Problémový nočný spánok u 8 mesačného bábätka

ivuka
19. feb 2017

Ahojte, viem že je toho veľa už popísaného na nete ale nenašla som nič podobné ako trápi nás. Máme už 8mesiacov a naša malá sa v noci budí aj 4xkrát. Vôbec by mi to nevadilo keby sa napapala a ďalej spinkala. Lenže väčšinou sa 2xkrat z toho preberie úplne ajedno na hodinku, niekedy 2 a to je všade ticho a prítmie. Vôbec sa jej neprihovára nikto ani nič podobné. Cez deň chodí spávať max 2xkrát a aj to po 3hodinách bdenia. Je kojená
Druhý ako problém je, že keď ju večer uspinkám, čo je uspávaná na rukách a lopte zakaždým tak sa preberá po 20tich minútach, resp 40tich minútach a potom ju musím uspať naspäť. Uspať sa mi ju podarí za chvilku. Toto zopakuje tak 3 až 4xkrat a potom už zaspí úplne a budí sa na kojenie aj to väčšinou len trošku a druhý krát úplne ako som spomínala na začiatku. Zúbky ešte nemáme ale že vraj sa jej prerezávajú ale už dosť dávno má takýto spánok.
Máte niekto skúsenosti s takým spánkom? Ďakujem za odpoveď

mia265
19. feb 2017

Väčšina detí je takto, čím skôr si zvykneš,tým lepšie. Časom sa to bude len zlepšovať . Nespravíš s tým nič, zo začiatku majú plytký spánok. Aj keď niektoré píšu,že spí celú noc od troch mesiacov, je to skôr výnimka. Malý až po 1,5 roku sa budí len raz,dovtedy 3-4

katriona1
19. feb 2017

moje dcera sice prospala celou noc do cca 7-mi měsíců a to častokrít i sama usnula, pak se ale spánek začal kazit a prošla si všelijakým obdobím, kdy se budila mnohokrát za noc, často s pláčem a musela jsem jí dlouho znovu uspávat, jindy se probrala úplně a byla 1-2 hodiny vzhůru, paky vyspávala doobeda a denní spánek byl zase celý posunutý, že večer šla spát pozdě, prostě jsme se museli tomu přizpůsobit , nedá se nijako přinutit dítě spát celou noc, znovu celou noc prospí tak od 2 roků sama v pokojíku, ale někdy nad ránem chodí k nám 🙂
no a že vydrží přes den 3 hodiny nespat a spí 2x denně, však to je úplně normální, má 8 měsíců, už to není mimino, sestra má 7-mi měsíční dceru a spí jí bud 2x za den před obědem 1-2 hodiny a navečer 30 minut nebo 1x za den potáhne obědní spánek na 3 hodiny v kuse a pak jde spát až na noc, jinak je vzhůru celý den, však takto velké dítě už si musí i hrát a hýbat se, tak si to užívejte 🙂

erikavesela
19. feb 2017

@mia265
Moj maly (10m) spinka od troch mesiacov celu noc a zaspava sam vo svojej izbicke..jednoducho ho polozim do postielky, pohladkam, dam pusku, milo sa prihovorim, do postielky polozim poharik s vodou, pustim mobile..neviem ako sa to vola na sk...kolotoc?...ale uz len ten zaklad, co vyhrava, zavriem dvere a je... .nikdy som ho necicikala, ked zaspaval, max.hladkala po licku alebo drzala za rucicku...ale nikdy ziadne uspavanie na rukach alebo na nejakej lopte...jednoducho do postielky a bolo..aj dnes spinkal asi od 20,15 do 8,30 a to spinkava este 2xdenne...tak ako som popisala som to robila aj u starsieho a funguje to aj u mladsieho..iste tu niektore popisu, ze som bezcitna matka...dopredu pisem, nie nie som ale viem, ze ak raz cloveka na nieco naucite, tazko sa od toho oduca...a to nehovorim o babatku
@ivuka
Nic ine ako to teraz pretrpet a dufat, ze to prejde skoro ti zial asi neostava..drzim palce, aby ti bolo coskoro za vami..skus este...co je bezna vec...znizit teplotu v izbe..v chladnejsej izbe sa zaspava a spi lepsie ako v teple...

