Problematický spánok u 2,5 ročného dieťaťa

marivka
5. nov 2013

Ahojte hladala som v temach podobných, je ich tu dost, ale nenasla som vysvetlenie len skusenosti velmi podobne tej mojej...co ma aspon utvrdilo v tom, ze nie som sama ...budem rada za kazdu radu, nazor a informáciu takze v skratke opisem ako sme na tom my : mam 2,5r syna, doteraz spával bez problemov, mal klasicky poobedný spanok tak 1-2 hodiny, a vecer chodil spávat okolo 20,00, zaspal tak do 30 minut...asi pred mesiacom - teraz ked nad tym uvazujem presne v dobe, ked som ho prestala dojčit / bol dojčeny do 2,3 roka / som spozorovala, ze zaspava horsie, resp. dlhšie mu trva kym zaspi...pripisovala som to zmene, ktorou inak presiel bez problemov, bez placu a scen ze nedostane prsnik ...lenze teraz sme v stadiu, ze odmieta poobedny spanok, a dokonca robi cirkus aj s tym nočným, robil by všetko len aby oddialil spánok, v duchu hesla : zaspat znamená prehrat...takze je to boj ...teraz som na pochybách, ci mam vynechat spánok cez obed, alebo nepovolit a trvat na zabehnutom rezime, vecer na nom nebadam nejaku unavu, on vseobecne este ani 1x nezaspal od unavy sám od seba...nikdy...este by som dodala, ze som u neho spozorovala prve znamky obdobia vzdoru, same nechcem, nie, hnev...snazila som sa zorientovat v tomto pre nas novom obdobi, nechcem to dramatizovat, len sa snazim pochopit a zachovat sa empaticky hlavne voci nemu...snazim sa robit veci intuitívne a nie podla návodu ako byt super matka a doteraz mi to celkom aj vychádzalo, ale teraz fakt neviem co mám robit ako sa zachovat, hlavne pre dobro malého..budem rada za kazdy nazor ...nic co by mi pomohlo som totiz nevygooglila 🙂 dakujem

siska53
5. nov 2013

Nuz nas maly tiez dlho zaspaval,po odstaveni som,mu este istu dobu davala mlieko do flase,neskor si uz nasiel,ine ritualy (preto,to dlhsie trvavalo),len,ja som,ho,odstavila ako 11 mesacneho. Ale,zas,on,mi zacal,vynechavat spanok,uz ako 16 mesacny..nemalo vyznam,ho nutit,prosto ked to neslo,nemalo,zmysel,to,silit.vecer boli obcas problem,zaspaval,zvacsa do 30 minut.od cca 2,5 roka,nespava vobec.az teraz,co chodi,na 3 dni do skolky,tak tam spava,lenze to aj skor,vstava a zas,teraz vecer dost neskoro zaspava.
ak,si necitate,skuste citat,alebo nejaky imy ritual,ja som,mu dlho spievala,on sa,casom,utisil a zaspal.len,odkedy mala,zaspava v podobnom,case,tak je pri,nom muz.

andelok
5. nov 2013

@marivka Nemam osobnu skusenost, ale viackrat som citala (tu na MK aj v casopisoch), ze s odstavenim starsieho dietatka skoncilo aj obdobie obedneho spanku. Netusim, preco to tak je, ale urcite tvoj syn nie je prvy pripad. A mozno sa len stalo, ze mu obedny spanok uz nechyba. Mam znamu, ktorej syn mal minuly mesiac dva roky a na obed uz odmieta spavat, chvilu bol umrncany vecer, ale potom si zvykol a v pohode chodi spavat o 20:00 s tym, ze cely den nespal. Mozno tvoj syn jednoducho uz denny spanok nepotrebuje. Ja na tvojom mieste by som to este skusala ho na obed uspavat...mozno skusit zavies nejaky ritual prijemny pred spankom (namiesto dojcenia): knizku, pesnicku a pod. Ak to nepojde, asi by som s nim nebojovala, lebo to vacsinou funguje celkom opacne...moze si k spanku vytvorit antipatiu, pretoze je to nieco, do coho ho "nutia".

aliza
5. nov 2013

@marivka moj syn tiez od 2 a pol roka nespava na obed. Chodi do skolky a tam tiez nespi. Vecer chodi pekne o 8 spat, cez den je v pohode, nebyva unaveny. takze moze byt, ze tvoj maly uz ten obedny spanok nepotrebuje. skus vyskusat ho nedavat na obed spat a uvidis, ci bude vecer zmena.

