Prečo nútite svoje deti deliť sa o hračky?

3. júl 2024

Ahojte, prečo nútite svoje deti deliť sa o hračky ? Myslím teraz samozrejme tie ktoré to robíte. Vidím vo svojom okolí, napríklad jeden chlapček. Od bábätka mu rodičia kázali že sa musí podeliť s každou hračkou a s hocikým. Vraj sa s ním nebudú chcieť deti hrať. A ak nechcel, rodičia mu to zobrali a aj tak dali cudziemu dieťatu čo to chcelo. Doviedlo to akurát k frustrácii a strachu malého že mu zoberú všetci všetko a je agresívny len keď sa k jeho veciam niekto priblíži.

natall113
3. júl 2024

Možno to tak majú zaužívané a poznajú to z domu. Moja svokra všetko pýta od dcéry čo chytí do ruky. Minule mala dcéra v jednej ruke vodu a v druhej rožok a svokra hneď "dáš mi? Prosím si." Doteraz nechápe prečo mi vadí keď všetko od nej pýta a skôr učim dcéru že nemusí dávať každému všetko čo chce pokiaľ sama nechce

vevebono
3. júl 2024

Napríklad ja som učila, že ak si chceš niečo požičať, musíš sa podeliť aj ty. Nemali problém podeliť sa, pokiaľ sa s tým práve nehrali oni.
To, čo píšeš je cez čiaru z môjho pohľadu. Ale zas vychovávať z deciek sebcov mi tiež nepríde v pohode. Ale je to môj pohľad, takisto ako rodičia opisaneho dieťaťa mali ten svoj. Nevidím dôvod, prečo sa niekomu kafrať do výchovy

pininka1
3. júl 2024

Pretože deliť sa o veci je bežnou súčasťou života s ktorou sa každé dieťa skôr či neskôr stretne. Neexistuje ze každé dieťa má všetko a prečo si občas hračku nevymenil keď sa mi páči tá druhá. Ďalšia vec je vychovávať dieťa aj k tomu, že nie každý má rovnaké možnosti a môže dostať čokoľvek, čo je krajšie ako keď sa dieťa vie podeliť aj s iným ktoré by nikdy takúto hračku alebo niečo iné nedostalo. Je samozrejme ťažko to vysvetliť napr 2rocnemu, ale podľa mňa k tomu určite deti viesť treba. Ak sa však opakovane stala na ihrisku situácia ze moje dieťa pozicalo a dotycne nikdy a ešte matka len pozerala, tak aj ja som potom môjmu povedala nech konkrétnemu dieťaťu viac nepožicia. No to bolo revu, že mu zrazu nikto nič nedá.

autor
3. júl 2024

@vevebono ale podľa mňa keď dieťa vie že požičať môže keď samé chce, tak požičia skôr ako keď je do toho nútené vždy.
Ja naše dieťa ucim tak, že o svojich veciach rozhodne same a tak aj iné deti. Čiže nedriape cudzím deťom hračky. Ked niekto príde za nim a nehrá sa s tým momentálne a pekne sa opýta v 95% hračku požičia. Ak je to ale cudzie dieťa čo si hračky rovno vezme, nikdy nereagujem tak, že ale veď požičaj, len si chce pozrieť ..
Nemyslím že dieťa bude sebec ak sa môže samé rozhodnúť či niečo požičia alebo nie

autor
3. júl 2024

@pininka1 jasne vymeniť si je v poriadku. Ale podľa mňa nieje úplne správne dieťa tlačiť do toho, že požičať musí aj keď nechce. Potom nebude chcieť požičať nikdy