delmondo
19. feb 2017

@ivuka tak ako píše @mia265 je to síce náročné, ale časom sa to bude meniť a zlepšovať. Teda ak nechceš skúšať vyplakavacie metódy. Presne týmto sme si prešli. Aj tým viacnásobným budenim po uspati večer, aj dvojhodinovým uspavanim v noci. Treba to brať tak ako to je, že kojene deti sa budia častejšie. A nie všetky deti vedia zaspať same.

ivuka
autor
19. feb 2017

@mia265 ďakujem veľmi pekne a aj som si myslela, že si musím len zvyknúť. Mňa jedine čo najviac trápi je to, že sa preberie úplne a na dlho.
ale ďakujem za odpoveď

ivuka
autor
19. feb 2017

@delmondo ved to, že ja nie som veľmi ma to, aby som ju naučila zaspávať vyplakaním a tak viem, že keď som ju naučila na zaspavanie na rukách a lopte ( keď nás trápila kolika to bola jediná šanca), že to tak ľahko nepôjde. Ale to mi neprekáža a tak budem dúfať, že to spraví. ale ďakujem 😉

cammeronka
19. feb 2017

Moj ma styri mesiace a akoby si o nom pisala..presne takto zaspava a aj sa budi..akurat ze pomaly rano o svrtej je uz vyspaty a vydrzi aj do 9:00 rano, ja to nechapem:( teraz si ma vydesila zeto bude este aj v osmich mesiacoch

denaka
19. feb 2017

@ivuka Moja malá zastával a o siedmej totálne unavená a o pol hodiny sa prebudila naspata a dokázala vydržať aj do pol jednej. Keď mala 4 mesiace a ja už som cez deň zaspavala počas chôdze, povedala som si dosť! Trochu som počítala staré diskusie na MK a urobila z nich približne návod ktorý by mal fungovať. A predstav si on naozaj funguje. Je len na tebe či to chceš naozaj ukončiť alebo len zisťuješ či to fakt ináč nepôjde. Takže tu je môj návod. Večer polož malú do postielky, daj jej papat, pohladkaj, pobozkaj a dobrú noc... keď sa preberie sadni si k postielke, pohladkaj, daj cumlik, chyť za ručičku- NEVYBERAJ Z POSTIELKY! Plač do 45min.
Na druhý deň plač 30min
Na tretí deň už len pomrnkava
Na štvrtý deň si môžeš dať s manželom konečne večer pohár vína ale si konečne pozrieť film.
Ver naozaj to funguje. Potvrdí ti to tu veľa žien. Veľa trpezlivosti ti prajem

cammeronka
19. feb 2017

@denaka a ked zaspava pri kojeni? To nikdy neviem kolko zjedol, cize si myslim ze ked sa zobudi chce este jest a musim ho vybrat z postielky..

katrin21
19. feb 2017

nuz, naucila si sa ju zaspavat na rukach, v pohybe a tvojej blizkosti..a preto sa ti tak casto po ulozeni este vecer budi, lebo je to asi to babatko, co niekedy este nejde hned do hlbokeho spanku, ale trva mu to dlhsie, aj hodinu a tym padom, vzdy ked precitne, ona hlada to, co mala a co potrebuje pri zaspavani, lebo si jej vytvorila taky navyk ( hojdanie, tvoje telo, naruč)... Cize ak chces, aby sa prestala budievat po ulozeni, cim skor sa snaz zmiernovat intenzitu hojdania az do uplneho prestania.. hojdaj stale menej a menej, kazdy den mensie pohyby, ale musis byt trpezliva.... nebude to zo dna na den.... ale 8mes dieta je uz dost vyspele ( ano, je ) a ucenlive, pochopi to po par dnoch, alebo do 2t....

