Prechod z troch spánkov na dva

deedol
19. dec 2018

Ahojte, chcela by som sa opytat, v akom veku vase deti presli z troch spankov za den na dva. Maly bude mat 8m a spi cez den 3x, ale pomenej (vacsinou 30 minut, niekedy 45, malokedy aj viac ako hodinu). Spava v intervaloch zhruba od 9 do 10, potom od 12:30 do 13:30/14:00 a od 16:00 do 16:30. V poslednych dnoch vsak nechce zaspat (v kociku) o tej 12:30, ale az po 13:00, a potom spi aj do 14:30 niekedy. Potom sa mu samozrejme posunie ten podvecerny spanok, cize spi od 16:30 do 17:00, a potom uz o 19:00 zacne vymyslat, ale nevie zaspat aj do 20:00 a dnes dokonca 20:20. Predtym zaspal uz okolo tej 19:30 v pohode. Neviem, ci mi tym chce nieco naznacit, alebo co to ma byt. Trocha ma matie, ze o tej 16/16:30 nema problem zaspat...
(Druha moznost je, ze je rozruseny, lebo zacal pred tyzdnom stvornozkovat, tak mozno preto?)

Dalsia moja otazka je, ako sa to vlastne robi, ked chce clovek prejst na dva spanky? Nasla som na nete, ze by mal byt hore pocas dna 2-3-4 hodiny, cize spat od 9 do 10, potom od 13 do 14, a potom o 18 uz je noc? (Pripadne ak si natiahne ten obedny spanok, tak 18:30?) To je dost skoro. A ako to mam urobit, proste jedneho dna mu mam ten treti spanok skratka zrusit?

Inak v noci spi (teda aspon doteraz spal) dobre, zhruba tych 10,5-11 hodin s dvoma krmeniami UM (co sa mi inak tiez zda dost, uz by som prijala, keby bolo len jedno, ale neviem, ci sa s tym da nieco robit...)

Budem vdacna za rady a skusenosti 🙂

lujza123
19. dec 2018

@deedol kazde babetko je ine a to co radia internety ci mudre knihy je len orientacne....po pravde ja osobne nepoznam nikoho komu by dieta spalo tolko vela ako sa pise ze by mali deti spavat. O tej 8mej vecer je este fajn cas, ale ak by sa to pretahovalo tak ho davaj spat iba 2 krat - cize ten podvecerny panok vyhod...par dni bude trosku nervozny ale potom ked si zvykne sa to upravi. Ja uz si to presne nepametam ale mne mala uz po tom roku spavala iba raz denne 2 hodiny, od 3 doma nespala vobec iba v skolke. Ale noc prespala celu nastastie

deedol
autor
19. dec 2018

@lujza123 dakujem🙂 hej, beriem to len tak orientacne, teda hlavne tie denne spanky (nehrozi, ze dva z nich by mal vyse hodinove, to ani nahodou). len sa mi nechce uspavat od 19:20 do 20:20, ked predtym to trvalo 10 minut... skratka tam sipim nejaku zmenu, len neviem, ci sipim dobre🙂

siska53
19. dec 2018

@deedol jaj no.. nas mal vzdy len dva spanky alebo zopar 20-30minutovych.. a po roku nejak sam.presiel uz len na jeden spanok poobedny..
A malej to tiez nejak slo prirodzene,ju som.len tak jemne tlačila (nie vzdy uspesne) do poobedneho spánku v case,ked mal maly spinkat,cize okolo 13 ( lenze on v tom case uz aj spanky vynechaval,takze sa stalo,ze to nevyslo).. ona tiez mala.zvacsa len dva spanky, ale zato ten poobedny bol 2-3,5hodinovy...