lalala94
3. júl 2024

Ja mám doma takmer 2-ročnú a toto nerobím. Minule ale za ňou prišiel starší chlapček, pekne ju poprosil (viackrát), či mu nepožičia lopatku a ona pokývala hlavou, že nie (ešte nám nehovorí). Jednoducho nechcela. Len som jej povedala, že teda hračky nikomu požičiavať nemusí, ale ak si ona bude chcieť niečo požičať, tak jej ich deti nepožičajú, ked sa ona nechce podeliť. Jasné, že jej to bolo jedno, ona sa aj tak zatiaľ hrá sama a lopatku nepožičala. 😀 Neplánujem ju nútiť deliť sa, ale tiež nebudem očakávať to, že iné deti jej niečo požičajú. Keď raz pochopí toto, budem optimisticky veriť, že jej to cvakne a ak ju poprosí iné dieťa, hračku požičia, ale nevidím zmysel v tom, aby sme ju do toho tlačili. Ani som sa s niečím takým zatiaľ nestretla.

vevebono
3. júl 2024

Je to vec pohľadu. Jeden môj chalan bol taký zakerak, že nikdy nikomu nič nechcel dať a ešte sa vysmieval. Takže môj postoj bol, že som mu musela hovoriť požičaj, lebo aj ty chceš jeho hračku. Ako som písala, vec postoju. Tým, že sa o tom bude diskutovať, iba málokto zmení svoje výchovné metódy

pininka1
3. júl 2024

Ono to vždy ide s vekom. Sesterska ma dcérku ktorá až plakala keď mala niektomu niečo požičať. Ale samozrejme ze to prešlo a dnes nemá problém. Zas aby dieťa malo z toho záchvaty, to určite nie. Raz som čítala jednu zahraničnú štúdiu, ze zobrať 2 ročnému dieťaťu hračku je to isté ako zobrať dospelému z peňaženky peniaze. Ze to vyvoláva úplne rovnaké pocity. Tiež asi bežné nedávame peniaze niekomu len tak.

bluka2
3. júl 2024

Moje deti sa delia samé od seba s vôbec ich k tomu nemusím nútiť, je to súčasť ich ja. Tak ako je to bežne v iných kolektívnych kultúrach. Tento trend zo severu, že každý ma svoje, treba sa pýtať a malý 2 ročný bude si vyšit ego tým, že veľkodušne dovolí sa niekomu dotknúť jeho lopatky mi je fakt smiešny. S touto individualistickou kultúrou sa my moc nestotožňujeme a ani ju nežijeme. Odporúčam skúsiť život s deťmi aj niekde inde, kde všetci dôjdu na ihrisko a hrajú sa so všetkým, tie veci sú automaticky bráne tak, že sú na spoločne hranie a deti sa v pohode dohodnú. Inak to ma aj ďalšiu výhodu, že sa deti hrajú s deťmi a nie dieta s rodičom. Alebo dieta vedľa dietata a ak nastane interakcia, tak je to hádka

doriiis
3. júl 2024

Vždy som im povedala,že keď chces požičaj,keď nie,povedz nie.
Naučte deti sa rozhodovať za seba a hovoriť nie,ak práve chcú povedať nie.Easy

autor
3. júl 2024

@doriiis súhlasím. Keď chce povedať nie, nech povie nie a je to v poriadku. Nie naučiť ju stále vyhovieť cudzím ľuďom aj keď nechce

doriiis
3. júl 2024

Nikdy som to nerobila.Moje deti tu nie su nato,aby vyhoveli iným.
Starsi ten požičal vždy.On je taký salamista doteraz.Vyriesi,čo potrebuje a ide ďalej.
Mladšia ta vie povedať aj rázne nie.A veľmi rýchlo vybaví každého,kto s tým má nejaký problém.

zuzanaete
3. júl 2024

@pininka1 Podelit sa je fajn, ale tiez to ma svoje hranice. Nemusi to byt automaticky, ked si niekto zmysli. Kupis si nove auto, privezies ho domov a tam uz zastup kamosiek, ze si ho chcu pozicat/vyskusat. Dala by si postupne kazdej kluce, ze ved jasne, povoz sa. Lopatka pre dieta moze byt v danom momente velmi dolezita, ma rozrobenu robotu, chce dokoncit projekt. Naozaj nevidim dovod, aby muselo hned pozicat. Aj to druhe dieta sa moze ucit trpezlivosti, ked mu bude vysvetlene, ze nech sa pride spytat, ked sa dohra.

