Problémy s 3-ročným synom

23. sep 2022

Dobrý deň, chcem si vypočuť rady, možno skúsenosti.. Môj syn je pre mňa všetko, moje vytúžené dieťa..
Pred mesiacom mal 3 roky, od septembra chodí do škôlky a odvtedy máme aj problémy.
Od.malicka sa snažím o láskavú a rešpektujúcu výchovu.. aj keď nie som v tom najlepšia, mám sa ešte čo učiť.. boli dní kedy má vytočil a kričala som na neho, dostal aj na zadok pár krát.. aj som na neho hovorila nepríjemným tónom..
Manžel zase výchovava trochu iným štýlom, je viac na srandu ako ja, vie sa so synom veľmi vyšalieť ale ak robí syn niečo s čím nesúhlasíme tak od manžela často dostane na zadok aj krik.
No s nástupom do škôlky začal byť syn agresívny, ak sa mu niečo nepáči veľmi kričí, búcha s dvermi, so skrinkami v kuchyni.. je tvrdohlavý ak si niečo zmyslí tak bude bojovať, kričať a plakať.. vyháňa sa na mňa, chce má udrieť po tvári.. aj keď mu zastavím ruku tak on opätovne skúša aby ma udrel.. je mi z toho veľmi smutno, doteraz to nikdy ani len neskúsil.. posledný týždeň dostal pravidelne na zadok každý deň no nepomáha nič.. ani po dobrom ani po zlom.. prosím vás, je to len nejaký protest že musí chodiť do škôlky. Zmení sa naspäť časom? Naozaj som z toho už zúfalá

autor
23. sep 2022

Už neviem aký postoj mám zaujať. Je mi ho.luto koľko sa naplace doma teraz, ale zároveň má veľmi hnevá ako sa začal správať.. nikdy nebol anjelik.. jasné že vystrčoval rožky ale toto je už príliš

lenuska9999
23. sep 2022

Prečo protest, že musí chodiť do škôlky? Podla mňa jednoducho skúšal co môže a asi mu toto správanie viac krát prešlo a dosiahol tým co chcel, tak v tom pokračuje. Skus si ho vôbec nevšímať keď bude napr búchať so skrinkami alebo sa hádzať o zem. Proste sa tvar akoby nič, akoby to ani nerobil. On potom zisti, ze tým nič nedosiahne a bude. Mam tiež 3 ročného syna a týmto sme si nedávno tak isto prešli. Tiež ma skusil capnut ak nedostal co chcel. Najprv som normálnym hlasom povedala, že to nesmie robiť, načo to hneď urobil zasa. Už som na neho nakricala, odviedla ho izby a zavrela za ním dvere. ( samozrejme som ho nezamkla ani nič podobné, len zavrela dvere, mohol kedy kolvek otvoriť) , tam sa vyzlostil, vyplakal a uvedomil si,že čo robil je zle , tak potom prišiel ku mne a objal ma.. a netreba dávať ani po zadku. Nemôžeš dieťa odnaucit, že ťa nemá biť tým, že ho zbijes. Tým mu len das najavo, že je v poriadku, že keď sa ti niečo nepáči, môžeš niekoho udrieť.

zorkahorka
23. sep 2022

Ano, suvisi to so skolkou. Stratil slobodu, ma tam pevny program, musi posluchat. Ked pride domov, vsetky emocie idu von. Moj syn tiez byval nervozny, protivny, az agresivny. Uz je starsi a zvlada to lepsie. A casto to bolo aj hladom. Ked bol hladny, bol zly. Ked sa najedol, uplne ine dueta z neho. Nemoze to byt hladom? Zo začiatku deti v skolke velmi nejedia ...
Parkrat sa podobna tema tykajuca sa spravania dietata po nastupe do skolky uz objavila. Chod s nim na ihrisko, do nicoho ho nenut, nechaj mu volny program
v skolke sa sprava ako?

bublinka1426
23. sep 2022

''No s nástupom do škôlky začal byť syn agresívny, ....''.. dieta tiez spracuvava tuto velku zmenu v zivote, ze zrazu skolka, ma iny REZIM, tam musi posluchat, nove ucky deti prostredie, doma sa ventiluje. a ak sa ti zda ze to je uz moc, opytaj sa pediatricky ci to je OK.

bublinka1426
23. sep 2022

@zorkahorka presne. si to vystihla. ventiluju sa doma.

autor
23. sep 2022

Áno, to viem za sa potrebuje vyventilovat a daj svoje emócie von.. ale akože celý zbytok dňa na to potrebuje? Hladný nieje, v škôlke papá a hneď aj doma keď prídeme.. v škôlke sa správa pekne, nieje protivny ani nevymýšľa, nerobí napriek.. . Úplne dobre dieťa...
A kedy to prosím vás pominie? 🙈 Naozaj mi dochádza trpezlivosť a mám pocit že som nezvládla jeho výchovu, že som na neho bola vždy príliš dobrá a snažila sa mu vyhovieť.. tak preto si teraz takto dovoľuje☹️

samuelson35
23. sep 2022

pozri podobnú tému, súvisí s nástupom do škôlky:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

bublinka1426
23. sep 2022

daj tomu cas, znamej syn zas vyvadza takto vonku krici hadze sa o zem a podobne. mozno mesiac dva...ale ak si chces byt ista, porad sa s lekarom. drzim palce a prajem vela sil

autor
23. sep 2022

@lenuska9999 krikom nikdy nič nedosiahol.. tak isto keď povie "chcem.." tak nereagujem až kým nepovie "prosím si..." Naozaj si dávam záležať aby škaredým správaním nedosiahol to čo chce.. ale zároveň mu nemôžem dovoliť trieskať dvermi a tváriť sa že to nepočujem.. skúšala som mu veľmi dlho iba prihovárať že už môže rozbiť, dať alternatívu nech búcha do vankúša.. no nepomáhalo nič..
Ale dnes napríklad už pred spaním buchol dvermi a ja som nereagovala tak mi po chvíľke povedal "buchol som s dvermi lebo som nahnevaný"
Ale pritom mu vravím že ak je nahnevaný tak nemôže ničiť veci ani udierať ľudí..

zorkahorka
23. sep 2022

Autorka: no nepotesim ta. Moj syn prve dni v tyzdni ok, koncom tyzdna brutal. Aj po dvoch rokoch v skolke... u kazdeho to trva asi inak. Aj nas syn buchal dverami. Bola som razna. Vzdy ked buchol, dobehla som za nim a sprdla ho za to..aby si to zapamatal 😀

whatever1
23. sep 2022

Laskava respektujuca vychova a krik a dostavanie na zadok sa navzajom vylucuje.

andreatytler
24. sep 2022

Nepaci sa ti ze ta chciet udriet po tvari, ale vy ho tomu ucite, tym ze ho bijete kazdy den.
Syn ti neprerasta cez hlavu. To zle chovanie je sposob komunikacie, kedy sa ti snazi povedat ze ma problem, lebo skolka je narocna tym ze tam musi posluchat a hlavne musi byt bez teba cely den a ty mu chybas a on nevie ako tento problem vyriesit. On ti vravi ze mu chybas, a ty ho za to bijes.
Robis celu situaciu este horsou.
Potrebujes mu venovat viac casu po skolke. Velmi intenzivne sa mu venuj. Kasli na par mesiacov na upratovanie a varenie a cele poobedie bud s nim. Uistuj ho o tom ze ho lubis. Vela sa mojkajte a rozpravajte. Zamestnaj ho aby nemal cas na buchanie s dverami ale zaroven vol aktivity pri ktorych bude mat volnu ruku. Nech to nie je cas organizovany tebou ale nim. Davaj mu vela na vyber z moznosti, ktore budu vsetky vyhovovat tebe.

nevenka
24. sep 2022

@lenuska9999 no napriklad u nas toto u 2 deti vobec nefungovalo. Ziadna ignoracia, to ich vytacalo este viac a najmladsi je rovnaky. Zavriet v izbe??? No asi by sa mi dcera prizabila. Ona bola neskutocne zlostna, raz nam skoro vybila sklo na dverach, vedela by si sama ublizit, kebyze ju nechame samu. Vytacalo ju to do nepricetnosti. Ani silne objatie. Ona vrieskala aj hodinu a nehrozilo, ze by sa sama ukludnila a prisla za nami ako poslusny psik. Nikdy sa to nestalo. Od zlosti mavala popraskane zilky, petechie.
Je pravda, ze dostala aj po zadku, co uz som nevedela, co s nou, take capnutie, nepomohlo. Nakoniec v tom najhorsom zabralo ju osprchovat. Nie studenou vodou, ale sok, uplne nieco ine. A prestala a potom sa prepla do normalneho rezimu. Najefektivnejsie bolo vystihnut moment, ked sa zacala zlostit. A skusit to zastavit, nech sa nevyhecuje.
Ale kazde dieta je ine, no u nas 3 ks a toto, co pise, nefunguje...🤷‍♀️