Ze sa budi 4x je casté... ale ze je hore, bude mat svoj dovod... bud ocakava rovnake zaspavanie ako vecer / co je blbe a ked odstranis a zmenis to vecerne , tak sa zmeni asi aj nocne k lepsiemu / .... alebo spi cez den dlho a potrebuje spat menej a pred spanim vecernym byt hore aspon 4 hodiny, aby bola naozaj unavena...vacsinou sa budia v noci deti, ked su prespane cez den a v noci su potom moc cule...
ale aj vtedy, ak sa ukladaju prilis skoro vecer, / pred 19h, idealne o 19,30 - 20 je davat spat, aby spali do rana do 6-7)
Vecer robte opakovane stale to iste, ritual... kupanie, klud, nakrmenie, ulozenie.... vzdy tak isto ... do ruky jej daj plienku, nech si ju žmolí napriklad.. ak mate dudlik, tak dudlik.... a skusat odnaucit od toho hojdania.....

ono dieta sa spat a zaspavat nauci, len mama to vacsinou nevydrzi tych par dni .... nemusis ju nechat vrieskat, to nie.... staci, aby si ju ukludnovala inak, nez hojdanim a tym ona pochopi, ze zaspat sa da aj inak a sama..... ver , ze to ide amozno skor, ako cakas 🙂

katrin21
19. feb 2017

@ivuka mimochodom, aj moja dcera mala koliky, aj jedna, aj druha.. prvu som nosila na rukach ako blba do 8mes a potom som povedala, ze stacilo a nauciala ju zaspavat samu....mam len jeden chrbat a jedny nervy 🙂 aj ked dieta milujeme, su hranice, ktore ako rodic mame a tiez potrebujeme aj my mamy oddych, nie? 🙂 lebo vystresovana mama nie je podla mna dobra mama 🙂

Druha mala koliky brutalne... pomahal SAB SIMPLEX, ale aj tak vecer vzdy vrieskala abudila sa s prestavkami medzi 19 -22h... vzdy ked prestala vrieskat, som ju polozila.. ked sa zobudila, aj tak nepomahalo nosenie, hojdanie, ked raz dieta boli brucho, mozes ho nosiiiiiit, pomoze az ked si prdne, rurka sa da apod.... a tiez sme zistili, ze potrebovala este vecer po hodine jest, ze bola veccer hladnejsia a aj preto mozno plakala....
ZAcala som ju vecer krmit 2x, vzdy ked som sla spat som jej dala este o 23h priblizne mlieko v spanku a potom spala do 4 rana....
od 3 mes. mi takto postupne prespala celu noc do 5-6, ako kedy 🙂 .. v 6mes sa to zlomilo, ako sme zacali viac papat prikrmy a zase sa obcas zobudi, obcas je aj hore chvilu , hlavne vtedy , ked sa cez den posunie rezim, alebo tak.... rezim je dolezity...
Ale chcela som povedat hlavne to, ze na koliky je nosenie aj tak naprd. skor cvicit nozickami a dat SAB SIMPLEX a rurku.... a hned ako koliky prejdu, tak dieta ukladat bez nosenia..... lebo inak ti casom ruky odpadnu..... a pre detsky mozog zase nie je dobre sta stale tolko hojdat.... ver never, ale ono je to dost rušivy a prudky pohyb, hlavne ak si na fit lopte! to dieta zaspi, ale je vlastne rozrušene tym silnym hojdanim....

denaka
19. feb 2017

@cammeronka Och áno, ospravedlňujem sa to mi nedošlo keďže ja som ju už nekojila. 😖
Tak to bude trvať asi trocha dlhšie ale ako píše katrin21 trpezlivo deň po dni. Hlavne sa nevrátiť k starému spôsobu a vytrvať

denaka
19. feb 2017

@katrin21 presne takto som to myslela. Bábätko je rado na rukách ale určite sa nevyspi takže nakoniec to nieje preň dobré

katrin21
19. feb 2017

mozno pomoze:

Dva a pol ročná Nadine. Medzi 3-tím až 6-tym mesiacom prespávala, ale potom si spánok narušila a rodičia boli z toho zúfalí. Vyhľadali viacerých pediatrov. Ani lieky nepriniesli požadovaný úspech. Vyzeralo to nasledovne: Nadine sa nechala bez problémov uložiť do postieľky okolo 20.00 hod. Rýchlo zaspala a zobudila sa o 21.00 hod. s tým, že chcela vstať. To aj urobila, nakoľko vždy zlyhali všetky pokusy rodičov, aby opäť zaspala. Bola s rodičmi v obývačke, hrala sa a jedla oriešky. Väčšinou sa pokojne hrala a televízor bežal. Striedavo s ňou musel ostať pred televízorom unavený otec alebo mama, keďže Nadine bola vytrvalá. Zaspala na gauči okolo 0.30 hod. Potom sa nechala odniesť do postele a spala do 08.00-09.00 hod. Niekedy spala okolo 12.00 hod. hodinku cez deň. Pri Nadine bolo rozhodujúce stanoviť správnu diagnózu. Medzi 20.-21.00 mala totiž svoj „obedný spánok“. Nedokázala hneď po ňom zaspať. Jej vnútorné hodiny
boli nadstavené na ďalšie 3 ½ hodiny bdenia. Zvykla si na taký rytmus. Chrúmanie orieškov a chipsov jej udržiavalo krvný obeh v pohybe.
Zmena spočívala len v tom, aby „obedný spánok“ prebiehal v správnom čase a postupne sa posunulo večerné spanie. Nadine bolo treba ráno o 08.00 hod. zobudiť. Už po štyroch dňoch ukladali rodičia Nadine do postele o 21.30 hod. Obedný spánok načasovali ihneď na obed. Všetko prebehlo bez protestu: Nadine prespávala noci, ale spala 1-2 hodiny dlhšie ako predtým. O 7 mesiacov sme sa dozvedeli, že Nadine spí od 18.30-07.30 hod. - ešte dokonca o hodinu dlhšie.
Rodičia využili pri riešení problému len dva jednoduché prostriedky: presunutie časového režimu a budenie. Budenie robí divy vždy vtedy, keď dieťa pravidelne doháňa nočný spánok cez deň alebo ráno.

Rovnako to bolo aj u takmer dvojročnej Jenny. Narodila sa o 3 mesiace skôr a trpela silnými „trojmesačnými kolikami“. V noci bola vždy dlhšie hore. Hoci strávila čas od 20.00 do 09.00 hod. vo svojej postieľke, v noci sa vždy aspoň raz zobudila a bola hore niekoľko hodín: Hodinu sa sama hrala a džavotala si, potom začala plakať, dostala čaj a na chvíľu ju rodičia zobrali na ruky. Potom sa to opäť opakovalo. Bola hore 2-3 hodiny. Na obed spala väčšinou 3 hodiny bez problémov. Jenny spávala dostatočne. Ale nevyhovovalo jej rozdeleniu spánku. Rodičia museli urobiť len jedno – zobudiť ju. Ráno o 08.00 hod. a každým dňom o čosi skoršie, až nakoniec o 07.00 hod. Cez obed ju budili po 2 hodinách spánku.
O niekoľko dní Jenny noci prespala. Keďže zameškaný spánok nemohla dohnať ráno ani cez obed, veľmi rýchlo pochopila: Noc je určená na spanie!
Mnohým rodičom je zaťažko budiť svoje spiace dieťa, hoci cez noc málo spalo. K tomu sa pridáva aj ich vlastná únava a pochopiteľné prianie konečne sa môcť vyspať, hlavne cez víkend. Ak je však rytmus spania narušený ako u Jenny, neexistuje lepší prostriedok ako zobudenie. Po niekoľkých týždňoch sa nový rytmus zabehá natoľko, že budenie nebude potrebné. Rozšírený je ešte iný problém: Mnohé deti sa budia veľmi skoro ráno. Ako u dospelých aj u detí možno rozpoznať tendenciu medzi „ranostajmi“ a „nočnými vtákmi“. Napriek tomu sa s tým netreba bez námietok uspokojiť, ak ratolesť vstáva pravidelne o piatej ráno.
To ale chcel 10-mesačný Sebastian. Budil sa o 05.00, najneskôr o 05.30 hod. Medzi 8.00-9.00 hod. opäť zaspal a spal asi do 10.00 hod. O 12.00 hod. nasledoval obedný spánok. Večer chodil spať o 19.00 hod. Sebastianov prvý spánok nasledoval veľmi skoro ráno a krátko za ním obedný. Keďže vedel, že doobeda bude môcť dostatočne dlho spať, ráno sa budil tak skoro. Keďže mama chcela zachovať spánok cez obed o 12.00 hod. – spolu s jeho starším bratom – ostávalo jej len jedno: zabaviť ho doobeda tak, aby bdel čo najdlhšie a nechať ho spať len na obed. Prvé dni bol Sebastian veľmi umrnčaný a unavený. Trvalo dva týždne, kým spával ráno pravidelne dlhšie.