Ono je podla mna dobre respektovat potrebu spanku dietata,neskor sa to upravi na poobedny..
A to,ze ti zaspi okolo 20,je fajn.. ti moji boli nejak nastaveni obaja na cas okolo 21 a obcas sa stalo,ze este o 23 hore..niekedy po krátkom soanku,niekedy prosto nezaspinkali,aj ked sme robili vselico..

deedol
autor
19. dec 2018

@siska53 dakujem🙂 hjej, o 20:00 pre mna bolo este ok, ale neskor sa mi uz zda neskoro🙂

ellieellie
19. dec 2018

Áno, myslím, že u vás prichádza čas na zmenu 🙂 Keď večer tak dlho zaspáva, posúva si denné spánky.. Je to, samozrejme, individuálne, môj prešiel z 3 na 2 spánky cca v 10 mesiacoch. Spinkal od 9:00-11:00 a potom od 14:30-16:00. Večer zaspával o 19:00. Tieto prechodné obdobia sú ťažšie, ale sú to max. 2 týždne, neboj a nastavíte sa zase na nový režim. Prvé dni treba vydržať, keď sa rozhodneš dať spať už len 2x, snažiť sa udržať dlhšie hore atď. A samozrejme musíš byť pripravená na to, že to zo začiatku bude všelijako.. Môj syn nejakú dobu spával na striedačku jeden deň 2 spánky, inokedy 3 spánky..podľa potreby.

iveta143
19. dec 2018

myslim si aj ja, ze uz postupne prejdete na dva spanky, my mame 7 mesiacov a su dni, kedy spi este 3x ale obcas vydrzi byt hore aj 4 hodiny,tak vtedy ide uz len 2x spat...asi tiez postupne prejdeme na 2 spanky...vela zavisi aj od toho, kedy rano malicke vstava.preto aj u nas su spanky v roznych casoch pocas dna, no na nocny spanok ho ukladam o 19.00-19.30 pravidelne...taky priklad,ked spime este 3x....vstaneme o 7.00,o 8.30 ide spat,spi do 10.00, potom ide spat o 12.00-12.30,spi do cca 14.30, a este ide o 16.30,spi do 17.30-18.00...a o 19.30 najneskor ho ukladam na nocny spanok

iveta143
19. dec 2018

ale ak by mi spal tak kratko ako tebe a 3x, asi by som mu to uz skorigovala na 2 spanky...pri dcerke som to tak mala,ked prechadzala z dvoch spankov na jeden....

deedol
autor
19. dec 2018

dakujem za skusenosti.
problem je, ze on spi takto kratko (30-40 minut) uz od stvrteho mesiaca, takze to nejake smerodajne nie je. preto mi zostava len sledovat to vecerne spanie, a prave tam sa teraz deju zmeny. teda mozno. uvidime 🙂

zuzipolo
19. dec 2018

@deedol ahoj,dcéra mala teraz 7 mesiacov a má to ako tvoj syn,3x spánok po 30-40 minút a občas hodinku,tiež by som chcela prejsť na dva,ale nebudem ju nútiť..ono sa to snáď celom upraví 🙂 a môžem sa spýtať kedy ráno vstáva tvoj malý?lebo moja chodí spať pred 22 a spí skoro do 8,nočné kŕmenie nepoznám..

deedol
autor
19. dec 2018

@zuzipolo ahoj, tak to mas super, ze v noci neje🙂 maly vstava rano medzi 6 a 7:30, ako kedy.

wodanka
19. dec 2018

@deedol ja mam starsieho chlapceka, ma rok a teraz prechadzal na jeden spanok za den. Vobec som to neriesila a ani mu neupravovala rezim. Boli dni kedy spal len 1x a zasa dni kedy 2x. To trvalo zhruba dva tyzdne a potom sa sam ustalil len na jednom spanku. "pocuvaj" svoje dieta a ono Ti samo ukaze, kolko potrebuje spat.

deedol
autor
19. dec 2018

@wodanka dakujem za radu. o to sa aj snazim, len vidim, ze to zrazu vecer nie je OK - prehadzuje sa v posteli, mrnci, dava sa na styri... preto to riesim.

malinajahoda
19. dec 2018

Moja malá si sama zredukovala spanok. Taký mesiac a pol minimálne spí len raz denne. Hodinu a pol až 2. Hotovo. Zaspinká večer počas kúpania od 19 do 20. Zobudí sa raz v noci na mlieko. A spinká takých 12 hodín. Ak máme zlý deň, tak tých 10.