katrinka8
5. nov 2013

Dcerka pri odstaveni v 26 mesiacoch tiez takto mala problem zaspat cez obed, ale na nej bolo vidno, ze je unavena a ze jej ten spanok chybal. Tak sme museli hladat iny sposob uspavania. To zavisi od kazdeho individualne, niektorym detickam ten obedny spanok ozaj netreba a v pohode do vecera vydrzia. Nasa niekedy nespi vobec (bud sa jej neda zaspat alebo je nejaka vynimka, ze vylet alebo vynimocna navsteva a pod.), obvykle ale zaspava trosku dlhsie, musim si k nej lahnut, ale zaspi. Niekedy vsak naozaj ani po 20-30 minutach nezaspi, tak ju nenutim. ALe na nej to k veceru vidno, mrzuta je, podrazdena a ma potom problem zaspat aj vecer... Cize fakt je to individualne, mozno mu spanok naozaj uz netreba. Treba to fakt len vypozorovat...

dadulajda
5. nov 2013

@marivka Ahoj, jedine co by som ti ja poradila je,ze skusaj. Nasa situacia: Moj maly mal velky problem prejst od 2 spankov ku jednemu..ten druhy si pytal asi o 4h.poobede a potom halabusil do 23h.ale cely den by nevydrzal..a teraz ma 2r a 3mes. a mame problem,ci vydrzat cely den,alebo ho ulozit.Tiez sa trapime a hladame cestu ako nastavit nejaky rezim. teraz chodi na obed okolo 2h,lebo skor neni unaveny,ale vecer zase o 23h. To znamena ze ako mam maleho,newem co je to volny vecer,lebo som tak utahana,ze zaspim s nim.A to je teda zivel! Skusila som,neulozit ho poobede.a vies co? o pol 5 si sadol na postel ze si ide citat a s knizkou sam zaspal.Tazke som usudila,ze este nevydrzi cely den hore...vyskusaj aj ty. kolko bude hodin ked ho hodi o zem od unavy? mozno naozaj vydrzi(ako viac deti v jeho veku) a nebbude mu nic vecer vadit,ani nebude hladat prso alebo vymyslat insie,lebo bude rad ze moze uz ist spat. 🙂 🙂 Ja som vypozorovala,ze moj maly by najradsej vstaval o 9h.rano a s nejakym obednym spankom nocne ukladanie o tej polnoci...tak ako dospeli! takze som mu s casti vyhovela,aspon kym nechodi do skolky.Lebo potom sa to urcite zase zmeni.Ak ho planujes dat uz do skolky,tak skus nastavit rezim a vsetko ako tam a uvidis aky bude.sam si povie,ci chce spat na obed,ci nie. 😉

marivka
autor
6. nov 2013

@siska53
@andelok
@aliza
@katrinka8
@dadulajda dakujem za nazory 🙂 no uz 2hy den nespi poobede, aj ked si ideme lahnut po 30 min to vzdam, lebo vymysla vselico co by robil aby nespal...on je celkovo aktivny od maleho baba, nikdy neodpadol od unavy, nezaspal mi ako kamarátke napr zmorená dcerka odpalená v chodáku, na sedačke pri rozprávke...tak to u nas nehrozí...skor ked je unavený tak este viac vystrája a je mi jasne ze od unavy...mlieko z flasky nepije, od mala flasku odmietal, nemal ani dudel, bola som rada ked som naucila aspon vodu pit z flasky ked bol babo, teraz ked vidi mliekom v pohari, kakao ani za svet, ovonia to a dost, asi mu to nevonia, nastastie kompezuje to tvarohom syrom, mliecnych jogurtov spapa dost...cize ritual s flaskou u nas nehrozí...pred spaním si citame, aj to vydrzi chvilu najradsej by robil kotule po posteli a saltá - to je jeho hobby...ale inak teraz pred tym obednym spankom si pytal knizku citat, auticka a hracky vlacil do postele co inak nerobil mozno fakt hladá cestu ako zaspavat po novom 🙂 dnes skusim teda este ho ulozit a uvidim ...vecer sa mi nezdal extra unavený, umrnčaný aj ked si trel oci a ukladal sa mi miestami na zem co moze byt signál unavy...ale doteraz vzdy ked chcel spinkat ci pred obedom alebo vecer sa vzal sam do postele a povedal mi ze ideme spinkat, teraz uz to nerobi....inak ma zaujal nazor, ze odstavením od kojenia dieta nepotrebuje obedný spánok, to by mohol byt nas pripad, skusim si o tom pozret nieco nanovo...