ankare
19. feb 2017

Moj ma rok a pol. Od narodenia hrozne spáva. Nie je to pravda, že si naučila dieťa na kolísanie. To dieťa Ta uči, čo potrebuje. Áno, sú deti, ktorým dáš jest, položis do postieľky a zaspia. No sú aj deti, ktoré jednoducho pomáhať k uspatiu potrebujú. A keď sa prebudi, nepomôže pohladkanie po licku.
Môj sa veľmi často budi, nikdy nezaspal sam. Je kojeny. Tiež ma fázy, že jednoducho nevie zaspať a bdieme v noci aj 2 hodiny. Nerobí to naschvál. A vyrevat ho určite nenechám. Ja som ešte dlhšie ako 3 hodiny súvisle nespala. A to je veeeelmi výnimočná situácia, keď prespi viac než hodinu.
Možno sa budi na kojenie, možno zuby, možno nevie sam prechádzať spankovymi cyklami. Veru by to bolo fajn, keby sa nacucka a zaspi. No kebyze ho nekojis nekolisem vo vajci alebo kočari, bdieme.
Mamina mala 5 deti, každé ine, ale až takýto extrém, akým je môj Kubko, nezažila. 😂
Kamoška aj keď chcela uspať malú kolisanim, malička nechcela. Náš len tak vyžaduje. To su jednoducho také deti. A také ženy, ktoré také deti nemajú, to nepochopia.
Držím palce!

katrin21
19. feb 2017

Prebudenie sa a plač – prečo práve moje dieťa?

Pýtate sa: K čomu je vlastne REM-fáza dobrá? ( faza, ktora nasleduje po tvrdom spanku, cca. 3 hodiny po zaspani v noci a je to faza snivania)... A prečo mnohé deti zaspia, kým moje začne zakaždým plakať? Najskôr k prvej otázke: Každý si vie predstaviť, že kedysi neboli ľudia v noci tak chránení ako sme my dnes. Nespávali v murovaných domoch,
ale v prírode – obkolesení nepriateľmi. Bolo by veľmi nebezpečné, keby zotrvali celú noc v hlbokom spánku. Z fázy snívania, hlavne k jej koncu, sa mohli ľahko prebudiť a rýchlo reagovať na podozrivé zvuky. Model spánku s „výstražným systémom“ bol biologicky opodstatnený a dôležitý k prežitiu. Aj my sa môžeme po fáze snívania okamžite prebudiť v prípade podozrivých zvukov alebo napr. ak zacítime oheň. Pri každom prebudení zisťujeme, či je všetko v poriadku. A presne to isté robia aj deti. A tu sa dostávame k odpovedi na druhú otázku. Aj deti pri prebudení kontrolujú, či je všetko v poriadku: Ležím dobre? Mám dosť vzduchu? Je mi teplo alebo zima? Nebolí ma nič? Prekontrolujú teda svoje vlastné telesné funkcie. A to je veľmi dôležité. Ale tiež si preveria: Je všetko tak, ako keď som zaspával? Pripadá mi všetko normálne?

Zoberme si príklad šesťmesačnej Vanessy. Mama ju večer položí do postieľky, dá jej pusu na dobrú noc a odíde z izby. Vanessa sa pritúli k svojej plienke, možno si dá do úst palec a zaspí asi dosť rýchlo. Po troch hodinách sa prvý raz prebudí. Preverí, či je všetko v poriadku: prostredie, plienka, palec? Všetko je ako má byť. Všetko jej pripadá normálne. Nie je potrebné aktivovať „výstražný systém“. Vanessa spí ďalej, skôr než by sa úplne prebrala. Vie zaspať celkom sama. Nie len cez obed a večer, ale aj v noci.