lalala94
3. júl 2024

@bluka2 prosím ťa pekne, ako sa 2-ročné dieťa (alebo dokonca ešte mladšie) dohodne s inými napr. staršími deťmi, ak nevie rozprávať alebo je len slabšie? Ak by sa tvoje 1,5-ročné dieťa nechcelo podeliť o vedierko s cudzím dieťaťom tak čo? Vytrhneš mu ho z ruky a dáš ho tomu cudziemu dieťaťu a kým bude revať, vysvetlíš mu, nech je tímové? 😀 Keď sú raz hračky moje, tak sú moje. Slušnosť káže opýtať sa, či si ich môžem požičať a ak dieťa chce, nech ich požičia, ak nechce, nech nepožičia, ale nech počíta s dôsledkami (t.j. dieťa mu tiež nepožičia svoje hračky, ak bude ono chcieť) - pokiaľ teda nie sú v nejakom detskom centre, kde sú hračky spoločné.

victoriab
3. júl 2024

Presne o tomto som nedavno citala. Pre dieta je ta jeho hracka najdolezitejsia vec na svete. Preco by ju malo poziciavat kade tade hocikomu. Bol tam pekny priklad s nami dospelymi - my tiez nepoziciame len tak mobil hocikomu, len preto, ze si to vypytal. Kazdy ma pravo povedat nie a nie, nie je povinne sa o hracku delit. Treba veci odkomunikovat, s dietatom sa bavit vzhladom na vek, ale proste nutit pozicat, nebodaj nasilu zobrat a dat inemu, mi pride uplne cez.

biglovemom
3. júl 2024

Boli sme na ihrisku,moja chcela hracku od asi 1,5r dietata.
Vysvetluje mu mamicka nevh sa podeli…pridem k mamicke a vravim.
Pozicias mi telefon? Chcem sa nanom zahrat.
Pozera namna😂😂😂😂kedze ju poznam z videnia som jej vysvetlila ako to deti vnimaju.
Pre to dieta je ta lopatka ako pre nas dospelych telefon napr.
Vdacna bola za vysvetlenie hned mala iny pohlad na to.

Nie nenutila som nikdy ,bude mat 6,pozicia podla nalady…

beata_k
3. júl 2024

No a potom mas deti, ktore sa o svoje hracky doslova trasu. Vsetky ich drzia a v podstate sa nehraju lebo sa boja ze by sa ich niekto co i len dotkol. A nie, nie je to preto, ze im ich rodicia vytrhavali z ruk. Je to preto, ze kym nechodili na ihrisko, tak cely svet patril im. Zrazu ich rodicia vypustia do sveta ( na ihrisko) a tie deti zaziju tvrdu realitu. Delit sa je normalne. Keby to tak nebolo tak este v jaskyni vsetci pokapeme. Ale vytrhavanie hraciek z ruk tiez nie je spravne, ci uz to robia rodicia alebo deti.

tramtada31
3. júl 2024

Mas aj nemas pravdu. Ja som takou matkou, ze chcem, aby dieťa požičalo. Sama som veľmi zdieľna a mam altruisticku dusu. Aj keď si bezdomovec vypyta, či mu niečo nekúpim v obchode, tak kupim, na pomoc psom som realne dala viac ako 10 000eur, keďže sme ich realne zachraňovali, aj pomáham kdekoľvek sa dá. Pre mna vyvolat sklamanie u deti, tým, ze moje dieta nepožičia niečo, je tiež hrozny pocit. Áno, na druhej strane vyvolam určitú frustráciu u svojich deti, ale proste nechcem z nich mat sebca ako je môj súrodenec, ktory len sebe dopraje a druhym vôbec. Radšej budem, keď budú “sibnuté” po mne. Lebo nalejme si čistého vina, viac dobrá vo svete robia ľudia, ktorí ovládajú to, ze sa patri pomahat druhym ako tým, ktori idu len na seba a haja si len svoje zaujmy. Keď chceme mat pekný svet, treba aj zdieľnych dobrakov