eliska13
19. dec 2018

@iveta143 veď tvoj celý deň prespi🙂)asi potrebuje veľa spat, keď Ti ešte aj vecer tak krátko po zobudení znova zaspí.
@deedol to je vek kedy sa to začne meniť u nás to bolo v 10 m.Spal menej x cez deň, ale za to raz a poriadne a tým pádom aj večer chodil až okolo 21

deedol
autor
19. dec 2018

@eliska13 dakujem 🙂

miirabell
19. dec 2018

@deedol moj maly spal prve 2 mesiace len 3x 10-15 min, potom si to natiahol na 25-30 min a takto spal 3 spanky denne. V 8 mesiacoch mu isli dalsie zubky a ked sa to upokojilo, z nicoho nic si sam zredukoval spanky na 2x denne a nocne zaspavanie posunul na 22:00 cca. Vyhoda, ze ide neskor spat je ta, ze rano taha dlhsie 🙂 Spanok dietata sa meni aj so zmenami, ktorymi si babatko prechadza, alebo sa nieco nove nauci. Nemusi to by zla vec, treba sa mu len trosku prisposobit a samozrejme chce to trpezlivost. Po par dnoch si najde svoj rezim, ktory mu vyhovuje a bude ho viac menej dodrziavat. Az do casu, ak znova nedojde k nejakej zmene alebo nejakemu novemu zisteniu zo strany babatka 🙂

deedol
autor
19. dec 2018

@miirabell ved toto, ze teraz sa to tak rychlo meni🙂 clovek si zvykne na nejaky system, a krpec ho hned narusi;)

saja1
19. dec 2018

@deedol myslim ze na 2 spanky presla az v nejakych 10 mesiacoch, a to tak, ze mi odmietala zaspat na vecerny spanok. Takze rano vydrzala hore 2 hodiny, potom spanok, potom 2 hodiny, spanok, a potom aj 5-6 hodin v pohode - vecierku som nemenila.

deedol
autor
19. dec 2018

@saja1 no takto nejako som si to aj ja predstavovala, preto ma prekvapuje, ze co zrazu vecer vymysla🙂

miirabell
19. dec 2018

@deedol Moj mal dnes napr spankovy rezim taky - vstal o 7:30. Obednajsi spanok 12 - 12:30 a poobedny mal hned 15:00 - 16:00 a potom tahal az do 22:15. V sobotu sme boli na oslave narodenin a druhy spanok si "odlozil" az o 3 hodiny a uplne bez problemov sa zabaval akokeby sa nechumelilo 🙂 Detski psychologovia tvrdia, ze dieta si zmeni spanok aj vtedy, ak ho nieco zaujme, alebo objavi novu aktivitu, ktora sa mu paci alebo sa napr. nauci posadit sa, alebo objavi nejaky zaujimavy pohyb. Takze nezufajte, to len znamena, ze drobec napreduje a objavuje svet 🙂

deedol
autor
19. dec 2018

@miirabell hehe, no toto poznam, ze den najprv vyzera ako podla sablony, a potom sa "nieco stane" 🙂 mozno to fakt bude tym stvornozkovanim 🙂

iveta143
20. dec 2018

@eliska13 on bude asi po tatinovi 🙂 ale uzasne na tom je to, ze len ho polozim do postielky, a sam zaspi...niekedy sa este aj pohra tam, porozprava a potom zrazu ticho 🙂 som zvedava dokedy to takto vydrzi....ale akurat vcera zacal skusat sa postavit na styri, tak mam pocit ze je viacej unaveny, vycerpavajuca to robota 😀

miruslb
20. dec 2018

My sme 3 spánky mali možno do 4 mesiaca.. Funguje na 2 odvtedy a to naozaj nepreháňam, teraz má 7 mesiacov

marissenka
22. dec 2018

No naši po roku spávali len raz...tak keď ma 8 mes...dávaj ho už len dva krát spať..naši spali najlepšie v kočíku vonku,tak skúste zalomili o desiatej,nech je napájaný a hlavne aj trošku unavený,a potom dajte obed a potom zas,alebo po olovrante...no my sme vždy mali problém prejsť z dvoch na jeden....doobeda nevydržali a poobede by spali do večera..a ja potom som o 10 večer odpadávala skôr ako deti zaspali🙄

katka1111111
18. nov 2023

@ellieellie panecku to ako keby som videla moju dcérku… tiež ma 10 mesiacov a deje sa nám to podobne… večerný spánok ťažší, pretože si občas pýta ešte ten podvečerný spánok a potom samozrejme vystrája… ukladala som ju na spanie o 20.30 bez výnimky - proste to bol taký ten jej čas… zrazu si pýta nočný spánok už o tej ôsmej… a veruze, ľahšie zaspí a vstáva cca o pól 8 ráno