A teraz si predstavte iné dieťa, napr. tiež šesťmesačného Tima. Rovnako ako Vanessa je plne dojčený. Vanessu však ukladá mama od 3. miesiaca bdelú do postieľky, Tim však od narodenia zaspáva pri prsníku, cez deň aj večer. Jeho mama väčšinou sedí v hojdacom kresle a jemne hohojdá. Tim pokojne zaspí a po 10-15 minútach ho môže opatrne preniesť do postieľky. Rovnako ako Vanessa sa po troch hodinách prebudí. Telesne sa cíti dobre – ale čo sa to stalo? Kde je mamine teplo a vôňa? Kde je to jemné hojdanie? A predovšetkým, kde sú prsia? Veď ešte pred chvíľou si pochutnával na mliečku! Tim kontroluje ako aj Vanessa, či je všetko o.k. Ale v jeho „výstražnom systéme“ sa rozozvučia všetky zvony. Nič nie je v poriadku! Je sám v prostredí, ktoré je úplne iné, ako keď zaspával. Tim sa okamžite prebudí a z celej sily začne plakať. Netrvá dlho a mama ho už hojdá v kresle a dojčí. Áno, myslí si Tim, tak to má byť, keď zaspávam. Takto je to v poriadku. Hoci nie je hladný, i napriek tomu si pochutnáva na mlieku a pritom zaspí. To sa opakuje o 1.00 hod. v noci, potom o 2.30 hod., 3.30 hod, 4.30 hod., 5.00 hod. a 5.30 hod. Tim je zdravé, živé, priateľské dieťa. Rodičia sú hrdí a šťastní, že na svoj vek už toľko toho dokáže. Ale jedno sa ešte nenaučil: Keď sa prebudím v noci, nič nie je také, ako keď som zaspával. Musím najskôr plakať, kým nepríde mama a urobí všetko tak ako má byť. Keď niekedy nepríde hneď, musím kričať dlhšie a hlasnejšie, ale potom mi vždy vytvorí tie podmienky, na ktoré som zvyknutý. A len to, čo poznám, je predsa správne. To je jasné. Presne takto rozmýšľa Tim. Na svoj vek vie toho skutočne veľa. Mama mu každú noc viackrát pomáha pri zaspávaní. Dojčenie nemôže za ňu prebrať nik iný. Preto ju nemôže ani nikto vystriedať. Svojou láskavou obetavosťou, ktorá ju doháňa na pokraj vyčerpania, nedosiahne však žiadne zlepšenie. Skôr naopak: Sama bráni tomu, aby sa niečo zmenilo. Tim totiž nemá žiadnu šancu, aby sa to naučil.

Zaspať sa dá úplne normálne aj bez cudzej pomoci. Keby sa to mohol naučiť, určite by skoro dokázal noc prespať.
Je veľmi veľa detí ako Tim, ktoré sú večer a v noci odkázané na pomoc rodičov. Až vo veku štyroch rokov sú deti schopné samé sa postarať o všetko, čo im chýba. Preto dochádza k poruchám spánku u detí nad štyri roky oveľa zriedkavejšie, u detí do dvoch rokov zas tak často. Väčšina z nich zaspáva totiž za podmienok, ktoré si v noci nedokážu samé ešte vytvoriť.