siska53
3. júl 2024

Ja som nenutila a kazde bolo ine..synovi nevadilo pozicat, dcere ano, aj ked sa s tym zrovna nehrala. Ale tiez som ich ucila pytat sa, ak si chceli pozicat oni. A tiez aj pochopit, ak nejake dietatko pozicat nechcelo.

radkaradix
3. júl 2024

Idealna je zlata stredna cesta, ako vo vsetkom.. vediet sa podelit, ja v pohode synove hracky poziciam inym detom na ihrisku, pri bazene, ale len ak sa s nimi prave nehra. Ak sa s nimi hra, tak povieme, ze zial, teraz sa s nimi hra on a su jeho, takze ich pozicia, az ked sa dohra. A vzdy dodam, ze ked si nieco pozicaju, nech sa s tym hraju len pri nas a po skonceni hry nech nam donesu vratit. Babatkam s mamickami poziciam bez problemov, ale starsie deti pri ktorych uz rodicia nestoja radi "zabudaju" vratit.. ale co ma vie fakt nasrat, su nevychovani rodicia.. minule sme pozicali na ihrisku synov novy bicykel mamicke zo slabsich pomerov pre jej dcerku, ktora este ani nedociahla na pedale, ale strasne sa tuzila vozit na bicykli.. dali sme jej aj prilbu a pekne jazdili okolo ihriska.. ale potom sa uz mamicke nechcelo krcit a tlacit, doslo k scene a ona to dievcatko na truc same pustila "jazdit", co znamena ze samozrejme rovno spadlo na obrubnik a okrem toho, ze sa udrela, oskreli nam bajk na 3 miestach.. keby to bolo velke dieta a nechtiac sa vykyda, tak neriesim, to sa stava. Ale kedze to sposobila hlupa mater, co si vobec nevie predstavit, kolko asi taky novy bajk stoji a nevazi si, ze sme jej nieco pozicali, tak to ma neskutocne vytocilo a aj som jej to co najasertivnejsie ako som v tej chvili zvladla povedala..

lia2929
3. júl 2024

Ja zas nepochopim deti co sa im moj 1,5 rocny syn iba v pieskovisku pozdravi a to 3 -4 rocne decko si uz pcha lopatku do gati aby ju skrylo🙈 a zjape tam NE NE NE.. Syn len pozera co sa deje aj sa smeje z tych deti je mu to smiesne😅 a radsej si ide svoje😌 no ja aj vacsina z nas tipujem sme boli vychovane tak, ze sme sa delili…ale jasne no ak uz vedia rozpravat a je tam pritomny dospely clovek vie sa to vykomunikovat ok teraz sa hram ja nepoziciam ti hracku . Mozes si vybrat inu moju .
Zase budme ludia nie totalne sebecke tvory..

simca06022011
3. júl 2024

Nikdy som nenutila dcéru aby dala to a čím sa hrala, ale ostatné ak chcela, požičala. Ja zase tiez nie som nadšená z požičiavanie veci. Žiadnych. Nakolko sa nám veeeelmi často nevrátili naspäť, na ihrisko hore dole prichadza.odchadza hocikto ale teda aj mimo deti. A sú ženy, ktoré vôbec netankuje, že majú niečo co nie je ich. Vezmú domov a vybavene, požičajú si a nevrátia:D aj zoznam.by som vedela napísať vecí, ktoré už nemám :D

