Prečo syn nedokáže byť ani chvíľu sám?

impka
10. okt 2010

Máme 2,5 mesačného syna. Posledných 5 dní je veľmi nepokojný, nevydrží viac ako pár minút sám, pričom predtým dokázal sám ležkať aj pol hodinu. Plače často aj pri kojení, v podstate je spokojný len keď je v náručí, aj to niekedy nepomáha. Chorý nie je, staráme sa o neho dobre, nenechávame ho ani chvíľu v mokrej plienke, skrátka má komfort... Staráme sa aj o to, aby spal keď vidíme, že je unavený, ale v podstate sám cez deň nezaspí, len si šúcha očká do nemoty a je nervózny. Nevieme, čo s ním, nedá sa od neho pohnúť, inak hneď začne vrieskať 🙂 Prosím poraďte, o čo by mohlo ísť, alebo ako mu pomôcť....

ludka140281
10. okt 2010

aj moja mala je vzdy na rukach,nic neurobim cely den,len ju kolisem a tulim sa ☹ .....asi proste chce citit,ze nieje sam,ze je stale mamina s nim 😖 vydrz to,ked bude mat 5 rokov,ty budes chciet tulit,ale on nie...proste to prejde
ked je suchy,napapany,neboli ho brusko,tak sa chce len tak lubit...aj mne to niekedy prekaza,hlavne na wc 😅
moze mat koliky 😨 inak neviem

zuzul1310
10. okt 2010

Keďže je synček maličký, tak predtým až tak nevnímal, teraz je už väčší, viac vníma kto je pri ňom a už sa naučil, že plačom získa to čo chce a keďže sám byť nechce tak si vynúti pozornosť. Ak ho nebolí bruško a na rukách neplače, tak tomu nechaj len čas a on si časom zvykne byť chvíľku sám. Nepomôže ani keď si v rovnakej izbe a prihováraš sa mu? Náš malý tiež putoval ako malinký z rúk na ruky a v pohode, kamoška všetko robila tak že malého nosila v babyvaku a prešlo to, len to chce svoj čas.

benne
10. okt 2010

tak ako píše zuzul, rastie vám a neostáva nič iné, len si nájsť k nemu taký spôsob, čo bude vyhovovať obom. Babyvak je dobrý nápad, a čo prechádzky v kočíku, nezaspí aspon tam? Ver sama sebe, určite sa správne rozhodneš 😎 Náš bol prvé dva mesiace skoro vždy u niekoho na rukách, kým sme zistili, že z môjho mlieka nepriberal, bol hladný a teraz v pohodke aj cez den pospí, v noci ako kedy (zatiaľ 🙂 Takže si ho pokojne berte na ruky, neznamená to že to tak bude naveky 😉

ichbinich
11. okt 2010

Podla mna sa blizi dalsi skok vo vyvoji, ktory byva okolo 12 tyzdnov. Vtedy su babatka mrzte, chcu byt iba pri mame, horsie spia... Vsetky negativa na kope 😒
Pozri aj http://www.thewonderweeks.com/. Ja mam tu knizku v nemcine a naozaj to plati. Vzdy, ked zacne byt mrzuty, a uz sa nechcem vyhovarat na zuby, tak pozriem, ze ci zase nie je skok...
Kym to prejde, tak pomaha vacsinou naozaj iba nosit alebo mat pri sebe (teda tam, kde som ja, aby ma videl a pocul). Pomaha kresielko, kde ho mozem dat a mat vsade (aj pri sprchovani), alebo teda ked sa inak neda, klokanka. Alebo je v obyvacke na deke a ma hracky. Ked ma akurat dobru naladu, tak sa hra aj sam. V tych 12 tyzdnoch mal moj rad mobile alebo hrazdicku so zavesenymi hrackami. Zo zaciatku do nich trafil oba nahodou, potom sa naucil triafat cielene. A vedel sa celkom dobre zabavit.
Ak ale nevie zaspat cez den sam (co male babtka nevedia, potrebuju mat istotu, ze niekto pri nich je), tak mu pomoz - tulenim, pri kojeni, vozenim v kociari, nosenim v klokanke, hladkanim... - zisti, co funguje a rob to, co ma rad a funguje. Ked sa babo nevyspi alebo zle vyspi cez den, o to horsia byva noc.
Dobra sprava je, ze to prejde. Aj ked tych par dni/tyzdnov (zalezi od babatka) je o nervy, ono to prejde a potom babo vie nieco nove. Skok okolo 12 tyzdna su "plynule prechody". Teda po tomto skoku babo chape, ze existuju plynule prechody (napr. sledovat hracku alebo objekt, ktory sa pohybuje, hudba, ktora hra raz vyssie, raz nizsie tony, hlasnejsie, tichsie atd.)
Preto sa aj babatkam v tomto veku pacia hry ako lietadlo (drzat babo a nosit ho tak, ze je raz vyssie, raz nizsie, proste robit s nim, lietadlo - ale nie prilis rychlo) alebo smykalka (drzat babo a dat ho zosmyknut po vystretych nohach az po zem), najlepsie sprevadzane patricnymi zvukmi 😀
Taketo male babo sa neda "rozmaznat", je to jeho potreba, byt vo fyzickom kontakte. Tak to skus vydrzat a maznaj sa s nim a nos ho. Skus mu pomoct, uci sa a vnima nieco uplne nove, preto je nesvoj a potrebuje podporu.
Drzim palce.

jamira
11. okt 2010

Tak presne takto podobne sa chova aj nasa mala (teraz dovrsila tri mesiace). Prehra sa par minut v hracej decke alebo kresielku a zvysny cas musime vacsinou nosit. Tiez zacinam mat pocit ze tri stvrtiny dna prekrici, ani nie preplace, ale prekrici, prevresti, a takto si vynucuje nosenie na rukach, vtedy je vacsinou najspokojnejsia, ked moze vsetko obzerat, jednoducho je asi zvedava a nebavi ju len tak lezat. Vacsinou ked ju dame do polohy lezmo, hned zacne kricat, takze je to narocne.. Navyse doteraz pekne zaspavala - hojdanim na rukach, vacsinou vsak zaspala za 5 minut, ulozili sme ju do postielky a bolo. No poslednych par dni je kazde uspavanie sprevadzane strasnym krikom, ktory niekedy prechadza az do histerickeho zachvatu a nejdeme mu utisit. Nevieme si to vysvetlit, lebo v uspavacich navykoch sme nic nezmenili. No vysvetlujeme si ten jej krik jednoducho tym, ze sa chce stale nosit a tulit, a viac obzerat veci z vysky, asi to bude naozaj tou zmenou vnimania ako pise zuzul..

maggie2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz