s toho rozhryznutého.ja som mala rozhryznuté obe.mala ťahala aj krv a laktačná povedala že neprestávať

buffinko
3. jan 2013

súhlas s @gubcikova, môžeš kojiť z jedného a druhý nechať odpočívať. inak ja som prvú kojila od pol roka len z jedného prsníka ( a to do 3ch rokov) a druhého asi po mesiaci a stále kojím. z druhého mi zle tečie mliečko a obidvaja mi ho odmietali. žiadny problém, kojíme z jedného stále a basta.

gubcikova
3. jan 2013

a je jedno či je dieťa ako malé na prsníku stále,alebo má dudlík.ak pôjdu zuby rozhrizne tak či tak.ja som mala ragády,zápal,fakt vyžužlané bradavky

mb
3. jan 2013

@grundia u nas to bolo podobne.Maly bol vkuse prisaty.Vsade okolo som pocuvala ze mam asi malo mlieka ked chce vzdy len prsnik.ale ja som vedela,ze to tak nie je.Dojcenie nie je len o papani.Vela som sa dozvedela na stranke o dojceni Mamila.Teraz bude mat maly pol roka a je najedeni do piatich minut 🙂 Hrozne rychlo si vytiahne z prsnika kolko potrebuje.Neboj sa casom sa to upravi a teraz si to hlavne vychutnavaj 😉

marcelatje
3. jan 2013

@grundia Pri dobrom priložení sa poškodeniam bradaviek dá predchádzať, alebo ich aspoň eliminovať. Poraď sa s laktačnou, ona ti ukáže ako treba správne prikladať, vtedy kojenie nebolí 😉 mňa tiež na začiatku boleli, do pár hodín mi pomohli náplaste Multi Mam Compresses odvtedy mám pokoj.
Vidím že niektoré mamičky radia v žiadnom prípade nedovoliť dudlať 😀 😀 😀 😀 asi mali šťastie na dobré deti, ktoré nepotrebovali cítiť svoju matku. Niektoré deti SÚ JEDNODUCHO TAKÉ a ak máš nervy počúvať srdcervúci plač keď nedáš podudlovať tak skús 🙂 ona z toho vyrastie neboj 😉

stastnevydatam
3. jan 2013

@grundia my mame 4 mesacneho chlapceka, a dudu tiez zo zaciatku odmietal, ale prso ako nahradu dudky som mu nenechavala.. aj ked sa po vytiahnuti bradavky prebudi, nakojim ho, ale nenecham si len tak dudlat naprazdno...vcera som mu zo srandy skusila dat dudu a on tahal ako stary chlap 🙂) ( ale nebudem ho ucit na nu)

leam
3. jan 2013

Jééééj, tak toto ja riešim od narodenia až doteraz. To má malá 17 mes. a dudlovala by stále no dudel nechce, len didu. Cez den mi to až tak nevadí, no horšie je to v noci. Ked jej vypadne prsko z pusy tak je hore. A spat celú noc na jednom boku a vykrútená........, ráno sa cítim horšie ako večer po celom dni. No raz to snád skončí a potom mi to bude zas lúto ☹

zuzulla7
3. jan 2013

@leam
som rada, že tu aspoň niekto ma väčšie dieťa a nie pár týždňové 🙂 dcéra ma 19mes. a ani nepočítam koľko krát jej dávam za deň "dudku". Častokrát ani neťaha len sa hraje. Na obed zaspáva a vstáva len pri kojení a večer to iste, počas noci sa tiež zobudí, ale pri dudke zastáva hneď. Nechce mi ani veľmi papať- stačilo by jej len mliečko. Som zvedavá ako ju od toho odnaučim 🙂

vonicka
3. jan 2013

@leam - ja ked kojim 5-ty krat za noc tak si uz hovorim, ze by aj stacilo (moj maly ma 11m). klobuk dole, ze vydrzis byt k dispozicii celu noc. ja by som to asi nevedela. ale inak si tiez hovorim, ze raz mi to bude chybat 🙂

grundia
autor
4. jan 2013

Baby diky za odpovede,tak aspon vidim,ze v tom niesme same 🙂 .Takze treba asi ozaj len vydrzat a verim,ze ked bude mat par mesiacov,ze ju to prejde.. 🙂