loliki
3. júl 2024

Píšeš: "Keď chce povedať nie, nech povie nie a je to v poriadku. Nie naučiť ju stále vyhovieť cudzím ľuďom aj keď nechce." Iné je, keď niečo si pýta babka, matka a iné, keď cudzí neznámy človek. Iné je požičať súrodencom, známym kamarátom a neznámym.
Bolo by dobré uvedomiť si, že dieťa máš naučiť poslušnosti a nie svojhlavosti. Ty ako matka to pocítiš ako prvá. Dieťa ti povie NIE veľmi ľahko. Prečítaj si témy, ako nezvládajú svoje malé deti niektoré mamičky a pouč sa z chýb iných, kým je čas.

bluka2
3. júl 2024

@lalala94 v spoločnosti o akej píšem sa silnejší staraju o dobro slabších… nevidela som žiadne prípady, že napr. 5 ročne dieta vytrhne z ruky hračku 1,5 ročnému dieťaťu. Naopak, pomôže mu, utíši ho, ak sa náhodou aj stala nejaká krivda. To je komunita, solidarita

ivonadusa
3. júl 2024

naucit dieta sa vediet podelit je pekne. byt sebec je lepsie? niektore deti vrcia ked sa cudzie dieta na hracku co i len pozrie. to je lepsie?
u dcery mam skusenost, ze ju to tesi, ked sa podeli s kamoskou.
samozrejme nenutim ju delit sa o hracky s cudzimi detmico i len dojdeme na ihrisko. avsak situacia kedy cudzie dieta si obzera odrazadlo a skusa tak samozrejme nezhuknem na neho a nevytrhnem to odrazadlo od neho. ak na nom dcera nieje, poviem jej, ze chlapcekovi/dievcatku sa paci, trochu si vyskusa a vrati ti. ak dcera chce ho uz naspat, poviem ze uz si ho dcera vezme .. s usmevom. ziadna veda

silvike
3. júl 2024

..."Ak je to ale cudzie dieťa čo si hračky rovno vezme, nikdy nereagujem tak, že ale veď požičaj, len si chce pozrieť .. "

A ako reagujes ? Vytrhnes tomu cudziemu dietatu hracku z ruky ty lebo tvoj mu ju vlastne nepozical ? Ci co povies tomu cudziemu dietatu ked si uz samo hracku vzalo ?

silvike
3. júl 2024

@radkaradix Panabeka, ta to bola teda riadna truba. Necha vlastne decko vykydat sa z cudzieho biku. Nechapem. Otras taki rodicia.

anonymous87
3. júl 2024

Neviem no, toto je taka vecna tema bez zjavneho “vitaza”…. Ja deti ucim, ze podelit sa je pekne. Ze to tak kamarati robia. Poviem im sice, ze nemusia svoju hracku pozicat, ale ze medzi kamosmi je to bezne. A nabuduce aj chlapcek/dievcatko pozicia im… alebo sa mozu hrat spolu. Ja tieto situacie nejak nehrotim a nejak sa nad tym nepozastavujem. Taktiez ked synovi niekto nechce pozicat mu vysvetlim, ze mozno mu ju pozicaju neskor… proste to detom vysvetlim podla toho ako sa vyvija dana situacia. Netlacim na pozicanie a ani necakam, ze nam budu poziciavat.

kiki68
4. júl 2024

Moj ma pravidlo: co nechces riskovat, ze ostatni budu tiez chciet a nakoniec budes sharovat, tak to nenos na ihrisko a do skolky. Lebo vieme ako to dopadne. Takze si nosi iba to, co vie nejak obetovat okoliu.

tamitamitami
4. júl 2024

Ja som napríklad nikdy nenútila, sú to jej veci ani ja svoje nepožičiavam. Vždy sa jej spýtam či chce požičať. Keď chce požičia, keď nechce tak nepožičia. Tak isto vie že keď si chce zase ona požičať niečo musí sa spýtať a rešpektovať aj keď je odpoveď dieťaťa nie.