Róbert (6-mesačný) bol síce sám v posteli, na to, aby zaspal však potreboval cumeľ. Niekedy aj 10-krát musela v noci jeho mama vstať a dať mu ho do úst. Nedokázal si ho ešte sám nájsť.
Aj Til (10-mesačný) zaspával v postieľke sám, avšak s fľaškou. Z jednej fľašky bolo postupne deväť, ktoré mu bolo treba v noci doniesť.
Gina (15-mesačná) si pri zaspávaní zvykla tiež na fľašku a postupne vypila v noci liter(!) hustej mliečnej kaše.
Kiliana (12-mesačného) nosili pri zaspávaní na rukách – v noci každú hodinu aj 20 minút.
Yannick (8-mesačný) si zvykol na veľkú gymnastickú loptu. Večer a v noci s ním museli mama alebo otec niekoľkokrát skákať aspoň desať minút na nej, aby zaspal.
Lena (11-mesačná) ešte nikdy nezaspala v postieľke sama, vždy len v maminej posteli pri prsníku, každú noc aj šesť razy.
Florian (12-mesačný) sa k tomu hrával s maminými vlasmi.
Anninu (6-mesačnú) hojdali cez deň, večer aj v noci v špeciálnej visiacej podložke, aby zaspala.
Niektoré príklady sa nezainteresovaným môžu zdať priam komické. Hovoria však len o fantázii bezradných rodičov, ktorí sa pokúsia o čokoľvek, len aby svoje ratolesti uspali.
Otec malej Stefanie vliezol napríklad napriek svojej výške 1,90 metra pravidelne k dcére do postieľky.
Niektorí rodičia si líhajú ako „podložka“ pred posteľ dieťaťa, iní ich vozia v noci v aute alebo kočíkujú po byte. Sú aj takí, ktorí zapnú vysávač alebo televízor či dokonca práčku a položia tam svoje dieťa, aby zaspalo.
Všetky tieto kroky spôsobujú však pravý opak toho, čo chcú rodičia dosiahnuť. Bránia dieťaťu naučiť sa noc prespať. „Úspech“ je vždy len krátky. Zaspanie však patrí k úplne prirodzeným vrodeným schopnostiam, ktoré ovládajú už dojčatá, ak im to umožníme.

nasli ste sa? :D :D

katrin21
19. feb 2017

@cammeronka zaspavanie na prsniku je dalsi navyk.. preberie sa a chce to, co malo ,ked zaspavalo : sanie, teba blizko....duplom ak spi v tvojej posteli.... to je potom este tazsie ...
niekedy pomoze dat detom do postielky makky, ale nie vysoky vankusik, ktory mu navodu pocit makkosti, ako ked je pri kojeni oprete o telo.... + dudlik, alebo trochu vody, casom odburat aj tu..

Aj ked neviem, kolko vypije, ked kojis, tak ak netrpis nedostakom mlieka, urcite ma dost 🙂 mozes este nakojit v spanku o 22- 23hodine, ked ides ty spat... a potom by mal papat az rano .. v tomto veku

katrin21
19. feb 2017

@ankare vies co? nemas pravdu.. nauci sa na ruky.. ja som to videla na prvej a videla som to aj teraz, ked bola mala v horuckach pri 6 chorobe a nosila sa viac na rukach a ked vyzdravela vyzadovala si to ... hoci inak spala sama... behom 2 dni sme to odburali nastastie 🙂 ale vidis, zvykla si, prekvapive pre teba? pre mna nie.. deti su VELMI UCENLIVE .... naucia sa, co pride, ked zaplacu 🙂

a naucit dieta spat nie je o vyrevani.. ano, dieta aj trochu place, ale nevrieska.to nie je cielom... mozes dokonca pri dietati aj byt v izbe. alebo byt za dverami a ked sa ti zda, ze place velmi , ides za nim aj kazde 3 min a utisis ho, ale NEVYBERAS na ruky. to je cele... dieta sa da utisit aj prihovaranim sa, hladkanim a pod... MOzno prve n vecery sa ti to bude zdat tazke, lebo si zvyknuta utisit ho len hojdanim....ale kazdy dalsi den bude lepsi..
je to o matke, nie o dietati.... matke sa to zda horsie, ako dietatu... pritom to dieta v tomto veku dobre vie, co robi.... je uz velmi vnimave.... a nemusi vobec plakat do aleluja....
mozno budes prekvapena, ako rychlo sa nauci a ako rychlo sa utisi aj inak, ako hojdanim..

liduska12
19. feb 2017

@ivuka precitaj si knizku Kazde dieta sa vie naucit spat 🙂 nasa mala kojena sa tiez budila asi dva mesiace (od 4-6mesiacov) strasne casto v noci az som potom nevladala starat sa o nu cez den. Precitala som si tu knizku parkrat kym som presne pochopila spankove cykly deti a metodu ako ju naucit zaspavat a spat a skusili sme to. Zakladom bolo spravit jej rezim 🙂 teraz ma 8 mesiacov a spinka cele noci sama v postielke. Da sa to dieta proste naucit, minimalne za vyskusanie to mozno stoji. Spanok je pre vsetkych velmi dolezity, aj pre nu ;) a ked sa moc casto budi tak nie je velmi plnohodnotny pravdepodobne...

denaka
20. feb 2017

@katrin21 Mám 3 deti a ani jedno som nemala také že by som ho položila do postielky a spalo. Koliky mali všetci traja. Ale keď som už cez deň zakopavala a nevládala ani uvažovať pristupila som k tomu: ako to niektoré nazývate vyplakávaniu. A ono to vôbec nebolo také ťažké a hlavne to trvalo naozaj iba pár dni a zrazu som si nadávala prečo som to neurobila skôr.
Chápem že každé dieťa je iné a nechcem do nikoho rýpať. Mám pocit že veľmi unavené ženy sa len potrebujú vyžadovať, ale nepotrebujú poradiť. Opísala si všetky chyby ktorých sa rodičia dopúšťajú pri uspavani a ak sa už odtiaľto nenaucia tak potom škoda času.

evittam
20. feb 2017

@cammeronka A ked nezaspi na prsniku tak vies kolko vypil?

katrin21
20. feb 2017

@denaka ja mam dve, prve som take nemala, ako som pisala, ale naucila som ho to v 8 mesiacoch.. druhe som sa snazila hlavne uz nenaucit zaspavat na rukach ..... ak chceme dietatko nosit, OK , ale nie pri zaspavani, mojkat sa da s dietatom pocas dna cely cas 🙂
Ja stale opakujem, je to o matke a jej vytrvalosti a doslednosti.... vacsina matie nevydrzi byt dosledna , radsej sa prisposobi tomu, co funguje najrychlejsie, lebo povedzme si na rovinu, casto sme unavene a chceme, aby dieta hlavne rychlo zaspalo, tak ho radsej aj nosime aj hojdame.... ale to je cesta do pekla..... potom este aj 3r deti niekedy nevedia same zaspat....
Ani ja nechcem rypat, bože chran 🙂, len chcem povedat, ze trteba to aspon skusit , ale nie skusit 1-2 dni a potom to vzdat 🙂 OK, u mojej stacilo dva dni, ale prva potrebovala vyse tyzdna, skoro dva, kym sa naucila uplne zaspat sama.... chodila som za nou, prve dni plakala , ale potom uz len sa hrala s hrackami, vedela, ze som tam nablizku a keby nieco pridem , utisim ju, pomojkam, pohladkam... len neberiem na ruky 🙂. Takze sa necitila urcite ani opustena , ani nic, len si musela zvyknut , ze spat sa da aj inak ....

katrin21
20. feb 2017

@liduska12 prosim ta, mas tu knihu v pdf? lebo ja ju mam, ale nie su v nej zobrazene tie tabulky , neviem preco, su tam vynechane miesta.... ty ju mas komplet? nepreposlala by si mi ju , ak ju mas?dakujem

cammeronka
20. feb 2017

@evittam len ked odvazim

liduska12
20. feb 2017

@katrin21 mam ju na maili, ale tiez bez tych grafov a tabuliek, ale v zasade to nejak nepotrebujem

katrin21
20. feb 2017

@liduska12 aha, tak to je asi normalne, ze to tam neni, OK 🙂 dik za info

liduska12
20. feb 2017

@katrin21 mozno len v kniznej verzii to je...

vendy6
17. dec 2017

@katrin21 ahoj mozem sa poradit? My sme to skusali ale mala po 45min placu jednoduxho nesla nijako ukludnit.. proste jej zabiehali sliny drhla sa a ja som to uz viac nevydrzala.. nemas nejaky tip mali ste to rovnake? 🙂 dakujem

xavina
17. dec 2017

@ivuka ja som to isté mala so synčekom. Mal vtedy tak 7 mesiacov ..alebo osem. Večer zaspal a potom sa budil stále....aj 4x. Trvalo to nejaký čas, ale nič špeciálne som voči tomu nerobila. Ono ho to prešlo samo a potom už spinkal od večera celu noc. Síce ja som bola už mimo ..s nervami v koncoch ale zvládnuť sa to da. 😉

sebastian2009
17. dec 2017

@ivuka a mas dost mlieka alebo ci ho uz nemas slabe skus prikrmovat mozno ze je hladna preto sa tak casto budi